Ako odstrániť súbory, ktoré sa neodstránia?

Obsah

Odstránenie súboru z operačného systému Windows - všetko sa zdá byť jednoduché a ľahké. Za určitých okolností sa však táto úloha môže stať pre používateľa určitým problémom. Koniec koncov, ak súbor používajú iné aplikácie a procesy, ak k nemu pristupuje operačný systém, ak ho vírus blokuje, štandardný postup čistenia naň už nemá žiadny vplyv. V takom prípade musíte použiť iné mechanizmy počítačového softvéru, ako aj špeciálne aplikácie, ktoré odstraňujú objekty, ktoré sa neodstránia.

Ručné odstránenie súborov z počítača

Situácia č. 1: zvukový súbor sa neodstráni

Venujte pozornosť správe OS (t. J. prečo nie je súbor odstránený). S najväčšou pravdepodobnosťou sa prehráva alebo otvára v prehrávači médií. Ak áno, vymažte skladbu zo zoznamu skladieb a ukončite aplikáciu. A potom ich potiahnite do koša.

Situácia č. 2: nie je možné odstrániť obraz, disk alebo inštalačný program

Dôvod odmietnutia sa môže skryť v programe, s ktorým ste tieto súbory stiahli z internetu. Napríklad torrent klient uTorrent neustále pristupuje k stiahnutým súborom a zložkám, aby ich distribuoval iným účastníkom siete. Vyhľadajte v ňom súbor. Ak je nájdený, vypnite ho alebo ho úplne zatvorte. A potom pokračujte v odstraňovaní.

Situácia č. 3: proces je zablokovaný procesom

Aj keď je žiadosť uzavretá, proces, ktorý k nej pristupuje alebo je jej softvéromkomponent môže byť stále aktívny. V takom prípade blokuje odinštalovanie alebo priame odstránenie. Ak ho chcete prinútiť zastaviť, postupujte takto:

 1. Súčasne stlačte kombináciu klávesov CTRL + SHIFT + ESC.
 2. Kliknite na kartu Procesy.
 3. Pravým tlačidlom myši kliknite na proces súvisiaci so súborom, ktorý sa neodstráni.
 4. Z kontextového menu vyberte „End Process“, čím sa vynúti jeho deaktivácia.
 5. Zatvorte okno Správca.

Odstraňovanie nevymazateľných súborov pomocou softvéru

Unlocker

Malý nástroj (o niečo viac ako 1 Mb). Po inštalácii je integrovaný do kontextovej ponuky systému. Neobsahuje ďalšie nastavenia. Automaticky odstráni softvérové ​​zámky z vybraného objektu, či už ide o priečinok alebo súbor. Podporuje aj funkcie „presun“ a „premenovanie“.

 1. Spustite obslužný program (jeho ikona sa objaví v zásobníku).
 2. Pravým tlačidlom myši kliknite na súbor, ktorý chcete odstrániť.
 3. V zozname ponúk vyberte položku Unlocker.

Poznámka.Niekedy sa pri používaní obslužného programu vyžaduje reštart systému (napríklad počas odstraňovania dynamických knižníc .dll).

Unlocker IObit

Bezplatný nástroj na neutralizáciu súborov „problémov“. Dokáže odomknúť súčasne z niekoľkých prvkov. Vykonáva vyčistenie správne: udržuje stabilitu systému a užitočné údaje. Vybavený intuitívnym rozhraním, neobsahuje zložité nastavenia.

 1. V pomocnom oknekliknite na tlačidlo „Pridať“.
 2. V ďalšom okne „Prehľadávať súbory ...“ vyberte priečinok alebo súbor. Kliknite na tlačidlo OK.
 3. Pod horným blokom pracovného okna kliknite na tlačidlo a kliknite na šípku nadol. V rozbaľovacej ponuke vyberte možnosť Odomknúť a odstrániť.
 4. Potvrďte akciu: v žiadosti „Pokračovať?“ Kliknite na „OK“.
 5. ​​

LockHunter

Rýchly čistič tvrdohlavých súborov. Zobrazuje položky, ktoré bránia vymazaniu. Je schopný nielen zastaviť, ale aj odstrániť proces blokovania. Všetky neutralizované objekty sa umiestnia do „Kôš“.

 1. V rozhraní programu kliknite na tlačidlo „tri body“. Vybrať:
  • „Vyhľadať súbor“ - vymazanie súboru;
  • „... priečinok“ - pre priečinok.
 2. 2. V okne „Otvoriť“ vyberte objekt, ktorý chcete odstrániť z adresára.
 3. 3. Kliknite na tlačidlo „Open“.
 4. 4. Na vykonanie čistenia kliknite na „Delete It!“ (Tlačidlo na spodnom paneli).

FileASSASSIN

Výkonný nástroj. Distribuované zadarmo. Vie, ako odstrániť systémové súbory a prvky aplikácií tretích strán. Nastavuje dôvod blokovania a neutralizuje ho, keď sa zobrazí správa „Odmietnutý prístup“, „... je chránený“ pred zápisom, „... používa iný program“ atď. Uvoľňuje z pamäte moduly, deskriptory a iné „softvérové ​​prekážky“.

 1. Kliknite na tlačidlo „...“ na paneli aplikácií.
 2. Kliknite ľavým tlačidlom myši na súbor alebo priečinok, ktorý chcete odstrániť z OS.
 3. Kliknite na tlačidlo „Open“.
 4. Stlačením tlačidla „Vykonať“ aktivujte čistenie.

Čo robiť so systémovými súbormi?

Niektoré súbory, zložky operačného systému, nemožno vymazať ani bežnými prostriedkami, ani špeciálnymi programami. Sú chránené proti vymazaniu špeciálnymi funkciami. A iné sú naopak dočasné.

Ak chcete správne odstrániť prvky systému Windows, postupujte takto:

Najprv zistite stav súboru: systém môže bez neho fungovať alebo nie. To je možné vykonať pomocou špeciálnych služieb (napríklad filecheck.ru).

Dočasné súbory (alebo „digitálne haraburdy“) je možné bezpečne odstrániť pomocou pomocných programov tretích strán (napríklad priečinkov a knižníc z priečinka Temp). Ale „životne dôležité“ prvky sú najlepšie nedotknuté. V prípade naliehavej potreby je lepšie nahradiť ich podobnými pomocou funkcie obnovy, inštalácie špeciálnych opráv alebo manuálneho kopírovania do adresára.

Nech je váš počítač vždy čistý a uprataný! A otázka „prečo sa priečinok neodstráni?“ Stratí pre vás význam.