Ako odstrániť staré farby z dreva

Obsah

  Dobrá stará olejová farba rýchlo stráca na popularite. Dôvodom sú dva faktory: vzhľad farieb na vodnej báze a módne trendy. Prírodné nenatierané drevo opäť získalo na popularite medzi dizajnérmi. Ale ani moderné analógy farieb a lakov ani pocta móde nevytlačia olejové farby z obchodov. Ich výhodou je nízka cena, trvanlivosť a bohatá farebná škála.

  Vývojári farieb sa snažia, aby bol materiál čo najsilnejší a najstabilnejší. Čím lepší je výrobok, tým ťažšie je odstrániť staré farby počas opráv. Skúsení stavitelia tvrdia, že je to nevyhnutný postup. Z tvrdého povrchu (betón, kov) je možné vrstvu bez problémov odlupovať. Pri práci s drevom musíte byť opatrnejší. Hrubé pohyby môžu nielen odstrániť náter, ale aj poškodiť drevo.

  Prečo odstrániť starý náter

  Na obnovenie dreveného nábytku, okenných rámov, sklonov dverí, plotov alebo lavičiek použite olejovú farbu. Pred lakovaním je dôležité vyhodnotiť stav produktu. V niektorých prípadoch nie je čistenie starej povrchovej vrstvy nevyhnutným opatrením. Je potrebné zvážiť 4 faktory:

  • Počet vrstiev. Ak bola farba nanesená v jednej vrstve, nie je možné ju odstrániť. Pri brúsnom papieri musíte povrch ošetriť, kým lesk nezmizne. Starý náter bude slúžiť ako základný náter. Je dôležité, aby sa predchádzajúca farba príliš neaplikovala.v hrubej vrstve, bez ochabnutia a nedostatkov.
  • Farba. Ak sa pokúsite naniesť vrstvu svetlej farby na tmavý povrch, nedosiahnete požadovaný odtieň. Farba sa môže úplne zmeniť (pri použití červeného náteru na modrú stenu získate fialovú farbu). Ak chcete radikálne zmeniť farbu starého dreveného nábytku alebo iných výrobkov, musíte použiť dve vrstvy náteru alebo viac.
  • Predpis. Ak bola predchádzajúca vrstva použitá pred viac ako 5 rokmi, môžu sa na nej objaviť opuchy a praskliny. V takom prípade je potrebné starý náter úplne odstrániť.
  • Textúra. Ak sa nový povlak líši v kvalitatívnych vlastnostiach, musí sa starý náter odstrániť.

  Spôsoby a nástroje na odstraňovanie

  Všetky farby a laky majú svoje vlastné aplikačné a odstraňovacie vlastnosti. Závisí to od zloženia produktu, kvality aplikácie a štatútu obmedzení. Stará ošúpaná farba sama o sebe spadne z dreveného povrchu, keď je zastrčená špachtľou. Čerstvý náter, ktorý sa aplikuje v súlade so všetkými pravidlami, zaistí aj skúsenému remeselníkovi prácu. Ak zvolíte nesprávny spôsob demontáže a nevhodné nástroje, môžete poškodiť rám okna alebo sklon dverí.

  Tri spôsoby odstránenia starého náteru:

  Odporúčame tiež: Ako si umyť auto karcherom
  • mechanické,
  • chemické,
  • tepelné.

  V závislosti od zvoleného spôsobu sa môžu hodiť tieto nástroje:

  • kovová škrabka alebo špachtle;
  • technické (konštrukčné) sušiče vlasov;
  • vŕtajtešpeciálne dýzy na brúsenie alebo čistenie;
  • chemikálie (rozpúšťadlá) na rôzne typy náterov;
  • brúska (uhlová brúska) s brúsnymi kotúčmi;
  • osobné ochranné prostriedky pre remeselníkov (rukavice, respirátory, ochranné okuliare a ochranné odevy).

  Spôsob mechanického odstránenia

  Lakovanie z dreveného povrchu je možné odstrániť ručne alebo pomocou elektrického náradia. Pri spracovaní veľkého priestoru (odstraňovanie farby z podlahy, stien) sú potrebné elektrické spotrebiče. V stavebných obchodoch si môžete kúpiť brúsny papier pre kruh mlynčekov. Olejová farba na rozdiel od farby na vodnej báze rýchlo ulpieva na abrazívnom nátere.

  Výber papiera závisí od kvality dreva. Je potrebné venovať pozornosť účelu a stupňu zrnitosti brúsneho papiera. Hrubé dýzy môžu spôsobiť škrabance a dutiny v strome. Hrubozrnný papier je vynikajúci na odstránenie vrchnej vrstvy atramentu. Keď sa drevo začne pozerať, vymeňte dýzu na jemnozrnnú.

  Povrchová úprava je suchá. Toto je sprevádzané vysokou tvorbou prachu. Remeselník musí nosiť ochranné okuliare na ochranu očí pred prachom a prípadnými trieskami. Na ochranu dýchacích ciest noste respirátor.

  Na čistenie povrchu malej veľkosti sa môže použiť špachtľa a škrabka. Ak sa maľovanie urobilo nedávno, bude ťažké presunúť farbu z dreveného povrchu. Lopatka je účinná, ak je povlakopuchnuté, popraskané a na niektorých miestach sa samo pohybuje od lesa. Pri odstraňovaní farby špachtľou na niektorých miestach zostanú miesta, ktoré bude potrebné vyčistiť brúsnym papierom alebo brúskou.

  Metóda chemického odstraňovania

  Chemické činidlá (kyseliny a rozpúšťadlá) sa musia zvoliť s prihliadnutím na typ starého náteru. Výrobcovia zaručujú rozpustenie akéhokoľvek náteru, a to napriek veku aplikácie a počtu vrstiev. V praxi sú mnohí presvedčení, že rozpúšťadlá sú aktívne iba pri aplikácii na čerstvú farbu (nie dlhšie ako 2 roky). Je potrebné zvoliť úzko zameranú látku (pre určitý typ náterovej hmoty). Univerzálne rozpúšťadlá robia zlú prácu.

  Povrch, ktorý má byť ošetrený alebo produkt je potiahnutý tenkou vrstvou činidla. Trvanie akcie sa pohybuje od 5 do 30 minút. Po uplynutí požadovaného času starý náter zmäkne. Môže byť odstránená špachtľou bez veľkého úsilia. Je dôležité nosiť gumené rukavice a ochranné okuliare. Pracujte lepšie na čerstvom vzduchu. Pre lepšie vetranie je lepšie otvárať okná a dvere v byte. Uistite sa, že reagencia neodkvapkáva na koberci alebo čalúnenom nábytku.

  Spôsob tepelného odstránenia

  Tepelným spracovaním sa myslí zahrievanie olejovej farby, kým nezmäkne. Táto metóda je vhodná pre látky na báze sušiaceho oleja alebo oleja. Vodné a akrylové farby sa dajú odstrániť iba pomocou reagencií. Vykurovanie lakovaným drevomvyrobené pomocou stavebného sušiča vlasov alebo železa.

  Ohrievanie laku je účinné iba pri čistení dreva. Je vhodnejšie vykonať operáciu spoločne: jeden majster drží fén nad povrchom, druhý potom, čo fén odstraňuje zmäkčený materiál špachtľou. Môžete pracovať sám. Po 15 minútach si na to zvyknete a budete môcť obratne ovládať dvoma rukami.

  Tepelný účinok je obzvlášť účinný, ak sa potrebujete zbaviť starého náteru, ktorý sa nanášal vrstvu po vrstve z roka na rok. Po zahriatí zmäkne aj ten najodolnejší povlak. Počas zahrievania farba uvoľňuje toxické látky. Dbajte na ochranné vybavenie. Nasaďte si respirátor a otvorte všetky okná tak, aby do domu vnikol čerstvý vzduch.

  Nežiaduce metódy odstraňovania

  Medzi nežiaduce metódy patrí vystavenie dreva otvorenému ohňu (napríklad pomocou horáka). Oheň môže spôsobiť požiar v dreve alebo okolitých predmetoch. Vysoké teploty spôsobujú vyschnutie dreva.

  Následne môže takýto produkt prasknúť. Špeciálne druhy drevného dechtu. Výsledkom je fólia, ktorá znižuje priľnavosť na lak.

  Ak sa pred opravou rozhodnete odstrániť starý náter, zvážte všetky tipy. Vyberte metódu, vyberte vhodný nástroj, pripravte ochranné pomôcky (okuliare a rukavice) a až potom začnite pracovať.