Ako rýchlo liečiť konjunktivitídu

Obsah

  Porážka očnej membrány pod názvom konjunktivitída (pre jednoduchosť sa často používa súbežné slovo - konjunktivitída) je bežná a postihuje každého človeka najmenej raz za život. Dôvodom je predovšetkým skutočnosť, že príčiny patológie sú dosť časté - ochorenie môže spôsobiť huba. Vírus, baktérie, alergia na dráždivé látky. Nepriaznivé symptómy, bolesť očí a slzenie paralyzujú aktivitu človeka. Do popredia sa preto dostáva problém, ako liečiť konjunktivitídu rýchlo a doma.

  Liečba konjunktivitídy sa nemôže vykonávať jednotne. Je veľmi dôležité zistiť, čo spôsobilo sčervenanie očí, po ktorom si môžete zostaviť liečebný plán a zvoliť lieky na odstránenie patológie.

  Liečba bakteriálnej konjunktivitídy

  Bakteriálna konjunktivitída sa u dieťaťa častejšie diagnostikuje ako u dospelých. Sú to deti, ktoré zanedbávajú pravidlá osobnej hygieny a utierajú si oči špinavými rukoväťami. Ochorenie sa vyskytuje aj u novorodencov, ak matka má bakteriálnu infekciu. Baktérie lokalizované na povrchu kože ľahko migrujú na sliznicu očí a vyvolávajú zápalové reakcie. Preto sú typické príznaky choroby - sčervenanie očí, fotofóbia, podráždenie sliznice a slzenie.

  Na tento druh ochorenia je potrebné najprv použiť antibakteriálne kvapky, ktoré môžu negatívne ovplyvniť patogénne mikroorganizmy.Diagnostiku môže rozlíšiť iba špecialista, a ak sa vyskytnú príznaky patológie, musíte navštíviť svojho lekára.

  Lekári zvyčajne predpisujú na liečbu účinné antibakteriálne látky. Pre tehotné ženy sa antibiotiká vyberajú jednotlivo, aby nepoškodili zdravie dieťaťa. Medzi nimi možno uviesť:

  • Phloxal,
  • Tobrex,
  • Oftadek,
  • Albutsid,
  • Oftaviks,
  • Tsipromed,
  • ) Norsulfazol,
  • Vigamox,
  • Gentamicin,
  • Levomycetin.

  Izolácia hnisu z očí je prvým príznakom bakteriálnej konjunktivitídy

  .

  Pred každou instiláciou očí, ako aj medzi postupmi, podľa potreby vypláchnite oči z nahromadeného výtoku. Je dobré, keď slzné žľazy zvládnu túto úlohu a v očiach sa nehromadí veľa hnisu. Niekedy však existujú situácie, keď sa hnis uvoľňuje toľko denne, že pacienti nemôžu otvoriť oči. Takéto situácie sa zvyčajne pozorujú v akútnom štádiu vývoja choroby. Na umývanie očí môžete použiť odvar harmančeka alebo roztok furacilínu.

  Ak prípravky vo forme kvapiek nepomáhajú a akútny priebeh choroby sa oneskorí, mali by sa použiť masti. Položia sa pod viečka, po ktorých si pacient musí trochu ľahnúť so zavretými očami a aktívne otáčať očnou guľou. Účinným liekom je tetracyklínová masť, ktorá sa rovnomerne šíri pozdĺž spojovky a dokonale ovplyvňuje patogénne mikroorganizmy.

  Jeden z hlavných liekov na liečbu bakteriálnej konjunktivitídy

  .

  Keďže hnisavú konjunktivitídu je ťažké liečiť v dôsledku častých relapsov, lekári predpisujú lieky na pomerne dlhé časové obdobie - od desiatich do štrnástich dní. V tomto prípade je prísne zakázané samostatne zastaviť liečbu slizníc kvapkami alebo masťami - vyliečená konjunktivitída sa môže za pár dní znova vrátiť.

  Liečba vírusovej formy choroby

  Vírusová konjunktivitída napáda deti aj dospelých.

  Odporúčame prečítať si: Ako liečiť konjunktivitídu

  Najjednoduchšie je získať vírusovú formu, najmä v chladnom období, keď je imunita výrazne znížená. Hlavnými liekmi v boji proti vírusovej konjunktivitíde sú kvapky s interferónom na pozadí antivírusových tabliet. Bez nich sa pri liečbe patológie nemôžu obísť. Pri herpetickom poškodení očí u dospelých sú účinné Ophthalmoferon, Florenal, Tebrofen, Gludantan, Laferon, Dexamethasone. Drogy nie sú u detí kontraindikované.

  Hlavným nebezpečenstvom vírusovej konjunktivitídy je syndróm suchého oka. Vo vírusovej forme obvykle slzné žľazy výrazne trpia - prestanú produkovať potrebné množstvo sekrécie, aby zvlhčili sliznicu oka. Z tohto dôvodu akýkoľvek pohyb viečok spôsobuje vážne podráždenie. Na zmiernenie nepohodlia lekári odporúčajú počas liečby používať umelé slzy.Niekoľko kvapiek lieku stačí na zvlhčenie sliznice očí.

  Po odstránení akútnej formy choroby je dôležité začať užívať imunostimulačné lieky. Pomôžu nielen prekonať stagnujúcu vírusovú konjunktivitídu, ale budú tiež vynikajúcou prevenciou do budúcnosti.

  Liečba alergickej formy

  Podľa lekárov sa alergia stala najmódnejšou chorobou dvadsiateho storočia. Nadmerná citlivosť na dráždivé látky sa stala viac ako len značkou storočia. Začali skúmať alergie z nových progresívnych pozícií. Preto sa v etiológii konjunktivitídy našla alergická stopa. Mimochodom, alergická konjunktivitída postihuje úplne každého - zaznamenáva sa u detí aj dospelých.

  Rozdiel medzi alergickou konjunktivitídou a vírusovou konjunktivitídou spočíva v tom, že existujú sprievodné príznaky - opuch a začervenanie viečok, výtok z nosa

  .

  Našťastie sa alergická forma choroby lieči ľahšie ako iné. Ako lekár lieči chorobu? Odporúča eliminovať alergén a lieky na predpis na symptomatickú liečbu. To je všetko, ako zbaviť pacienta alergickej formy konjunktivitídy. Na odstránenie nepríjemných pocitov je uvedených niekoľko mien kvapiek - naftyzín, antazolin, lacrisifi a ďalšie.

  Zmierňujú svrbenie, výrazne znižujú sčervenanie očí, pretože majú vazokonstrikčný účinok. Kvapky môžu eliminovať ďalšie nepríjemné príznaky alergickej konjunktivitídy, ako sú bolesti hlavy, nádcha, nespavosť atď. Ľudia alergickí napeľ rastlín, zvieracích chlpov, morských živočíchov a iných dráždivých látok, je dôležité mať vždy po ruke antialergické kvapky, ako liečiť exacerbáciu konjunktivitídy, pretože s dráždivými látkami sa môžete stretnúť kdekoľvek.

  Liečba plesňovou infekciou

  Huba na ľudskom tele môže parazitovať kdekoľvek a ľahko dosiahnuť sliznice. Ovplyvňuje huby a sliznicu očí, ktoré môžu spôsobiť plesňové konjunktivitídu u dospelých a detí. Na boj proti plesňovým infekciám sú najdôležitejšie antimykotiká - levorín, nystatín, amfotericín B, natamycín.

  V noci môžete pod viečko umiestniť masť nystatínu. To má dobrý vplyv na chorobu. Pri závažnej patológii sa na liečbu používajú aj tabletové fungicídne lieky, itrakonazol, flukonazol. Možno vymenovanie intravenóznych liekov. Rovnako je ťažké liečiť poškodenie plesňami, ako je to bakteriálna forma, preto je dôležitá včasná návšteva lekára kvôli účinným predpisom. Patológiu nebude možné rýchlo vyliečiť - v priemere môže liečba trvať od jedného do jedného a pol mesiaca.

  Prognóza liečby plesňovej konjunktivitídy je zvyčajne pozitívna, je však potrebné dbať na to, aby choroba neovplyvnila slzné kanáliky a rohovku.

  Fyzioterapeutické metódy

  V závažných prípadoch ochorenia lekári odporúčajú komplexnú liečbu vrátane fyzioterapeutických metód na liečbu konjunktivitídy. Účelom tohto ošetrenia je zastaviťhnisavý proces, znižuje nepríjemný pocit svrbenia v očiach a citlivosť sliznice očí na vonkajšie podnety.

  Účinnou technikou liečby zápalového procesu je elektroforéza s antibakteriálnymi liekmi. Na tento účel sa v priebehu postupu používajú také známe lieky, ako je penicilín, ceftriaxón a ďalšie lieky. Vďaka svojim účinkom aktívny zápalový proces výrazne odumiera, zlepšuje sa stav pacienta. Ak pacient trpí silným svrbením a bolesťou, pridá sa k liekom aj lidokaín s dimexidom. Trvanie jedného postupu je asi 15 minút. Relácie sa môžu uskutočňovať každý deň, optimálne trvanie liečby konjunktivitídy elektroforézou je tri týždne, t. 21 ošetrení.

  S cieľom potlačiť alergickú reakciu sa vykonáva fonoforéza s dexametazónom, ktorý má antialergický účinok, znižuje priepustnosť kapilár a eliminuje opuch. Ultrafonoforéza pre týchto pacientov trvá päť až osem minút. Na dosiahnutie účinného výsledku sa musí vykonať najmenej desať postupov.

  Správne preplachujte oči zvonka do vnútorného rohu

  Tradičná medicína proti konjunktivitíde

  Toto ochorenie možno vyliečiť nielen pomocou liekov, ale aj pomocou ľudových liekov. Tieto terapeutické činidlá nemajú nemenej silný účinok, a preto sa môžu použiť na liečenie rôznych foriem spojivkových lézií. Napríklad, dávameniekoľko receptov na pomoc pri zvládaní choroby:

  • Liečba harmančekovou infúziou je najprirodzenejším miernym účinkom na oči. Harmanček dokonale zmierňuje zápalový proces. Na prípravu produktu je potrebné vziať lyžicu suchých rastlín a uvariť pohár vriacej vody. Zvyčajne trvá niekoľko hodín, kým harmanček dá všetky svoje užitočné vlastnosti. Po ochladení sa produkt používa vo forme krémov na oči. Takéto krémy sú potrebné štyrikrát až päťkrát denne po dobu 15 až 20 minút.
  • Bežný čaj bude tiež pomáhať pri liečbe očí, ak sú postihnuté konjunktivitídou. Čaj dokáže liečiť oči aj novorodenca. Na začatie liečby je potrebné uvariť akýkoľvek čaj, navlhčiť vatový tampón v teplej tekutine a aplikovať na oči, z ktorých sa odstráni hnis. Tento postup by sa mal vykonávať čo najčastejšie.
  • Ošetrenie kôprom je vhodnejšie pre dospelých vzhľadom na špecifickú vôňu produktu. Na prípravu produktu potrebujete veľa čerstvého kôpru. Musí byť rozdrvená, vylisovaná šťava a navlhčená v tejto tekutej vatovej podložke. Potom sa disk aplikuje na oči po dobu 15 minút. Túto procedúru musíte vykonať niekoľkokrát denne.
  • Infúzia liečivých bylín z kôpru, prasličky, čakanky a koreňa marshmallow sa tiež vyrovnáva s patológiou. Aby ste to dosiahli, musíte vziať v rovnakom množstve všetky prísady, zmiešať na homogénnu hmotu a naliať jednu polievkovú lyžicu produktu pohárom vriacej vody. Akonáhle sa kvapalina ochladí, tampón sa ponorí do nej aaplikované na boľavé oči. Najprv v rohoch očí musíte kvapkať niekoľko kvapiek tohto nástroja.
  • Alergickou konjunktivitídou sa môžete zbaviť pomocou ružových bobúľ. Dve čajové lyžičky mletého ovocia sa musia naliať pohárom vody. Zapálte a privarte. Akonáhle sa kvapalina uvarí, nechá sa vychladnúť. Tento nástroj trel oči štyrikrát denne.
  • Medová terapia je jednou z najšpecifickejších, ale aj najúčinnejších. Na prípravu produktu je potrebné rozriediť med vodou v pomere 1: 2. Po dôkladnom premiešaní až do dosiahnutia homogénnej konzistencie sa produkt kvapká po kvapkách do očí alebo sa používa ako pleťové vody.

  Konjunktivitída je komplexná očná patológia, ktorá bez včasnej a účinnej liečby môže viesť nielen k úplnej strate zraku, ale aj k nekróze mäkkých tkanív. Konjunktivitída sa môže liečiť konzervatívnym spôsobom, čo je najdôležitejšie, aby sa splnili všetky lekárske predpisy, a po nástupe zotavenia dodržiavajte preventívne opatrenia proti tejto chorobe.