Ako odstrániť vodu z uší po kúpaní

Obsah

  Nepríjemný pocit po vniknutí vody do ucha môže zatieniť radosť z plávania v mori alebo v tele vody.

  Aktívne plávanie s hrami vo vode a potápanie často končí „naliatím“ vody do ušného kanálika. Sprevádza to upchaté ucho, dočasná hluchota alebo výskyt cudzích zvukov: hluk, zvonenie, kňučanie.

  Ľudia na jednej nohe, ktorí sa týmto spôsobom snažia zbaviť vody v ušiach, sú klasickým obrázkom pre morské pobrežie.

  Pri normálnej štruktúre ušnice a neprítomnosti patológií tekutina vystupuje sama osebe.

  V niektorých prípadoch je však potrebný profesionálnejší prístup: okrem nepohodlia je aj vstup zápalu do ucha spojený s vodou.

  Ak sa voda dostane

  Ak chcete zistiť, ako odstrániť vodu z ucha, musíte presne určiť príčinu jej vzhľadu. Vo väčšine prípadov k tomu dôjde pri plávaní ponorením do vody.

  Určite ste si všimli, že u jednej osoby sa tekutina nalieva do ušného kanálika po jednom plytkom ponore alebo sprchovaní, zatiaľ čo u inej sa nelieva ani po mnohých skokoch a plávajúcich vodách. Závisí to od individuálnej štruktúry ušného boltca.

  V skutočnosti osoba nemá ani jedno, ale tri páry uší, pretože tento orgán má tri oddelenia:

   16. vonkajšie ucho (pozostáva z ušného boltca a ušného kanálika; hlavnou funkciou je zachytávanie zvukov);
  • stredné ucho (pozostáva z tympanickej dutiny stri sluchové kukly; hlavnou funkciou je zosilnenie vibrácií zvuku a ich prenos do vnútorného ucha);
  • vnútorné ucho (pozostáva z načúvacích orgánov a vestibulárneho aparátu, je zodpovedné nielen za prijímanie zvukových vibrácií, ale aj za udržiavanie rovnováhy).

  Zvyčajne po kúpaní vstupuje voda do vonkajšej časti (zvukovod). Tekutina spočíva na ušnom bubienku, ktorý ho neprechádza do stredného ucha. Pri absencii patológií voda opúšťa ušnice pomerne ľahko. U niektorých ľudí má sluchový mäs špeciálnu štruktúru (príliš úzku alebo vinutú). V tomto prípade bude ťažšie odstrániť kvapalinu. Skutočným problémom je však prienik tekutiny do stredného ucha. To sa môže vyskytnúť v dôsledku dier v ušnom bubne. Perforácie a diery v ušnom bubne sú jednou z typov komplikácií po zápale stredného ucha a iných ušných chorobách.

  Prvé kroky

  Voda sa môže dostať do ucha nielen počas dovolenky na pláži, ale aj počas šampónovania. Ak máte pocit, že sa tekutina dostala do zvukovodu, musíte ju čo najskôr odstrániť.

  Môže sa to robiť takto:

  • Skúste namočiť vodu do uteráka. Vezmite špičku slučkovej uterákovky a skúste ju vtlačiť čo najhlbšie do postihnutého ucha. Na tento účel nepoužívajte vatový tampón. Pri hlbokom zasunutí paličky do ušného kanálika môže dôjsť k poškodeniu integrity ušného bubienka, čo bude mať za následok vážne problémy.
  • Skoč najednu nohu, sklopenú hlavu „chorým“ uchom. Ak je voda vpravo, musíte skočiť na pravú nohu, aby ste odstránili tekutinu z ľavého ucha, skočiť na ľavú nohu. Vo väčšine prípadov pomôže 10-15 skokov rýchlo sa vysporiadať s problémami. Pre malé deti je táto metóda neúčinná.
  • Pamätajte si na fyziku a použite metódu „vákua“. Pevne pritlačte dlaň alebo ukazovák k ušnému kanálu. Hlavná vec je, že vzduch nevstúpi. Ostro odtrhnite ruku. Táto metóda funguje na rovnakom princípe ako použitie piestu na vysekávanie kanálov. Tlak vytlačí vodu. Táto metóda sa najčastejšie používa na extrakciu tekutiny z uší dieťaťa.
  • Skúsení potápači a plavci používajú špeciálnu metódu - vyfukovanie. Nazýva sa tiež „manéver Valsalvy“. Musíte sa zhlboka nadýchnuť, držať nos v ruke a pokúsiť sa fúknuť vzduch so zatvorenými ústami. Tlak vzduchu pomôže vytlačiť nahromadenú vodu v zvukovode. Ak je postup úspešný, budete počuť ľahký pop.
  • Ďalšou jednoduchou možnosťou je nerobiť nič. Stačí si len ľahnúť na bok (zranené ucho dole) a počkať, kým tekutina neopustí ušný kanál. Nezmení sa gravitačný zákon.
  • Zahrejte vrece soli alebo piesku a pripevnite ho k boľavému uchu. Je lepšie kombinovať túto metódu s vyššie opísanou metódou: ľahnite si na bok s teplou taškou pod hlavou. Po zahriatí sa tekutina z ušného kanálika vytečie rýchlejšie.
  • Voda sa môže odstraňovať prúdom vzduchu. Zapnite najviac fénv slabom režime, priviesť ho k poškodenému uchu vo vzdialenosti 20 cm. Nastavte najnižšiu teplotu vzduchu. Ušný kanál zaschnite 15 minút. Nikdy nepoužívajte teplý vzduch. To môže viesť k zmäknutiu sírovej zátky. Výsledkom je, že vodu idete ešte ďalej.

  Všetky vyššie uvedené metódy budú fungovať iba vtedy, ak sa tekutina nedostane ďalej ako vonkajšie ucho. Ak sa okrem obvyklého nepohodlia cítite brnenie, bolesť hlavy alebo bolesť uší, musíte vyhľadať radu otolaryngológa. Osobitná pozornosť by sa mala venovať liečbe dieťaťa. Batoľatá nemôžu jasne opísať, ako sa cítia. Kvapalina v zvukovode môže viesť k zápalovému procesu alebo opuchu sírovej zátky.

  Ak je tekutina v strednom uchu

  Ak vyššie uvedené metódy nepomohli odstrániť tekutinu z ušného kanálika, problém môže byť oveľa hlbší. Špeciálna štruktúra ušného boltca zabraňuje vniknutiu vody do vnútorných oddelení. V niektorých prípadoch však tekutina vstupuje do bubienka. To môže viesť k komplikáciám. Obzvlášť nebezpečný je prienik znečistenej vody z riek a rybníkov.

  Najskôr vyskúšajte všetky štandardné metódy na extrakciu vody z ušného kanálika. Ak neprinášajú výsledok, použite tieto tipy:

  Odporúčame vám prečítať si: Ako odstrániť sírovú zátku doma
  • Ľahnite si na bok s postihnutým uchom. Predhrejte malé množstvoboritý alkohol. Pomocou rúna alebo pipety napustite 3-4 kvapky teplého alkoholu do ušného kanálika. Ľahnite v tejto polohe po dobu 5 minút. Pri interakcii s alkoholom sa voda rýchlo odparuje. Ak cítite zlepšenie, postup sa môže opakovať.
  • ​​
  • Kombinujte izopropylalkohol a ocot v rovnakých pomeroch. Kvapka zmesi bolesť v uchu (stačí 3 kvapky). Zmes látok urýchľuje odparovanie vody a rozpúšťanie ušného vosku. Sulfátová zátka je prekážkou pre výstup vody zo stredného ucha.
  • V prípade silnej bolesti sa neliečte, ale choďte okamžite do nemocnice. Ak chcete dočasne zlepšiť svoj stav, užite anestetickú tabletu (ibuprofén alebo paracetamol). Liek sa musí podávať malým deťom, ktoré trpia bolesťou a sú veľmi nepríjemné.

  Hlavnou príčinou hromadenia tekutín v strednom uchu sú komplikácie po rôznych infekčných chorobách: zápal stredného ucha, prechladnutie, zápal adenoidu atď. V tomto prípade je dôležité odstrániť zdroj problému. Najprv musíte chorobu vyliečiť a očistiť uši od nahromadenia síry. Všetky operácie sa najlepšie vykonávajú pod dohľadom skúseného otolaryngológa. Vo zvlášť pokročilých prípadoch je potrebný chirurgický zákrok.

  Bezpečnostné opatrenia

  Voda vstupujúca do zvukovodu spravidla neprepúšťa hlbšie časti zvukovodu.

  Pre zaistenie je však potrebné pamätať na preventívne opatrenia:

  • Pri plávaní v rybníku alebo bazéne používajte gumenú čiapku. Chráni ušiz vody. Profesionálni plavci sa nechcú ponoriť do bazénu s nechránenými hlavami. Spolu s výhodami má klobúk mnoho nevýhod. Gumová prilba stlačí hlavu a nevyzerá esteticky na hlave.
  • Ak čiapka nezodpovedá vášmu štýlu, použite zátky do uší alebo do uší. Kompaktné silikónové ušné chrániče sluchu majú anatomický tvar zvukovodu a bránia prenikaniu tekutiny. Ušné chrániče sluchu na plávanie takmer nie sú cítené v uchu a nepoškodzujú vzhľad.
  • Ak nemáte príležitosť obliecť si klobúk alebo použiť ušné sviečky, použite slnečnicový olej. Zvlhčite bolesť ušnice mastným krémom, vazelínou alebo bežným rastlinným olejom. Tým sa zníži riziko vniknutia vody do zvukovodu.

  Pomoc dieťaťu

  Spoločným problémom mladých rodičov je voda, ktorá pri kúpaní vstupuje do uší dieťaťa. Dieťa nemôže ukazovať na miesto, ktoré spôsobuje nepohodlie. Ak zistíte, že dieťa plače alebo sa obáva niečoho, urobte malý test. Položte ju na jeden valec a potom na iný. Dieťa sa bude báť, keď bude ležať na poškodenom uchu.

  Najbezpečnejším spôsobom, ako „dostať“ vodu z abalonu, je použiť metódu „vákua“. Opatrne položte prst na ušný kanál a náhle si vyberte ruku. Výsledok bude zrejmý až po chvíli, ak sa dieťa upokojí. Ďalším spôsobom, ako pomôcť dieťaťu doma, je pokúsiť sa absorbovať tekutinu vatovým tampónom. Zrolovať tenkú trubicu z bavlny aopatrne zasuňte do ušného kanálu detského ucha. Potom si položte choré ucho dolu. Po chvíli sa voda vstrebáva do bavlnenej kúdele. Bavlnené puky sú na to prísne kontraindikované. Detské uši sa ľahko zrania.

  Ak vám nepomôže žiadna z ľudových metód, neváhajte a choďte do nemocnice. Pokrytectvo vo vzťahu k vlastnému zdraviu môže mať za následok vážne ušné choroby, čiastočnú alebo úplnú stratu sluchu.