Ako odvápniť rýchlovarnú kanvicu

Keď sa na varenie používa nedestilovaná voda z vodovodu, objaví sa v varnej kanvici vodný kameň. V tomto prípade soli, minerály, vápno, chlór, ktoré sú vodou a prípadne sa usadia na stenách kanvice. Ak používate čistenú vodu, môžete zabudnúť na vodný kameň. Ak sa však stalo, že sa vytvorila, nebojte sa, môžete kanvicu ľahko očistiť od vodného kameňa ľudovými alebo chemickými prostriedkami.

Prečo musím odstrániť meradlo?

Na prvý pohľad sa môže zdať, že plak na spodnej časti riadu nezasahuje a nepoškodzuje zdravie. V skutočnosti tomu tak nie je. Po prvé: kanvica je „tvár“ hostesky, rovnako ako kachle. Napríklad, čo si myslíte, z ktorej čajovej kanvice sú hostia príjemnejšie na prípravu čaju. Z čistého, však? Po druhé: voda v kanvici so stupnicou začína vrieť omnoho dlhšie. Po tretie: mikročastice vodného kameňa sa po uvarení dostanú späť do vody a potom vstúpia do tela. Nie všetky sú užitočné, ako ste si asi mysleli. Po štvrté: zariadenie na odstraňovanie vodného kameňa časom zakáže.

Praktické kontrolné prostriedky

Mnoho kyselín je účinných, takže je ľahké uhádnuť, ako v čajníku s odkalovaním pomocou ľudových liekov - musíte nájsť kyslé výrobky. Napríklad.

  • Kyselina citrónová. Toto je najlepší nástroj, pretože účinne čistí kanvicu bez zanechania nepríjemného zápachu. Na boj proti plaku je potrebné skombinovať čajovú lyžičku kyseliny citrónovej s 1 liter vody, všetko naliať do kanvice a priviesť do varu. Potom musíte kanvicu nechať horúcuokyslená vodou pol hodiny. Po čase umývajte riad studenou tečúcou vodou. Ak je to potrebné, postup sa môže opakovať alebo (so silnou spodinou) zdvojnásobiť množstvo kyseliny citrónovej.
  • ocot. Je tiež možné zbaviť sa vodného kameňa octom. Iba na liter vody si musíte vziať 2 polievkové lyžice.
  • Citrón. Rozdrvte citrón, pridajte vodu, povarte. Nechajte vodu vychladnúť a potom jemne odvápnite handrou.
  • Šúpanie z jabĺk. Funguje to ako citrón. Je potrebné iba zomlieť čo najviac šupiek, pridať vodu a priviesť všetko do varu.
  • Sýtené nápoje. Pravdepodobne tiež kvôli kyseline, ktorá je súčasťou nápojov Fanta, Coca-Cola, Sprite, je možné odstraňovať vodný kameň pomocou sýtených nápojov. Postup je jednoduchý: nalejte „koks“, varte, ochladzujte, vypláchnite kanvicu tečúcou vodou. Výsledok je rovnaký ako v predchádzajúcich prípadoch - riad sa čistí.
  • Lúpanie zemiakov. Nemajú kyselinu, čo je pravdepodobne dôvod, prečo je táto metóda časovo náročnejšia (a trochu pochybná) - čistenie je potrebné variť, kanvicu vychladnúť a prepláchnuť niekoľkokrát, až kým sa nedosiahne výsledok.
  • Soda. Osvedčená a účinná metóda, ale trochu časovo náročná. Spodok môžete odstrániť rôznymi spôsobmi: kombinujte sódu so zemiakovými šupkami a uvarte ju, stačí len trieť spodok sódy až do úplného vyčistenia. Mimochodom, sóda tiež pomáha v boji proti hrdze. Nevýhodou je, že poškriaba povrch.
  • Soda s octom. Táto zmes umožňuje odstrániť nielen váhu zo spodnej časti kanvice, alea hrdze a dokonca aj kamene.

Chemikálie

Najpopulárnejším výrobkom proti vodnému kameňu je Antinakipín alebo Popoluška. Musíte ho používať rovnako ako ľudové lieky, vrieť vodu iba 30 minút a potom stáť 2 hodiny. Potom kanvicu vypláchnite tečúcou vodou. Oplatí sa vyplatiť, ak kyselina citrónová dokáže umývať riad rýchlejšie, efektívnejšie a bezpečnejšie pre zdravie, rozhodnete sa.

Užitočné tipy

Ak sa tak stane, že nemôžete použiť usadenú alebo čistenú vodu na čaj, kávu, aby ste zabránili tvorbe vodného kameňa na dne, musíte riady čistiť jedným z vyššie uvedených spôsobov približne raz týždenne. ,

Odstránenie starej stupnice je vždy ťažšie ako čerstvé. Vodné filtre, aj tie najdrahšie, nezaručujú ochranu proti zubnému povlaku, pretože odstraňujú iba chlór a ťažké kovy, ale neobsahujú vápno. Hoci je filtrovaná voda samozrejme oveľa lepšia - spodina z nej netvorí tak rýchlo ako obyčajná voda. Napriek tomu by sme nemali zabúdať na preventívne opatrenia a pravidelne čistiť riad.