Ako odstrániť vírusy z počítača

Používateľské zariadenie - počítač, laptop, tablet alebo smartphone - veľmi často čaká na vírusové programy na internete. Všetky ich úmysly sú samozrejme zlé a zákerné, ale stále iné. Niektoré škodlivé kódy kradnú heslá a podrobnosti o platbách, iné - deaktivujú OS, iné - vydierajú peniaze, štvrté - pridávajú v prehliadači obrovské reklamné jednotky atď.

Môže byť veľmi ťažké, ak nie nemožné, ich nájsť a vytlačiť z počítača nevedomému laikovi. V určitých situáciách sa vyžaduje iba ruka špecialistu. To však neznamená, že musíte sedieť a pokojne uvažovať o tom, ako sa digitálne „napätie“ potichu znásobuje a napríklad (môže existovať veľa možností) ničiť softvér „vnútri“ prenosného počítača. Napriek tomu je lepšie odolávať.

V tomto článku sa zameriame na to, ako odstrániť vírus manuálne a pomocou špeciálnych antivírusových programov v závislosti od kategórie, do ktorej patrí (banner s ransomwarom, vírus trójskych koní atď.).

Poznámka.Pokyny uvedené nižšie vám umožňujú odstrániť vírusy z vášho počítača bez toho, aby ste sa uchyľovali k pomoci niekoho iného (sami) a bez toho, aby ste museli minúť peniaze na nákup antivírusového softvéru.

Adware moduly

Adware. Tajne nainštalované v systéme. Zavedené do prehliadačov pod zámienkou dôveryhodných rozšírení. Takmer všetky webové stránky načítané používateľmi pridávajú svoj banner alebo niekoľko bannerov s reklamami. Bežné prostriedky sa spravidla neodstránia. Dôkladne sa skrývasvoju polohu v systéme.

Ručné čistenie

Takže, ako odstrániť vírus adware adware alebo aké kroky by sa mali vykonať ako prvé, všimnite si prítomnosť „dodatočného“ bannera v prehliadači.

Odinštalovanie podozrivých aplikácií

1. Otvorte: Štart → Ovládací panel → Programy → Odinštalovať programy.

2. Vymažte všetky pochybné nástroje a aplikácie, najmä tie nedávno nainštalované, v softvérovom katalógu: kliknite pravým tlačidlom myši na názov objektu → Odstrániť (alebo kliknite na funkciu „Odstrániť“ na hornom paneli). S najväčšou pravdepodobnosťou sa adware modul dostal cez ich inštalátor.

Kontrola spustenia

1. Otvorte „Start“ (stlačte „Win“ alebo kliknite na ikonu „Windows“ na spodnom paneli).

2. Do poľa „Nájsť programy ...“ napíšte - msconfig.

3. Na paneli nastavení „Konfigurácia systému“ kliknite na kartu „Spustenie“.

4. Zrušte začiarknutie políčok vedľa položiek pri štarte, ktorých mená sú podobné odstráneným podozrivým aplikáciám alebo sa skladajú z náhodnej skupiny znakov (napríklad a213e32f1). Venujte osobitnú pozornosť objektom, ktoré nie sú digitálne podpísané (v stĺpci „Výrobca“ je označené „Žiadne údaje“).

Odstránenie vírusových doplnkov z prehľadávačov

1. Otvorte adresár nainštalovaných doplnkov (rozšírení):

 • vFirefox : Nástroje → Doplnky;
 • vGoogle Chrome : Nastavenia → Rozšírenia;
 • vOpera : menu „Opera“ → Rozšírenia → Správca rozšírení;
 • vInternet Explorer : Menu → Konfigurovať doplnky → Panelynástrojov.

2. Odinštalujte rozšírenia, ktoré nepoužívate a ktoré ste výslovne nenainštalovali.

Vymazanie registra

1. Otvorte systémový panel „Run“ (Win + R).

2. Zadajte - regedit. Kliknite na tlačidlo OK.

3. V ponuke editora registra aktivujte okno „Hľadať“.

4. Do poľa „Nájsť“ zadajte názov škodlivej aplikácie, ktorá bola odstránená pomocou systémovej voľby „Odinštalovať program“. Alebo uveďte meno, ktoré sa objaví online vo vírusovom banneri počas návštevy stránok.

5. Kliknite na tlačidlo Ďalej.

6. Vymažte vírusový kľúč: kliknite pravým tlačidlom myši → na funkciu „Odstrániť“.

​​

7. Stlačením tlačidla „F3“ obnovíte skenovanie.

8. Skontrolujte a podľa potreby vyčistite všetky kľúče registra.

Správne a dôsledné vykonávanie týchto operácií zdvojnásobuje vaše šance na odstránenie vírusov zo systému Windows zadarmo.

Používanie špeciálnych utilít

Na automatické odstránenie adwaru je najlepšie použiť antivírusové programy s úzko zameranou činnosťou. Ktoré sú navrhnuté tak, aby efektívne detekovali a zničili presne túto kategóriu vírusov - Adware, prehliadač únoscov (prehliadač únoscov), Pornware (reklamné porno stránky).

Patria sem:

 • AdwCleaner;
 • Hitman Pro;
 • Malwarebytes Anti-malware Free.

Títo pomocníci bežných používateľov môžu nielen vymazať vírusový priečinok, ale tiež vyčistiť register, spustenie a skratky infikovaných prehliadačov.

Ransomware vírusy

Tento typ škodlivého softvéru blokuje prehliadač aleboplne operačný systém. Potom informuje používateľa, že sa môže zo systému neutralizovať, ak sa peniaze prevedú na určený účet alebo ak sa na uvedené číslo odošle platená SMS správa.

Klasifikácia vírusov ransomware:

  67) Trojan-Ransom;
 • Trojan.LockScreen;
 • Trojan Winlock;
 • MBRLocker (zvlášť nebezpečný malware - blokuje spustenie systému Windows).

V prípade zámky PC musíte samozrejme odstrániť vírus ransomware a ignorovať všetky požiadavky a požiadavky týkajúce sa zasielania peňazí počítačovým útočníkom.

Poznámka.Na implementáciu týchto metód potrebujete iný funkčný počítač alebo prenosný počítač pripojený k internetu.

Metóda č. 1: Služba a obslužný program od spoločnosti Dr.Web

1. Opíšte platobné údaje alebo telefónne číslo uvedené v blokovaní.

2. Otvorte v prehliadači stránku služby odomknutia - drweb.ua/xperf/unlocker/.

3. Do poľa „Enter ...“ zadajte skopírované údaje.

4. Stlačte tlačidlo „Vyhľadať kódy“.

Rada!Vyhľadávanie kódov možno vykonať vizuálne podľa vzhľadu blokovacích okien. Túto funkciu aktivujete kliknutím na odkaz „podľa obrázkov“.

5. Do poľa vírusového banneru zadajte kódy, ktoré služba poskytuje na základe vašej žiadosti.

6. Ak je odomknutie úspešné, stiahnite si aplikáciu Dr.Web CureIt! (stránka na stiahnutie - free.drweb.ru/cureit/). A potom skontrolujte jej systémový oddiel, jednotku C.

Metóda číslo 2: riešenia spoločnosti Kaspersky

1. Otvorte webovú stránku spoločnosti Kaspersky offline -support.kaspersky.ru/viruses/utility (stránka na stiahnutie bezplatných nástrojov).

2. Stiahnite si nástroje:

 • Rescue Disk + WindowsUnlocker (obraz bootovacieho disku vo formáte ISO);
 • Nástroj na odstránenie vírusov.

3. Vytvorte bootovacie CD záchranného disku zo stiahnutého obrazu v programe napaľovania disku (napríklad ImgBurn).

4. Vložte disk „medicíny“ do infikovaného počítača. Nastavte systém BIOS tak, aby sa spúšťal z disku (aktivujte ponuku „F8“).

5. Aktivujte WindowsUnlocker v ponuke disku a vykonajte vyčistenie.

6. Reštartujte operačný systém. Naskenujte diskové oddiely pomocou nástroja na odstránenie vírusov. Odstráňte všetky nájdené nebezpečné a podozrivé objekty (kľúče registra, súbory).

Ako zabrániť vírusom vniknúť do vášho počítača?

1. Nainštalujte do prehliadača doplnky, ktoré zvyšujú bezpečnosť OS počas surfovania na webe:

 • AdBlock- blokuje reklamy, kontextové okná (ktoré často obsahujú odkazy na phishing a snímky s klipmi typu flash);
 • Bez skriptu- chráni prehliadač pred útokmi XSS a hackerskými technológiami ClickJacking. Vykonáva kontrolu nad spúšťaním interaktívnych prvkov stránky.

2. Spúšťajte neznáme aplikácie v karanténnych programoch a virtuálnych strojoch.

Programovo napodobňujú systémové prostredie pre fungovanie testovaného softvéru a súčasne obmedzujú jeho interakciu na všetkých úrovniach (ovládače, sieťové pripojenie, prístup k systémovým súborom) s operačným systémom, čím bránia šíreniu vírusu. V prípadecielené útoky utrpia iba prostredie, ktoré sa dá ľahko odstrániť alebo obnoviť (iba niekoľko kliknutí myšou).

3. Nenavštevujte pochybné zdroje. Vyhľadajte všetok stiahnutý obsah na prítomnosť vírusov.

4. Pravidelne kontrolujte svoj počítač pomocou hlavných antivírusových programov a ďalších liečebných programov.