Ako odstrániť zlý dych

Obsah

  Halitóza vychádzajúca z úst je skutočným problémom. Nepríjemná aróma vystraší účastníkov rozhovoru a určite môže pridať zlý dojem o vás. Tento problém je známy mnohým ľuďom, ale rozpaky o ňom rozprávajú aj s lekármi. V medicíne sa špecifický zlý dych nazýva halitóza (alebo halitóza). Lekársky termín nemá za cieľ maskovať „citlivú tému“. Vzniklo preto, že zápach zlých dychov je choroba, proti ktorej je potrebné bojovať serióznymi metódami. Skutočnú príčinu halitózy určí iba skúsený odborník a povie vám, ako sa zbaviť zápachu z úst.

  Ste chorí?

  Pred hľadaním spôsobov, ako odstrániť nepríjemný dych, musíte sa uistiť, že problém skutočne existuje. Faktom je, že ľudia, ktorí sa zatuchli dýchajú, nemôžu „cítiť“ zápach. Človek si rýchlo zvykne na známu vôňu: prestane si všímať vôňu vlastnej toaletnej vody a špecifickú vôňu vo vlastnom byte. Ale pre priateľov sa komunikácia s pacientom stáva skutočným testom. Najjednoduchší spôsob, ako sa ubezpečiť o hroznom zápachu dychu, je požiadať priateľa alebo príbuzného, ​​aby čestne odpovedal na potrebnú pikantnú otázku. Ak ste v rozpakoch s podobnou žiadosťou adresovanou priateľom alebo príbuzným, existujú ďalšie (nezávislé) metódy na stanovenie halitózy.

  Po ranných hygienických postupoch maskuje čerstvosť ústnej dutiny všetky nepríjemné pachy. Test je najlepšie vykonať poobed alebo neskoro popoludní. Práve v tejto dennej dobe sú mimoriadne cudzie tóny dýchania obzvlášť výrazné. Ako zistiť, či máte problémy s čerstvým dychom?

  • Dlaň mierne ohnite, aby ste vytvorili misku. Prineste si ho na pery, vydýchnite vzduch. Rýchlo položte dlaň na nos a pokúste sa cítiť. Táto metóda často pomáha nezávisle overiť prítomnosť problému.
  • Ak predchádzajúci test nepriniesol výsledky, použite inú metódu. Olíznite dozadu lyžičky alebo lyžice. Musíte ju navlhčiť dostatočným množstvom slín. Po jednej minúte pocítite sušenú lyžicu. Ak počujete nepríjemné poznámky, máte problémy s čerstvým dychom.
  • Ak chcete rýchlo zistiť, či máte z úst nepríjemný zápach, môžete použiť vlastnú dlaň alebo zápästie. Je dôležité, aby bola pokožka čistá. Olíznite si zápästie a potom čuchajte na kožu. Ak sa vám nepáčia arómy, ktoré sa vyskytujú, problém s halucinatami nie je veľmi príťažlivý.
  • Použite niť. Po ukončení postupu nevyhadzujte použitú plochu. Cítiť to. Zápach vám pomôže zistiť, či máte problémy s dýchaním.

  Dôvody

  Na trvalé odstránenie zápachu je potrebné poznať presný dôvod, prečo dýchanie stratilo sviežosť. Najčastejším dôvodom je konzumácia príliš „aromatických“ potravín. Ak ste ráno jedli kúsok rýb, omeletu s čerstvou cibuľou, šalát s cesnakom, nemali by ste sa diviť, že máte v ústach nepríjemný pocit.aróma. Spolu s plácnutím sa objaví aj zápach. Zlá vôňa je niekedy počuť aj deň po jedle. Napríklad, ak ste zjedli čerstvú cibuľu alebo cesnak v noci, môže to mať nepríjemný zápach pred obedom nasledujúci deň. Lekári poznamenávajú, že šálka rannej kávy ovplyvňuje výskyt vydýchnutého dýchania. Problém často spočíva v charakteristikách konzumovaných potravín. Potom pacient potrebuje pomoc terapeuta, ktorý bude študovať charakteristiky vášho tela, aby určil skutočnú príčinu halitózy.

  Výrobky

  Zlý dych úzko súvisí s ľudskou stravou. Ak sa chcete zbaviť rizika zápachu krvi, musíte zrevidovať zoznam známych výrobkov. Existujú určité pravidlá výživy, ktorých dodržiavanie nedovolí strate čerstvosti dýchania:

  • konzumujú viac fermentovaných mliečnych výrobkov, keďže sa v prostredí mlieka vyvíjajú „správne“ baktérie, ktoré sú zodpovedné za trávenie;
  • jesť viac potravín rastlinného pôvodu: zelenina čistí ústnu dutinu, pomáha zlepšovať trávenie, urýchľuje vylučovanie odpadových produktov;
  • zriecť sa kávy a silného čierneho čaju, pričom uprednostňujú zelené a biele čaje;
  • jedia menej mäsa: vlákna uviaznuté medzi zubami spôsobujú počas rozkladu nepríjemnú zhnitú arómu.

  Zlé návyky

  Najčastejšie zlé návyky sú fajčenie a pitie. Pre fajčiarovspôsoby, ako sa zbaviť zápachu, zostanú zbytočné. Tabakový dym kazí nielen pľúca a orgány kardiovaskulárneho systému, ale aj sliznicu ústnej dutiny. Nadmerné fajčenie môže viesť k xerostómii (choroba, pri ktorej človek významne znižuje slinenie). A vôňa tabaku je pre nefajčiarov veľmi nepríjemná.

  Alkohol má tendenciu sa odlišne odrážať v dychu. Ak ste nedávno požili alkoholický nápoj, budete cítiť alkohol. Dym, ktorý sa objaví ráno spolu s ďalšími príznakmi kocoviny, vonia oveľa horšie. Vôňa výparov je dôsledkom výroby acetaldehydu (toxickej látky, ktorá jeduje telo). Dym v dopoludňajších hodinách je obzvlášť výrazný, počas dňa „mizne“, pretože toxíny postupne opúšťajú telo spolu s odpadovými produktmi, sekrétmi potu a dýchaním. Takto sa môžete zbaviť dymu až po úplnom očistení tela. Na maskovanie môžete použiť produkty s bohatou vôňou: žuvať zrnkovú kávu, žuť čerstvé lístky mäty alebo bazalku, zahryznúť do sušeného klinčeka atď.

  Strava

  Ľudia, ktorí dodržiavajú prísnu stravu, majú špecifickú arómu dýchania a tela. Z úst prichádza sladký dych a pokožka vydáva niečo kyslé. Je to kvôli chemickým procesom v tele. Počas prijímania nahromadeného telesného tuku v tele sa látky nazývajúketóny. Dychu dodávajú mierne nezdravú sladkastú vôňu.

  Choroby zubov

  Zápach zlý dych môže signalizovať zubné choroby. Najbežnejším zubným ochorením je zubný kaz. Na druhom mieste sú parodontálna choroba a stomatitída. Stav zubov by mal pravidelne vyšetrovať zubný lekár. Medzi naplánovanými recepciami je potrebné nezávisle vyšetriť ústnu dutinu a pozrieť sa aj do „hĺbok“. Čierne alebo hnedé škvrny v kombinácii s arómou zlého dychu sú prvým príznakom závažných chorôb, ktoré môžu viesť k poškodeniu alebo dokonca k strate zubov.

  Iné choroby

  Príčinou zápachu sú často nemoci zubov a ústnej dutiny. Tento dôvod je najnebezpečnejší a jeho odstránenie doma je nesmierne ťažké. Na identifikáciu choroby je potrebná odborná pomoc: predpíšu vám potrebné testy alebo ultrazvuk. Odborník v oblasti arómy bude schopný zistiť váš problém.

  • Vôňa acetónu v dychu najčastejšie naznačuje zvýšenú hladinu cukru v krvi alebo dokonca diabetes mellitus. Aby ste sa ubezpečili o svojom vlastnom zdraví, musíte urobiť močový a krvný test, ktorý by mal predpísať endokrinológ. Ďalšími príznakmi cukrovky sú náhly a závažný úbytok hmotnosti, neustály smäd a únava.
  • U človeka szávažné poruchy zažívacieho traktu (duodenum, žlčník, žalúdok a pažerák). Najčastejšie sa u ľudí trpiacich gastritídou vyskytuje hniloba dychu. V takom prípade je potrebné kontaktovať gastroenterológa a požiadať ho o vykonanie testov.
  • Putridná aróma dýchania je spôsobená zápalovým procesom vnútorných orgánov (pľúca alebo priedušiek). Hnisavý zápal dýchacích ciest sa vyskytuje u ľudí, ktorí vedú nezdravý životný štýl a pijú alkohol. Počas hnisavej angíny sa môže objaviť zhnitý zápach z úst. V tomto prípade sa čerstvosť dýchania vráti okamžite po regenerácii. Najstrašnejšou príčinou zápachu hniloby je rakovina žalúdka alebo pažeráka. Častejšie sú také závažné choroby sprevádzané stratou chuti do jedla, celkovou slabosťou, vyčerpaním a bolesťou. Ak máte akékoľvek príznaky, musíte sa obrátiť na gastroenterológa na ultrazvukové vyšetrenie a darovanie krvi nádorovým markerom.
  • Amoniak z úst môže naznačovať problémy vo fungovaní obličiek, najmä zlyhanie obličiek. Ochorenie je nebezpečné, pretože je asymptomatické: pacient nemusí mať podozrenie na poruchu dôležitého filtračného orgánu. Hromadenie organických kyselín v pokročilom prípade končí kómou. Ak si všimnete, že pri dýchaní budete počuť tóny amoniaku, okamžite sa obráťte na lekára.

  Ničenie baktérií

  Ak vylúčite prítomnosť závažných chorôb, hlavným zdrojom nepríjemného zápachu.sú baktérie, ktoré obývajú ústnu dutinu. Nebudete mať možnosť „vytlačiť“ baktérie z vašich úst navždy, ale môžete ich počet znížiť. Ako viete, baktérie sa množia rýchlo v proteínovom prostredí.

  Medzi potravinami bohatými na bielkoviny je na prvom mieste mäso (bravčové mäso, hydina, hovädzie mäso atď.). Vegetariáni sa môžu pýšiť čerstvým dychom, pretože zelenina a ovocie neobsahujú bielkoviny.

  Ako sa zbaviť arómy zápachu?

  • Znížte množstvo spotrebovaného mäsa, obohatte stravu čerstvou zeleninou a ovocím.
  • Postarajte sa o ústnu hygienu. Nestačí len čistiť si zuby na 30 sekúnd. K tomuto procesu sa musí pristupovať zodpovedne. Vyberte si pastu a kefu po konzultácii s profesionálnym zubárom (hygienistom). Čistite si zuby 2 až 4 krát denne (v závislosti od situácie a použitého jedla). Používajte dentálnu niť a irigátor (špeciálne zariadenie na čistenie bočných plôch zubov veľkým tlakom vody). Ak je to možné, navštívte hygienickú kanceláriu, kde pravidelne čistíte ústnu dutinu.
  • Venujte pozornosť čisteniu jazyka. Pórovitá štruktúra jazyka je ideálnym miestom na množenie mikroorganizmov. Používajte špeciálne čistiace kefy, ktoré odstraňujú zubný povlak a zvyšky jedla vstupujúce do pórov.
  • Sliny sa používajú na spláchnutie baktérií z ústnej sliznice. Na stimulovanie výroby musí človek dodržiavať určité pravidlá. Najprv musíte piť veľa tekutín (do 2 litrov denne). Po druhé,musíte jesť potraviny, ktoré stimulujú produkciu slín: kyslé ovocie a bobule. Môžete použiť žuvačku bez cukru.

  Alternatívne recepty na halitózu

  Ak udržiavate čistú ústnu dutinu, ste si istí zdravím pečene, žalúdka a ďalších orgánov gastrointestinálneho traktu, zlé stravovacie návyky spôsobujú nepríjemný zápach. Existujú produkty, ktoré sa vyrovnávajú so zápachom.

  Na odstránenie nepríjemného zápachu pomôže:

  • čerstvé lístky mäty alebo odvar sušenej mäty piepornej;
  • vypláchnutie úst s odvarom z dubovej kôry;
  • čerstvé listy bazalky;
  • zelený čaj s tymiánom;
  • jablká;
  • čerstvá petržlen;
  • ovsená múka (vo vode alebo v mlieku);
  • pohár mlieka alebo kefíru;
  • žuvanie suchých klinčekov.

  Odstránenie zlého dychu je možné iba so zodpovedným prístupom k problému. Neočakávajte, že zmizne sám. Ak si všimnete, že pravidelné kefovanie neprináša pozitívny výsledok, skúste zmeniť stravovacie návyky a jesť potraviny, ktoré vám vracajú sviežosť.