Ako odstrániť škvrny od hrdze z vášho oblečenia?

Hrdzavé škvrny môžu pokaziť nielen odev, ale aj náladu nositeľa. Dajú sa ľahko získať. Stačí prať do umývačky niečo s gombíkmi alebo kovovými plaketami nízkej kvality. Kov oxiduje a zanecháva hrdzavé stopy. Zbaviť sa takýchto miest nie je také ľahké. Chemické čistenie nie je vždy finančnou príležitosťou. Čo robiť? Ako odstrániť škvrny od hrdze doma?

Existuje niekoľko spôsobov, ktoré vám môžu v takýchto ťažkostiach pomôcť bez dodatočných nákladov.

Metóda jedna: kyselina citrónová

Je potrebné rozpustiť jednu čajovú lyžičku kyseliny v pohári vody, zahriať ju vo vodnom kúpeli a zafarbiť do tohto roztoku. Po nejakej dobe sa všetka hrdza stratí a tá vec bude ako nová.

Druhá metóda: Citrón

Účinok bude rovnaký ako účinok kyseliny citrónovej, ale musí sa odstrániť iným spôsobom. Na odstránenie hrdze z látky je potrebné škvrnu navlhčiť veľkým množstvom citrónovej šťavy a žehliť železom, kým nezaschne. Alebo si môžete zabaliť kúsok citrónu do tenkej plátna, pripevniť na škvrnu a tiež žehliť. Môžete tak ľahko odstrániť škvrny od hrdze.

Metóda tretí: Kyselina octová

Na odstránenie hrdze z džínsov je potrebné pripraviť špeciálnu zmes. Na to nalejte dve polievkové lyžice octu do pohára čistej vody a roztok zahrievajte na 90 stupňov. Potom sa škvrna od hrdze odstráni v namočenom roztoku po dobu piatich minút. Potom sa látka musí umyť v teplom roztoku amoniaku (dve polievkové lyžice vody, jedna polievková lyžica)amoniak). Nepríjemný zápach po zákroku sa dá odstrániť buď odvzdušnením predmetu na čerstvom vzduchu alebo opláchnutím v klimatizačnom zariadení.

Metóda štvrtá: Glycerín

Na odstránenie škvŕn z farebnej tkaniny použite nasledujúci recept. Vezmite rovnaké diely mydlo, vodu a glycerín. S touto zmesou sa trie škvrna a nechá sa deň. Potom opláchnite a umyte. Hrdza zmizne a farba produktu zostane. Rovnaký účinok má zmes glycerínu, vody a zubného prášku.

Metóda 5: Bielidlo

Hrdza sa môže odstrániť z bielej látky pomocou bielidla. Musíte postupovať podľa pokynov a oblečenie namočiť na správne množstvo času v bielidle. Potom ich umyte obvyklým spôsobom. Na farebné predmety nikdy nepoužívajte chlórové bielidlo, pretože môže korodovať farbu a zostávajú biele škvrny.

Pred použitím ktorejkoľvek z týchto metód je dôležité zabezpečiť, aby nepoškodila tkanivo. Za týmto účelom by sa malo malé množstvo produktu aplikovať na nezanedbateľné miesto v tkanive a pozrieť sa na reakciu. Ak je farba zachovaná, môžete sa pustiť do práce. Musíte sa tiež pozrieť na štítok produktu. Zvyčajne sa uvádza, či tkanina napríklad nie je možné bieliť alebo čistiť nasucho. V takom prípade ho budete musieť veľmi starostlivo vyčistiť.

Počas práce s chemickými látkami je tiež veľmi dôležité dodržiavať preventívne opatrenia. Napríklad pri zahrievaní kyseliny octovej sa uvoľňujú škodlivé plyny. Preto sa postup musí vykonať nielen pomocou rukavíc, ale aj v rukaviciachdobre vetrané miesto.

Metóda šesť: chemické čistenie

Ak žiadna z vyššie uvedených možností nepriniesla požadovaný výsledok, najpravdepodobnejšie je najvyšší čas vyhľadať pomoc odborníkov. V arzenáli čistiacich prostriedkov sú látky, ktoré sa nemôžu používať doma, takže ich účinok bude oveľa lepší.

Ak teda náhle zistíte škvrny od hrdze na vašom oblečení alebo na detskom oblečení, neponáhľajte sa okamžite zbaviť tejto veci. Možno vám vyššie uvedené odporúčania pomôžu udržať túto vec vo vašom šatníku.