Ako odstrániť undeletable priečinok alebo súbor

Každý používateľ PC sa aspoň raz zaujímal o „ako odstrániť nevymazateľné súbory“. V niektorých prípadoch je zrážka s týmto problémom nevyhnutná. Windows OS je navrhnutý tak, že ak nejaký program alebo systémový proces pristupuje k súboru, jeho odstránenie je momentálne nemožné. Vírusy niekedy používajú tento blokovací mechanizmus na ochranu svojich prvkov pred vymazaním.

Neodstrániteľnú zložku alebo samostatný súbor z operačného systému môžete neutralizovať rôznymi spôsobmi. Ručne, pomocou štandardných funkcií a automaticky pomocou špeciálnych odblokovacích nástrojov.

Napriek skutočnosti, že druhá metóda je pohodlnejšia a efektívnejšia, je rozumné zvážiť algoritmus manuálneho čistenia. Koniec koncov, nie vždy je k dispozícii ten správny program.

Tak začnime!

Metóda č. 1: manuálne odomknutie a vymazanie

Zber údajov

Pred odstránením súboru alebo priečinka je potrebné zistiť:

  • na ktorú aplikáciu sa vzťahujú (t. J. Na ktorý program sa tieto objekty vzťahujú);
  • , v ktorom sú uložené na disku;
  • aký digitálny podpis majú (názov spoločnosti, vývojára).

1. Pravým tlačidlom myši kliknite na položku, ktorú chcete odstrániť, a potom vyberte v ponuke systému položku „Vlastnosti“.

2. V okne vlastností na karte „Všeobecné“ v riadku „Opis“ - názov (názov programu), v časti „Umiestnenie“ - cesta k súboru.

3. Kliknutím na kartu „Digitálne podpisy“ zobrazíte meno signatára.

4. Zaznamenajte prijaté údaje alebopamätať.

Odomknutie

1. Zatvorte všetky spustené programy - prehrávače, pomocné programy, prehliadače atď. Vrátane tých, ktoré sú v zásobníku (prostredníctvom kontextovej ponuky).

2. Otvorte "Správca úloh" (kombinácia klávesov jeCTRL + SHIFT + ESC ).

3. Na karte „Aplikácie“, ak sa v stĺpci „Úloha“ nachádzajú nejaké objekty so stavom „Spustené“ (vrátane otvorených priečinkov), nezabudnite tiež zavrieť: kliknite pravým tlačidlom myši → Odstrániť úlohu ,

4. Kliknite na kartu Procesy. Zastavte procesy, ktoré pristupujú alebo môžu mať prístup k uzamknutému súboru. Zamerajte sa na prijaté údaje o vlastnostiach vymazaného objektu (meno, podpis atď.), Ako aj o parametri „CPU“ v dispečerovi (koľko CPU načíta aktívny proces).

Rady!Ak je ťažké určiť „pôvod“ procesu, ďalej analyzujte jeho údaje: presuňte kurzor na názov → stlačte pravé tlačidlo → kliknite na „Vlastnosti“.

5. Po zablokovaní objektu sa v zozname Správca nájde vymazanie súboru, kliknite naň pravým tlačidlom myši a v ponuke aktivujte príkaz „Ukončiť proces“.

Po dokončení všetkých týchto krokov skúste znova odstrániť undeletable priečinok (alebo súbor). V prípade poruchy reštartujte počítač v bezpečnom režime a zopakujte postup:

  • Štart → Reštartovať (menu „Vypnutie“);
  • v čase reštartu podržte stlačené tlačidlo „F8“ (alebo iné tlačidlo zodpovedné za aktiváciu ponuky; pozri list s údajmi)váš počítač);
  • pomocou kurzorových klávesov vyberte v zozname „Núdzový režim“ a stlačte „Enter“.

Metóda číslo 2: použitie nástrojov

Existuje veľké množstvo programov, ktoré odstraňujú nevymazateľné súbory. V tomto článku však budeme považovať najlepšiu dôveryhodnú multimiliónovú armádu používateľov.

Postup odstránenia položiek, ktoré nechcú „opustiť“ operačný systém prostredníctvom týchto programov, je veľmi jednoduchý. Používateľ musí iba pretiahnuť súbor alebo priečinok na pracovný panel (okno), vybrať ho pomocou prieskumníka systému alebo naň kliknúť pravým tlačidlom myši a aktivovať obslužný program prostredníctvom kontextovej ponuky (jeho ikona a názov bude v zozname možností).

Unlocker

Bezplatná utilita spoločnosti Cedrick Collomb. Napriek svojej malej veľkosti (menej ako 1 MB!) Dokáže z pevného disku a jednotky Flash odstrániť najpríjemnejšie súbory. Rýchlo rozpoznáva a odstraňuje dôvody ich blokovania. Unlocker sa ľahko spravuje: integruje sa do kontextovej ponuky a vymaže vybraný objekt jedným kliknutím.

IObit Unlocker

Profesionálny „neutralizátor“ systémových správ, ako napríklad „zamietnutý prístup“, „nemožno odstrániť priečinok“ atď. Jeden z najlepších programov vo svojom kategórie. Distribuované na základe licencie ShareWare (shareware). Presne identifikuje zdroj zámku súboru (proces, aplikácia). Okrem funkcie vymazania poskytuje používateľovi možnosť premenovať, kopírovať alebo presunúť odomknutý objekt.

LockHunter

Program zadarmo z ruštinyVývojár Crystal Rich Ltd. Okrem odstránenia súborov, ktoré „odmietajú“ byť odstránené, tiež pomáha užívateľovi bojovať proti vírusom, ktoré škodlivo blokujú priečinky. Je schopný uvoľniť DLL z aktívneho procesu. Odstránené položky sa odosielajú do koša.

​​

FileASSASSIN

Obstarávateľ dostal takéto agresívne meno (vrahovo najatý vrah) z nejakého dôvodu. Je určený na odstránenie škodlivých súborov, ktoré sú pevne zakorenené v OS, a preto nechcú ísť do koša. Nevyžaduje sa žiadna inštalácia. Podporuje tri vymazávacie algoritmy. Má účinné spôsoby ukončenia procesov a stiahnutia infikovaných súborov z Windows.

Ktorý program chcete odstrániť, vyberte sami. Každé z vyššie uvedených riešení zvláda proces čistenia ako „vynikajúci“.