Ako odstrániť vírusy z telefónov s Androidom a iOS?

Obsah

  Počet mobilných škodlivých kódov rýchlo rastie. Podľa spoločnosti Kaspersky Lab sa 4 bankové trójske kone stali štyrikrát viac. Hackeri však aktívne pasti a iné „kmene“ - adware (adware a spyware), blokátory SMS, červy. Sú pomerne často na internete (a nielen!) Čakajúce zariadenia založené na operačných systémoch iOS a Android.

  Ako sa však môže bežný používateľ pred nimi chrániť - odstrániť vírus, zabrániť infekcii, úplne obnoviť výkon zariadenia? Na záchranu prichádzajú špecializované antivírusy a, samozrejme, preventívne opatrenia a prevencia.

  Antivírusový softvér pre mobilné telefóny

  Inštalácia antivírusového softvéru do zoznamu akcií na organizovanie kybernetickej bezpečnosti telefónu je uvedená v bode č. 1. V žiadnom prípade bez nej! Inak, obrazne povedané, vírus prostredníctvom „široko otvorených dverí“ sieťového pripojenia alebo rozhrania Bluetooth vstúpi do operačného systému miniaplikácie.

  Pozor!Aj keď nemáte podozrenie, že vo vašom mobilnom telefóne je vírus, stále nainštalujte bezpečnostný softvér.

  Pozrime sa bližšie na najúčinnejšie softvérové ​​nástroje na odstránenie škodlivého softvéru z mobilných systémov.

  Android

  Kaspersky Internet Security pre Android

  Komplexné platené riešenie pre tablety a smartfóny založené na systéme Android vyvinutom spoločnosťou Kaspersky Lab. K dispozícii na stiahnutie na Google Play a mimo vývojára. Detekuje nielen vírusy, ale aj vírusypotenciálne nebezpečné programy. Spotrebúva minimálne systémové prostriedky.

  Blokuje podozrivé webové stránky, filtruje phishingové SMS a hovory zo skrytých a nedigitálnych čísel. Poskytuje užívateľovi možnosť vytvoriť biely a čierny zoznam hovorov. Vybavený modulom Anti-Theft, ktorý pomáha rýchlo lokalizovať telefón v prípade krádeže. Vyhľadávanie sa uskutočňuje prostredníctvom GPS a Wi-Fi a prijaté údaje sa zobrazujú v službe Mapy Google.

  Avast Mobile Security & amp; Antivírus

  Distribuované v 2 verziách: zadarmo (zadarmo) a prémiové (platené). Je schopný odstrániť spyware, trójske kone a ransomware SMS. Pomocou doplnkového modulu informuje „Security Advisor“ o akciách nainštalovaných aplikácií a ich prístupových právach k systémovým prvkom.

  Monitoruje činnosť siete, udržuje štatistiku prichádzajúcich a odchádzajúcich spojení. Podporuje funkciu brány firewall. Poskytuje bezpečné surfovanie na webe (blokuje phishingové odkazy, opravuje nesprávne zadané adresy URL). Je možné zablokovať prístup k programom nastavením kódu PIN. Pomáha rýchlo nájsť telefón v prípade krádeže (modul ANTI-THEFT).

  Avira Antivirus Security pre Android

  Zadarmo „obranca“ telefónu od nemeckej spoločnosti Avira. Spoľahlivo chráni všetky údaje používateľa pred červami, trójskymi koňmi a spywarom (kontakty, listy, mediálny obsah, prihlasovacie údaje a heslá, podrobnosti o platbách). Blokuje neoprávnený prístup k dôveryhodným aplikáciám. Skenuje internú a externú pamäť telefónu(napr. karty microSD). Je vybavený nástrojom „proti krádeži“ „Anti-Thef“: monitoruje polohu zariadenia na mape, podporuje diaľkové ovládanie.

  Dr.Web

  Implementované v dvoch verziách:

  • Svetlo (zadarmo)- poskytuje minimálnu ochranu (má iba antivírusový skener). Rýchlo vykoná overenie. Podporuje režimy selektívneho a globálneho skenovania. Je schopný odstrániť vírus s neznámym podpisom pomocou technológie Origins Tracing (patentovaný Dr. Web). Chráni kartu SD pred zneužitím a automatickým spustením súborov.
  • Bezpečnostný priestor (platený)- okrem antivírusu má vo svojom ochrannom arzenáli aj antivírus (blokovanie vírusových správ SMS a nechcené hovory), antivírus (softvérové ​​nástroje pre vzdialenú správu), filter adries URL a firewall.

  Podrobnosti o boji proti vírusom v systéme Android nájdete tu.

  iOS (iPhone, iPad)

  Rozhľadňa

  Rozpoznáva vírus v telefóne pomocou prediktívnej analýzy: monitoruje vzťah procesov a objektov , Neznižuje systém, pretože spracováva údaje v cloude (na diaľku). Je schopný zálohovať obsah a dáta (fotografie, kontakty, časopisy). Pomáha nájsť ukradnuté zariadenie: signalizuje krádež, vzdialene uzamkne obrazovku, ovláda prednú kameru.

  Avira Mobile Security

  Produkt zdarma. Za niekoľko sekúnd vykoná kontrolu modulu gadget. Automaticky zisťuje vírusové súbory a procesy. Účinne riadi elektronické zabezpečeniekorešpondencie. Ak dôjde k strate alebo krádeži iPhone, používateľovi to umožňuje určiť súradnice jeho polohy z iného zariadenia a diaľkovo aktivovať zvukový signál na ovládacom paneli.

  Norton Mobile Security

  Úspešne kombinuje skener a monitor. Vykonáva naplánované kontroly. Blokuje neoprávnený prístup k dôverným údajom. Je schopný zablokovať prístup na SIM kartu a ovládať telefón. Je vybavený praktickými zálohovacími nástrojmi (súbory, ktoré z nejakého dôvodu museli byť vymazané, je možné rýchlo obnoviť z cloudu). Umožňuje sledovať činnosť detí v zariadení (doplnok „Rodičovská kontrola“).

  McAfee Mobile Security

  Obsahuje všetky potrebné moduly na zabezpečenie dôvernosti osobných informácií o iPhone a iPad. Chráni fotografie a videá pred neoprávneným prístupom pomocou kódu PIN, ako aj špeciálneho softvéru od tretích strán a škodlivého softvéru. Zálohuje obsah a údaje používateľa.

  Umožňuje užívateľovi na diaľku zapnúť poplach na zariadení, ak dôjde k jeho krádeži alebo strate. Pomocou jedinečného algoritmu aktívnej ochrany dôkladne skontroluje prítomnosť škodlivého softvéru vo všetkých súboroch a programoch.

  Ako zabrániť tomu, aby sa vírus objavil v mobile?

  (8 užitočných tipov)
  1. Sťahujte aplikácie iba z dôveryhodných webových zdrojov - AppStore (pre iOS) a Google Play (pre Android). Riskujú infekciuv porovnaní s neoficiálnymi zdrojmi (stránky a portály) je telefón podstatne menší.

  2. Neaplikujte telefón. Jeho zraniteľnosť voči vírusom sa môže výrazne zvýšiť. Ak existuje naliehavá potreba tejto softvérovej manipulácie, zverte ju skúsenému špecialistovi.

  3. Nepripájajte sa k internetu na neoverených miestach Wi-Fi. Pri vykonávaní platobných transakcií a prezeraní e-mailov je lepšie uprednostňovať pripojenie 3G.

  4. Neotvárajte podozrivé odkazy v správach SMS a listoch. Môžu vás presmerovať na webovú stránku, z ktorej sa trójsky kôň automaticky stiahne a nainštaluje do telefónu.

  5. Do verejnej siete neposielajte dôverné informácie (kópie dokumentov, údaje o bankových kartách, podrobnosti o platbách). Na nechránený internetový kanál majú prístup tretie strany (poskytovateľ, hackeri).

  6. Pravidelne kontrolujte svoje mobilné zariadenie pomocou antivírusového softvéru.

  7. Pravidelne meniť heslá pre prístup k elektronickým platobným systémom, online obchodom, sociálnym sieťam a iným webovým službám.

  8. Pri pripájaní telefónu cez kanál USB k počítaču navyše skontrolujte pamäťové karty s antivírusom nainštalovaným v systéme Windows (tj bezpečnostný softvér počítača).

  Bezpečné používanie telefónu!