Ako odstrániť zubný kameň

Obsah

  Na zuboch sa môže vytvoriť lepkavá fólia, ktorá sa skladá z baktérií. Ak sa tento štítok neodstráni včas, za pár dní stvrdne a stane sa kameňom. Na rozdiel od plaku je zubný kameň vážnym problémom pre ústnu hygienu a zdravie. Tatár nie je len estetický problém, nakoniec, ak sa nič neurobí, môže to viesť k strate zubov.

  Odstraňovanie zubného kameňa nie je preventívnym opatrením, ale terapeutickým opatrením. Lekári odporúčajú tento postup raz ročne. Niektorí pacienti sú počas manipulácie zranení, takže v niektorých prípadoch sa vykonáva v anestézii.

  Poďme hovoriť o jednoduchých, ale účinných metódach.

  Čistenie zubov

  Čo spôsobuje zubný kameň? Všetko to začína rastom bakteriálneho plaku. Ak si čistíte zuby správne, rast tohto plaku bude narušený, takže sa nevytvára plak.

  Ako si väčšina ľudí čistí zuby? Jednoducho posúvajú kefu doprava alebo doľava, rovnako ako hore a dole. Toto je, žiaľ, najbežnejšia chyba.

  Bolo by správne umiestniť kefu v miernom uhle a najprv vyčistiť hornú čeľusť a potom dolnú čeľusť. Kefa by mala ísť od ďasien k zubom.

  Je zaujímavé, že zuby múdrosti sú miesta s najväčšou akumuláciou plaku, preto je potrebné im venovať osobitnú pozornosť.

  Spravidla si ľudia čistia zuby asi 30 sekúnd, niekto na to jednoducho nemá dostatok času aniekto - trpezlivosť. Zubní lekári odporúčajú postup čistenia na dve minúty.

  Dobrá a príjemná hudba pomôže. Môžete si nastaviť cieľ, aby ste si vyčistili ústa, až kým melódia neskončí a iba jedna pieseň trvá asi dve minúty. Takže kombinujete podnikanie s radosťou.

  Ako často musíte čistiť zuby? Každý - mladí aj dospelí - vie, že si musíte zuby čistiť dvakrát denne: ráno a večer. Mnohí si čistia zuby iba ráno a večer sú leniví na to. Toto je veľká chyba. Faktom je, že jedlo, ktoré zostáva celú noc v ústnej dutine, sa začne hniť a baktérie sa aktívne množia.

  Zubná kefka

  Ktorú kefu si vyberiete najlepšie: malú alebo veľkú? Pamätajte, že malá kefa umožňuje dôkladné čistenie, pretože môže preniknúť na najhlbšie a najviac neprístupné miesta.

  Teraz hovorme o tuhosti kefy. Je potrebné zvoliť kefu strednej tvrdosti a je lepšie, ak má zaoblenú štetinu, ktorá nepoškodzuje ďasno.


  Zuby sa musia pravidelne a dôkladne čistiť zubami

  Zubná niť

  Zubná niť môže preniknúť na miesta, ktoré nie sú prístupné kefke.

  Špáradlá na drevenom základe nie sú tou najlepšou voľbou. Nevykonávajú tak dôkladné čistenie medzizubných priestorov, navyše môžu poškodiť sliznicu ďasien a dokonca zanechať triesky.

  Zubná niť sa najlepšie používa pred čistením zubov. Tiež by ste mali byť opatrní pri nití, aby nedošlo k porezaniu ďasna.

  Cestoviny

  Čo je vhodné na trvalé použitie? Na každodenné použitie je vhodná pasta s dobrým čistiacim a osviežujúcim účinkom. Odborníci radia striedavé pasty: jednu ráno a druhú večer. Baktérie si zvyknú na tú istú pastu, takže sa oplatí zmeniť.

  S bieliacimi pastami by ste sa nemali uniesť. Ich pravidelné používanie môže viesť k zvýšenej citlivosti zubov a poškodeniu zubnej skloviny.

  Pasta, ktorá odstraňuje pigment a plak, obsahuje tieto zložky:

  • abrazívne a leštiace prostriedky;
  • špeciálne enzýmy, ktoré uvoľňujú plak.

  Možnosti týchto pást nie sú také široké, ako by sa mohlo zdať. Neodstraňujú plak a usadeniny veľkých rozmerov.


  Cena nie vždy určuje kvalitu pasty

  Oplachovanie

  Je dôležité, aby ste túto radu spravidla dodržiavali: po každom jedle vypláchnite ústa. Ak chcete odstrániť všetky zvyšky jedla, ústa raz dobre vypláchnite.

  Používanie zubného elixíru je omnoho účinnejšie ako vypláchnutie čistou vodou.

  Ultrazvukové čistenie

  Odstránenie kameňa ultrazvukom je rýchle, efektívne a bezpečné!

  Môže byť bolestivé odstrániť subgingiválny plak, preto je v takýchto prípadoch pacientovi podaná lokálna anestézia. Postup je v zásade bezbolestný. Je pohodlná.

  Zvážte tri hlavné črty ultrazvukového čistenia:

  Prečítajte si viac: Môže sa tok vyliečiť doma
  • ultrazvuk je zdravie vašich zubov. Procedúra pomáha eliminovať nielen kameň, ale aj plak. Okrem toho pomáha udržiavať zdravú mikroflóru odstránením bakteriálneho plaku;
  • estetické potešenie. Zuby sú základom atraktívneho úsmevu. Je zaujímavé, že ultrazvuk pomáha obnoviť prirodzenú farbu zubov a robí ich o niečo jasnejšími;
  • účinnosť. Ultrazvukové čistenie prispieva k dlhodobému výsledku liečby. Odporúča sa, aby to lekári viedli bezprostredne pred liečbou. Plak a zubný kameň môžu znížiť účinnosť liečby.

  Samotný postup trvá asi hodinu. Spočíva v skutočnosti, že zubár nanáša na povrch zubov špeciálnu látku, ktorá ničí usadeniny baktérií. Ultrazvukové vibrácie čistia povrch zubov a tiež preplachujú kanály. Potom sa vykoná leštenie špeciálnou zubnou pastou.

  Existuje niekoľko kontraindikácií postupu. Tieto zahŕňajú:

  • akútne respiračné vírusové infekcie;
  • bronchiálna astma alebo chronická bronchitída;
  • arytmia;
  • prítomnosť implantátov a ortopedických štruktúr;
  • obdobie záhryzových zmien u detí a dospievajúcich;
  • precitlivenosť zubov;
  • Prvý trimester gravidity.

  Teraz sa bavme o tom, ako odstrániť zubný kameň doma sám.


  Ultrazvukové odstránenie nepoškodí zubnú sklovinu, zatiaľ čo kameň sa dá ľahko oddeliť od zubu

  Čistenie doma

  Ak situácia nie je kritická, môžete sa pokúsiť zbaviť zubného kameňa doma. Poďme hovoriť o rôznych metódach čistenia.

  Soda

  Na jednu čajovú lyžičku produktu zobrať niekoľko kvapiek citrónovej šťavy a desať kvapiek peroxidu vodíka. Všetky zložky sa dôkladne premiešajú, aby sa získala homogénna hmota, a nanesú sa na miesto povlaku. Liečebná hmota sa nechá pôsobiť iba dve minúty, potom sa musí ústna dutina dôkladne opláchnuť teplou vodou.

  Procedúra sa môže vykonať najviac jedenkrát týždenne. Kontraindikácia pri čistení sódou je poškodenie ďasien alebo zápalový proces v ústnej dutine.


  Čistenie sódou je jedným z najpopulárnejších a najjednoduchších spôsobov čistenia

  Výrobky z citrusov

  Citrusové plody majú tento účinok:

  • bieliaci účinok;
  • antibakteriálny účinok;
  • prevencia infekcie.

  Celandín

  Na čistenie zubov musíte pripraviť odvar z tejto liečivej rastliny. Jedna lyžička lastovičky sa naleje pohárom vriacej vody a nechá sa vylúhovať pol hodiny.

  Výsledná kvapalina je užitočná ako oplach. Roztok sa má pokúsiť prehltnúť, ale vypláchnuť ústnu dutinu dvakrát denne.

  Ďalším dobrým tipom je obohatiť svoju stravu o pevnú surovú zeleninu a ovocie. Čistenie zubov sa tak uskutoční prirodzene.

  Z tatarka teda nie jeabsolútne nikto nie je poistený. Zubný lekár na klinike môže vykonať profesionálne čistenie - bezbolestný a bezpečný postup. Ako však viete, tomuto problému sa dá ľahšie predchádzať ako liečiť, preto navštívte svojho zubného lekára dvakrát ročne a postupujte podľa jeho odporúčaní.