Ako pestovať paradajky

Obsah

  Téma štiepenia a prerezávania časti listov paradajok je medzi letnými obyvateľmi a záhradníkmi veľmi dôležitá. Často musíte počúvať prekvapenie priateľov o tom, že paradajky v záhrade vyzerajú „plešaté“. Nie všetci letní obyvatelia sa zaoberajú prerezávaním listov. Niektorí veria, že sviežej kefa bude lepšie a bohatšie prinášať ovocie. Toto nie je úplne pravda. Paradajky musíte pravidelne rezať, aby ste zvýšili úrodnosť kríka a zlepšili kvalitu ovocia.

  Paradajka je rozmarná a slnko milujúca rastlina. Mnoho záhradníkov prichádza k správnemu vytvoreniu paradajkového kríka prostredníctvom početných pokusov a omylov. Nezabudnite, že listy sú súčasťou rastliny, ktorá ovplyvňuje jej životne dôležité funkcie. Ak bezmyšlienkovite vytrhnete väčšinu zelene, kríky môžu zomrieť kvôli prerušeniu procesu fotosyntézy.

  Prečo musím pestovať listy

  Root, stonka, listy sú hlavnými orgánmi každej rastliny. V prípade paradajky majú zeleň obzvlášť dôležitú úlohu. Je zodpovedná za výživu a dýchanie rastlín, ako aj za termoreguláciu v mimoriadne horúcom období. Je tiež zodpovedný za odparovanie, ktoré zabraňuje vysychaniu a žltnutiu. Trhanie mladej zelene je skutočnou svätostánkom. Ale staré, sušené listy neprinesú žiadne výhody Bush.


  Nenahradzujte zažltnuté listy
  .

  Staré listy sú často pokryté „chorými“ škvrnami a vysušujú sa. Predstavujú hrozbu pre rastlinu, pretože pod nimi sa začínajú vyvíjať plesňové organizmy. Najprv oninebezpečné pre paradajky pestované v skleníku. V dôsledku zvýšenej vlhkosti sa huby šíria ešte rýchlejšie.

  Druhým dôvodom orezávania prebytočných zelení je zlepšenie „vdychovania“ kríka. Z listov v severnej časti kríka je málo užitočné. Prakticky sa nezúčastňujú na procese fotosyntézy a nevykonávajú termoregulačnú funkciu. Najskôr sa musia zlikvidovať. Kríky sa lepšie vetrajú, čo je užitočné najmä pre paradajky v skleníku, kde prievan často chodí. Ako rezať paradajky v skleníku, čítajte tu.

  Ďalším dôvodom je podpora správneho rozvoja ovocia. Z blednutej kefy často vyrastie nový výhonok s mladými listami. Je príliš skoro sa radovať z takého „doplňovania“, pretože to môže nepriaznivo ovplyvniť kvalitu ovocia, ktoré sa začalo. Takéto listy a výhonky sa najlepšie odstránia kvôli úplnému vývoju paradajok.

  V ktorých prípadoch je potrebné orezávanie

  Odporúčame tiež prečítať: Letné prerezávanie hrozna pre začiatočníkov

  S cieľom poskytnúť rajčiakovým kríkom priaznivé podmienky pre vývoj je potrebné zbaviť sa listov, ktoré:

  • sú na spodku stonky;
  • zakrývajú vyvíjajúci sa plod;
  • 26. rastú na severnej alebo tieňovej strane kríka;
  • sú umiestnené pod kvetnými kefami.

  Je potrebné zbaviť sa spodných listov, pretože zakrývajú spodnú časť stonky pred priamym slnečným žiarením. Ako rastliny rastú, spodné listy vyschnú a spadnú a dotýkajú sa zeme. Získajú funkciu údržby.Bush. Pretože nemajú dostatok sily na podporu dospelého kríka, paradajky sú najčastejšie „zviazané“. Po tomto postupe už neprinášajú úžitok pre rastliny a musia sa roztrhať. Prispieva to k prúdeniu vzduchu do puzdra.

  Vetrané skleníkové paradajky boli menej šťastné ako kríky vysadené na otvorenom priestranstve.


  Zaviažte paradajky a uvoľnite spodok stonky
  .

  Nebojte sa nemilosrdne posielať mladé zdravé listy, ktoré vyrástli pod kvetinovú kefu, do kompostovacej jamy. Skúsení obyvatelia leta, ktorí opakovane porovnávali výsledok po zbere, dospeli k záveru, že takýto postup pozitívne ovplyvňuje kvalitu a množstvo zrelých paradajok.

  Určite odrežte listy, ktoré vytvárajú tieň dozrievajúcich paradajok. Pre vývoj potrebuje plod slnečné svetlo. Poponáhľajte si to však nestojí. Malé vaječníky sa vyvíjajú vďaka produktom fotosyntézy vytvoreným v zeleni. Keď plod vyrastie, môže sa sám podieľať na procese fotosyntézy a nepotrebuje zelené „dáždniky“.


  Červenajúce sa paradajky by nemali byť v tieni

  Keďže listová čepeľ rajčiaka je rozdelená na dve časti odrážajúce zrkadlo, môže sa odtrhnúť iba jedna polovica. Je vhodné to urobiť, ak jedna polovica je vždy v tieni alebo iba rastie na severnej strane a druhá sa aktívne podieľa na procese fotosyntézy.

  Kedy a ako orezávať

  Listy sa môžu rezať pomocou nožníc alebo nožníc. Zároveň potrebujúnezabudnite dezinfikovať, aby nedošlo k infikovaniu mladých rastlín. Môžu byť trhané, ale malo by sa to robiť opatrne. Čapík sa musí stlačiť smerom nahor, „v raste“ stonky. Ak ho potiahnete opačným smerom, môže sa spolu s ňou natiahnuť pokožka stonky. To nepriaznivo ovplyvní vývoj celého puzdra.


  Pri roztrhávaní zatlačte stopku proti stonku
  .

  Obdobie roztrhania zelene závisí od rýchlosti vývoja rastlín. Spodné žlté listy sa musia čistiť každé 2 až 3 týždne. Orezávanie by sa malo začať koncom júla alebo začiatkom augusta, keď Bush rastie silnejšie a sú k nemu priviazané malé plody. Ak sú rajčiaky vysadené v skleníku, môžete orezávať skôr. Zvädnuté listy musia byť odrezané tak, ako vyzerajú.

  Ak dúfate v bohatú úrodu, musíte na to vynaložiť značné úsilie. Ak chcete zhromaždiť viac ako jednu krabičku zrelého ovocia, musíte vedieť, ako správne prerezávať paradajky. Starostlivosť o rastlinu je kľúčom k jej plodnosti. Vaša starostlivosť nezostane nevďačná.