Ako prať tenisky

Obsah

  Pranie obuvi je komplexný problém, ktorý si vyžaduje dôkladné preskúmanie. Ide o to, že každý deň myjeme džínsy a tričká a nikto nemá otázku, akú teplotu zvoliť a aké detergenty použiť. Ale nie každý vie, ako si umyť tenisky. Môžem ich dať do práčky? Môžem použiť mydlo? Čo robiť na bielenie podrážok? Ako sa správať pri semišovej obuvi? Ako prať kožené tenisky? Ako vidíte, existuje veľa otázok o umývaní obuvi. Na správne umývanie tenisiek musíte najskôr nájsť všetky odpovede.

  Fázy prania

  Pred začatím prania je potrebné množstvo prípravných postupov, ktoré si vyžadujú osobitnú diskusiu. Mali by ste okamžite varovať: na štítkoch športovej obuvi akejkoľvek známej spoločnosti nikdy nenájdete ikonu, ktorá by uvádzala, že obuv sa dá prať v práčke. Preto pri rozhodovaní o tejto udalosti nesiete plnú zodpovednosť.

  Príprava

  Pred umytím tenisiek ručne alebo pomocou písacieho stroja musíte odstrániť všetky ďalšie prvky: čipky, tenisky, ozdobné prvky. Šnúrky, najmä ak sú biele, sú veľmi znečistené prachom a špinou. Na križovatkách s kovovými prstencami v topánkach zostanú na šnúrkach čierne značky, ktoré sa špeciálne umyjú. Na bielenie tkanín použite mydlo Antipyat. Mydlové šnúrky by sa mali nechať „zraziť“ najmenej 1 hodinu.


  vložka do topánokznečistené ešte viac. Ak sa prach jednoducho usadí na povrchu topánky, zje veľmi hlboko do stielky

  Textilné vložky sa ťažko umývajú ako vložky z usne, pretože látka rýchlo absorbuje nielen nečistoty, ale aj pachy. Je potrebné nielen odstrániť všetky viditeľné nečistoty, ale tiež odstrániť nepríjemný zápach, ktorý sa často vyskytuje v športovej obuvi po častých a aktívnych cvičeniach. Je lepšie ponoriť vložky do teplej mydlovej vody a potom ich umyť kefou.

  Pred umývaním je dôležité odstrániť všetok suchý prach a nečistoty z hornej časti topánky a podošvy. Počas chôdze sa na trhliny na podošve dostanú kamienky, žuvačky a nečistoty. Všetok odpad musí byť vyčistený štetcom alebo tyčinkou (môžete použiť nôž, pletaciu ihlu alebo špáradlo). Nečistota z podošvy, ktorá sa počas prania rozpustila, môže ďalej kontaminovať tkaninu alebo semišové povrchy športovej obuvi.

  Ručné alebo strojové umývanie?

  Po dokončení všetkých prípravných krokov sa tenisky môžu umyť. Zostáva len zvoliť správnu metódu. Mnoho používateľov sa obáva integrity práčky a neriskuje, že do bubna umiestnia také ťažké predmety. Je potrebné poznamenať: nie je možné prať kožené výrobky a topánky nekvalitnej kvality na stroji, ktorý sa môže „plaziť“ (v doslovnom zmysle slova). Umývanie semišových tenisiek v práčke je tiež veľmi riskantné. To môže viesť k zhoršeniu kvality materiálu a vzhľadu obuvi. Na semiš je lepšie používať špeciálne čistiace prostriedky (šampóny a peny).

  Viacjedným typom obuvi, ktorú je riskantné vložiť do stroja, sú tenisky na opačnú stranu. Vyznačujú sa veľkou hmotnosťou, ktorá je nebezpečná pre integritu bubna a skla. Je obzvlášť nebezpečné umývať pánske topánky veľkých rozmerov. Čím väčšia je veľkosť, tým väčšia je hmotnosť kufra. Pre každú ťažkú ​​obuv je lepšie zvoliť si umývanie rúk.

  Umývanie rúk

  Ak chcete športovú obuv ľahko odstrániť ručne, namočte ju pol hodiny do teplej mydlovej vody. Teplota vody by nemala prekročiť 40 stupňov, aby lepidlo, ktoré drží podošvu a ďalšie prvky, nezmäklo. Na prípravu mydlového roztoku môžete na pranie použiť pracie mydlo alebo akýkoľvek prášok (okrem prášku na automatické pranie). Ak umyte biele topánky, môžete pridať špeciálne bieliace prostriedky.

  Po polhodinovom namáčaní vypusťte špinavú vodu a vložte topánky do nového mydlového roztoku.


  Na čistenie povrchu tkaniny a podošvy použite starú zubnú kefku. Na umývanie bielych tenisiek môžete použiť zubnú pastu (a pre prášok podošvy)

  Z dôvodu malých abrazívnych častíc sa nečistoty z topánok rýchlejšie odstraňujú. Ak umývanie nepomohlo vyčistiť tenisky od všetkých nečistôt, použite peroxid vodíka alebo citrónovú šťavu. Naneste malé množstvo peroxidu alebo šťavy na škvrnu špiny, nechajte pôsobiť 5 minút, opláchnite studenou vodou. Znečistenie spravidla zaniká.

  Prírodné tkaniny si vyžadujú osobitnú pozornosť: koža alebo semiš. Namočte koženú športovú obuv (vvrátane ekologickej kože) alebo semiš v žiadnom prípade. Kožené výrobky vydržia mokré, nie mokré pranie. Mydlo namočte do vlhkej špongie alebo skupiny a choďte po vnútorných a vonkajších povrchoch koženej topánky. Potom ho utrite dosucha a namažte ho špeciálnym prípravkom na starostlivosť o pleť, aby nedošlo k jeho prasknutiu alebo zdeformovaniu. Suede toleruje extrémne suché čistenie. Na nubukové alebo semišové výrobky používajte špeciálne kefy. V prípade zistenia viditeľných miest použite špeciálne penové šampóny. Na škvrnu je potrebné naniesť penu, počkajte určitý čas, ktorý je uvedený na obale a potom opláchnite špeciálnou kefou.

  Umývanie v práčke

  Pred tým, ako sa vaše tenisky umyjú na písacom stroji, znovu ich dôkladne preskúmajte. Na batožinovom priestore by nemali byť žiadne vyčnievajúce ani odlupujúce sa prvky, v podrážke by nemal byť žiadny kamienok. Roztrhnutý fragment, ktorý vstupuje do filtra, môže spôsobiť nenapraviteľné poškodenie zariadenia.

  Buben nenapĺňajte topánkami: umyte jeden alebo dva páry topánok. Ideálne na bezpečné pranie - ľahké tenisky s okom (nike, riboque, adidas). Nepoškodzujú sklo ani povrch valca.


  Uistite sa, že ste obuv umiestnili do špeciálneho vrecka na bielizeň (na to môžete použiť starú obliečku na vankúš).

  Niektorí ženy v domácnosti uprednostňujú vloženie starého uteráka do bubna na zmiernenie nárazu obuvi na steny bubna. Môžete zabiť dvoch vtákov jedným kameňom a umyť sa spolus topánkami teplákové súpravy, kúpeľňové podložky alebo čistiace handry. Ďalšou možnosťou je dať topánky do džínsových nohavíc.

  Ďalším dôležitým stupňom je výber teplotného režimu, doby prania a sily odstreďovania. Mnoho moderných modelov má špeciálny režim na umývanie obuvi. Optimálna teplota je od 30 do 40 stupňov. Spin power - nie viac ako 600 otáčok. Ak umývate veľmi ťažké topánky, je lepšie odmietnuť točenie. Nikdy nepoužívajte sušičku na obuv. To môže viesť k jeho deformácii.

  Nepoužívajte klimatizáciu na odstránenie zápachu z tenisiek. Na tento účel stačí bežný čistiaci prostriedok, ale sú zaručené škvrny na tkaninách. Najlepším čistiacim prostriedkom na pranie obuvi je pracie mydlo. Vložte mydlové hobliny do nádrže na prací prostriedok. Na umývanie bielych predmetov použite mydlo s bieliacim účinkom. Ďalšou možnosťou prania obuvi je prací gél pre automatickú práčku. Kvapalné výrobky spravidla dobre umývajú špinu a nezanechávajú žlté pruhy alebo škvrny. Viac podrobností o pravidlách prania tenisiek v písacom stroji možno nájsť v v tomto článku.

  Sušenie

  Hlavným pravidlom nie je použitie režimu sušenia, ktorý poskytuje práčka, a nie kladenie mokrej obuvi na chladič. To povedie k nevyhnutnej deformácii topánky.


  Na udržanie tvaru naplňte batožinu vložkami alebo novinami

  Lepšie uschnite pri izbovej teplote alebo na teplom balkóne.

  Dôležité tipy

  Umývajte sa kvalitneČistiace prostriedky nezaručujú, že si budete môcť prvýkrát umyť svoje tenisky, najmä ak mali tvrdé škvrny.

  Odporúčame vám prečítať si: Ako čistiť tenisky z bielej handry
  • na čistenie ôk na teniskách od tvrdých nečistôt používajte iba mäkké kefy, pretože by sa mohli roztrhnúť alebo „kašľať“;
  • na umývanie trávy sa odporúča použiť peroxid vodíka alebo silný soľný roztok: zelená škvrna sa musí vyplniť látkou počas 45 minút, potom sa opláchne studenou vodou;
  • farebné škvrny sa najlepšie odstránia rastlinným olejom; a mastné škvrny od oleja môžete odstrániť saponátom na umývanie riadu;
  • podrážka tenisiek sa môže bieliť zubným práškom, sódou alebo zubnou pastou pomocou malej kefy strednej tvrdosti;
  • zápach v teniskách sa dá odstrániť pomocou sódy: nalejte prášok do kufra a nechajte ho na deň (sóda je vynikajúci sorbent, ľahko absorbuje pachy a bojuje proti plesňovým infekciám, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach).

  Umývanie tenisiek z nečistôt a prachu, škvŕn trávy alebo farby doma je jednoduchá úloha. Pri umývaní je dôležité nevykonávať veľké chyby, pretože to môže spôsobiť deformáciu topánky. Naučte sa, ako prať biele tenisky, nájdete tu.