Ako odstrániť škvrnu zo železa na šatách

Obsah

  Dokonca ani upratané ženy v domácnosti nie sú odolné voči škvrnám na odevoch. Znečistenie pochádzajúce zo železa sa často považuje za nenapraviteľné. V skutočnosti to tak nie je, môžu sa odstrániť aj hnedé škvrny. V článku budeme diskutovať o tom, ako vyčistiť rôzne typy tkanív od škvŕn zanechaných železom.

  Ako sa vyhnúť škvrnám?

  Najjednoduchším spôsobom, ako zabrániť vzniku škvŕn, je pokúsiť sa ich odstrániť z odevu. Odporúčame prijať niekoľko pravidiel, ktoré pomôžu udržať košele v perfektnom stave:

  • Nenechajte sa rozptyľovať. Vydeľte si čas, keď nebudete mať čo robiť, aby ste sa na túto úlohu mohli plne sústrediť. V takom prípade budete mať istotu, že nezabudnete žehličku vybrať alebo vypnúť.
  • Použite režim naparovania. V tomto prípade je takmer nemožné pokaziť túto vec. Pred aktiváciou tohto režimu by ste si mali preštudovať značku produktu.
  • Bielizeň rovnomerne vyhladzujte, nezdržujte sa na jednom mieste. Okrem toho neodporúčame vyvíjať tlak na látku.
  • Železné veci iba z nesprávnej strany. Toto pomôže nielen zabrániť vzniku škvŕn, ale tiež zníži rýchlosť vyblednutia farbív. Pravidlo bude udržiavať veci atraktívne na dlhú dobu.

  Udržujte svoje železo čisté. Znečistený pracovný povrch, hromadenie vodného kameňa - to všetko môže zanechať škvrny aj pri správnom žehlení

  Najdôležitejším pravidlom je vždy študovať štítok produktu. Ak vyO týchto tipoch sme sa dozvedeli príliš neskoro, predstavujeme niekoľko spôsobov, ako rýchlo odstrániť škvrnu zo železa na rôznych tkaninách.

  Čistenie hustých textílií

  Ľahké predmety možno čistiť soľou, sódou a vodou. Produkt navlhčite veľkým množstvom vody a potom naneste malé množstvo soli a sódy. Počkajte, kým nebude kontaminovaná oblasť úplne suchá, a potom ju opláchnite v studenej vode. Namiesto soli môžete použiť citrónovú šťavu.

  Dôležité!Počas bielenia je dôležité monitorovať stav tkaniva, soľ a citrónová šťava môžu zanechávať svetlé škvrny. Testujte metódu na nenápadnej škvrne látky.

  Na odstránenie lesku zo žehlenia oblečenia môžete použiť roztok, ktorý sa ľahko pripravuje.

  Vyžaduje si to:

  • 15 ml peroxidu vodíka;
  • 10 kvapiek amoniaku;
  • pol pohára vody.

  Výsledný roztok by sa mal navlhčiť vatovým tampónom a potom utrieť škvrnu. Namočte na 10 minút a potom výrobok opláchnite v studenej vode. Keď produkt zaschne, treba ho žehliť pomocou tenkej plátna.

  Najjednoduchším spôsobom, ako sa zbaviť ich lesklých škvŕn, je umytie predmetu znova. Husté odevy, napríklad nohavice, sukne, bundy, sa však často nedajú prať. V takom prípade môžete skúsiť odstrániť lesk naparovaním žehličkou cez žehličku. Urobíte to tak, že vyberiete tenkú fazuľa, zložte ju do niekoľkých vrstiev, navlhčite ju, naneste na lesklý bod a naparujte ju, sotva sa dotknite podošvy. Táto metóda je vhodná pre bavlnutkaniva. Ak doma nie je možné škvrnu zo železa odstrániť, odev by sa mal vrátiť do suchého čistenia, kde s ním môže zaobchádzať profesionálnymi prostriedkami.


  Na tmavých odevoch sú obzvlášť viditeľné závažia železa

  Odstránenie z tenkých textílií

  Aby ste sa zbavili pálivých znakov na tenkých tkaninách, potrebujete z tejto zeleniny cibuľu alebo skôr rozdrvené zemiaky. Na kontamináciu naneste múčku a nechajte ju 2-3 hodiny. Po stanovenom čase opláchnite cibuľu a opláchnite produkt pod tečúcou vodou. Aby ste sa zbavili škvŕn a nepríjemných zápachov, musíte ju prať v práčke.

  Dôležité!Pokiaľ ide o biele veci, je lepšie použiť bielu cibuľu, pretože ružová látka môže škvrnitú tkaninu a pridať problémy.

  Populárne metódy na odstránenie škvŕn na tenkých tkanivách:

  Odporúčame vám prečítať si: Ako odstrániť stopy dezodorantu
  • Nakúpený odstraňovač škvŕn. Vyčistite škvrnu ručne, aplikujte odstraňovač škvŕn a dodržujte čas stanovený výrobcom. V prípade potreby postup zopakujte dvakrát.
  • Peroxid vodíka. Peroxid vodíka pomôže zbaviť sa škvŕn na bielej tkanine. Navlhčite kontamináciu v roztoku a potom oblasť zahrievajte fénom po dobu 30-50 sekúnd. Potom produkt ihneď umyte v studenej vode.
  • Holiaci strojček. Ak žehlička zanechala čiernu škvrnu, môžete ju zoškrabať žiletkou. Tu musíte byť opatrní, pretože neopatrné pohyby môžu na tkanine rezať (vec bude nenapraviteľne poškodená).
  • Pracie mydlo. Umyte vec v domácnostimydlo a potom škvrnu vytrite kefou.
  • ​​
  • Zubná pasta. Naneste na kefu veľkorysé množstvo produktu a nečistoty bez námahy vtierajte 1-2 minúty. Túto metódu je možné použiť iba na biele alebo svetlé veci.
  • Kyselina boritá. Všetky kyseliny dobre zvládajú škvrny na tenkých a bielych veciach. Kyselinu rozpustite vo vode a namočte látku do výsledného roztoku. Po 10 až 15 minútach sa produkt môže prať v práčke.
  • Chlór pomôže odstrániť stopové množstvo železa na bavlnených odevoch. Bude to trvať 1 lyžička. rozriedené bielidlo v 1 litri čistej vody. Opláchnite odev v pripravenom roztoku a potom v čistej vode.
  • Mlieko. To si bude vyžadovať odstredené mlieko, inak zostanú na tkanive mastné pruhy. Oblečenie by sa malo namočiť do mlieka po dobu 1-3 hodín, potom sa obvyklým spôsobom prať.

  Po použití rôznych výrobkov tkaninu dôkladne opláchnite. Zvyšky soli alebo kyseliny môžu ničiť látku, môžu sa na nej objaviť ľahké škvrny a kvalita látky sa bude výrazne zhoršovať

  Napríklad nadmerný pobyt látky v kyseline boritej alebo kyseline chloristej môže spôsobiť jej zoslabnutie a odlomenie. najmenšie napätie.

  Na bielej košeli

  Kyselina boritá pomôže odstrániť škvrny z ľahkej košele. Musí sa zriediť na polovicu vodou, aplikovať vatovým tampónom na popálenie zo železa, nechať pôsobiť 10 minút, potom utrieť vodou a saponátom.

  O syntetických látkach

  Na odstránenie žltej škvrny na syntetických látkach je potrebné použiť etanol.Navlhčite vatový tampón, utrite opálenie, nechajte hodinu a potom sa umyte.

  Ako sa zbaviť škvŕn na čiernom?

  Je ťažšie zachrániť čierne veci pred spálenými miestami. V takom prípade je zakázané používať všetky druhy kyselín a bielidiel, ktoré môžu tkaninu odľahčiť. Spálená oblasť vynikne.

  Odstraňovanie škvŕn na čiernom oblečení:

  • Spálená vrstva sa musí dôkladne oškrabať čepeľou. Môžete použiť starý britva.
  • Dôkladne vytrite škvrnu štetcom.
  • Vlhkú látku navlhčite a vylejte škvrny vhodné pre tmavé veci.
  • Opláchnite handričku a špinu znova utrite kefou.
  • Oblečenie vyperte obvyklým spôsobom.

  Ak je škvrna malá, možno ju zapečatiť znakom spoločnosti. Na detských veciach vyzerajú obrázky kreslených postavičiek dobre. Na dospievajúcich odevoch môžete vyšívať srdce, hviezdy alebo snehové vločky. To pomôže skryť škvrnu a dať veci druhý život.

  Ak táto metóda nepomáha prvýkrát, nemali by ste ju znova použiť. Tým sa problém len prehĺbi, je lepšie vrátiť výrobok na chemické čistenie.

  Ak ste vyskúšali niekoľko prezentovaných metód, ale nič nepomohlo, je najlepšie nepokračovať v experimentovaní s látkou. V takom prípade odporúčame uvažovať o kúpe nového oblečenia.