Ako rýchlo vyliečiť nádchu

Obsah

  Ak chcete vedieť, ako rýchlo liečiť nádchu, musíte pochopiť, odkiaľ pochádza nadmerné oddelenie hlienu od nosovej dutiny. Existuje niekoľko príčin bežného prechladnutia, z ktorých prvé patrí medzi zápalové ochorenia dutín - sínusitída, sínusitída, rinitída a frontálna sínusitída. Druhým miestom sú stále alergie, ktoré sa vyskytujú u mnohých ľudí na peľoch rastlín, srsti domácich miláčikov, priemyselnom prachu atď. Existujú aj ďalšie príčiny bežného prechladnutia, medzi ktoré patrí zakrivenie nazálneho septa, polypy a iné patológie nosných priechodov, ale liečenie bežného prechladnutia sa zásadne líši od konvenčnej terapie a vyžaduje chirurgický zákrok.

  Pri expresnej liečbe bežného prechladnutia je dôležité pochopiť, že hlien z nosa je iba symptómom chorôb, preto pri odstraňovaní bežného prechladnutia musíte stále pracovať na liečbe základného ochorenia, inak pôjde do chronického štádia a bude oveľa ťažšie zvládnuť patológiu. Avšak vo väčšine prípadov je možné rýchlo a efektívne zbaviť sa nepríjemného nádchy za jeden deň.

  Liečba alergickej nádchy

  Hlavným dôvodom výskytu hlienu je prítomnosť alergénu, ktorý dráždi nosovú sliznicu a spôsobuje ochrannú reakciu vo forme nadmerného oddeľovania veľkého množstva číreho tekutého hlienu. Tento problém postihuje každého desiateho obyvateľa sveta. Pri alergickej rinitíde pacient obvykle kýcha,kožná vyrážka typu žihľavky môže začať, jeho oči sú vodnaté a červenajúce sa. Nie všetko však nie je také zlé, ako by sa mohlo zdať, pretože najjednoduchšie je vyliečenie nádchy za 1 deň, ktorá je vyvolaná alergiou. Stačí odstrániť alergén a pomôcť nosnej sliznici trochu regulovať jej činnosť.

  Liečba alergickej nádchy je založená na antihistaminikách. Farmaceutický priemysel v súčasnosti ponúka pomerne širokú škálu liekov na liečbu alergickej nádchy, ktoré účinne pomáhajú eliminovať problém a nepoškodzujú telo. Niektoré z týchto liekov sa odporúčajú dokonca aj pre deti, ale môžete ich užívať až po konzultácii s pediatrom.

  Medzi obľúbené a lacné antihistamíny patria Erius, Tsetrin, Loratadin, Parlazin, Zirtek, Zodak a ďalšie tablety. Napríklad Erius vo forme sirupu sa môže používať pre deti od jedného roku veku a Cetrin a Zodak v sirupe sú povolené pre deti od dvoch rokov.

  Na liečbu alergickej rinitídy je možné zvoliť rôzne formy uvoľňovania liečiva vhodné pre pacienta

  .

  V prípade dospelých sa na pozadí užívania antialergických liekov môžu na zmiernenie nádchy použiť vazokonstrikčné lieky, ako je naftyzín, nazol, galazolín. Je však potrebné pamätať na to, že vazokonstrikčný nos je možné vštepovať iba v prvých niekoľkých hodinách, ďalšie antihistaminiká sa v ideálnom prípade vyrovnajú.lieky.

  Blokujú tvorbu histamínu v tele, čo vyvoláva opuch nosovej sliznice a zvyšuje separáciu hlienu. Dvadsať minút po užití jedného z liekov má pacient výrazné zlepšenie zdravotného stavu - opuchy zmiznú, svrbenie a svrbenie prestane v nose, všetky alergie sú znížené. Preto s možným výskytom alergií je potrebné mať so sebou špeciálne prípravky.

  Ak sa alergická rinitída nedá odstrániť antihistaminikami, na lokálnu liečbu nazálnej sliznice je potrebné použiť silnejšie prostriedky - hormonálne spreje. Účinné intranazálne glukokortikoidové spreje sú Flixonáza, Nazarel, Budesonid, Nazofan, ale neodporúčajú sa na použitie u detí a starších pacientov. S niekoľkými kohútikmi na fľaši sa nazálna dutina zavlažuje liekom, ktorý je rýchlejší ako tablety, a tak môže eliminovať opuch sliznice a nádchu.

  Zvyčajne sa nevyskytuje závislosť na intranazálnych sprejoch, preto sa môžu pomerne úspešne používať, ak sa systematicky nepoužívajú po dlhú dobu. Zrušia a prestanú užívať tieto lieky postupne, takže je možné vyliečiť nádchu v jeden deň, ale počas ďalších pár dní lekári odporúčajú preventívne zavlažovanie sliznice, aby sa predišlo syndrómu z vysadenia liekov.

  Liečba nachladnutia pri akútnych respiračných vírusových infekciách

  Vírusové infekcie sú metlou chladného obdobia. To bolo v tomto okamihu, keď telo dospelého aj dieťaťa oslabuje aproblémy s pretrvávajúcou imunitou. Keď vírusy vstupujú do tela cez nosné kanáliky, je to najprv sliznica nosa. Pôsobí ako prvá ochranná bariéra proti infekcii tela chorobou, takže prvé príznaky prechladnutia sa objavujú zo strany nosovej sliznice.

  Prienik vírusu do tela spôsobuje špecifické príznaky nielen z nosa. To je bolesť hlavy, ospalosť a bolesť tela. Keď sa tieto príznaky objavia, je potrebné komplexne liečiť patológiu vrátane nosnej sliznice. Po zistení príznakov vírusovej infekcie je potrebné vziať dávku vitamínu C v prášku, ale vo forme sladkých cukroviniek, ktoré obsahujú príliš malú dávku kyseliny askorbovej.

  Potrebné sú aj antivirotiká, Coldflu, Fluppostad alebo Coldrex. Ak sa objaví teplota, podajte Paracetamol, Ibuprofen alebo Nurofen. Stojí za zváženie, že antivírusové lieky sú aktívne iba počas prvých 2 až 3 dní po nástupe prvých príznakov SARS, potom nemá zmysel ich užívať. Pôsobenie týchto liekov je zložité, nielenže eliminujú všeobecné príznaky, ale tiež znižujú oddeľovanie hlienu od nosa. Na ten istý účel budú účinné tablety Rinza a Rinzasip C s kyselinou askorbovou. Amiksin, Anaferon, tinktúra echinacey a iné majú dobrý účinok na stimuláciu ich vlastnej imunity.

  Osobitná pozornosť by sa mala venovať miestnemu liečeniu nachladnutia. Ak sa nezačne zaobchádzať súbežne so všeobecným predpisomPri antivírusovej terapii hrozí, že sa neškodný príznak akútnych respiračných vírusových infekcií presunie do závažnejšej patológie - sínusitída, sínusitída alebo frontálna sínusitída. Z tohto dôvodu je potrebné zvládnuť rinitídu v počiatočnom štádiu poškodenia nosovej sliznice.

  Výtok z nosa nie je iba výskyt hlienu v nosných pasážach, je to tiež riziko hrozivých komplikácií, ako je frontitída, etmoiditída, sfenoiditída, sínusitída

  .

  Hlavným princípom liečby nádchy v jednom dni je včasná evakuácia hlienu, aby sa k nemu nepripojila bakteriálna infekcia, t. výtok sa nezmenil na zeleno. Z tohto dôvodu je potrebné vymývať nosové kanáliky hlienu čo najčastejšie pomocou rôznych roztokov. Otrivín, Xymelín a Fornos sú indikované na zníženie sekrécie hlienu.

  Lekári neodporúčajú intenzívne používanie aerosólov proti rinitíde, pretože tieto látky môžu vysušiť nosnú sliznicu. To povedie k malým prasklinám, kôrkam a ranám. Na umývanie existujúceho hlienu je potrebné zriediť v pohári teplej vody (37 stupňov) niekoľko kvapiek jódu a čajovú lyžičku medu. Výsledný roztok nad kúpeľom sa premyje nosnými kanálmi a tekutina sa naleje do jednej nosovej dierky tak, aby vytekala z druhej.

  V tomto prípade je dôležité najskôr vyčistiť nos hlienu, ktorý ho upchal, a až potom aplikovať liečebný roztok na nosné kanáliky.

  Môžete tiež použiť vodu a morskú soľ na rehabilitáciu nosných ciest. Tieto prípravky už obsahujú morskú soľ zriedenú vodou, takže sú veľmi mäkké a jemnéočistite nosovú sliznicu od nádchy. Takéto lieky je možné kúpiť v ktorejkoľvek lekárni.

  Ako vypláchnuť nos

  Väčšina kliník je vybavená špeciálnymi zariadeniami na umývanie nosných ciest, ale s chladom sa na kliniku ponáhľa málo ľudí, pretože pri správnom a včasnom ošetrení akútnych vírusových infekcií dýchacích ciest môžete vo väčšine prípadov zastaviť vývoj choroby a predchádzať komplikáciám. Preto sa počiatočné štádium liečby u pacientov uskutočňuje doma. Nie je to však dôvod na odmietnutie vypláchnuť nos. Dokonca aj doma môžete úspešne prepláchnuť nosové kanáliky a zvládnuť jednoduchú techniku ​​hygieny nosovej dutiny.

  Na postup sa bude vyžadovať buď striekačka, alebo odmerná striekačka bez ihly. Pripravený soľný roztok telesnej teploty sa natiahne do injekčnej striekačky alebo injekčnej striekačky a vstrekne sa do nosovej dierky. Aby sa tekutina dostala do nosných priechodov úspešne, musíte sa zohnúť nad umývadlom alebo vaňou a sklopiť hlavu nadol, otočiť ju na jednu stranu, aby sa roztok dostal do jednej nosovej dierky a vytečil sa z druhej. Ak to prvýkrát nefunguje, je to v poriadku. Lekári odporúčajú pripraviť trochu viac roztoku vopred, aby sa časť použila na „tréningové“ umývanie.

  V budúcnosti, keď sa pacient učí oplachovať nos, bude postup omnoho jednoduchší. Tu je niekoľko tipov na vykonanie postupu:

  • pri umývaní nosa dýchať ústami;
  • koniec striekačky alebo striekačky by nemal ísť príliš hlbokodo nosovej dierky, aby sa nepoškodila sliznica;
  • Tlak by nemal byť silný, aby nesmeroval hlien do nosohltanu.

  Je veľmi dôležité ovládať správnu techniku ​​dezinfekcie nosných ciest

  Po úspešnom zákroku z prvej nosovej dierky sa musí opakovať od druhej. Po úplnom umytí nosa musíte nos vyfúknuť. Zostávajúce riešenie a hlien vychádzajú z nosovej dierky a nosné kanáliky sa vyčistia. Rovnakým spôsobom sa umyje nos a dieťa má nádchu, ale kvôli nepríjemným pocitom nie všetky deti postupujú správne, často sú nezbedné. Tu musíte dieťaťu vysvetliť hodnotu postupu a podľa vlastného príkladu ukázať, ako sa rýchlo a efektívne zbaviť nazálnej kongescie. Takéto umývanie sa vykonáva najmä pre dojčatá - vnucujú do nosa niekoľko kvapiek fyziologického roztoku, po čom votierajú nosné dierky bičíkom a do nozdier vkladajú turniket nie viac ako dva centimetre.

  Vdychovanie

  Jedným z najúčinnejších spôsobov liečby nádchy je inhalácia. Pomocou inhalátora sa môžete zbaviť nádchy iba za jeden deň, preto sa ľuďom so zníženou imunitou odporúča, aby si inhalátor špeciálne zakúpili, aby bol vždy k dispozícii, a počas dňa je možné vykonávať procedúry.

  Inhalátor je v jadre zariadenie na inhaláciu prospešných liečivých látok suspendovaných vo vzduchu. Na tento účel mechanizmus dodáva párom skúmaviek špeciálne terapeutické roztoky, ktoré sa musia vdychovať nosom, aby sa liečivé látky usadilisliznica nosa. Pretože sliznica je bohatá na krvné cievy, najmenšie častice liečiva sa rýchlo absorbujú do krvného riečišťa a účinok sa dosiahne v prvých minútach používania zariadenia.

  Ak neexistujú inhalačné prístroje, nemalo by to brániť pacientovi vo vykonávaní postupu, pretože inhalátor sa dá zostaviť pomocou hrnca alebo čajníka a uteráka. Aby boli inhalácie čo najužitočnejšie, podávajú sa iba pacientom s teplotou pod 37,5. Inak komplikujú zdravotný stav pacienta. Vdychovanie sa vykonáva hodinu a pol po jedle teplou vodou, aby sa zabránilo popáleniu. Nadýchnite sa pary liečivou látkou čo najvoľnejšie a najpomalšie, zavrite ústa a dýchajte iba nosom. Trvanie jednej procedúry je desať minút (u detí päť minút). Po zákroku nemôžete jesť, piť, hovoriť najmenej ďalšiu štvrtinu hodiny.

  Injekčná dávka pri šoku je kľúčom k rýchlej liečbe bežného prechladnutia

  .

  Na rýchle liečenie nádchy u dospelých a dieťaťa môžete pre inhalátor použiť tieto recepty:

  • Vdýchnutie éterických olejov - indikované iba pre dospelých a deti staršie ako tri roky. Na prípravu musíte do dvoch šálok horúcej vody pridať tri kvapky éterického oleja z eukalyptu, jedle, borievky, borovice, zmesi olejov z levandule a škorice, z tymiánu, borovice a levandule, z citrónu, levandule a borovice. Inhalácie sa nepodávajú pacientom trpiacim alergiami alebo astmou;
  • inhaláciouliečivé byliny - rastlinný materiál sa naleje do litra vody a varí sa päť minút, potom sa ochladí na požadovanú teplotu a vdýchne sa. Ako surovinu môžete použiť listy eukalyptu (dve polievkové lyžice na liter), púčiky borovice (tri polievkové lyžice), kvety lekná lekárske s listami eukalyptu (štyri polievkové lyžice), listy eukalyptu, nechtíka a ľubovníka bodkovaného (rovnaké množstvo);
  • Vdýchnutie cesnakom alebo cibuľovou šťavou je vynikajúci spôsob, ako sa zbaviť nádchy za jeden deň. Šťava obsahuje prchavé látky a má antimikrobiálne účinky, takže rýchlo ničí mikróby a zlepšuje stav nosovej sliznice. Do horúcej vody sa pridá niekoľko kvapiek šťavy, ale lekári odporúčajú postupovať veľmi opatrne, aby sa nespálila nosová sliznica;
  • Vynikajúci účinok má šťava Kalanchoe, ktorá sa tiež pridáva do inhalátora. Pol litra vody vyžaduje dve polievkové lyžice šťavy, po ktorých sa okamžite vdýchnu;
  • Inou možnosťou inhalácie je liek Rotokan. Obsahuje extrakt z liečivých rastlín: harmanček, nechtík a rebríček. Na dve poháre vody potrebujete dve polievkové lyžice Rotokan.

  Liečba prechladnutia pri rôznych druhoch choroby je dôležitým stupňom pri odstraňovaní závažných symptómov. Terapia patológie sa nemôže vykonávať osobitne, pretože výtok z nosa nie je nezávislé ochorenie. Rýmu môžete vylúčiť ako príznak za jeden deň, ale ak z uvedených metód liečby nevyplýva žiadny účinok, určite by ste sa mali poradiť s lekárom. V niektorýchV prípadoch je veľmi dôležité včas zabrániť komplikáciám, aby sa zabránilo závažnejšiemu vývoju choroby.