Ako rezať sladké čerešne

Obsah

Mnoho skúsených záhradníkov nedáva presné pokyny, ako pestovať čerešne, ale jednoducho odpovedajú, že tento postup sa nelíši od prerezávania ostatných ovocných stromov. Ale čo keby ste sa len nedávno stali vlastníkom záhrady a viete málo o starostlivosti o stromy? V tomto dôkladnom probléme sú dôležité teória aj prax. Ak sa nepoznáte so špeciálnou literatúrou alebo inštruktážnymi videami, stromu nielenže nepomôžete, ale aj mu poškodíte. Tvorba kríkov alebo stromov odstránením prebytočných vetiev ovplyvňuje plodenie: čím korunovanejšie koruna, tým viac šťavnatého ovocia by sa malo očakávať budúce leto.

Sladká čerešňa je najskoršou plodinou ovocia, ktorá je objaviteľom sezóny ovocia a zeleniny. Niektoré odrody sú schopné uspokojiť deti a dospelých na jar, v druhom májovom týždni. Vďaka harmonickej kombinácii cukrov a kyselín majú čerešne príjemnú osviežujúcu sladkú a kyslú chuť. Buničina obsahuje 8 až 11% cukrov a až 0,7% kyselín (prevažuje kyselina jablčná). Vzhľad, chuť a nutričná hodnota čerešňového ovocia sa môžu líšiť. Závisí to od stupňa zrenia a klimatických podmienok.


Včasné prerezávanie stromov je kľúčom k bohatej úrode

Ak ste sa pevne rozhodli, že máte dostatok informácií a ste pripravení uviesť do praxe teóriu, vyzdvihnite záhradníka a choďte na záhradu. Už v druhom roku života mladého stromu ho môžete trochu vyrezať. musí byťnezabudnite, že strom môžete správne orezať, pričom dodržujete množstvo pravidiel. Zohľadňuje sa aj vek a sezóna stromov. V mnohých zdrojoch odborníci radia rezanie čerešní na začiatku jari alebo začiatkom jesene, ale skúsení amatérski záhradníci sa ubezpečujú, že je lepšie túto operáciu vykonávať v lete, v období sviežej zelene stromu.

Jarné prerezávanie sladkej čerešne

Výsadba stromov závisí od regiónu, v ktorom sa záhrada nachádza. Ak žijete na juhu, v teplejšom podnebí, mali by ste na jeseň zasadiť strom. Ak ste v severných oblastiach, potom jar je najlepší čas na výsadbu čerešní. Tieto informácie sú potrebné na správne vypočítanie času prvého jarného prerezávania mladých čerešní. Hlavným cieľom tohto postupu v tejto sezóne je vytvorenie krásnej koruny správneho tvaru. Prvú jar je potrebné upraviť ročný strom (ak dôjde k výsadbe na jeseň, potom po roku a pol dôjde k prerezaniu výhonkov). Je lepšie nedotýkať sa stromu, kým jeho výška nepresiahne 70 cm.

  1. V prvú jar je potrebné prerezávať bočné vetvy, ako je to v prípade dospelého stromu, ale stredného kmeňa. Na stredné strieľanie musíte spočítať 6 mladých pukov a potom ich odrezať od vrcholu.
  2. V druhej pružine sa vytvára nižšia úroveň čerešní. Vyberte 4 najsilnejšie výhonky a každú skráťte o 50 cm. Pri strednom výhonku spočítajte 4 horné púčiky a odvážne ich odrežte zo záhradných záhrad.
  3. V tretej pružine dochádza k vytvoreniu druhej úrovne, ale nezabudniteprvý. Kostrové výhonky je potrebné mierne skrátiť a porovnať s najkratšou vetvou. Všetky mladé výhonky, ktoré rastú vo vnútri koruny, musia byť odrezané „pod koreňom“. Správna koruna je tvorená iba vetvami vyrastajúcimi do strán (uhol najviac 45 stupňov vzhľadom na stredný kmeň).
  4. Štvrté jarné prerezávanie nastáva takto: stredný kmeň sa odreže okamžite po najmladšom bočnom výhonku. Odrežeme vetvy tretej vrstvy tak, aby boli 20 cm pod vrcholom, ale nie dlhšie ako 70 cm. Vetvy druhej úrovne sa skrátia, len ak presiahnu značku 70 - 80 cm. Podrobnejší diagram je viditeľný na fotografii.

Všetky nasledujúce jarné operácie sa vykonávajú správne ako štvrté jarné prerezávanie, ale menej intenzívne. Čisté výhonky rastú zlým smerom.

Letné prerezávanie čerešní

V lete strom rastie zvlášť divoko a čerešňa je známa vysokou rýchlosťou rastu. Mnoho záhradkárov z vlastnej skúsenosti zistilo, že letné prerezávanie čerešní je vynikajúci spôsob, ako zastaviť rast mladých a silných výhonkov podobný fanúšikom. Koniec júna a začiatok júla sú skvelým obdobím pre túto záhradnícku činnosť. Podstatou tohto postupu je decimácia koruny pre lepšiu priepustnosť slnečného žiarenia, vzduchu a vlhkosti.


Určite ošetrujte rany záhradnými var.

Postup sa veľmi nelíši od jarných prerezávaní v štvrtom roku života. Nezabudnite namazať všetky „rany“ pomocou var aleboakýkoľvek špeciálny tmel na stromy. Vďaka vzbure všetkého života v lete má čerešňa čas liečiť všetky svoje škody. Letné rezy nie sú uznávané všetkými odborníkmi, ale je to o tom, že môžete počuť pozitívne recenzie od letných obyvateľov. Mnoho ľudí si myslí, že na jar sú všetky rastliny príliš slabé na to, aby sa liečili rezmi.

Jesenné prerezávanie sladkej čerešne

Jesenné prerezávanie sladkej čerešne je menej populárne ako jarné prerezávanie, a existujú dôvody. Na jeseň sa strom pripravuje na prezimovanie, čo je pre rastliny také ťažké. Ak odoberiete časť výhonkov zo stromu, bude zaneprázdnený liečením „rán“, čo bude vyžadovať veľa úsilia. Ak sa rozhodnete skrátiť čas v tomto ročnom období, je lepšie to urobiť skôr na začiatku alebo v polovici septembra ako na konci chladnej jesene. A nenechajte sa príliš uniesť: jednoducho odstráňte zbytočné, bez toho, aby to ovplyvnilo hlavné vetvy.

Omladzujúce prerezávanie

Orezávanie čerešní na omladenie sa nazýva sanitárne a je určené na čistenie stromu od mŕtvych vetiev a kôry. Zmrazené výhonky, choré oblasti kôry alebo rozbité vetvy, ktoré očividne nebudú rodiť viac ovocia, sú často viditeľné na starých stromoch.


Výsledok omladzovacieho prerezávania sladkej čerešne

Omladenie by sa malo vykonať na jar alebo začiatkom leta (hlavná vec musí byť suchá, teplá a slnečná). Je potrebné nemilosrdne vyčistiť staré čerešne od všetkých porastov, ktoré sa objavili za posledných 3 až 5 rokov. Niekedy sú odstránené dokonca sedemročné výrastky. Budete prekvapení, koľko mladých asilné výhonky uvoľnia strom v rovnakej sezóne. Orezávanie proti starnutiu by sa malo vykonávať podľa všetkých potrebných pravidiel a „rany“, ktoré strom získa počas operácie, sa musia ošetrovať záhradnými odrodami.

Nech si vyberiete akúkoľvek sezónu, dodržujte pravidlá. Správne prerezaný strom vás určite poteší bohatým ovocím. Tvorba stromu nie je ľahká úloha, ale ak máte potrebné vedomosti a ostré záhradnícke nožnice, určite sa vám podarí.