Ako predchádzať vnútropodnikovej kríze: odporúčania psychológa

Vzťahy medzi blízkymi ľuďmi sú mnohostranné a premenlivé. Manželia sa postupne navzájom ochladzujú, silná láska a vášnivá vášeň ustupujú úcte a zvyku. Ale aj takéto nepriaznivé zmeny sa dajú minimalizovať.

Prvými predpokladmi rozpadajúceho sa manželstva sú zníženie sexuálnej túžby po druhej polovici, vzájomné výčitky, nedostatok túžby vyzerať atraktívne a oveľa viac. Všetky snahy by sa mali zamerať na upevňovanie vzťahov s blízkym a na obnovenie rovnováhy, berúc do úvahy nesúlad v rodine, nedostatok šťastia. Je potrebné včas potlačiť ich túžby vyčítať druhú polovicu, prestať explodovať na maličkosti.

Aj keď manžel /manželka spácha vyrážky, nie je potrebné ničiť rodinu, čo umožňuje agresiu. Pocítite, že sa vás zmocňuje hnev a podráždenie, prestaňte dočasne komunikovať medzi sebou: choďte na prechádzku, prečítajte si časopis, vykúpajte sa, počúvajte hudbu. Keď sa emócie upokojia, bude ľahšie prediskutovať nepríjemný okamih a bude možné rýchlejšie dosiahnuť spoločné riešenie. Ak problém stále nedokážete vyriešiť sami, je lepšie uchýliť sa k pomoci rodinného psychoterapeuta, ktorý nájde najvhodnejšiu metódu riešenia konfliktu.

Naučte sa navzájom odpúšťať. Nebuď sebecký, akceptuj skutočnosť, že nie si jediný rodinný príslušník a že stále existuje osoba, ktorej záujmy by sa mali v konkrétnej situácii vziať do úvahy. Pokúste sa medzi nimi rokovaťsami, berúc do úvahy spoločné záujmy, nie svoje vlastné. Nezmeňte drobné hádky na veľké škandály, aby ste predišli strate rodinného šťastia.

6. Neobmedzujte osobný priestor manžela /manželky. Pri hľadaní inkriminujúcich skutočností sa nesnažte prehliadať telefón, notebooky, laptopy. Dôverujte druhej polovici, pretože dôvera je základom všetkých rodinných hodnôt.

Pokles úrovne vášne v rodinných vzťahoch v priebehu času je normálny. Hlavnou vecou je zabrániť úplnému nedostatku intimity. Z času na čas diverzifikujte svoj sexuálny život, druhú polovicu poteší nezvyčajné prádlo, úprimný tanec alebo niečo iné. Vaša intímna zábava sa stane jasnejšou a poteší vás oboch.

Dajte si navzájom malé dary, trávte spolu voľný čas, starajte sa o druhú polovicu, povedzte komplimenty a odovzdajte teplo. Iba tak bude vaša únia silná a šťastná.