Ako prekonať psychologický strach z vedenia vozidla

Strach je jednou zo základných emócií človeka, ktorá signalizuje nebezpečenstvo (skutočné alebo imaginárne). Pocit strachu je normálny: druhy, ktoré necítili strach, ak vôbec nejaké, vyhynuli. Mechanizmus primárneho strachu je jednoduchý: prijímanie nebezpečného signálu, mozog alebo skôr hypotalamus vysiela elektrochemický impulz do nadobličiek, ktoré okamžite vstrekujú hormóny - adrenalín a norepinefrín do krvného obehu.

3. Takáto „injekcia“ vedie k okamžitej komplexnej reakcii tela, ktorej vonkajšie prejavy u rôznych ľudí nemusia byť rovnaké. Vo všeobecnosti možno strach vyjadriť vo forme vzrušeného alebo potlačeného emocionálneho stavu. Pokiaľ ide o vedenie vozidla, obidve tieto podmienky môžu viesť k fatálnej chybe, ale výhodnejšia je excitačná reakcia.

Ak hovoríme o reflexných akciách spojených s reakciou na nebezpečenstvo, potom má zmysel pracovať s vašimi reflexmi. Zároveň môže mať strach z vedenia vozidla spoločenský charakter: strach z kritiky inštruktora, ostatných vodičov atď. Ak si to želáte, môžete prekonať strach. Ako to urobiť, bude ukázané v tomto článku.

Časť adrenalínu vstupujúca do krvného riečišťa upozorňuje telo na varovanie. Walter Kennon nazval reakciu na okamžitú reakciu na nebezpečenstvo „úder alebo beh“. Za šikanovanie chlapcov počas prestávky v škole sa považuje za odvahu použiť iba prvú možnosť odpovede. Ale ak ovládateVidíte, auto, ktoré sa rýchlo blíži k určitej prekážke, správnym riešením je zabrániť kolízii. Koniec koncov, strach a zbabelosť nie sú to isté.

Obavy týkajúce sa vozidla

Existuje niekoľko obáv týkajúcich sa vozidla takým spôsobom. Nedá sa povedať, že sú všetky neopodstatnené, pretože auto je prostriedkom zvýšeného nebezpečenstva a spravodajské zdroje túto tézu pravidelne potvrdzujú. Ako viete, volanie nepriateľa je prvým krokom k jeho porazeniu. Prekonanie strachu z jazdy teda pomôže uvedomiť si konkrétny okamih, ktorý spôsobuje nepohodlie.

Uvádzame niektoré obavy spojené s autom a ponúkneme naše možnosti na ich prekonanie.

Strach z automobilu „v zásade“

Tento strach je iracionálny a vyplýva z chybného podvedomého pocitu, že auto ako zviera má vlastnú vôľu a „môže riadiť sám“. Podvedomie je veľmi dôveryhodné, existujú negatívne (je úžasné, ako sa k nemu dostali také nezmysly) a pozitívne aspekty. Táto skutočnosť sa prejavuje v skutočnosti, že sa dá preprogramovať opakovaným oznamovaním skutočných informácií, že stroj je vždy riadený osobou.

Strach zo straty kontroly nad automobilom

Podobné ako v predchádzajúcom prípade, hoci už naznačuje určité (veľmi nedostatočné) skúsenosti. Existujú tri aspekty: po prvé, naučte sa materiál. Čím lepšie poznáte zariadenie automobilu, tým menej nebudete mať dôvod na sťažnosťuncontrollability. Po druhé, čím viac je jazdná prax, tým lepší je výsledok. A po tretie, vždy sa uistite, že ste za volantom pracovného stroja. Hlavná vec je použiteľnosť bŕzd, riadenia, zvukových a svetelných signálov.

Strach z prichádzajúcich a prechádzajúcich vozidiel

Objavuje sa z dôvodu nedostatočných skúseností a nedostatku zmyslu pre rozmery jeho auta. Prekonáva bežnú prax. V počiatočnej fáze - s inštruktorom a po známej trase nepreťaženej vozidlami. Autor týchto línií, pred mnohými rokmi po prvýkrát, keď nezávisle riadil auto svojho otca, keď prekonal 30 km po opustenej diaľnici, bol potený, ale bol hrdý na „úspech“. Po prvom samostatnom (nie celkom úspešnom) pokuse o vstup do garáže si začal uvedomovať rozmer vozidla. Bol by som rád, keby ste sa vo svojom školení vyhli takýmto skúsenostiam. Verte mi, je to nielen možné, ale aj oveľa lacnejšie.

Strach, že sa stanem vinníkom nehody

Viete, ak máte strach zo smrti, potom ... ste v poriadku. Ale vážne, prax a sebavedomie pomôžu vyhnúť sa nehodám. Druhá rastie s vývojom prvého. Ak sa naučíte zažiť pozitívne emócie zo samotného procesu jazdy, nebude ťažké prekonať strach z vedenia vozidla, pretože negatívne emócie sa vždy prekrývajú s pozitívnymi. Áno, a ešte jedna vec: v procese boja proti posledným zo spomínaných obáv stále neponáhľajte vypnúť jednu veľmi dôležitú možnosť psychiky - inštinkt sebazáchovy. Život bez strachu

vedenie vozidla možno považovať za vzrušujúcu hru, ktorá postupne komplikuje podmienky. Spočiatku - stačí jazdiť na tréningovom ihrisku zvanom závodná dráha. Potom - jazda po meste v noci, v podmienkach obmedzenej viditeľnosti (dážď, sneženie, hmla). A nakoniec, v zložitých podmienkach na cestách (ľad, dopravná špička). To všetko prispieva k úžasnému návalu adrenalínu a funguje skvele, najmä bez inštruktora. Hlavným pravidlom je, že takýto výcvik sa koná ... na elektronickom simulátore.

Na začínajúceho vodiča súčasne narastá obrovské množstvo nových informácií. Je povinný vlastniť veľké množstvo správnych rozhodnutí vo veľmi krátkom čase a v správnom poradí. Nie je čas premýšľať o situácii. Skúsený vodič robí absolútnu väčšinu rozhodnutí reflexívne. Reflexy sú známe ako trénovateľné.

Preštudujte si konštrukciu stroja, zvýšte sebaúctu, nezabudnite na pravidlá cesty a čo je najdôležitejšie, venujte čo najviac času rozvoju motorických schopností. Po tom, čo ste sa to všetko naučili, už viac nebudete uvažovať o tom, ako prekonať strach z vedenia vozidla. Zbavíte sa toho procesu získavania skúseností.

Tiež si pozrite video, z ktorého sa dozviete, čo vám v skutočnosti bráni v jazde: