Ako prať tenisky v práčke

Obsah

  Moderná móda sa stáva stále priaznivejšou, čo vám umožňuje cítiť sa pohodlne bez obetovania vzhľadu. Vysoké podpätky možno ľahko nahradiť teniskami, a nikto vám nebude obviňovať nedostatok štýlu. Športová obuv sa nosí nielen v športových halách, ale aj na ranných behoch. Nakupuje sa v kaviarni na prechádzku. Čím je tento typ obuvi obľúbenejší, tým viac otázok majú používatelia. Najčastejšia otázka: Ako prať tenisky v práčke?

  Je potrebné urobiť rezerváciu ihneď: žiadny výrobca neodporúča umiestňovanie obuvi do práčky. Štítok prísne uvádza: umývajte iba ruky! Skúsení používatelia však zistili, že niekedy sa pravidlá môžu zanedbávať a bez strachu posielajú tenisky do stroja. Nie každý materiál sa dá prať v práčke a niektoré sa všeobecne boja vody. Medzi takéto materiály patrí semiš a koža. Nízka kvalita obuvi vyrobená z lacných materiálov môže byť po umytí v automatickej práčke rozopnutá. Aby pranie nekončilo nákupom novej tenisky, je potrebné zistiť, ktoré topánky je možné vložiť do bubna a aké pravidlá je potrebné dodržiavať pred a po praní.

  Aké topánky sa dajú v práčke prať

  Závisí to od kvality, materiálu, hmotnosti a typu obuvi. Je ľahšie pomenovať tie typy tenisiek a tenisiek, ktoré sú prísne zakázané umiestňovať do písacieho stroja:

  • Tenisky (konverzujúce a iné). Podrážky športovej obuvi môžu byť vyrobené zpena alebo guma. Niektoré typy tenisiek sa líšia v podrážkach od veľmi hustej a ťažkej gumy. Počas otáčania bubna „práčky“ môžu ťažké topánky zanechávať jamky na nerezovej oceli. Bežecká obuv s ľahkými penovými podrážkami nepredstavuje nebezpečenstvo pre technológiu.
  • Nízka kvalita obuvi. Ak ste si na trhu kúpili pár tenisiek alebo tenisiek a nie ste si istí jeho kvalitou, je lepšie riskovať umývanie v práčke. Švy spravidla nie sú zošité, ale zlepené. Dá sa len hádať o kvalite lepidla. Používatelia často berú topánky z bubna práčky doslova po častiach. Tenisky slávnych značiek sú vysoko kvalitné a pranie v práčke pre nich nepredstavuje hrozbu.
  • Kožené a semišové tenisky. Prírodné materiály sa obávajú interakcie s vodou a agresívnymi čistiacimi prostriedkami. Časté umývanie môže viesť k suchej pokožke, vzniku mikrotrhlín. Ak koža alebo semišové topánky zostanú vo vode po dlhú dobu, môže to viesť k deformácii. Na čistenie pokožky je potrebné používať špeciálne výrobky a po umytí nesmiete zabudnúť na výživný krém, ktorý zabraňuje vysychaniu. Starostlivosť o semiš je ešte náročnejšia: na to musíte kúpiť špeciálne gély alebo šampóny vo forme peny. Umožňujú chemické čistenie od nečistôt a prachu.

  Bežecké tenisky s okami, handrami, nylonovými topánkami môžu byť zaslané do práčky bez strachu z integrity

  Príprava

  Prípravná fáza pred praním topánok pri praníautomatický stroj je veľmi dôležitý.

  Dodržiavanie pravidiel chráni tenisky pred uvoľnením a deformáciou a zabráni poškodeniu domácich spotrebičov. Čo robiť pred praním?

  Odporúčame vám prečítať si: Ako odstrániť nepríjemný zápach z topánok
  • Vyberte vložky a uvoľnite tenisku. Tieto predmety vyžadujú špeciálne čistenie. Počas rotácie v „práčke“ sa šnúrky nebudú odfarbovať, navyše môžu byť zviazané do „morského uzla“ a budete ich tráviť veľa času ich rozptyľovaním. Ak chcete navrátiť bielizeň šnúrky, navlhčite ich mydlom na bielizeň s bieliacim účinkom a nechajte pôsobiť pol hodiny. To pomôže nielen odstrániť nečistoty, ale aj odstrániť tmavé škvrny, ktoré zostali v miestach kontaktu s kovovým krúžkom v teniske. Vložky sa musia namočiť do silného mydlového roztoku po dobu jednej hodiny a potom sa umyť tvrdou kefou.
  • Z povrchu topánky a podošvy vyberte veľké kusy nečistôt. Obzvlášť nebezpečné kamienky uviaznuté v štrbinách chodidiel. Počas umývania sa jednotlivé prvky môžu dostať do čerpadla alebo do iných častí práčky. To povedie k poruchám, ktoré môžu opraviť iba master.
  • Ponorte tenisky do mydlovej vody pol hodiny. Na výrobu mydlovej vody použite mydlo a vodu. Lepšie zvláda škvrny prachu, trávy a nečistôt. Ak umývate biele topánky, použite mydlo s bieliacim účinkom. Prášky sa neodporúčajú používať, pretože po vyschnutí môžu na tkanine zostať škvrny.

  Čipky od tenisiek by mali byť predbežnenamočte alebo mydlo a nechajte chvíľu pôsobiť

  Umývanie

  Správne umývanie tenisiek v práčke pomôže splniť určité pravidlá.

  „Pravidlami“ sa rozumie výber teploty, čistiaceho prostriedku a sily odstreďovania. Je dôležité nepoškodiť bubon alebo iné časti práčky.

  • Nikdy neumývajte niekoľko párov športovej obuvi. Výnimkou sú ľahké topánky malých rozmerov. Topánky musia byť zložené do špeciálneho vrecka na umývanie obuvi. Ak toto zariadenie nemáte - na tom nezáleží. Ak umývate pouličné topánky, vložte do bubna staré nepotrebné uteráky alebo handry. Ak hovoríte o praní „čistej“ obuvi, ktorú nosíte iba v telocvični, do bubna práčky vložte súpravu teplákov alebo kúpeľovú cestu.
  • Výber detergentu je dôležitým bodom. Prací prášok nie je najlepšou voľbou. Je výhodné použiť tekuté pracie gély. Ak takýto nástroj nemáte vo svojom arzenáli a nechcete si kúpiť jednu fľašu na jedno pranie, použite prací prostriedok na mydlo. Je to oveľa lacnejšie, ale nie menej kvalitné. Rozdrvte polovicu tyčinky pracieho mydla (nastrúhajte sa na ten najlepší strúhadlo). Nalejte hobliny do nádrže na prací prášok.
  • Najlepšia teplota na umývanie obuvi nie je vyššia ako 40 stupňov. Horúca voda môže viesť k deformácii gumovej podošvy a odlupovaniu prvkov topánok. Niektoré modely strojov poskytujú špeciálny režim na umývanie obuvi. Ak váš stroj nie jeposkytuje špeciálny program, nastavte režim „Jemné pranie“ s teplotou 30 stupňov, sila odstreďovania nie viac ako 400 otáčok.

  Namiesto pracieho prášku je lepšie do práčky vkladať hobliny mydla

  Sušenie

  Nikdy nevysušujte topánky do práčky alebo do špeciálnej sušiarne. To určite deformuje topánku a môže viesť k odlupovaniu podošvy (pokiaľ nie je prešitá). Ideálnou možnosťou je vysušiť obuv pri izbovej teplote. Tenisky alebo tenisky sa nesmú umiestňovať na ani pod radiátory. Je lepšie inštalovať obuv na parapet. Naplňte tenisku starými novinami alebo toaletným papierom (aby tlačový atrament netlačil na látku). Neusušujte svoje topánky vonku na priamom slnečnom svetle. To môže viesť k tvorbe žltých škvŕn, ktoré sa dajú veľmi ťažko odstrániť.

  Zlý dych

  Tenisky - topánky na jogging a aktívnu fyzickú námahu. Počas tréningu ľudia potia nielen telo, ale aj nohy. Niekedy to vedie k výskytu nepríjemného zápachu, ktorý sa zje do topánok a spôsobuje nepríjemné pocity. Umývanie v práčke vás z tohto problému nemusí zachrániť. Čo mám robiť, ak spozorujete poznámky po posedení nepríjemným zápachom?

  • Stielku a vnútro obuvi utrite bavlnenou vložkou namočenou v peroxidu vodíka.
  • Navlhčite vatu alebo handru v octe a upravte vnútro topánky. Kyselina octová ničí plesňové spóry, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach.
  • Miestosuchú obuv v plastovom vrecku a pošlite do mrazničky. Vôňa „zamrzne“ spolu s baktériami.
  • ​​
  • Vnútro topánky ošetrite alkoholom alebo vodkou.

  Na odstránenie nepríjemného zápachu je možné z mrazničky odstrániť škvrny krvi

  Špeciálne škvrny

  Umývanie v práčke nepomôže vyrovnať sa so škvrnami od tuku, trávy, farby a ďalších. Na to, aby tenisky vyzerali úplne nové, je potrebných niekoľko predbežných postupov:

  • silný soľný roztok alebo roztok sódy šetrí škvrny od trávy: musíte ho naplniť zelenou farbou a opláchnuť po 45 - 60 minútach;
  • výrobok používaný na umývanie riadu pomôže zbaviť sa mastných škvŕn, pretože je určený na rozpúšťanie tuku: naneste výrobok na stopu tuku a po 40 minútach odošlite obuv do práčky;
  • vriaca voda alebo roztok sódy, ktorý dokonale šetrí škvrny ovocnej šťavy;
  • klasický odstraňovač škvŕn od Vanisha zachráni pred nebezpečnými škvrnami vykurovacieho oleja (hlavnou vecou je ponechať výrobok na kontaminovanej časti topánky niekoľko hodín);
  • ak obyčajné mydlo nepomôže pri bielení vložiek alebo čipiek, namočte ich do vody mydlom a bielidlom (pre dosiahnutie najlepších výsledkov pridajte sódu).

  Umývanie tenisiek v práčke je omnoho jednoduchšie a efektívnejšie ako umývanie rúk. Úspora času a energie získate najlepší výsledok.