Ako odstrániť škrabance z plastu sami?

Je ťažké nájsť osobu, ktorá nepoužíva zariadenia pokryté plastovými povrchmi. Prečo je tu vybavenie - nábytok, okná, predmety pre domácnosť sú teraz vyrobené prevažne z plastu. Samozrejme, vďaka tomu sa veci zjednodušia, iba z rôznych dôvodov sa na povrchoch môžu objaviť škrabance. Aj keď ste veľmi opatrní, vaše deti alebo známi môžu neúmyselne prispieť k poškodeniu vecí. A vy sami môžete náhodou alebo postupom času urobiť škrabance na povrchu.

Tak či onak, pravdepodobne budete chcieť odstrániť nejaké poškodenie, napríklad na mobilnom telefóne, tablete, parapete alebo dokonca autodíly. A tu vyvstáva otázka - ako odstrániť škrabance z plastu a vrátiť veci do pôvodného vzhľadu? Ak poškodenie povrchov nie je príliš hlboké, budete si s podobným problémom schopní poradiť sami.

Aké výrobky môžu pomôcť

Osobitné výrobky sa často predávajú v automobilových obchodoch alebo na trhoch s automobilmi: pasty, ceruzky, primery, leštidlá na plasty. Ide napríklad o „opravu disku“, „displex“. Je možné, že na brúsenie produktu budete potrebovať brúsny papier. Po povrchovej úprave môže byť potrebné natrieť lak alebo farbu. Našťastie existuje veľa takýchto nástrojov a vždy môžete po porade s konzultantom vyzdvihnúť, čo potrebujete, v najhoršom prípade.

Ako ich používať

Odstraňovanie škrabancov nie je príliš komplikovaný proces, ale vyžaduje si to pozornosť. Najprv musíte pripraviť povrch: odstráňte nepotrebné, rušivé časti a vymaľujte z nich náter. Musí sa tiež umyť a odmastiť alkoholom alebo acetónom. Neodporúča sa používať rozpúšťadlá rôznych typov, pretože môžu poškodiť plast.

Popraskané farby sa najlepšie odstránia brúsnym papierom alebo, lepšie, brúskou. Po vyleštení sa musí produkt umyť, aby sa odstránil prebytočný prach.

Teraz môžete použiť príslušné nadobudnuté prostriedky. Naneste základný náter (zvyčajne je k dispozícii ako sprej). Pred použitím by sa plechovka mala pretrepať a do vzduchu sa musí uvoľniť prúd vzduchu, aby sa zabránilo hrčkám alebo nerovnomernému nanášaniu produktu. Nechajte základný náter zaschnúť, potom ho znova naneste a znova osušte. Zvyčajne stačí 2-3 krát.

Teraz môžete povrch opäť vyleštiť brúsnym papierom, aby ste ho vyrovnali. Na tento účel môžete použiť špeciálne nástroje. Potom môže byť produkt potiahnutý vhodným náterom, pričom nesmie dôjsť k škvrnám.

Je lepšie vyleštiť, utrieť alebo odstrániť pruhy z povrchu ľanovou alebo bavlnenou handričkou, ktorá nezanecháva malé vlákna.

Špeciálne ceruzky

Škrabance môžete pripevniť na plast pomocou špeciálnych ceruziek. Princíp ich činnosti spočíva v tom, že poškodenie vyplní látkou a vyrovná povrch. Po vytvrdnutí produktu je možné povrch vyleštiť a natrieť. Bude vyzerať ako nová. Táto metóda bola pre mnohých najvhodnejšia z dôvodu jej jednoduchosti a pohodlia, pretože ceruzkysa môžu zhodovať vo farbe a potom povrch nemusí byť natretý, ako na fotografii.

Bezpečnostné opatrenia

Upozorňujeme, že výpary acetónu, leštidiel, farieb sa môžu dostať na pokožku, oči alebo dýchacie cesty a spôsobiť alergickú reakciu (sčervenanie, svrbenie, dýchavičnosť) alebo inak ovplyvňujú zdravie. Aby ste tomu zabránili, používajte gumové rukavice, okuliare a obväz gázy (ako chirurg).

Miestnosť, v ktorej budete pracovať a snaží sa odstrániť škrabance, by mala byť dobre vetraná. Ak to chcete urobiť v byte, najskôr odstráňte zvieratá a deti.