Ako odstraňovať vodný kameň v práčke

Obsah

  Voda, ktorá tečie z našich kohútikov, má veľa nečistôt. Obsahuje soli, minerály, bielidlo a ďalšie komponenty, ktoré sú škodlivé pre ľudské zdravie a nebezpečné pre mnoho elektrických spotrebičov. Elektrické varné kanvice, kotly, žehličky a práčky sú ovplyvnené mierkou.

  Automobily okrem „špinavej“ vody prechádzajú aj chemickými látkami, ktoré negatívne ovplyvňujú stav mnohých častí. Na čistenie práčky od vodného kameňa môžete použiť ľudové tipy a špeciálne chemikálie.

  Prečo sa vytvára stupnica

  Ak rozoberiete práčku, ktorá pracovala viac ako 2 roky, na povrchoch plastových a kovových častí bude niekedy viditeľný plak, ktorého vrstva niekedy dosahuje 3 mm. Vďaka minerálom vo vode je plak tvrdý, nedá sa odstrániť vlhkou špongiou.

  Čím väčšia je vrstva sedimentu, tým rýchlejšie stroj zlyhá. Vyčistenie je potrebné pre nádrž, bubon a PETN. Životnosť automatického stroja závisí od stavu poslednej časti.

  3 dôvody na vytvorenie povlaku na častiach zariadenia:

  • tvrdá voda;
  • Chemické zložky pracieho prášku;
  • Časté pranie v intenzívnom režime.

  Voda obsahuje horečnaté a vápenaté soli. Predstavujú najväčšie nebezpečenstvo pre vyhrievacie teleso a umývaciu nádrž. Keď sa voda v stroji zahreje, soli sa vyzrážajú a vytvárajú tvrdú váhu. Keď je desať zarastené kožušinou, znižuje saprenos tepla. V dôsledku toho sa voda zohrieva oveľa dlhšie. To vedie k vysokým nákladom na energiu a prepätiu stroja. Voda okrem solí obsahuje nečistoty vo forme kúskov hrdze a ďalších zložiek. Upchávajú vstupný ventil.

  Ak sa chcete uistiť, že je potrebné vyčistiť vyhrievacie teleso, vystríhajte sa baterkou a zamierte k práčke. Ohrievací prvok je umiestnený na vrchu bubna (zvyčajne v strede alebo na malej strane). Svieti baterku do otvorov v bubne a uvidíš desať.

  Chemikálie

  Každý je oboznámený s reklamovaným výrobkom s názvom Calgon, ktorý sľubuje chrániť stroj pred meradlom. Hlavnou účinnou látkou tohto činidla a jeho analógov je tripolyfosfát sodný. Pomáhajú zmäkčiť vodu, ale nerozpúšťajú soli. Lacnejším analógom je obyčajný uhličitan sodný. Nachádza sa v akomkoľvek prášku určenom na pranie v automatickej práčke.

  Agresívny, ale účinný je Antinakipín. Je dostupný vo forme prášku a je určený na odstránenie vodného kameňa z čajoviek a kvetináčov. Obsahuje špeciálnu kyselinu, ktorá má škodlivý vplyv na usadeniny solí a pomáha zbaviť sa vodného povlaku. Do nádoby na prášok sa naleje 50 g prášku, potom sa nastaví program „Práčovňa bez bielizne“. Tento režim nie je vybavený všetkými strojmi. Alternatívou je program „Bavlna“ alebo „Posteľné prádlo“ (teplota vody by mala dosiahnuť 95 stupňov).

  Tento prostriedok nápravy má nevýhody. Ak zachádzate príliš ďaleko s množstvom prášku, riskujete pokazenie gumových prvkov práčky. Kyselina má škodlivý vplyv na gumu. Druhá mínus sú nepríjemné „chemické“ výpary. Počas procedúry otvorte dvere do kúpeľne a vytvorte prievan tak, aby nepríjemný zápach nezostal v kúpeľni alebo inej miestnosti, v ktorej sa nachádza stroj.

  Kyselina citrónová

  Odstraňovanie okovín s kyselinou citrónovou je lacná, ale veľmi účinná metóda, ktorá si medzi domácimi ženami získala úctu. Kyselina citrónová môže byť dvoch typov:

  Prečítajte si tiež: Ako čistiť železo doma
  • domácnosť (používa sa na varenie a domácnosť, predáva sa v obchodoch s potravinami);
  • Špecializované (používané na čistenie častí priemyselných mechanizmov).

  Pravidelné vrecká s kyselinou citrónovou sú vhodné na samočistenie práčky. Niektoré ženy v domácnosti sa snažia používať čerstvo vylisovanú citrónovú šťavu. Použitím šťavy nedosiahnete žiaden účinok: v boji proti tvrdému kameňu je bezmocný.

  Pred čistením vyberte z bubna stroja všetky predmety. Dvere pevne zatvorte. Nalejte 3 lyžice do nádrže na prací prášok. l. kyselina citrónová pre domácnosť (približne 3 vrecia po 25 g). Ak práčka nie je vybavená práčkou bez oblečenia, nastavte program „Bavlna“ alebo iný program, v ktorom sa voda zohreje na maximálnu teplotu. Nezabudnite zrušiť rotáciu anastaviť ďalšie plákanie.

  Odporúča sa vykonať tento postup najviac dvakrát ročne. Tesnenia práčky sú ošetrené špeciálnym mazivom. Ak sa táto operácia vykonáva príliš často, môžete tesnenia úplne prepláchnuť. K kyseline citrónovej môžete pridať špeciálne nástroje, ktoré ničia vodný kameň (voliteľné). Tento postup sa vyznačuje nízkou cenou, účinnosťou a najšetrnejším účinkom na gumové prvky stroja.

  Ocot

  Ďalším lacným a efektívnym spôsobom je čistenie stroja octom. Pomocou octu môžete vyčistiť rôzne domáce spotrebiče. Práčka nie je výnimkou. Ocot odstraňuje nielen šupiny, ale aj patogénne organizmy, ktoré sa množia vo vlhkom prostredí. Zatuchnutý zápach, ktorý často obťažuje majiteľov práčok, zmizne.

  Na túto operáciu potrebujete stolný ocot 9%. Vyberte z bubna veci, zatvorte pevné veko. Do nádrže na tekutý prášok sa musia naliať dve plné šálky octu. Rovnako ako pri postupe s použitím kyseliny citrónovej, zvoľte program s maximálnou teplotou vody (95 stupňov). Keď je bubon plný horúcej vody, režim prania zastavte. Riešenie zničí mierku, ktorá sa usadila na všetkých častiach zariadenia.

  Po ukončení postupu uveďte dodatočné oplachovanie bez odstreďovania. Keď sa stroj vypne, namočte handru do octu a utrite všetky gumové prvky. V nich môžu zostať nečistoty a zvyšky.meradle. Nechajte dvierka otvorené a vytiahnite nádobu na prášok. Stroj by mal byť suchý.

  Predchádzanie usadzovaniu vodného kameňa

  Časté umývanie pri vysokých teplotách vody spôsobí tvorbu vodného kameňa. Moderné spotrebiče sú vybavené špeciálnymi režimami, ktoré čistia veci pri teplotách nepresahujúcich 40 - 50 stupňov. Pomáha to šetriť energiu a predlžuje životnosť práčky.

  Preventívne umyte ocot. Počas umývania kuchynských utierok pri vysokej teplote nalejte do nádoby na tekutý prací prostriedok pohár octu. Zároveň nezabudnite na obyčajný prášok. To nie je na škodu, ale bude to slúžiť ako dobrá prevencia.

  Filtre na čistenie vody sú stále populárnejšie. Čistia všetku vodu, ktorá tečie z kohútikov vo vašej domácnosti. Je to užitočné predovšetkým pre zdravie: vyčistená voda má jemný účinok na vlasy a pokožku. V prípade domácich spotrebičov je filtrovaná voda tiež spasením. Dokonca ani po niekoľkých rokoch používania desať automatických práčok alebo bojlerov nebude pokrytý hrozným nájazdom. Filtre je potrebné meniť štvrťročne. Inštalácia a údržba systému filtrácie vody veľa stojí, ale všetky náklady sú opodstatnené.

  ​​

  Všetky vyššie uvedené metódy vám pomôžu odstrániť spodok vytvorený na vyhrievacom telese a v bubne práčky a zabránia jeho vzhľadu. Nezabudnite však, že aj s filtrom bude potrebné stroj na čistenie zubného povlaku vyčistiť. Dosť sa uskutočnípostup nie raz za 6 mesiacov, ale raz za 24 mesiacov.