Ako prať atrament z oblečenia

Obsah

  Otázka, ako odstrániť atrament z oblečenia, sa prvýkrát objavuje v ranom školskom veku. Na blúzke sa vynára jeden neopatrný pohyb a nápadná modrá čiara. Ešte horšie je, ak rukoväť zradne tiekla v batohu alebo taške. Osobitným rizikovým faktorom sú malé deti. Iskavo si všimnú všetky veci, ktoré zostanú bez dozoru. Pero je v ich očiach vynikajúcou položkou na maľovanie. A plátno môže byť z ľahkej koženej pohovky, z džínsov nového otca alebo z vlastného tričká. Úlohou mamy je zistiť, ako odstrániť atrament z oblečenia.

  Nie všetky škvrny od farby zanechávajú látky rovnako ľahko. Závisí to od mnohých faktorov:

  • čerstvosť aplikácie (čím neskôr bola škvrna vložená, tým ľahšie sa jej zbavila);
  • kvalita pasty (spravidla sa menej lacný atrament používa v lacných plniacich perách, je omnoho ľahšie ich odstrániť; majitelia drahých písacích nástrojov budú musieť vypotiť, aby odstránili znečistenie atramentom bez stopy);
  • farba a kvalita výrobku (je oveľa ťažšie odstrániť atrament z tenkého ľahkého košeľu ako z tmavého a hustého denimu).

  Základné pravidlá

  Neoprávnené a chybné rozhodnutia môžu navždy zničiť vašu obľúbenú vec. Po neúspešných pokusoch o utretie atramentu ani suché čistenie neuloží produkt. Na uloženie oblečenia nie je potrebné kúzelníka. Stačí sa na proces pripraviť vopred a dodržiavať základné pravidlá:

  1. Miesto pod textíliuhrubá vrstva nepotrebných látok alebo papierových utierok. Môžete posypať vrstvou zemiakového alebo kukuričného škrobu. Takýto „odpad“ neumožňuje, aby sa škvrny z pasty z guľôčkového pera objavili na zadnej strane produktu.
  2. Začnite púšťať z guľôčkového pera od obrysov po okraj, aby sa zabránilo rozšíreniu pasty cez látku.
  3. Pred nanesením vybraného rozpúšťadla alebo čistiaceho prostriedku pastu namočte handrou. To platí najmä pre pastu na gélové pero.
  4. Na ošetrenie kože nepoužívajte rozpúšťadlá (ovčie kože, pohovky).

  Ľan a bavlna

  Z prírodného ľahkého tkaniva sa dá oveľa ľahšie odstrániť škvrny akejkoľvek povahy. Pri interakcii s detergentom nehrozí žiadne škvrny z farebného vzoru a rozmarná reakcia syntetického materiálu. Čpavok (čpavok) pomôže odstrániť stopy bielej farby z bielej košele. Pred použitím sa musí bublina zahriať. Vložte ju do misky s horúcou vodou na 5 minút. Uistite sa, že je viečko pevne priskrutkované. Navlhčite vatový tampón v teplom amoniaku a ošetrite „vzor“. Po 5 minútach produkt umyte ručne alebo ho odošlite do práčky.

  Zmes terpentínu a amoniaku pomôže umývať atrament z farebných tkanín. Obe zložky sa zmiešajú v rovnakých pomeroch. Výslednú hmotu položte na stopy rukoväte. Počkajte, kým sa kontaminácia úplne nerozpustí. Potom odošlite predmet do práčky. Nastavte režim intenzívneho pláchania.

  Môže sa použiť zmes alkoholu a acetónu apre farbu a pre monofónne oblečenie. Zložky sa zmiešajú v rovnakom pomere a zahrievajú sa vo vodnom kúpeli. Opatrne naneste teplý roztok na načmárané oblasti a pritlačte látku cez tenká tkanina, pod látku umiestnite papierovú utierku. Na bielom výrobku môže zostať namodralý pruh. Môže sa utrieť vatovým tampónom navlhčeným amoniakom.

  Výkresy s guľôčkovým perom sa z akejkoľvek položky odstránia z kyslého mlieka (alebo ayranu). Kvasený mliečny výrobok sa musí naliať do znečistenia a nechať pôsobiť pol hodiny. Potom produkt umyte pridaním 3 kvapiek amoniaku do vody.

  Jemné textílie: hodváb, vlna

  Škvrna na tenkej jemnej textílii spôsobuje majiteľovi veci veľa problémov. Vybraný čistiaci prostriedok by sa mal vyrovnať s kontamináciou, ale nesmie poškodiť „krehký“ produkt. Použite nátronovú pastu na odstránenie ťahov pera z hodvábu. Prášok zmiešajte s niekoľkými kvapkami vody, aby sa vytvorila krémová hmota. Naneste na škvrnu a nechajte pôsobiť 7-10 minút. Po vymiznutí škvŕn umyte predmet špeciálnym čistiacim prostriedkom na pranie jemných látok.

  Na čistenie vlny sa používa zmes benzínu (alebo kerozínu) a mydlovej vody. Bavlnený tampón namočený v roztoku sa aplikuje na línie alebo škvrny z guľôčkového pera počas 3 minút.

  Hlavné znečistenie zmizne, ale namiesto neho sa môžu objaviť modrasté škvrny. Môžu byť odstránené vatovým tampónom namočeným v kyseline chlorovodíkovej.

  Ďalší účinný a neškodný prostriedok -horčice. Zmes sa musí pripraviť nezávisle: horčičný prášok sa riedi niekoľkými kvapkami vody, až kým sa nevytvorí tekutá hmota. Musí sa vtrieť do kontaminovanej oblasti a ponechať ju 3 hodiny. Nakoniec produkt umyte v studenej vode.

  Rifle

  Použite alkohol a soľ na odstránenie malých, sotva viditeľných čiar pera z riflia. Vlhkú vatu navlhčite v alkohole a naneste na škvrnu. V obrus zvlhčený alkoholom, trieť stolovú soľ. Po jednej hodine si džínsy umyte v studenej vode alebo vložte do bubna práčky.

  Účinným činidlom je kyselina. Ocot (alebo roztok octovej esencie) alebo citrónová šťava sú vhodné. Kvapalina sa musí zahriať do varu a naplniť kontaminovanou časťou džínsov. Stopy pasty sa rozpúšťajú pred očami. Aby ste dosiahli ideálny výsledok, umyte si džínsy v teplej vode.

  Ak vložíte pred oči „autogram“ a pasta ešte nemá čas vsiaknuť do vlákien, zakryte plochu škrobom a osušte ju. Namiesto škrobu môžete použiť kriedový prášok, mastenec alebo detský prášok. Väčšina cestovín sa vstrebáva do škrobu. Čerstvé stopy gélového pera sú obzvlášť dobre odstránené.

  Kožené výrobky

  Pero z koženého produktu môžete odstrániť pomocou:

  Prečítajte si tiež: Ako odstrániť škvrny od farby s oblečením
  • glycerol;
  • ​​
  • lak na vlasy;
  • alkohol.

  Bavlnená podložka navlhčená teplým glycerínom ľahko odstráni gélové pero. Obzvlášť ľahké je vymazať čerstvé kresby.

  Čiary konvenčného guľôčkového pera sa ťažšie odstraňujú. Glycerín sa musí zmiešať s amoniakom v rovnakých pomeroch a škvrna utrieť na koženom produkte.

  Lak na vlasy pomáha čistiť dokonca aj štipľavé farbenie vlasov. Nastrekuje sa na namáčanú oblasť pokožky a okamžite sa utrie navlhčenou tkaninou.

  Manipulácia sa opakuje, až kým znečistenie úplne nezmizne.

  Alkohol a všetky výrobky obsahujúce alkohol odvádzajú pátranie dobre. Znečistenie utrite vatovým tampónom navlhčeným lekárskym alkoholom. Môžete použiť toaletnú vodu, utierky na utretie monitora založeného na alkohole, kolínskej vody a vody po holení. Hlavná vec je odstrániť škvrnu čo najskôr.

  Všetky navrhované nápravné opatrenia pomáhajú odstraňovať atrament z tkaniny alebo koženého výrobku. Neaplikujte látku na látku bez predchádzajúceho testovania v nenápadnej oblasti. Reakcia hmoty môže byť nepredvídateľná a namiesto tenkej modrej čiary na veci sa vytvára obrovská vyblednutá škvrna.