Ako odstrániť vši

Obsah

  Vši sú problémom, ktorý nie je v slušnej spoločnosti zvyčajný hovoriť nahlas. Vši sa považujú za chorobu ľudí žijúcich v nehygienických podmienkach.

  V skutočnosti je medzi bezdomovcami pedikulóza častým problémom. Napriek tomu, že na nádvorí je 21. storočie, v mnohých veľkých mestách prepukajú epidémie pedikulózy. Najčastejšie trpia školské deti a deti navštevujúce materské školy.

  Hmyz, ktorý sa usadil v ľudských vlasoch, spôsobuje silné svrbenie a nepohodlie. Rozbité stránky sú zdrojom infekcie v krvi.

  Pedikulóza často končí komplikáciami v podobe vyrážky, varu a hnisania. Každý dospelý musí vedieť, ako sa zbaviť vši. Pomôže to chrániť dieťa a ostatných členov rodiny.

  Odkiaľ vši pochádzajú

  Na prevenciu choroby je dôležité rozlišovať blchy a vši. Oba druhy hmyzu patria do krvotvorného rádu, ale blchy sa živia výlučne krvou krvavých zvierat. Kontakt so „blchým“ psom alebo mačkou nemôže nepriaznivo ovplyvniť stav osoby. Jediný spôsob prenosu choroby je presun hmyzu z hlavy jednej osoby na hlavu druhej. Sú to vonkajšie parazity, ktoré sa neprenášajú potravou a vodou.

  S cieľom zbaviť vši navždy je potrebné vylúčiť možné spôsoby porážky. Najbežnejšie spôsoby prenosu vši:

  • úzky kontakt s infikovanou osobou(objatia, bozky, intimita, krátka vzdialenosť komunikácie);
  • komunikácia detí na detských ihriskách, na záhrade alebo v skupinách (veľa infekčných chorôb sa v detských skupinách rýchlo šíri - je to spôsobené skutočnosťou, že pri komunikácii deti nedodržiavajú osobnú vzdialenosť);
  • presun vajec všiam hrebeňom (často sa to stáva pri rezaní v nešpecializovaných zariadeniach;
  • prenos dospelých a vajíčka parazitov pri pokusoch o klobúky v obchode;
  • kúpanie v plavecký bazén alebo prírodné vodné toky s infikovanou osobou (hmyz môže dlho žiť bez kyslíka, plávanie na hladine vody)
  • cestovanie vo verejnej doprave (najmä v dopravnej špičke), dlhodobé pobyty v radoch (v obchodoch, inžinierskych sieťach) ), účasť na zhromaždeniach, koncertoch a iných komunitách ennyh udalosti.

  Aké sú vši

  Pred odstránením vši musíte zistiť, s akým typom krviprijímateľov čelíte. Pre ľudí sú nebezpečné iba dva druhy vši: ľudské a ochlpenie. Ľudská vesta má dva poddruhy - oblečenie a hlavu. Zvážte hlavné rozdiely medzi tromi typmi parazitov.

  • Myš. Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch druhov tento hmyz žije a rozmnožuje sa v prvkoch šatníka (v kožušinových a vlnených klobúkoch, v kožuchoch a kožuchoch). V tomto prípade sa parazity živia výlučne ľudskou krvou. Na rozdiel od mora nemôžu žiť v tých veciach, ktoré ľudia nenosia dlho. Najčastejšie ľanyzačnite s ľuďmi, ktorí nedodržiavajú hygienu a dlhodobo nosia oblečenie bez prania. Keďže sa obyvatelia šatníka obávajú vysokých teplôt, najjednoduchším spôsobom, ako sa zbaviť vši, je pranie infikovaného oblečenia pri teplote 60 stupňov.
  • Verejné ochlpenie. Tento typ parazita sa usadzuje hlavne v pokožke hlavy, v podpazuší, na mihalniciach (veľmi zriedkavé). Hlavnou cestou prenosu sú sexuálne vzťahy. Existujú prípady, keď sa vši objavili po použití infikovaného prádla alebo hygienických výrobkov. Najjednoduchší spôsob, ako sa zbaviť vši, je odstrániť všetku vegetáciu. Šírenie tohto typu parazita sa výrazne znížilo po tom, čo sa módne depilácia bikínovej zóny stala.
  • Pohyb hlavy. Tento typ parazita je príčinou choroby, ako je pedikulóza. Hmyz žije a rozmnožuje sa na ľudskej hlave. U mužov sa môže šíriť na brady a silné bočné popáleniny. Krvné cievy sú plytké a tenká koža sa ľahko uhryzne ústnym aparátom parazita. Vši tolerujú pokles teploty na 0 stupňov a zvýšenie na 45 stupňov. Počas uhryznutia pokožky pociťuje človek svrbenie a pálenie. Ak sa pokúsite poškriabať hlavu, môžete si nechať uštipnúť miesto uhryznutia. Otvorená rana na hlave predstavuje riziko zavedenia infekcie do krvi. Nebezpečenstvo vši spočíva v tom, že sa reprodukuje neuveriteľne rýchlo. Po šikanovaní hmyzu je nevyhnutné odstrániť zvyšky, ktoré zostávajú na hlave (oválne larvy priehľadnej mliečnej farby pripevnené na vlasy pri koreni).

  Boj proti všiam

  Červy možno nájsť nielen na šatách bezdomovcov, ale aj na prvkoch šatníka ľudí, ktorí sa starajú o ich hygienu. Najpohodlnejšie veci sú klobúky a zimné kabáty. Je to z dvoch dôvodov: je oveľa menej pravdepodobné, že sa budú počas zimy umývať a nosiť každý deň.

  Neobávajú sa mrazivých teplôt na ulici, pretože teplo pochádza z ľudského tela. Ľanové vši je potrebné odstrániť čo najskôr, aby sa zabránilo ich hromadnej reprodukcii a porážke veľkého počtu odevov.

  Ľanové vši sa môžete zbaviť takto:

  • Opatrne skontrolujte šatník a vyberte podozrivé predmety. Vložte ich do práčky a nastavte režim prania na teplotu vody najmenej 60 stupňov. Na sporáku môžete variť oblečenie. Pre spoľahlivosť pridajte do vody akýkoľvek hmyz odpudzujúci prostriedok na báze permethrinu alebo Karbofosu, ktorý sa používa na šikanovanie záhradných škodcov. Potom sa odev musí dôkladne umyť a niekoľkokrát opláchnuť v čistej vode.
  • Zhromaždite všetky infikované položky a zaveste ich na čerstvý vzduch. Hmyz umiera do jedného týždňa kvôli nedostatku výživy. Väčšina vší však zomiera na príliš vysoké alebo nízke teploty mimo okna alebo na priame slnečné svetlo. Kvôli spoľahlivosti môžete veci ošetrovať pomocou dichlórvosu alebo iného insekticídneho spreja. Potom si nezabudnite umyť oblečenie.
  • V obzvlášť pokročilých prípadoch sa zbaví všiMôžete kontaktovať iba špeciálnu službu. Pred dodaním do použitých odevov sa spracúvajú v špeciálnych komorách na výrobu formaldehydu. Špeciálne chemikálie ničia všetkých možných škodcov. Ak ste o poskytovaní takýchto služieb vo vašom meste nepočuli, kontaktujte chemické čistenie.

  Ako sa zbaviť vši

  Existujú dva spôsoby, ako rýchlo odstrániť vši: návštevou osobitného prijímacieho strediska pod dohľadom hygienicko-epidemiologickej služby alebo doma. Mnoho ľudí, keď sa dozvedeli o prijímačoch, zvažuje možnosť navštíviť ich. Je potrebné varovať, že kontingent v týchto inštitúciách nie je úplne prosperujúci.

  Sem prichádzajú ľudia bez pevného bydliska a predstavitelia znevýhodnených skupín obyvateľstva, ktorí „nie sú priatelia“ s mydlom a nemonitorujú čistotu tela a zdravotný stav. Je lepšie predchádzať možnému riziku nákazlivých chorôb a pokúsiť sa sami liečiť pedikulózu.

  Výber metódy na odstránenie vši závisí od typu, veku infikovanej osoby a stupňa šírenia choroby. Všetky metódy boja proti krviprelievateľom možno rozdeliť do troch skupín:

  • mechanické (česanie so špeciálnym hrebeňom a holenie nahé);
  • ľudový (liečba ľudovými prostriedkami);
  • chemikálie (použitie pedikulicídnych liekov).

  Viac informácií o odstránení vši na hlave , pozri.

  Základné pravidlá liečby pedikulózy

  Pri výbere ktoréhokoľvek z navrhovanýchpod metódami odstraňovania vši musíte dodržiavať určité pravidlá:

  • Nezabudnite, že sa nemôžete zbaviť krvavých parazitov za 1 deň. Po 2 - 3 týždňoch je potrebné postup zopakovať, pretože životný cyklus vši je od 2 týždňov do jedného mesiaca. Bez prepracovania riskujete opätovné zažívanie silného svrbenia a nepohodlia spôsobeného hladnými dospelými.
  • Chov vší vyžaduje presnosť a sled účinkov. Pri nákupe pedikulicídneho lieku v lekárni si prečítajte pokyny hore a dole pred tým, ako začnete s liečením hlavy. Venujte osobitnú pozornosť kontraindikáciám a vekovým obmedzeniam. Ak používate ľudovú metódu, nezabudnite na vlasy dodržať pomer zložiek a expozičný čas.
  • Ak po prvom použití konkrétneho lieku nezaznamenáte pozitívny výsledok, zvoľte iný spôsob boja proti odberateľom krvi. To znamená, že liek, ktorý ste vybrali, bol neúčinný alebo sa v procese vyskytli chyby.

  Mechanické metódy

  Medzi mechanické metódy pedikulózy patrí holenie a použitie hrebeňov s malými zubami. Len niektorí muži sa môžu rozhodnúť ostrihať, pre ženy je táto metóda neprijateľná. Pokiaľ ide o liečbu malého dieťaťa, holenie sa považuje za najužitočnejšiu a najúčinnejšiu metódu. Po prvé, chránite svoje dieťa pred účinkami škodlivých látok obsiahnutých v pediculicídoch. Po druhé, toJe zaručený najrýchlejší spôsob, ako zmierniť vši u dieťaťa a odstrániť svrbenie a nepohodlie.

  Hrebene sa dajú kúpiť v lekárni. Líšia sa tým, že majú veľmi tenké zuby umiestnené 0,2 mm od seba. Táto vzdialenosť vám umožňuje preskočiť vlasy a zbierať z nich hnidy. Hrebene sú účinné iba v kombinácii s inými metódami liečby pedikulózy. Pred odstránením vší hrebeňom je potrebné vlasy ošetriť pedikulicídnym prostriedkom alebo rastlinným olejom. Tuk blokuje schopnosť hmyzu robiť dlhé skoky a zabraňuje zamotaniu. Na internete existuje veľa inštruktážnych videí o tom, ako používať hrebene.

  Najobľúbenejšie hrebene:

  • „Antiv“;
  • „Bez obsahu dusíka“;
  • LiceGuard;
  • „Úplné známky“;
  • „Robi Comb Pro“ (elektronické „zariadenie“, ktoré zabíja dospelých vybitím elektrického prúdu).

  Chemické (lekárenské) prípravky

  Aby ste mohli účinne vykonávať domácu liečbu pedikulózy, musíte vyhľadať lekárnika. Lekáreň vám ponúkne veľa moderných nástrojov. Výber závisí od veku infikovaného, ​​dostupnosti a požadovanej formy uvoľnenia.

  Odporúčané čítanie: Ako odstrániť kliešť od osoby

  Všetky možnosti farmácie týkajúce sa pediculicídov možno rozdeliť do troch skupín:

  1. Na základe chemikálií (permethrin, fenthion, sumitrin atď.). Majú toxický účinok na hmyz, čo vedie k rýchlej smrti.
  2. Na základe prírodných zložiek(rastlinné a éterické oleje, fenoly atď.). Takéto lieky majú dusivý (dusivý) účinok. Bez kyslíka stratí hmyz aktivitu a čoskoro zomrie.
  3. Na základe tekutých silikónov (cyklometikón a iné). Sú bezpečné pre ľudské vlasy a pokožku. Obal tela hmyzu znehybnite.

  Najobľúbenejšie lieky na vši:

  • „Para-plus.“ Liečivo je permethrin a malatión. K dispozícii vo forme spreja. Aplikuje sa na vlasy po dobu 10-15 minút.
  • Medifox. Liečivo je permethrin. K dispozícii vo forme emulzie. Zrelé na vlasoch až 40 minút.
  • Rosh Tov. K dispozícii vo forme aerosólu. Vyrába sa na báze éterických olejov. Vo veku od pol hodiny do 8 hodín, v závislosti od stupňa infekcie.
  • Pediculene Ultra. Sprej na báze anízového oleja. Vo veku na vlasy pol hodiny.
  • Veda. Liečivo je permethrin. Uvoľňovací formulár - šampón. Aplikuje sa na vlasy a pokožku hlavy po dobu 40 minút.

  Odstránenie vši šampónom, sprejom alebo pleťovým mliekom je pediatrická pediatrická liečba odporúčaná detskými lekármi. Pri výbere lieku je potrebné venovať pozornosť kontraindikáciám a vekovým obmedzeniam. Vykonávanie postupu by malo jasne zodpovedať pokynom. Porušenie dávkovania alebo nadmerná expozícia produktu na vlasoch môže viesť k alergiám.

  Ľudové lieky

  Ľudia používajú desať rôznych prostriedkov na odstránenie vší na desať rokov. NajviacBežné lieky sú petrolej, ocot a dechtové mydlo. Nie je veľa moderných rodičov, ktorí sa rozhodli zbaviť vši pomocou kerozínu alebo inej horľavej látky. Dokonca aj detskí lekári súhlasia, že niektoré recepty „starej mamy“ si zaslúžia uznanie.

  Chemeritsa

  Hellebore hellebore je liečivá rastlina používaná na boj proti hmyzu, hubám a infekciám. Infúziu čeľade si môžete kúpiť v lekárni. Ak chcete vši odstrániť pomocou čeľade, dôkladne si umyte vlasy. Produkt sa nanáša na vlasovú pokožku a pramene pomocou bavlnenej podložky. Je dôležité, aby boli všetky vlasy navlhčené, ale tekutina nepretekala po čele a krku. Zhromaždite si hlavu na hlavu a obliecť si plastový klobúk. Po 40 minútach opláchnite šampónom.

  Kerozén

  Na odstránenie vší s petrolejom pripravte špeciálnu zmes: 20 ml petroleja, 40 ml olivového oleja a 50 ml šampónu. Naneste produkt na hlavu, nasaďte klobúk a nechajte pôsobiť 40 minút. Vlasy sa budú musieť umývať šampónom 2 - 3 krát, pretože kerozín má mastnú bázu a je konzumovaný do štruktúry vlasov. Pamätajte, že kerozín je horľavá látka. Pri vykonávaní postupu buďte mimoriadne opatrní.

  Ocot

  Kyselina octová je ďalšou obľúbenou „sovietskou“ metódou liečby pedikulózy. Pripravte slabý roztok - 1/3 šálky stolového octu a 2/3 šálky vody. Navlhčite vlasové korienky vatovým tampónom, zabalte hlavu šatkou namočenou v octe, na vrch položte teplý klobúk. Po 60 minútach opláchnite kyselinu šampónom avyčesajte hniezda špeciálnym hrebeňom. V tomto článku sa môžete dozvedieť ďalšie recepty na ošetrenie octovým pedikulózou .

  Dechtové mydlo

  Možno vši odstrániť bežným dechtovým mydlom? O tejto metóde sú protichodné klebety. Fenol, ktorý je súčasťou dechtu, ničí hmyz, ale má dočasný paralytický účinok. Navlhčite vlasy teplou vodou, mydlom dechtovým mydlom, nasaďte klobúk a nechajte pôsobiť 45 minút. Po umytí a vysušení prameňov začnite aktívne premývať parazity hrebeňom.

  Liečba pedikulózy sa nemôže spomaliť. Jedna žena si kladie až 50 nití na sedenie. Čím rýchlejšie zabijete dospelých, tým nižšie je riziko vzniku choroby.