Ako prerezávať muškáty tak, aby skvele kvitli

Obsah

Geranium je živá dekorácia vášho domova. Táto rastlina je tak populárna vďaka svojej kráse a nenáročnosti v starostlivosti. Geranium kvety s jasným nepokojom farieb, takže každá žena v domácnosti si bude môcť zvoliť vhodný vzhľad a odtieň. Na rozdiel od mnohých kvetov, pelargónia, je to pelargónie, ľahko prežije nielen v otvorených kvetinových záhonoch, ale aj v kvetináčoch. Okrem estetického vzhľadu má aj ochranné funkcie: veľa škodlivého hmyzu nemôže tolerovať kvetinovú arómu.

Napriek nenáročnosti tohto zariadenia by sa mali dodržiavať určité pravidlá starostlivosti. Ak chcete, aby kvitol častejšie a nádhernejšie, nemali by ste nechať rast rastlín pôsobiť gravitáciou. Rezanie pelargónie je veľmi dôležitý postup, ktorý vám umožňuje vytvárať hrubšie, sypké a symetrické kríky a produkovať veľké svieže kvety. Ak pelargonium žije vo vašom dome už mnoho rokov a vy si všimnete, že kvety stúpali a boli malé, prečítajte si, ako sa správne starať o kríky.

Orezávanie pelargóniom: základné pravidlá

Na správne prerezanie muškáty je potrebné zvážiť druh kvetu. Môže byť trvalá a ročná. Jednoročná rastlina je voliteľná. Toto by sa malo robiť iba na zmenu tvaru rastliny. Vytrvalé pelargonium sa musí rezať dvakrát ročne - na jar a na jeseň. Prerezávanie nielen zdobí vzhľad, ale tiež prispieva k vzniku veľkého množstva veľkých kvetov a predlžuje dobu ich kvitnutia.

Nezabudnite vziať do úvahy charakteristiky typu zariadenia. Geranium môže mať malý hlavný kmeň, ktorý sa rozširuje široko nízko nad zemou, môže mať kvitnúce vetvy a môže mať tendenciu stúpať v dôsledku vysokého kmeňa. Orezaním nemôžete radikálne zmeniť tvar koruny. Pokusy o to môžu viesť k smrti rastliny.

Hlavným účelom prerezávania absolútne každej rastliny, či už kríka alebo stromu, je rednutie koruny. To vedie k lepšiemu vetraniu, väčšej vlhkosti a slnečnému žiareniu. Na takéto „oslobodenie“ kríkov od ďalších výhonkov je potrebné odstrániť všetky vetvy nasmerované dovnútra koruny, čo dáva voľnú ruku iba tým, ktorí rastú vonku. Správne a včasné prerezávanie muškáty môžete dosiahnuť dlhé a nádherné kvitnutia.

Pri rezaní by mal byť nástroj ostrý a čistý. Nôž alebo záhradnícke nožnice sa musia dezinfikovať vriacou vodou, alkoholom alebo špeciálnym antibakteriálnym prostriedkom. Ruky by mali byť tiež čisté, aby sa infekcie iných rastlín nedostali do kvetu. Stonky musíte odrezať v blízkosti listovej uzliny a „rana“ musí byť pomazaná aktívnym uhlím alebo posypaná škoricovým práškom. Ak chcete obnoviť silu rastliny po operácii, nezabudnite na „kŕmenie“. Geranium miluje dusíkaté hnojivá.

Orezávanie pelargónie na jeseň

Pelargonium kvitne v lete, keď všetky rastliny ožívajú a prechádzajú zeleňou a farbami. Na jeseň mizne a padá do zimného sna. Po vyschnutí posledných kvetov a pred začiatkom zimy je potrebné pripraviť rastlinu na nadchádzajúci spánok. Jesenné prerezávanie v žiadnom prípadeprípad nemožno vykonať od decembra do polovice februára, keď je rastlina obzvlášť slabá.


Odstráňte vyblednutý vrchol v čase.

Postupujte podľa príslovia „Odmerajte sedemkrát - odrežte jeden“, nerežte pred dôkladnou kontrolou koruny a premýšľaním cez každý krok. Dezinfikujte nástroje vopred. Na jeseň sa pelargonium trochu vyschlo a po získaní žltých suchých listov. Musia sa vyberať tak, aby rastlina neplytvala silou potrebnou na vytvorenie nových silných výhonkov pri pokusoch o obnovu starých listov. Musia sa odstrániť aj všetky zvädnuté kvetenstvo a staré stonky.

Ak pelargónie vysadil dlhé zbytočné stonky, musia sa odrezať v oblasti prvého uzla listu. Ak však chcete, aby tento kmeň vystrelil a pokračoval v raste, musíte ho nad uzlom orezať. Musí sa tiež odrezať hlavný kmeň: stačí odstrániť jednu tretinu. Nezabudnite na krmivo pre pelargónie po jesennom prerezávaní, potrebuje ďalšie živiny. Mnoho pestovateľov kvetín odporúča odstrániť púčiky, ktoré sa vyskytujú v zime, aby oslabená spiaca rastlina získala silu pred letným kvetom a nestrácala ich.

Jarné prerezávanie

Takáto operácia by sa mala vykonať koncom februára alebo najneskôr do polovice marca. Jarné prerezávanie pomôže rastliny vytvoriť veľa pukov a zelene. Malo by sa pamätať na to, že po takejto operácii bude pelargónie kvitnúť oveľa neskôr ako obvykle, ale výsledok bude pôsobivý: kvetenstvo bude väčšie, ich veľkosť sa zväčší a doba kvitnutia bude dlhšia.

Na správne vykonanie postupu orezávania stoniek je potrebné zohľadniť veľkosť puzdra. Veľké zarastené kríky by nemali byť vystavené radikálnemu prerezávaniu. Nemusí mať dosť sily na úpravu terénu a formovanie kvetenstvo. Rastlina nemusí kvitnúť vôbec. Malý krík sa dá nemilosrdne strihať a vytvára tak tvar koruny, ktorý sa vám páči. Malo by sa to však zohľadniť genetickými charakteristikami typu rastlín.

Tvorba stonkovej rastliny z pelargónie

Tvorba stonkovej rastliny znamená premenu bujnej kríky na pomerne vysoký strom s kvetmi nie po celej dĺžke stonky, ale iba na jej vrchole. Vyzerá veľmi neobvykle a stane sa originálnou ozdobou interiéru. Ak sa stále rozhodnete využiť šancu, môžete z kríka urobiť stromček doma.

Vyberte si silné kríky muškáty s mohutným, dorastajúcim stopkou. Je potrebné orezať všetky bočné stonky a malé výhonky tak, aby všetky sily smerovali k posilneniu hlavnej stonky. Najprv nezabudnite poskytnúť podporu. Po dosiahnutí požadovanej výšky (nie viac ako 1 m), by sa mali urobiť staršie výhonky po prvej obličke a nové po 4.. Tento postup je náročný a prvé kvety na „dlani“ sa objavia až po roku.

Starostlivosť o zariadenie je nevyhnutným opatrením pre jeho dlhé kvitnutie. Na rozdiel od mnohých iných kvetov je pelargónie veľmi nenáročný. niebyť príliš lenivý na to, aby ste na jeseň strávili 15 minút prerezávaním, aby ste si mohli vychutnať krásu a vôňu jasných kvetov pelargónia celé leto.