Ako rýchlo a efektívne liečiť krk

Obsah

  Pravdepodobne každý človek sa stretol s takým problémom ako bolesť v krku. Nepríjemný symptóm prináša veľa nepríjemností, komplikuje dýchacie funkcie (ak je nos upchatý), proces prehĺtania potravy a ústnu reč. Nie každý vie, ako zaobchádzať s hrdlom rýchlo a efektívne, ale nie je to vôbec ťažké. Do popredia sa dostáva drogová liečba, zatiaľ čo ľudové lieky pomôžu urýchliť požadované zotavenie. Budeme hovoriť viac o týchto metódach liečby.

  Lieky na liečenie príznaku

  Liečba bolesti v krku je potrebná na základe príčiny, ktorá spôsobila príznak. Spravidla sa pri každom ochorení horných dýchacích ciest používajú miestne spreje, perorálne tablety, absorbovateľné činidlá.

  Spreje

  V tejto oblasti sa odporúča používať lekárske prípravky vo forme aerosólov už pri prvých príznakoch zápalového procesu. Vďaka včasnému začiatku ich použitia môžete túto chorobu poraziť v čo najkratšom čase. K takýmto prostriedkom patria:

  • Ingalipt. Zloženie liečiva obsahuje mätu piepornú, tymol, eukalyptový olej, sulfónamid. Odporúča sa postriekať postihnutú oblasť niekoľkokrát denne, najlepšie však až štyrikrát. Celková doba liečby je 4–5 dní. Jedinou kontraindikáciou pri použití lieku je individuálna intolerancia zložiek lieku.
  • Tantum Verde. Spravidla sa liek predpisuje, ak existuje vírusová faryngitída, angína,angína. Zároveň má sprej analgetický, protizápalový, antiseptický účinok. Tento liek používajte až 8-krát denne, čo vám umožňuje urýchliť regeneráciu.
  • Beh Thera Fleu. Hlavnou látkou v kompozícii je lidokaín, ktorý pomáha liečiť hrdlo za niekoľko dní. Odporúča sa používať sprej 3x denne počas 5 dní. Kontraindikácie zahŕňajú precitlivenosť na zložky, laktáciu.
  • Šesťhranný sprej. Kvôli veľkému objemu hexetidínu obsiahnutého v produkte sa môže bolesti hrdla vyliečiť za niekoľko dní. Odborníci odporúčajú rozprašovať liek trikrát denne. Pri individuálnej neznášanlivosti komponentov je striekanie zakázané.
  • Stopangin. Kompozícia obsahuje také terapeutické látky, ako je levomentol, éterické oleje, hexetidín. Používajte liek 2-3 krát denne. Z kontraindikácií je potrebné rozlišovať 1 trimester gravidity, rozvoj atrofickej faryngitídy, precitlivenosť na zložky.

  Hexorálny sprej pomôže zbaviť sa nepríjemného príznaku o niekoľko dní

  Spolu s použitím sprejov možno rozlíšiť aj špeciálne tablety. Početné recenzie potvrdzujú, že nie sú o nič menej účinné pri liečbe bolesti v krku.

  Absorpčné tabletky

  Takéto lieky pomáhajú odstraňovať príznaky faryngitídy a angíny, ako aj brániť zvýšeniu ich intenzity. Medzi komplexné lieky patrínasledujúce:

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť bolesť v krku
  • Gramidín (má antibakteriálne, protizápalové a antiseptické účinky; odporúča sa používať u dospelých a detí starších ako 6 rokov).
  • Strepsils (má vynikajúci analgetický a protizápalový účinok).
  • Antibiotické resorpčné tablety bojujú proti baktériám v hrdle. Najbežnejšie predpísané sú:
  • Stopangín (účinné látky rovnomerne pokrývajú hrtan, čím poskytujú terapeutický účinok na zmiernenie bolesti);
  • Pharyngosept (má analgetický účinok);
  • Gramicidín (znižuje intenzitu syndrómu bolesti, ako aj zápalového procesu, ničí patogénne baktérie a vírusy).
  • Antiseptické látky obsahujú látky ako fenol, benzokaín, tetrakaín, chlórhexidín atď. Medzi ne patria:
  • Lysobact (pomerne rýchly spôsob, ako vyliečiť hrdlo za niekoľko dní). );
  • Neo-boľavé hrdlo (látky obsiahnuté v zmesi pomáhajú zmierniť podráždenie a v dôsledku toho znižujú intenzitu bolesti v hrdle);
  • Thera Fleu Lar (liek má antiseptický a antimikrobiálny účinok).

  Strepsily sú jedným z najobľúbenejších liekov na bolesť hrdla a niektoré z najúčinnejších

  .

  Tehotné ženy s boľavými hrdlami nemôžu sami predpisovať lieky bez predchádzajúcej konzultácie so špecialistom. Založené doktoromsprievodné príznaky a príčiny ich výskytu budú predpisovať najúčinnejšiu terapiu, ktorá nepoškodí dieťa ani matku.

  Niektorí výrobcovia brali do úvahy taký špecifický stav a vyvinuli špeciálne lieky, ktoré nemajú negatívny vplyv na plod. Jedným z takýchto prostriedkov je napríklad Sebidin, ktorý má antimikrobiálny účinok a má tiež antiseptický účinok.

  Ľudové lieky

  Krk sa môže vyliečiť rýchlejšie oplachovaním pomocou týchto ľudových liekov doma:

  • Červená repa. Šťava (1 polievková lyžica) sa získava zo zeleniny a zmieša sa s jednou lyžičkou octu jablčného muštu. Výsledný koncentrovaný produkt sa zriedi malým množstvom vriacej studenej vody. Oplachovanie sa odporúča najmenej trikrát denne.
  • eukalyptus. Zložka sa varí vo vriacej vode v pomere 1 polievková lyžica. l. pol pohára tekutiny. Produkt používajte až 5 krát denne.
  • Harmanček. Lekáreň (suchý harmanček) byliny sa varí vo vriacej vode v pomere 2 lyžičky. na 1 pohár tekutiny. Po ochladení a prefiltrovaní kloktajte najmenej 6-krát denne.
  • Soľ. Na prípravu liečebného roztoku musíte vziať 1 lyžičku. soľ a rozpustiť v 1 šálke teplej vody. Oplachovanie sa vykonáva v množstve 3 až 4-krát denne. Do hotového výrobku môžete pridať 0,5 čajovej lyžičky sódy.
  • Jablčný ocot. Zložka v množstve 1 lyžica. l. chované v pohári studenej prevarenej vody. Hotový výrobok sa používa namenovanie, podávanie 3-4 krát denne.
  • Šalvia. Hotový koncentrovaný produkt zakúpený v lekárni sa zriedi vriacou vodou v pomere 1 lyžica. l. na 1 pohár tekutiny. Po zmiešaní sa liek ponechá na infúziu 40 minút. Oplachovanie sa vykonáva najmenej päťkrát denne.

  Med a citrón sú liečivé výrobky nielen pre bolesti v krku, ale aj pre prechladnutie všeobecne

  Spolu s liečbou ľudovými liekmi odborníci odporúčajú používať hotový roztok furacilínu. Vďaka podstatným látkam môžete doma rýchlo vyliečiť hrdlo: znížiť intenzitu bolesti, odstrániť opuchy a zápalové procesy. Pripravte to takto: 0,02 gramu (alebo prášku alebo tabliet) sa zriedi v 1 pohári vody.

  Preplachovanie sa vykonáva trikrát denne.

  Nemenej účinné obklady, ktoré zahrievajú zasiahnuté hrdlo, čo prispieva k rýchlemu zotaveniu:

  • z vodky, v ktorej je uterák navlhčený a aplikovaný na krk počas 5 hodín, ovinutý okolo krku;
  • 65) z horčice, ktorá sa zmieša s tekutým medom a múkou v rovnakých pomeroch (po premiešaní sa hotová zmes nanesie na hrdlo počas 2 hodín nanesením plastového vrecka na vrch);
  • vyrobené z medu a kapusty (list kapusty sa namastí medom a umiestni sa na hrdlo, na vrch sa pripevní plastovým vreckom; obklad sa udržuje od večera do rána).

  Vdýchnutia, ktoré prispievajú k ničeniu všetkých patogénnych mikroorganizmov, pomôžu urýchliť regeneráciu. Počas postupu môžete použiťpredvarené zemiaky. Bez čakania na ochladenie vývaru je potrebné ohnúť sa nad panvicu a nadýchnuť sa pary. Odporúča sa prikryť uterákom. Postup sa uskutočňuje počas 10-15 minút.

  Iným spôsobom na odstránenie bolesti v krku je naparovanie nôh v kúpeli nôh rozpustením soli alebo suchej horčice vo vode. Po zákroku sa nohy dobre otrú a navlečú na teplé ponožky (najlepšie vlnené). Takýto postup je obzvlášť účinný, ak sa vykonáva pred spaním. Odborníci kategoricky zakazujú kúpele na nohy na bolesti v krku, ak sa pozoruje horúčka (nad 40 stupňov).

  Fyzioterapeutická liečba

  Fyzioterapeutické postupy pomáhajú veľmi rýchlo sa vysporiadať s bolesťou v krku. Najefektívnejšie v tomto prípade sú:

  • Laserová terapia. Expozícia laserom sa vykonáva na zadnej strane hrdla a na oblasti mandlí. Zároveň rozlišujú medzi vnútorným efektom, ktorý spočíva v smerovaní lúčov do samotnej ústnej dutiny, a vonkajším, keď sú lúče nasmerované na povrch krku, ktorý sa nachádza nad postihnutými oblasťami. Laserová terapia má protizápalový účinok a zároveň zmierňuje opuchy a znižuje bolesť.
  • Ultrazvukové ošetrenie. Počas procedúry sa používa antiseptický roztok, ale nie iba mastný a nealkoholický. Najbežnejšie používaným je známy Miramistín, ktorý znižuje opuchy.
  • Vibroakustická terapia. Takéto ošetrenie pomáha obnoviťmikrocirkulácia v krku a odstránenie patogénov. Na tieto účely sa používajú špeciálne zariadenia, ktoré vytvárajú vibračné a akustické vibrácie.
  • Ultrafialová terapia. V tomto prípade sa používajú aj špeciálne zariadenia, ktoré je možné používať doma. Prispievajú k ničeniu škodlivej mikroflóry, majú protizápalové, analgetické a imunostimulačné účinky. Terapia je vhodná pre dospelých aj deti.
  • Magnetoterapia. Na postihnuté miesto pôsobí magnetické pole, ktoré pomáha stimulovať rozširovanie krvných ciev a aktivovať krvný obeh.

  Iba odborník si môže zvoliť najúčinnejšiu liečbu bolesti v krku a odstrániť sprievodné príznaky (výtok z rany, horúčku atď.) A iba na základe všetkých prijatých diagnostických opatrení.

  Recenzia

  Irina, 30 rokov

  Vynikajúci liek na bolesť hrdla. Lekár mi predpísal, keď som bola tehotná. Nezistili sa žiadne vedľajšie účinky. Pokyny naznačujú, že zloženie liečiva obsahuje antiseptikum, ktoré pomáha posilniť celkovú imunitu. Radím všetkým.

  Ivan, 55 rokov

  Doktor sa obrátil na nemocnicu s chronickou tonzilitídou a poslal ju na fyzioterapiu, menovite na laserovú terapiu. Účinok bol zrejmý už tretí deň: intenzita bolesti v krku mierne poklesla. Procedúra je bezbolestná a nespôsobuje žiadne nepohodlie. Som spokojný.

  Lyudmila, 41 rokov

  Od detstva som bolprotivník piluliek a iných liekov na liečenie prechladnutia. Ľudové lieky vždy prišli na záchranu. Takže teraz, keď mi bolí hrdlo, urobím tinktúry harmančeka a eukalyptu, ktorým sa kloktám. V areáli pijem horúce čaje s citrónom a medom. Tretí deň je takmer bez bolesti krku.