Ako rýchlo odstrániť čkanie

Obsah

  Ľudské telo je komplexný multifunkčný „mechanizmus“. Jeho práca neumožňuje dôkladné vedecké štúdium. Škytavky sú jedným z procesov, ktorých povahu je ťažké určiť aj pomocou modernej diagnostiky. Ľudia k nemu pripisujú „mystický“ význam: napríklad na niekoho, kto začal škytavanie, sa teraz pamätá, a ak sa chcete zbaviť choroby, musíte uhádnuť meno chorého.

  Ďalším spôsobom je „predstihnúť škytavku na Fedote“. Žiadny z nich nepomôže dosiahnuť pozitívny výsledok. Ak chcete normalizovať dýchanie, musíte vedieť, ako sa rýchlo a efektívne zbaviť čkanie.

  Dôvody objavenia škytavky

  Predtým, ako uvediete dôvody a ako budete hovoriť o tom, ako sa zbaviť škytavky, musíte zistiť, ako tento proces pokračuje. Osoba robí ostré nedobrovoľné dychy, ktoré sa vykonávajú silným sťahom bránice (sval oddeľujúci brušnú a hrudnú oblasť). Škytavka vydáva čudný hlasný zvuk, ktorý priťahuje pozornosť ostatných. V priateľskej spoločnosti to spôsobuje smiech a počas obchodného rokovania s vami môže hrať krutý vtip. Po dlhom čkaní je možné bolesti na hrudníku a bruchu.

  Fyziologické čkanie

  Fyziologické čkanie je dočasná choroba, ktorá môže predbiehať zdravého človeka. Trvá od niekoľkých minút do 1 hodiny. Zároveň redukcie postupne strácajú silu a nakoniec zmiznú úplne, aj keď ich človek neberiežiadna akcia. Fyziologické čkanie sa objavuje u dospelých aj u detí. Mimochodom, sú viac naklonené svojmu vzhľadu.

  Hlavné dôvody:

  • Ponáhľaj sa pri jedle. Rýchle stravovanie obedov, prehĺtanie veľkých kúskov a konzumácia suchého jedla negatívne ovplyvňujú nielen činnosť žalúdka, ale môžu tiež spôsobiť škytavku. Hromadenie potravy v hornej časti žalúdka (v blízkosti zvierača, ktorý oddeľuje hlavný tráviaci orgán od pažeráka) vedie k nekontrolovaným svalovým kontrakciám.
  • Prejedanie. Nedodržanie veľkosti porcie vedie k pocitu ťažkosti v žalúdku. To môže viesť k bolesti (pocit „kameňa“), tráveniu a škytavke. Žalúdok, ktorý je napnutý po okraj, bráni pohybu bránice.
  • Vzduch v žalúdku. Najbežnejším spôsobom „prehltnutia“ vzduchu je použitie sladkej sódy, minerálnej vody alebo šampanského. Vzduch vstupuje do žalúdka počas smiechu a rozprávania pri jedle. „Nafúknutý“ žalúdok nedovolí, aby bránica pri vdýchnutí padla, čo telo vníma ako dráždivé. Signál aktivujúci frenický nerv vstupuje do centrálneho nervového systému.
  • Závažné emocionálne otrasy. Spravidla sa človek začne škytať kvôli silnému strachu alebo skúsenému stresu. Nadmerné zaťaženie centrálneho nervového systému vedie k poruche.
  • Podchladenie. Čkanie sa veľmi často objavuje po dlhom pobyte v chladnej miestnosti alebo po zimnej prechádzke. V snahe zahriať sa telo napína všetky svaly. V dôsledku toho sú možnémimovoľné rytmické kontrakcie bránice.

  Patologické čkanie

  Patologické čkanie je neobvyklý jav, ktorý si vyžaduje návštevu lekára. Ak pravidelne trpíte závažnými škytavkami alebo znížením diafragmy, ktorá vás trápi viac ako deň, v tele sú určité poruchy. Toto ochorenie môže byť príčinou:

  • diabetes mellitus;
  • poruchy štítnej žľazy alebo všeobecné hormonálne zlyhanie;
  • poruchy centrálneho nervového systému;
  • infekčné choroby;
  • alergie na potraviny alebo lieky;
  • vredy alebo gastritída;
  • nádory a novotvary v brušnej dutine (môžu tlačiť na bránicu, čo spôsobuje čkanie).

  V prípade dlhých a bolestivých škytaviek určite choďte do nemocnice. Sledujte správanie vášho dieťaťa pri škytaní. Prečítajte si viac o tom, ako pomôcť malým deťom prekonať čkanie, čítať tu.

  Ako rýchlo zastaviť čkanie

  Existuje mnoho pochybných tipov na zastavenie čkanie. Od detstva si každý pamätá známe príslovie „antihiccupative“, ktoré vysiela choroba Fedotovi, Jakobovi a všetkým. Lekári prekvapivo poznamenávajú, že druh „kúzla“ má v niektorých prípadoch pozitívny výsledok. Toto ochorenie samozrejme nejde k žiadnemu Fedotovi. Ide o to, že zameraním sa na opakovanie rýmu zmeníte činnosť nervového systému. Táto metóda pomáha len vo výnimočných situáciách.

  Desať najpopulárnejších spôsobov, ako sa zbaviť čkaniek domapodmienky:

  1. Nalejte plnú pohár vody. Začnite piť v malých dúškoch, snažte sa nedýchať. Musíte piť, kým neucítite potrebu kyslíka. Zadržiavanie dychu a rytmické prehĺtacie pohyby upokojujú bránicu. Okrem toho bude voda tlačiť alebo zjemňovať jedlo, ak je to príčinou škytaviek. Niekedy je potrebné urobiť niekoľko prístupov. Ak chcete efekt zosilniť, roztiahnite krk vpred, akoby sa natiahol po pohári.
  2. K úľave od choroby môže dôjsť po dlhom dychu. Zhlboka sa nadýchnite: pľúca sa rozširujú a zmenšujú bránicu. Počas tohto obdobia je možná supresia nervov a po výdychu sa neregulované kontrakcie zastavia.
  3. Medzi kliešťami vystrčte jazyk čo najviac až do ďalšieho stlačenia membrány. Môžete ho chytiť prstami a jemne ho vytiahnuť dopredu. Existuje legenda, že prezident Kennedy použil túto metódu, ak ho obsedantná choroba „napadla“ pred dôležitou udalosťou alebo stretnutím.
  4. Podráždenú bránicu možno upokojiť štipľavým jedlom. Dajte na jazyk sladko-kyslou cukrovinkou, plátkom citróna, plátkom červenej papriky alebo kvapkou octu, zriedeného vodou.
  5. Vypite šálku horúcej kuracieho mäsa alebo kakaa, navlečte si teplé ponožky a ak ste chladní, zabaľte sa do pokrývky. V prípade škytaviek z podchladenia pomôže iba otepľovanie.
  6. Výdych v plastovom vrecku a potom z vaku vdychujte oxid uhličitý. Pomôže to tým rýchlejšie sa upokojiť membrána. Pozor: postup nie je možné vykonať dlho. robiťmaximálne päť inhalácií /výdychov oxidu uhličitého, potom si urobte prestávku, aby ste dostali novú časť kyslíka.
  7. Prevzatie zodpovednosti. Ľahnite si na podlahu a začnite kývať tlačou. Pomôže to rýchlo odstrániť škytavky. Napätie brušných svalov bude tlmiť bránicu. Táto metóda je vhodná, iba ak ste doma.
  8. Pritiahnite ruky do hradu za chrbtom a dlane od seba (chrbtom) odvráťte. Potiahnite ruky dozadu, vytiahnite hruď a krk dopredu. Požiadajte priateľa alebo príbuzného, ​​aby vám priniesol pohárik vody do úst. Vezmite malé, rýchle dúšky. Kombinácia takého držania tela a rýchlej kontrakcie svalov krku a hrtanu pomôže „upokojiť“ bránicu.
  9. ​​
  10. Ak sa chcete zbaviť škytaviek, pomôže imitácia vyvolať zvracanie. Metóda nie je príjemná, ale vykazuje dobrý výsledok. Pred zákrokom si dôkladne umyte ruky! Prsty pritlačte na spodok jazyka, aby ste spôsobili kŕč pažeráka a žalúdka. Ak ste jedli len ťažko, je najlepšie experimentovať s touto metódou.
  11. Čuchorí čierne korenie na umelé vyvolanie kýchania. Môžete si štekliť perom alebo sa pozerať na jasné svetlo (každá má svoje vlastné metódy). V čase kýchania dochádza k prudkému napätiu bránice a svalov tlače.

  Pomáhajú lieky

  Lieky sú určené iba pre patologické čkanie, ktoré dlho nezmiznú a spôsobujú akútnu bolesť na hrudníku alebo pažeráku.

  Samoliečba môže nielen poskytnúť očakávanú pomoc, ale môže poškodiť aj telo. predpri užívaní drogy sa poraďte s neurológom. Skúma povahu ochorenia a povie vám potrebné lieky. Najčastejšie sa pri nedobrovoľných kŕčoch predpisujú antikonvulzíva. V niektorých prípadoch sú však potrebné antidepresíva alebo antipsychotiká.

  V osobitných prípadoch sa zbaviť choroby pomáha:

  • Cerucal;
  • „baklofén“;
  • Cisaprid;
  • scolopamín;
  • haloperidol;
  • difenín;
  • Motilium;
  • Pipolfen;
  • Finlepsin a kol.

  Lieky majú upokojujúci účinok na podráždený nervový systém a blokujú nervové membrány. Mali by ste si pozorne prečítať pokyny pre vybraný liek. Mnoho liekov inhibuje funkciu mozgu, spôsobuje ospalosť a slabosť.

  Škytavka a alkohol: príčiny a spôsoby zneškodnenia

  Po nadmernom požití sa objavujú alkoholické alebo „opité“ škytavky. Tento nepríjemný jav má lekársky názov - alkoholická polyneuritída. Často slúži ako signál rozvoja závislosti a zriedka sa prejavuje po jedinom zneužívaní alkoholu. Čkanie po alkohole môže trvať niekoľko minút až niekoľko dní. Trvanie závisí od stupňa otravy tela toxínmi.

  Mechanizmus čkania:

  • Počas spracovania etanolu telo uvoľňuje nebezpečné toxíny, ktoré sa rýchlo šíria do všetkých orgánov.
  • Pečeň sa snaží odvodiťtoxíny sa zapália a zväčšia sa.
  • Zväčšená pečeň tlačí na bránicu a pôsobí ako dráždivý pre centrálny nervový systém. To vedie k nedobrovoľným kontrakciám, ktoré sa nezastavia, kým telo detoxikuje.

  Na zlepšenie funkcie pečene je potrebné zvracanie. Tým sa urýchli eliminácia toxínov z tela. Najbežnejším spôsobom je položiť prsty na spodok jazyka, aby sa spustil reflex roubíka. Pred čistením môžete vypiť niekoľko pohárov slabého roztoku manganistanu draselného alebo vody s 5 tabletami aktívneho uhlia.

  Škytavka sa po alkohole zbavíte použitím bežných domácich metód: zadržaním dychu, pitím v malých dúškoch atď. Vo väčšine prípadov sa však ukázalo, že sú bezmocní, pretože alkoholická polyneuritída má iný pôvod. Hneď po požití alkoholu bude pacient schopný vylúčiť čkanie, hneď ako sa pečeň zbaví toxínov. V prípade silných a bolestivých spazmov sa musíte obrátiť na kliniku kvôli umývaniu žalúdka a čriev.

  Náhle čkanie nie je príznakom hrozného ochorenia. Nie je potrebné panikáriť a „dostať sa na problém“. To bude zhoršovať nepríjemnú situáciu. Pokúste sa uvoľniť, normalizovať dýchanie, upokojiť sa. Na dosiahnutie čo najlepšieho účinku používajte metódy, ktoré sú vám známe, aby ste „bránili“ bránici. Ak je však choroba pravidelná, mali by ste sa obrátiť na terapeuta, ktorý naplánuje ďalšie vyšetrenie.