Ako rýchlo vyliečiť nachladnutie doma

Obsah

  Príznaky akútneho respiračného ochorenia sa môžu vyskytovať niekoľkokrát do roka, ale nie každý má možnosť venovať nevyhnutnú dobu na terapiu, často sa poradiť s lekárom a navštíviť liečebňu na klinike. Informácie o tom, ako liečiť nachladnutie doma rýchlo, skôr alebo neskôr, budú užitočné pre každého pacienta.

  Liečba prechladnutia zahŕňa odpočinok na lôžku. Zanedbanie tohto pravidla môže mať za následok vážne následky pre organizmus, napríklad zápal pľúc. Prejavy charakteristické pre akútne infekcie dýchacích ciest je potrebné liečiť komplexom, preto sú relevantné odporúčania, ako sa zbaviť bolesti v krku, kašľa alebo akútnej nádchy.

  Ako odstrániť bolesť hrdla v krátkom čase?

  Oplachovanie sa považuje za nevyhnutný postup pri liečbe chladného hrdla. Počas tohto postupu je antiseptický účinok priamo na infekčné zameranie, v dôsledku čoho je zastavená životná aktivita patogénnych mikroorganizmov, zápalový proces vymizne a sliznica sa regeneruje. Za najúčinnejšie sa považujú tieto recepty:

  • V pohári vriacej vody sa rozpustí furatsilín (1 tableta). Keď sa dezinfekčná zmes ochladí na izbovú teplotu, môžete začať oplachovať.
  • Na prípravu infúzie alebo odvarov lekárenskej zbierky „Elekasol“, ktorá má bohaté zloženie rastlín: šalvia, eukalyptus, kvetysedmokrásky, šnúrka a nechtík. V dôsledku značného množstva biologicky aktívnych látok v prípravku dochádza počas oplachovania k antimikrobiálnemu účinku a zápalový proces a bolesť hrdla sú znížené.
  • Harmančekové kvety majú dobrý antiseptický a upokojujúci účinok. Na prípravu terapeutického roztoku sa 1 polievková lyžica. uvariť lyžicu sušených surovín s pohárom vriacej vody, pridajte 1 čajovú lyžičku medu a kloktajte bolesť hrdla niekoľkokrát denne.

  Moderné farmaceutické lieky, ako sú dezinfekčné spreje alebo pastilky, pomôžu eliminovať príznaky rozvíjajúceho sa bolesti v krku. Tieto sa delia na niekoľko skupín:

  • antiseptické činidlá, ktoré majú zloženie antivírusových enzýmov, napríklad „Lizobact“;
  • lieky obsahujúce nesteroidné protizápalové zložky (Strepfen);
  • obsahujúce bylinné výťažky ako súčasť prípravkov;
  • tabletky používané na liečbu chronických bolestí v krku („Imudon“).

  Ako súčasť mnohých liekov na liečbu bolesti v krku existuje organická látka získaná z mäty piepornej silice - mentolu. Jeho liečivé vlastnosti pomáhajú zjemniť bolesti v krku a zmierňujú bolesť

  Účinnú pomoc v boji za zdravé hrdlo poskytujú spreje, ktoré sú teraz k dispozícii v rôznych formách:

  • aktívne inhibovanie rastu patogénnej (najmä vírusovej) mikroflóry;
  • s antibakteriálnymi zložkami vkompozície;
  • hydratačný a čistiaci účinok;
  • blokovanie tvorby zlúčenín, ktoré spôsobujú zápalovú reakciu;
  • pozostávajúce z anestetických a dezinfekčných zložiek;
  • , ktoré majú rastlinnú bázu ako účinnú látku.

  Na to, aby liek pomohol v čo najkratšom čase zastaviť bolesť a zápal v hrdle, je potrebné ho vybrať spolu s ošetrujúcim lekárom. Takže sa môžete vyhnúť množstvu negatívnych vedľajších účinkov a zabrániť vzniku komplikácií. Aby ste dosiahli najlepší terapeutický účinok, musíte mať tiež možnosť správne používať aerosól. Aby ste minimalizovali dezinfekčný účinok, musíte sa zdržať príjmu potravy pol hodiny po liečbe hrdlom. Ak otolaryngológ odporučil použitie niekoľkých sprejov s rôznymi účinkami, medzi ich aplikáciou by sa mal zachovať interval 2 alebo 3 hodiny.

  Často sa počas prechladnutia hrdlo stáva také bolestivé, že požitie akéhokoľvek jedla alebo tekutín spôsobuje bolesť. V tomto prípade pitie horúceho čaju s prírodným medom zmierňuje zápal sliznice

  .

  Niektoré spreje nie sú vhodné na liečbu akútnych respiračných vírusových infekcií u malých detí, napríklad liečba pomocou drogy „Panavir“ je povolená iba osobám starším ako 15 rokov. Iné lieky, ako napríklad Tantum Verde, sú schválené na použitie u detí od 4 rokov. Ak sú príznaky prechladnutia diagnostikované u dieťaťa mladšieho ako 2 roky, je aerosólová liečba zakázaná.

  Akými prostriedkamizastaviť nástup kašľa?

  U mnohých ľudí je bežný prechladnutie, najmä pre pokročilých, komplikované nástupom kašľa. Najťažšie je vydržať kŕče, ktoré nie sú sprevádzané tvorbou spúta. Na zmiernenie stavu chorého možno použiť tablety a sirupy, ktoré prispievajú k aktívnej produkcii hlienu. Používanie liekov, ktoré tlmia centrum kašľa, je opodstatnené iba vtedy, ak kŕče nie sú ochrannou reakciou tela, neproduktívne a vedú k vyčerpaniu tela.

  Mukolytické lieky majú dobrý liečivý účinok na tvorbu hustého, ťažko oddeliteľného spúta. Najznámejšie lieky z tejto skupiny sú:

  Tiež si prečítajte: Ako vyliečiť kašeľ doma
  • Lazolvan;
  • brómhexín;
  • „ACC“.
  • ​​

  Jeden z najúčinnejších prostriedkov v boji proti takým prejavom, ako je suchý vysiľujúci kašeľ alebo bronchitída vyskytujúca sa v akútnej alebo chronickej forme, sa považuje za rozprašovač. Použitie zariadenia, ktoré premieňa liek na aerosól, je bezpečné pri liečbe dojčiat (starších ako 2 roky) a tehotných žien.

  Na inhaláciu sú vhodné inhalačné aj domáce lieky. Ak dávate prednosť suchým rastlinným prípravkom, mali by ste zvoliť expektoračný účinok. Napríklad medzi účinnými kompozíciami si môžete vybrať: kvety podstavca, šalvie a tymiánu zmiešané v rovnakých častiach a naplnené vriacou vodou. Ak nie je k dispozíciik panvici, ktorá sa často používa ako parný kúpeľ, sa môže pridať špeciálny odvar inhalátora.

  Počas zahrievania je hlava zakrytá uterákom vyrobeným z hustého tkaniva a výpary sú vdychované párami nasýtenými liekom (5 - 10). Esenciálne oleje (mentol alebo eukalyptus) sú tiež vhodné na zmiernenie kašľa. Pri jednom postupe postačuje dvojica kvapiek rastlinného extraktu.

  Na vyčistenie priedušiek hlienu produkovaného prieduškovými žľazami sa odporúča použiť expektoračné poplatky a tablety. Tieto zahŕňajú:

   55) sladké drievko alebo liečivé korene marshmallow;
  • mukaltín;
  • Sirupy Pertussin a Broncholitin.

  Na odstránenie kašľa spôsobeného infekčnými patogénmi je potrebná antibiotická liečba alebo používanie liekov, ktoré ničia vírusy

  .

  Čo mám robiť, ak mám bolesti v chladnom uchu?

  Prechladenie môže mať za následok silnú bolesť v uchu.

  Je známe, že doma možno zvyšovanie „streľby“ zastaviť pomocou suchého tepla, avšak moderné lieky sú oveľa účinnejšie pri riešení prejavov zápalu stredného ucha (zápal ucha). Ochorenie, ktoré nie je úplne vyliečené alebo zanedbané, sa môže vyvinúť do chronickej formy, preto by ste mali venovať pozornosť kvapkám, ktoré sa dnes predávajú v lekárňach:

  • antibakteriálne látky predpísané na liečenie zápalu vonkajšieho ucha, napríklad Otofa alebo Tsipromed;
  • Otipax, obsahujúci anestetickú zložku;
  • blokovanie rastu hubovej mikroflóry, napríklad „flukonazolu“ alebo „nitrofungínu“.

  Väčšina liekov určených na liečbu uší má niekoľko kontraindikácií, z ktorých jedným je obdobie tehotenstva, takže je lepšie začať s liečbou zápalového procesu návštevou lekára.

  Ak má dieťa nachladnutie v uchu, je lepšie nezúčastňovať sa na výbere účinných kvapiek alebo ľudových liekov, ale konzultovať skúseného otolaryngológa

  .

  Aké opatrenia by sa mali prijať, ak je upchatý nos sťažený spánkom?

  Je možné úspešne liečiť rinitídu pomocou domácich liekov, ak sú po ruke rastliny, ako sú cyklámen a Kalanchoe. S doplnkovým účinkom prispievajú obe liečivá k aktívnej produkcii a eliminácii hlienu v spojení s patogénmi. Počas liečby cyklaménom sa navyše znižuje opuch nosovej sliznice.

  V pokročilých prípadoch, keď sa maxilárne dutiny naplnia hlienom s hnisavými náplasťami, sú potrebné osobitné postupy čistenia a dezinfekcie, napríklad podľa spoločnosti Proetz. V neprítomnosti príznakov zápalu maxilárnej dutiny sa môže umývanie úspešne uskutočniť doma.

  V súčasnosti je dostupných veľa liekov na uľahčenie nazálneho dýchania a na urýchlenie odtoku hlienu pomocou mikrobiálnych odpadových produktov. Kvapky patria medzi tieto prostriedky:

  • odstránenie vírusového patogénu;
  • antihistamíny;
  • zužujúce sa plavidlá;
  • homeopatický;
  • s pridaním olejových extraktov rôznych rastlín;
  • na základe morskej vody;
  • antibakteriálne.

  Pri výbere spôsobu liečenia preťaženia, ktoré narúša normálne dýchanie, môžete vyskúšať domáce zahrievanie kvapkou éterického oleja alebo vdýchnutie s pridaním sušených bylín.

  Útek z nosa je často sprevádzaný odtokom z nosovej sliznice. Vdýchnutie pary s pridaním niekoľkých kvapiek éterického oleja (napr. Eukalyptu) pomôže tomuto efektu zabrániť

  .

  Na očistenie paranazálnych dutín od obsahu je užitočné robiť procedúry vody, ktoré spočívajú v umývaní nosovej dutiny fyziologickým roztokom alebo izotonickým roztokom farmácie. Pred takouto manipuláciou je lepšie použiť vazokonstrikčné kvapky na odstránenie upchatia nosa a vymývaný hlien bez prekážok zhasne. V pohári teplej vody musíte rozpustiť pol lyžičky morskej alebo stolovej soli a striedavo (pomocou prázdnej striekačky) naliať do každej nosovej dierky časť slanej vody. Počas procedúry by mala byť hlava naklonená nadol a mierne do strany.

  Kedy začať znižovať stúpajúce teploty?

  Spravidla sa neodporúča piť antipyretické lieky, ak stupnica na teplomere nedosahuje značku 38 stupňov. V iných prípadoch je možné zmierniť príznaky nevoľnosti navlhčením čistého tkaniva v studenej vode (periodicky sa osviežiť) a umiestnením na časovú oblasť a na čelo.

  Dôležité: nieotepľovanie sa stláča na osobu, ktorá je mučená teplom.

  Ak je zvýšenie telesnej teploty sprevádzané upchatím nosovej dutiny, môžete vziať prášok rozpustený v horúcej vode, ktorý obsahuje kyselinu askorbovú a paracetamol, napríklad Fervex. Takýto nástroj opitý v noci v čo najkratšom čase pomôže zastaviť zvyšovanie teploty a uľahčuje nosové dýchanie. Napriek účinnosti lieku je jeho používanie zakázané počas nosenia dieťaťa a pri liečbe detí mladších ako 15 rokov.

  Dôležitým bodom pri liečbe oslabeného prechladnutia je zvýšený príjem vitamínov. S rozvojom zápalového procesu a horúčav je užitočný hojný nápoj. Najlepšou voľbou sú ovocné a bobuľové šťavy. Produkty obchodu neobsahujú vysoký obsah makroprvkov a mikroelementov, takže je lepšie pripraviť ovocné nápoje, džúsy a želé doma pomocou odšťavovača alebo drevenej malty.

  Užitočným doplnkom liečby, najmä v prvých dňoch choroby, je kyselina askorbová. Vitamín C je vysoko účinný bez ohľadu na formu, v ktorej sa používa. Ak si chcete, môžete kúpiť tablety, dražé v lekárni alebo ošetriť prírodnými produktmi, držiteľmi záznamov pre obsah kyseliny askorbovej. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia sa veľké množstvo tejto organickej látky vôbec nenachádza v citrusových plodoch, ale v šípkoch, malinách, kivi a korení.

  Na výrobu obohateného nápoja potrebujete 3 lyžice. lyžice ovociašípky a pol lyžice bylinkovej marcipánovej byliny. Zmes sa vleje do 200 ml vody, privedie sa do varu a 2 minúty sa teplota zníži na minimum a nechá sa trochu vrieť. Po ochladení tekutiny sa pridá trochu cukru podľa chuti a celý deň sa zahreje. Tento nápoj je veľmi užitočný pri potláčaní sezónnych ochorení, má rednúci účinok na sputum, pomáha ho odstraňovať z dýchacích ciest a aktivuje imunitnú obranu tela.

  V neprítomnosti peptického vredu gastrointestinálneho traktu a alergických reakcií sa môže použiť jeden ďalší recept na nápravu užitočnú pri príznakoch prechladnutia. Na jej prípravu je potrebné zobrať tri štvrtiny pohára zo zŕn v mixéri alebo nastrúhať koreň zázvoru a plnú poháre lipového medu. Pomocou vodného kúpeľa sa zmes zahrieva 20 minút a potom sa po zahriatí ochladí. Počas pitia čaju sa do hrnčeka s nápojom pridá dezertná lyžica zmesi zázvoru s medom. Tento postup opakujte najmenej 4 krát denne.

  Na prípravu obohateného nápoja pre osobu, ktorá má príznaky bolesti v krku, sa neodporúča konzumovať kyslé bobule. Veľké množstvo kyseliny vo svojom zložení má ďalší dráždivý účinok na sliznicu hrdla

  .

  Ak sa príznaky SARS mučia po dlhú dobu a horúčka nezmizne do 3 dní, určite by ste sa mali skontaktovať so svojím lekárom. S intenzívnym teplom a zimnicou, najmä u malých detí,je vhodné zavolať pohotovostnú starostlivosť.

  O vlastnostiach liečby tehotných žien si môžete prečítať tu.

  Doma môžete liečiť nachladnutie bez toho, aby ste sa uchyľovali k nákupu drahých liekov alebo silných antibiotík. Nie vždy, keď sa necítite dobre, musíte ísť na kliniku. Pri miernom prechladnutí môže dlhé čakanie v radoch viesť k prenikaniu vírusov do oslabeného tela. Úspešné prekonanie choroby doma čo najskôr pomáha pri dodržaní pokoja s lôžkom, lekárskych predpisov a zvýšeného príjmu vitamínov.