Ako odstrániť vši a hnidy

Obsah

  Pedikulóza (porážka vši) je nepríjemným problémom, ktorému mnohí ľudia čelia v panike. Toto ochorenie najčastejšie postihuje ľudí, ktorí žijú v nehygienických podmienkach. Preto sa hanbí za to, že o takomto neslušnom probléme informuje lekárov a známych. Parazitovi, ktorý nasáva krv, však nezáleží na tom, v akých podmienkach žijete. Vši sa môžu vyskytovať u akejkoľvek osoby bez ohľadu na vek, pohlavie a sociálne postavenie.

  „Ako odstrániť vši a hnidy od dieťaťa?“ Je jedna z najčastejšie kladených otázok na internete. Je to kvôli úzkemu kontaktu detí v materských školách alebo na detskom ihrisku. Okrem toho je pokožka dieťaťa oveľa tenšia, pre hmyz je ľahšie uhryznúť. Ak sa chcete vyrovnať s vši doma, musíte sa zoznámiť s charakteristikami vši a hlavnými metódami liečby.

  Myš: črty, druhy, poškodenie

  V prírode existuje viac ako 500 druhov hmyzu, ktoré sa živia krvou cicavcov. Z nich sú iba dva druhy ľudské ektoparazity: ľudská a stydká vši. Ľudská vesta je zase rozdelená na dva typy: vši a šatník. Názvy všetkých druhov rozumejú svojmu prostrediu. Rozdiely sú spojené nielen s miestami výživy, ale aj so vzhľadom.

  Ľudské a verejné vši môžu žiť a rozmnožovať sa iba na ľudskom tele. Mnohí mylne veria, že blchy na mačkách, psoch a všiach sú rovnaké druhy hmyzu. Neponáhľajte saskontrolujte hlavu dieťaťa, ktoré sa hrálo na záhrade s mačiatko s blchami bežiacimi okolo jeho tela. Jediným spôsobom, ako dostať infekciu pedikulózou, je od človeka k človeku.

  Pohyb hlavy

  Veľkosť dospelého je od 2 do 4 mm. Farba tela sa mení v závislosti od toho, či je hmyz hladný alebo plný. Po jedle krvi sa telo stáva tmavosivou, vínovou. Larvy vši sa nazývajú hnidy. Samice ich pripevňujú k vlasom na základni. Veľkosť sietí je do 2 mm, farba je mliečne biela, tvar je podlhovastý ovál. Vši ľahko vydržia vysoké teploty, ale umrú, ak teplomer klesne pod 0.

  Normálne hygienické podmienky nie sú prekážkou pre parazitický hmyz. Pri takej malej telesnej veľkosti môže dĺžka vší vší dosahovať 30 - 40 cm. Môže sa nakaziť na akomkoľvek verejnom mieste: v doprave, vo verejných kanceláriách, v bankách, na pošte a len mimo nej. Deti najčastejšie ochorejú, pretože majú malú „komunikačnú vzdialenosť“ a pre hmyz je ľahšie skočiť. Deti často prinášajú „letné zvieratá“ z letného tábora.

  Vši a hniezda sa nachádzajú na temene hlavy, u mužov sa môžu plaziť po bradách a hrubých bočných stranách. Najjednoduchší spôsob liečby je holiť sa holene. Ulica však nie je z 15. storočia a holenie je lepšie ponáhľať. Lekárne predávajú špeciálne gély a šampóny s insekticídnym účinkom a hniezda sa dajú odstrániť pomocou špeciálnej lastúry.

  Stydké vši

  Stydké vši sú najmenšie ľudské ektoparazity. Ich veľkosť nepresahuje 2 mm, veľkosť sietí nepresahuje 0,5 mm.Najbežnejším biotopom sú chlpaté oblasti tela v slabinách, menej často oblasť podpazušia a ešte menej často - obočie a mihalnice. Stydké vši sa prenášajú veľmi úzkym kontaktom a počas pohlavného styku. Sú známe prípady infekcie použitím bielizne a odevov. Po umytí špinavou vodou je možné poškodenie mihalníc.

  Po zistení prvých príznakov vši sa musíte vši a hnidy zbaviť čo najskôr. Rýchlo sa množia a môžu spôsobiť veľké škody na zdraví.

  Telesná louse

  Telesná louse je poddruh ľudskej louse. Veľkosť tela je od 2 do 4 mm, farba je priehľadná žltá. Živí sa ľudskou krvou, ale nežije na svojom tele. Hmyz žije a rozmnožuje sa v odevoch, ktoré sa nosia a nie sú umyté dlhú dobu, pričom hryzú bezsrsté časti tela. Vagabondi a asociálni ľudia, ktorí nedodržiavajú hygienu a neumývajú šatník dlhšiu dobu, sa stanú obeťami porážky všiviek (alebo ľanu).

  Príznaky a následky vši

  Dospelý si okamžite všimne podivné svrbenie na hlave, ale deti tomu neprikladajú nijaký význam. Aby ste zabránili rýchlej reprodukcii vší a hnízd na detských vlasoch, musíte okamžite skontrolovať jeho hlavu, ak si všimnete, že ju príliš často poškriaba.

  Hlavné príznaky detskej vši:

  • obsedantné svrbenie pokožky hlavy;
  • malé škvrny na temene šedej farby;
  • prítomnosť chlpov na vlasoch (biele oválne kukly);
  • rany, ktoré zostanú po vyčesaní;
  • Úzkosť a podráždenie dieťaťa.

  Vši sú nositeľmi mnohých infekčných chorôb. Medzi ne patrí týfus a recidivujúca horúčka, ktorá si na začiatku 20. storočia vyžiadala viac ako 100 000 životov. Nemalo by sa to však príliš obávať: obe choroby nie sú v Európe bežné. Komplikáciou pedikulózy je hnisanie. Výkaly hmyzu a nečistoty nachádzajúce sa na prstoch a nechtoch osoby sa dostanú do česanej rany.

  Spôsoby boja proti všiam

  V niektorých krajinách existujú špeciálne prijímače, ktoré pracujú na hygienických a epidemiologických staniciach, kde sa môže osoba infikovaná všami liečiť. Najčastejšie sa sem obracajú nefunkční asociálni ľudia. Pri návšteve týchto inštitúcií riskujete, že chytíte niekoľko infekčných chorôb, ktorých odstránenie bude ťažšie ako parazity. Vši a hniezda si môžete odstrániť doma.

  • Holenie. Pretože vši žijú iba na temene hlavy, najrýchlejším riešením problému je holenie plešatých. Nie každý je pripravený urobiť taký krok. Ak hovoríme o malom dieťati (do 2 rokov), najmä o chlapcovi, častejšie sa zvažuje možnosť holenia. Na jar av lete bude pokožka hlavy od slnka lepšie. Pri holení neriskujete u dieťaťa alergiou, čo je možné pri aplikácii pedikulicídnych krémov a iných liekov. Neoholte dieťa, ktoré už chodí do škôlky alebo do školy, pretože to môže spôsobiť spolubývanie zo spolužiakov, ktoré môže ovplyvniť tvorbu komplexov.
  • Pediculicíddrogy. Prípravky zamerané na ničenie vši zahŕňajú špeciálne šampóny, pleťové vody, masti a spreje. Dajú sa kúpiť v lekárni. Cena lieku závisí od krajiny pôvodu a zloženia. Hlavnou výhodou pedikulicídnych šampónov je ochrana vlasov. Balenie akéhokoľvek lieku obsahuje podrobné pokyny na použitie. Najčastejšie sa hlava lieči 2 až 3-krát s intervalom týždňa (cyklus vývoja hmyzu - 1 týždeň). Šampóny a spreje majú príjemnú vôňu, ľahko sa zmývajú. Postup odstraňovania vši sa tak stáva bežným šampónom. U ľudí s individuálnou neznášanlivosťou na jednotlivé zložky lieku je možná alergická reakcia.
  • Combs. V lekárňach sa predávajú špeciálne hrebene s tenkými a hrubými zubami, ktoré sa používajú na česanie dospelých vši a hnidy z krátkych a dlhých vlasov. Pred použitím hrebeňa musíte zabiť parazity pedikulicídnym šampónom alebo ľudovými prostriedkami. Živý jednotlivec sa vám jednoducho nedá a veľmi skoro skočí na hlavu. Hrebene sa na odstraňovanie húb častejšie používajú.
  • Ľudové lieky. Pred príchodom špeciálnych príprav sa vši bojovali ľudovými prostriedkami. Nie všetky metódy sú účinné a bezpečné. Pri správnom používaní však ľudové lieky pomáhajú liečiť pedikulózu v krátkom čase.

  Špeciálne drogy

  Farmakologické spoločnosti vyvinuli mnoho moderných liekov, ktoré môžu pomôcť liečiť vši doma bez toho, aby riskovali.zdravie. Pri výbere lieku v lekárni sa poraďte s lekárnikom. Niektoré lieky sú pre deti zakázané. Výrobcovia nezaručujú 100% odstránenie vši po prvej aplikácii lieku.


  Účinky vši

  Najobľúbenejšie pediculicídy:

  • Medifox. Vonkajšie riešenie založené na štandarde s prídavkom permethrinu a ricínového oleja. Patrí do skupiny silných drog, neodporúča sa na liečbu detí mladších ako 14 rokov, pre tehotné a dojčiace ženy je zakázaný.
  • Para-plus. Výrobok je k dispozícii vo forme spreja s vhodnou špičkou na rozprašovanie pod korene vlasov. Účinné látky: permethrin, malatión a piperonyl butoxid. Výrobok musí byť na vlasoch ponechaný 10 minút, môže sa vyskytnúť pocit jemného brnenia. Účinný po prvom použití, zabíja dospelých a hnidy.
  • Pediculene Ultra. Toto je séria nástrojov na boj proti všiam. K dispozícii vo forme šampónu, spreja a vody. Liek sa neodporúča na liečbu tehotných žien a detí do 5 rokov. Produkt sa nanáša na vlasy počas 30 minút, potom sa umyje bežným šampónom. Súprava sa dodáva so špeciálnym hrebeňom, ktorý pomáha odstraňovať vši a hnidy z vlasov, a so zväčšovačom pre lepšiu detekciu mŕtvych parazitov.
  • „Nikde.“ Jeden z najpopulárnejších liekov. Liečivo je dimetikón. Neobsahuje toxické insekticídy a je schválený na liečbu detí starších ako 3 roky. Súčasťou balenia je striekacia pištoľ pre pohodlné použitiepoužitie finančných prostriedkov na vlasy. Po 45 minútach expozície musíte vyčesať vlasy mŕtvych vši a hnoja. Na tento účel použite špeciálny hrebeň zo súpravy.
  • Nittifor. Liečivo je permethrin. K dispozícii vo forme roztoku a krému. Roztok je zakázaný pri liečbe bábätiek mladších ako 3 roky, krém je zakázaný pri liečbe bábätiek mladších ako 2 roky. Užívanie tejto drogy je prísne zakázané tehotným a dojčiacim matkám. Výrobok sa musí naniesť na vlasy a nechať úplne uschnúť.
  • „Hellebore Water“. Toto je jediný roztok na kontrolu pedikulózy založený na prírodných zložkách. Zloženie liečiva zahrnuje alkaloidy odnoží čeľade Hellebore. Po kontakte s látkou stratí hmyz svoju schopnosť živiť sa a rozmnožovať sa, čo vedie k rýchlej smrti. Výrobok musí byť nanesený na vlasy po celej dĺžke, opláchnuť vodou a šampónom po 20 minútach.

  Akákoľvek lokálna medikácia môže vyvolať alergickú reakciu. Je to kvôli individuálnej intolerancii jednej zo zložiek alebo zvýšenej citlivosti kože. Po aplikácii je možný mierny pocit pálenia. Na ochranu dýchacích ciest by sa spracovanie malo vykonávať v dobre vetraných priestoroch. Rodičia, ktorí pracujú na detských hlavách, musia mať na ochranu svojich vlasov pred nechcenými „migrantmi“ gumené rukavice a sprchu.

  Ľudové liečivá

  Ak hľadáte niečo, aby ste vši a hneby rýchlo odstránili, ľudové liečivá -rozhodne nie váš výber. Eliminácia ektoparazitov pomocou metód „babičky“ je náročnou prácou, ktorá nemusí nevyhnutne viesť k úspechu. Výhodou takýchto nástrojov je nízka cena a jednoduchosť. Napriek častej kritike domácich metód nestratia svoju popularitu. Budeme hovoriť o najslávnejších ľudových liekoch používaných v boji proti pedikulóze.

  Kerozén

  Odstránenie vši s petrolejom je jednou z najbežnejších metód používaných v sovietskych časoch. Pretože čistý petrolej môže spôsobiť popálenie pokožky hlavy, musí sa zmiešať s rastlinným olejom (olivovým, kukuričným alebo slnečnicovým) v pomere 1:10. Olejový roztok vtiera do vlasov po celej dĺžke. Noste hornú časť sprchovacieho viečka alebo plastového vrecka. Položte uvoľnený uzáver na vrch tašky. Na vlasovú líniu sa odporúča priviazať mäkký šál, aby roztok nevypúšťal oči a tvár. Kompresia na hlave by sa mala nechať 6-8 hodín (pokiaľ možno v noci).

  Koncentrovanejší roztok sa môže pripraviť zmiešaním oleja s petrolejom a šampónom v pomere 2: 1: 1. Takýto nástroj by sa mal na vlasoch uchovávať najviac 40 minút, aby nedošlo k chemickému popáleniu. Kerozén má škodlivý účinok na hmyz.

  Výhody postupu:

  • vysoký výkon;
  • schopnosť zabíjať dospelých a nity;
  • olej znižuje priľnavosť medzi sieťami a vlasmi, čo uľahčuje ľahké odstránenie mŕtvych vajec.

  Nevýhody postupu:

  • možnosť vypáleniapri nesprávnom použití petroleja;
  • štipľavý zápach;
  • Kontaminácia vlasov rastlinným olejom, ktorý sa ťažko umýva v bežných šampónoch.

  Vývar z lopúcha

  Mnoho ľudí používa vývar z lopúcha na ošetrenie a podporu rastu vlasov, ale málokto vie o svojich insekticídnych vlastnostiach. Budete potrebovať 100 g čerstvých alebo 250 g suchých rastlín. Nalejte ju do 1 litra vody a privarte. Po ochladení naneste roztok na vlasy. Je dôležité, aby bol každý zámok navlhčený. Po vysušení vyčesajte mŕtve vši a hnidy z vlasov. Procedúra by sa mala vykonávať denne po dobu jedného týždňa.

  Výhody postupu:

  • možnosť použitia pre alergikov;
  • neexistujú žiadne vekové obmedzenia;
  • nedostatok svrbenia a nepríjemný zápach.

  Nevýhody postupu:

   85) zlý výkon;
  • dlhodobé použitie na dosiahnutie pozitívneho výsledku.

  Ocot + soľ

  Kyslé a zásadité zlúčeniny sú vynikajúcou možnosťou kontroly mnohých parazitov. Odstraňovanie vší s octom je ďalším obľúbeným receptom v sovietskych časoch na boj proti pedikulóze. Na prípravu roztoku sa zmieša 70 ml octu (9%), 130 ml vody, 45 g stolovej soli a 1 lyžica. lekársky alkohol. Pred aplikáciou opláchnite vlasy šampónom. Na čisté pramene naneste ocot a soľ, natrite vlasy do buchty a nasaďte tenký klobúk. Kompresia musí byť „aktualizovaná“ v noci a ráno, bez odstránenia počas 2 dní.

  Výhody postupu:

  • vysokáefektívnosť;
  • lacnosť;
  • svrbenie v mieste uhryznutia zmizne a zápal pokožky hlavy ustupuje;
  • Po zákroku vyzerajú vlasy leskle a dobre upravené.

  Nevýhody postupu:

  • Počas dvoch dní nebudete môcť opustiť dom kvôli nepretržitému noseniu obkladu.

  Brusnicová šťava

  Brusnicová šťava je jednou z najbezpečnejších metód na odstránenie vši u detí a dospelých. Nie je toxický, nie je schopný vyvolať alergie, takže môže zaobchádzať s deťmi akéhokoľvek veku. Jedinou kontraindikáciou je individuálna intolerancia produktu. Na ošetrenie vši hlavy by sa mala používať iba čerstvo vylisovaná šťava z čerstvých alebo rozmrazených bobúľ. Balíčky brusnicového ovocia zakúpené v supermarkete nie sú na tento účel vhodné.

  Na zvlhčenie priemernej dĺžky vlasov sa bude vyžadovať priemerná dĺžka 100 gramov čerstvých bobúľ. Na ošetrenie dlhých vlasov môže trvať až 300 g brusníc. Šťavu možno vytlačiť pomocou odšťavovača alebo obyčajnej gázy, zloženej do niekoľkých vrstiev. Šťava by mala byť rovnomerne rozložená medzi prameňmi a vtierať do pokožky hlavy. Dajte si na vlasy vrecko alebo čiapku sprchy. Ak chcete zabrániť tomu, aby tekutina vytiekla do tváre, môžete si okolo vlasovej línie priviazať vreckovku. Šťavu umyte po dvoch hodinách. Je vhodné odstrániť mŕtve vši a oká pripevnené k chĺpkom pomocou špeciálneho hrebeňa.

  Výhody postupu:

  • neprítomnosť nepríjemného zápachu a svrbenia po aplikácii na pokožku hlavy;
  • nízke náklady;
  • hypoalergénny.

  Nevýhody postupu:

  • pomáha iba v počiatočných štádiách choroby;
  • šťava má škodlivý vplyv iba na dospelý hmyz;
  • potreba opakovaných postupov.

  Dechtové mydlo

  Dechtové mydlo je bohaté na fenol, krezol a iné zásady. Tieto látky sú škodlivé pre huby a baktérie. Fenol obsiahnutý v dechte má horiaci účinok. Preto sa dechtové mydlo často používa na odstraňovanie rôznych druhov hmyzu na záhrade av každodennom živote. Tenká škrupina lariev sa ľahko požičiava fenolu. Dospelé vši však majú pomerne hustú chitinóznu škrupinu, ktorá ich chráni pred vonkajšími vplyvmi. Z tohto dôvodu nie je ošetrenie vši hlavy dechtovým mydlom vždy účinné.

  Zvlhčite hlavu a vlasy teplou vodou. Latter vlhké pramene s dechtovým mydlom, vyžmýkajte prebytočnú vodu a zabaľte vlasy do turniketu. Noste gumenú čiapku, aby sa zabránilo vniknutiu kyslíka do vlasov. Po 40 minútach opláchnite mydlo teplou vodou a na končeky vlasov naneste malé množstvo kondicionéra, aby ste dosiahli lepšie česanie. Tento postup nepomôže usmrtiť hmyz. Vystavenie dechtu znižuje aktivitu vši, imobilizuje ich. Po použití dechtového mydla sa ozbrojte špeciálnym hrebeňom a odstráňte vši a chlpy, ktoré sú na vlasoch.

  Výhody postupu:

  • má pozitívny vplyv na pokožku hlavy, znižuje bolestivosť a zápal;
  • zabíja siete zabraňovanímďalšia rozmnožovanie hmyzu.

  Nevýhody postupu:

  • nezabije dospelých, ale iba imobilizuje;
  • potreba opakovaných postupov.

  Prevencia

  Žiadny z navrhovaných opatrení nenapomôže zbaviť vši a hnusy navždy, u človeka sa nevyvinie imunita proti pedikulóze. Nasledovať tipy:

  • snažia sa nezúčastňovať na stretnutiach, spoločenských zhromaždeniach, zhromaždeniach;
  • vo verejnej doprave sa snažte udržiavať prístupnú vzdialenosť od ľudí;
  • nepoužívajú hygienické výrobky iných ľudí, posteľnú bielizeň, klobúky a šály;
  • Sledujte spoločnosť svojho dieťaťa pri hraní na ihriskách.

  Pamätajte, že pedikulóza je bežné ochorenie, ktoré si vyžaduje okamžitú liečbu. Neváhajte kontaktovať lekárňu alebo nemocnicu. Porážka vši nie je hanba, ale nebezpečná.