Ako prať veľmi špinavé kuchynské utierky

Obsah

  V kuchyni nie je možné utierať riad bez utierok. Zo všetkých domácich textílií sú najviac náchylné na odolné škvrny. Aby bola kuchyňa čistá, hľadá každá žena v domácnosti spôsoby, ako umyť kuchynské utierky. Znečistenie zostáva z tukov, vína, čaju, kávy a ďalších výrobkov. Umyté uteráky ničia vzhľad kuchyne a povesť hostesky.

  Ako používať uteráky

  . Kuchynná utierka slúži ako dobrý a pozorný domácnosť iba na utretie dobre umytého kuchynského riadu pred umiestnením do skrinky.

  Nedovoľte rodinným príslušníkom používať uteráky na iné účely. Povzbudzujte členov domácnosti, aby ich používali v kuchyni až po umytí riadu. Mnohým ľuďom sa podarí utrieť si špinavé ruky, unášať zvyšky jedla od stola a používať hrnce na smaženie ako potenciometrom.

  Kuchynský textil by sa mal prať častejšie ako bežné osušky. Baktérie, ktoré sa množia vo vlhkom prostredí, sú veľmi škodlivé pre zdravie. Z tohto dôvodu nemôžete používať froté uteráky, ktoré dlho sušia a slúžia ako priaznivé prostredie pre mikróby.

  Ideálnou možnosťou sú baktericídne bambusové textílie. Je ľahký a tenký, čo prispieva k okamžitému sušeniu a dokonale absorbuje vlhkosť pri stieraní dosiek. Ich mínus je vysoká cena. Odporúča sa zavesiť 2 uteráky naraz v kuchyni tak, aby každýpodarilo vyschnúť.

  Pranie textílií mastnými škvrnami.

  Ručné pranie kuchynských utierok je veľmi ťažké. Je lepšie zveriť túto misiu do práčky, pretože voda v nej sa zohreje na vysoké teploty a pranie sa stáva ako vrenie.

  Na odstránenie škvŕn starého tuku je potrebné uteráky pripraviť vopred na pranie. Navlhčite ich vodou a veľkoryso mydlom mydlom na pranie. Utierajte uteráky do vrecka a pevne ich zviažte. Nasiaknuté predmety po dni odošlite do bubna práčky.

  Maximálna teplota je stanovená pre biele prírodné tkaniny a nie viac ako 60 stupňov pre farebné uteráky. Takáto stará metóda mydla pomáha zbaviť sa dokonca aj starých škvŕn.

  Druhým spôsobom je použitie umývacieho prostriedku na riad. Jeho priamym účelom je korózia tuku. Očistené miesta ošetrite saponátom a po niekoľkých hodinách pošlite do práčky uteráky. Uteráky je možné opláchnuť vo vode s klimatizáciou alebo pred praním pridať do spotrebiča čiapku. Zaručuje to nielen čistotu, ale aj sviežu vôňu v kuchyni.

  Farebné uteráky z tuku môžete doma uložiť tak, že ich namočíte do špeciálnych roztokov.

  1. V trojlitrovej nádobe zmiešajte 3 polievkové lyžice sódy a 3 polievkové lyžice kvapaliny na umývanie riadu. Po 2 hodinách namáčania sa produkt môže poslať do bubna práčky.
  2. Uteráky namočte do vody s pridaním octu. Za pár hodínvýrobky sú pripravené na normálne pranie.

  Slnečnicový olej a bielidlo

  Ďalším spôsobom, ako sa vysporiadať s mastnými stopami, je ich odstránenie slnečnicovým olejom a bielidlom. Ide o dlhodobú metódu „babičky“, ktorá už dlho pomáhala zachraňovať aj veľmi špinavé kuchynské utierky. Je vhodný iba pre bielu bavlnu. Budete potrebovať nasledujúce komponenty:

  • rastlinný olej (akýkoľvek);
  • prací prášok;
  • bielidlo.

  Vo veľkej panvici varte 7 litrov vody. Pridajte doň dve polievkové lyžice bieliaceho a rastlinného oleja a 50 gramov pracieho prášku (môžete nahradiť pol baru pracieho mydla, strúhané). Uteráky sa varia 5 minút, potom sa plyn vypne a nechá sa v panvici vychladnúť. Niektoré ženy v domácnosti odporúčajú používať túto metódu bez varu: výrobky ponorte do vriacej vody a počkajte, kým voda nevychladne.

  Odstraňovanie škvŕn rôznej povahy

  Nielen mastné škvrny, ale aj následky vyliatia nápojov počas pitia čaju sa považujú za ťažko odstrániteľné. Škvrny z kávy alebo čierneho čaju pomôžu odstrániť stolovú soľ. Príprava silného riešenia: 5 polievkových lyžíc v päťlitrovej nádobe. Uteráky sa namočia na dve hodiny a potom sa premyjú v teplej vode s práškom. Táto metóda pomáha umývať nielen čaj, ale aj víno.

  Druhou možnosťou je namáčanie v silnom roztoku amoniaku a vody (pomer 1: 1). Hodina namáčania stačí na to, aby sa všetky nečistoty pri praní ľahko zmylipísací stroj. Táto metóda nie je vhodná pre ľudí, ktorí neznášajú štipľavý zápach amoniaku. Amoniak sa môže nahradiť peroxidom vodíka. Polhodinové namáčanie čistým peroxidom šetrí výrobky zo škvŕn rôzneho pôvodu.

  Ovocná, paradajková alebo repa šťava sa môže odstrániť pomocou šampónu.

  Namočenie uterákov v najjednoduchšom umývaní vlasov na pol hodiny pomôže obnoviť belosť produktu. Ak to neuložíte, použite kyselinu citrónovú. Nie je potrebné pripravovať riešenie. Namočte uterák a posypte kryštály kyseliny v najšpinnejších oblastiach. Po 5 minútach pošlite uterák do prania.

  Bieliace kuchynské utierky

  Farebné froté uteráky nepotrebujú bielenie, ale oplátkové uteráky, ktoré žiarili belosťou ešte nedávno, sa musia zachrániť pred otupením. To sa dá dosiahnuť varom alebo namáčaním.

  Odporúčame prečítať si: Ako odstrániť tuk z oblečenia
  • Varenie v roztoku sódového mydla. Tyčinka z hnedého pracieho mydla sa rozotrie alebo rozreže na tenké plasty. 50 g sódy a 150 g mydla sa rozpustí v nádrži s vodou. Namočené textílie sa varia 1,5 hodiny. Tým sa ničia všetky nečistoty a bielia sa aj staré uteráky.
  • ​​
  • Bielenie horčičným práškom. Prášok sa zmieša s vodou za vzniku hustej horčičnej hmoty. Na produkt sa nanáša v tenkej vrstve a po 8 hodinách sa uteráky odosielajú do prania.
  • Bielenie manganistanom draselným. Na rozdiel od predchádzajúcej metódy by mali byť uterákypre-prať. Do päťlitrového hrnca vriacej vody pridajte pohár prášku a niekoľko kvapiek manganistanu draselného, ​​aby voda získala svetloružový odtieň. Nechajte produkt úplne vychladnúť.
  • Bielenie kyselinou boritou. Metóda je vhodná pre husté materiály (froté uteráky alebo oplátky). Do hrnca s vriacou vodou pridajte 2 čajové lyžičky kyseliny a produkt namočte na dve hodiny.

  Kuchynský textil sa musí používať výhradne na účel, na ktorý je určený. Pri správnom používaní nebude odstránenie tvrdých škvŕn pre vás problém. Pravidelné pranie pri vysokých teplotách vody pomôže výrobkom udržať ich belosť. Po znalosti populárnych receptov na odstránenie škvŕn doma sa môžete ľahko vyrovnať aj s najzávažnejším znečistením.