Ako prerezávať zimolez

Obsah

  Nedá sa povedať, že zimolez je bežným hosťom záhradných pozemkov. Jedná sa o divú liečivú rastlinu, ktorá vyzerá ako ker a rodí s tmavomodrými bobuľami, pripomínajúcimi malé slivky alebo čučoriedky. Je ťažké preceňovať výhody, ktoré tieto koláčiky s modrými plodmi môžu pre ľudské telo priniesť. Čučoriedky a černice ostávajú v tabuľke šampiónov ďaleko za obsahom vitamínu C a minerálov.

  Poľnohospodárstvo nestojí a v priebehu rokov sa vyvinul špeciálny zimolez - domáci alebo jedlý. A pre takéto kríky, ako aj pre ďalšie domestikované rastliny, je potrebná náležitá starostlivosť. Pozostáva nielen z výberu miesta pre krík, správneho výsadbového procesu, ale aj z ročnej starostlivosti, ktorá spočíva v prerezávaní a tvarovaní rastliny. Orezávanie zimolez nie je také ľahké, ako sa zdá na prvý pohľad. Spory medzi agronómami sa objavujú každý rok a stále existuje názor, že tento liečivý ker nevyžaduje absolútne žiadnu starostlivosť alebo prerezávanie. Nenecháme sa však vyvíjať potrebné rastliny samy od seba, ale budeme sa riadiť radom praktických pravidiel.

  Ako vyzerá krík a bobule?

  Nie všetci sú oboznámení s týmto kríkom, preto by sa malo uviesť, že zimolez nie je len skutočnou „lekáreňou“ vo vašej záhrade, ale tiež ozdobným kríkom s jasnými a krásnymi bobuľami. Rast takejto dekoratívnej liečivej rastliny sa zvyčajne pohybuje od 1 do 2 metrov. Na jar, bezprostredne po zimemráz, to je táto kultúra, ktorá môže kvitnúť ako prvá, napriek mrazivej teplote. Prvá plodina bobúľ prinesie práve túto rastlinu.


  Kríky dospelých zimolezu

  Kedy a kde vysadiť zimolez?

  Odporúčame prečítať si: Ako pestovať staré hrozno?

  Správne miesto je kľúčom k úspechu pre svieži rast, kvitnutie a rodenie akéhokoľvek stromu alebo kríka. Tento liek má veľmi rád slnečný svit a nemôže vydržať chlad a vietor. Prax ukázala, že k rozvoju a rýchlemu rastu nedôjde v miestach záhrady, kde vietor kráča, v tieni, v nížinách a na kopcoch. Najlepším miestom je plochý povrch hnojenej pôdy v mieste, kde sa Zem často zohrieva na slnku.

  Pokiaľ ide o výber ročného obdobia, je potrebné zohľadniť čas kvitnutia a plodnosti. Vzhľadom k tomu, zimolez je veľmi skoro, je lepšie vysadiť ju v zrelej jeseni, októbri alebo na konci septembra. Ideálne (všetko záleží na poveternostných podmienkach a regióne vášho bydliska). Diera, v ktorej znížite stonku z kúskov pôdy, by nemala byť hlbšia ako 45 cm. Pred výsadbou upravte depresiu hnojivami: 0,5 kg popola pre každý krík. Medzi vykopanými jamami udržiavajte vzdialenosť asi 2 metre. Hlavným pravidlom je počkať 5 dní medzi kopaním a pristátím.

  Ako av akom čase sa vykonáva orezávanie?

  Zimolez je ker s husto rastúcimi vetvami, ktoré môžu vytvoriť skutočnú guľu. Preto je tak dôležitý načas asprávne orezať zimolez, nenechajte sa zamieňať jeho konáre. Zahustená koruna bude blokovať cestu výživy, uzatváranie pred slnečným žiarením a blokovanie vetrania, ktoré vyžaduje bobuľovitá krovina. Tieto nedostatky sa prejavia najmä po zbere bobúľ, ktorých množstvo a chuť ste veľmi znepokojení. Namiesto zvyčajného vedra je hrsťou ťažko napísaná a šťavnaté a naliate bobule sa menia na hrozienka.


  Úroda po náležitom prerezávaní

  Na vykonávanie náležitej starostlivosti musíte poznať všetky potrebné pravidlá. 5, alebo dokonca prvých 7 rokov života zimolezu, nenarušuje vývoj kríkov záhradnými záhradníkmi. Jediným možným zásahom je orezanie vnútorných konárov priamo na spodku stĺpca, aby sa hustá korunka rozriedila. Známky potreby prerezávania sa prejavia samy osebe: koruna zhustne, horné konáre postupne vyschnú a odumrú, úroda sa zníži. Potom musíte vážne začať rehabilitáciu výsadby.

  V ôsmom roku života bude krík potrebovať prerezávanie starnutím, ktoré dodá starnúcej rastline silu a výživu. Pred operáciou musíte určiť sezónu. Je lepšie to urobiť na jeseň, konkrétne v novembri, keď listy padajú na zem, čím sa otvára korunová štruktúra. Ak si želáte, môžete to urobiť skoro na jar, keď Bush ešte nie je zarastený hustou zeleňou, ale jeseň je najlepší čas. Celý proces takéhoto postupu je zbaviť sa starej mŕtveho vrcholu, ktorý neprináša ovocie a odoberá iba potrebné živiny zrastliny.


  1 - zarastené kríky, 2 - tenká koruna

  Hlavnou úlohou omladzujúceho prerezávania nie je úplná zmena tvaru koruny, ale iba zriedkavosť vetiev. Čím viac svetla, vzduchu a vlhkosti preniká do stredu koruny, tým zdravšie je zimolezové puzdro. Na základni nerežte vetvy, ale nadbytočné vetvy jednoducho odstráňte. Po zbere si okamžite všimnete výsledok. Na zriedených vetvách budú bobule naliate a väčšie. A počet vyťažených bobúľ výrazne vzrastie. Ak sa vám vytlačené pokyny zdajú komplikované, je najlepšie sledovať video na internete.

  Ako oživiť veľmi starý krík?

  Ak ste sa stali vlastníkom opusteného areálu a nechcete vykoreniť všetky výsadby starého vlastníka, môžete niektoré z nich jednoducho rehabilitovať. Zimolez, ktorý rastie viac ako 20 rokov a ktorý nebol riadne ošetrovaný, sa nemusí vykopávať. Pre takýto zanedbaný prípad sa používa orezávanie zimolezu na pni. Z názvu je zrejmé, že takmer všetky vetvy budú odrezané a zostane iba kmeň. Zmerajte 40 cm od zeme a odrežte nožničkami všetky vetvy, ktoré presahujú túto dĺžku. Silné mladé výhonky vyrastú z nového konope, ktoré sa prejaví obzvlášť dobre po plodení.


  Ako pestovať pahýľ

  Prerezávanie pahýlu by sa nemalo vykonávať v lete, keď rastlina rastie a v žilách tečie veľa živín. Najlepšie sa to deje na jeseň, keď krík začne postupne prezimovať.Extrémnou možnosťou je marec alebo studená jar. Hlavná vec je, že zimolez nemá čas rozkvitnúť.

  Ako vidíte, bez prenajatých záhradných robotníkov a špeciálnej praxe sa môžete postarať o plantáže vo vašej letnej chate. Keďže zimolez je divá rastlina, starostlivosť o ňu nie je taká svedomitá ako pri domácich plodinách. Krík záhradník môže tiež krík správne zastrihnúť. Hlavnou vecou je dodržiavanie všeobecne uznávaných pravidiel spočívajúcich vo výbere času a typu orezania. To by sa malo robiť počas obdobia vyhynutia kríka, v zime, ale v žiadnom prípade v lete.