Ako odstrániť žlté škvrny z topoľov bez chemického čistenia?

Každé jar čelia mladým matkám problém - dieťa, odobraté z materskej školy, bolo znečistené úplne novými džínsami, modrou blúzkou, peknými topánkami so žltou lepivou látkou. Čo je to? A to sa ukázalo, topoľ emituje decht. V marci až apríli, pred tým, ako na stromoch kvitnú listy, jeho púčiky napučiavajú a vylučujú lepkavú žltú látku.

Zároveň čiastočne padajú a padajú na chodníky, parkové lavičky a autá. A potom sa obliekajú do obuvi a obuvi, najmä detí, ktoré sa hrajú na ulici. Žlté škvrny z topoľových pukov spôsobujú v tejto chvíli veľa problémov, pretože je ťažké sa ich zbaviť. Samozrejme je ľahšie ich vybrať z automobilu - na tento účel existujú špeciálne nástroje, ale veci trpia natoľko, že ich aspoň zahodia.

Prečo je také ťažké odstrániť topoľové škvrny na oblečení?

Bohužiaľ namáčanie a normálne pranie nefungujú. Čím skôr sa škvrna z topoľov pokúsite odstrániť, tým väčšia je pravdepodobnosť, že šaty budú uložené. Napriek tomu tu konvenčné metódy nepomáhajú, pretože detergenty sú určené na odstránenie nečistôt, jedla a mastnoty. A živica je polymér, ktorý sa nerozpúšťa vo vode a neodstraňuje sa zásadou. Je tiež odolný voči mnohým látkam vrátane určitých kyselín.

Na základe týchto informácií je viac alebo menej jasné, ako odstrániť škvrny z topoľov - musíte nájsť nástroj, ktorý reaguje s živicovou látkou.

Živice sa typicky rozpúšťajú:

  • vkoncentrovanú kyselinu dusičnú, ale zo zrejmých dôvodov nám to nevyhovuje, pretože je pre telo mimoriadne nebezpečné;
  • v kyseline bromovodíkovej tiež nie je najlepšou možnosťou;
  • v acetóne - toto je bližšie k bodu;
  • v chlórnane sodnom - je pre nás lepšie známy ako bielidlo s charakteristickou vôňou bielidla.

Ako vidíte, pre nás sú vhodné iba 2 z uvedených fondov. Bohužiaľ, môžu zničiť aj oblečenie. Všetko samozrejme závisí od stupňa znečistenia a kvality materiálov. Ak sú prirodzené a nie príliš pestrofarebné, existuje viac šancí na záchranu vecí. V každom prípade to stojí za vyskúšanie: zrazu sa nemusíte rozčuľovať.

Metódy

Po tom, čo ste prešli časťami fór, v ktorých sa pýtate, ako odstrániť topoľové žlté škvrny, môžete splniť odporúčanie: „Vezmite obyčajnú lakovú tekutinu, navlhčite vatový tampón a odstráňte z neho nečistoty.“ Ako vieme - odstraňovač laku na nechty je acetón. A podľa tabuľky môže živicu odstrániť. Táto metóda nám preto vyhovuje.

Majte na pamäti, že v poslednej dobe sa do odstraňovačov lakov na nechty pridali všetky druhy olejov a prísad, aby sa nechty menej zhoršovali. Existujú také tekutiny bez acetónu. Kľúčom je slovo „bežná tekutina“, čo znamená, že obsahuje iba acetón. Preto, ak chcete efektívne čistiť odev, pred použitím si prečítajte, z čoho pozostáva váš produkt.

Môžete tiež získať acetón tam, kde predáva farby, laky na opravu. Liek sa naozaj oplatí, pretožev prípade potreby je možné odreniny aj obuv a kočík. Je pravda, že veci budú mať určitý čas špecifický zápach, takže je potrebné ich vetrať.

Ak boli vaše odevy úplne biele, môžete použiť tekuté bielidlo. Ako poslednú možnosť vyskúšajte Domestos alebo nejaký iný liek, ako je tento, len dávajte pozor, aby ste nerozpustili tkanivo.

Nakoniec, ak nič nepomôže, pokúste sa o čistenie odevov. Ak budú odobraté, ušetria aj jasné syntetické látky.