Ako odstrániť silikónový tmel

Obsah

  Pred tým, ako sa pustíte do otázky, ako odstrániť silikónový tmel, musíte pochopiť, čo je tento materiál. Jedná sa o priľnavý materiál, ktorý sa používa na opravy a konštrukciu. Je potrebné pri inštalácii inštalatérskych prác (umývadlá, sprchy, vane), pri výrobe akvárií a iných výrobkov zo skla, na uzatváranie trhlín. Vďaka svojej pevnosti a priľnavosti je tento materiál veľmi ťažko umývateľný odev, kožu alebo akýkoľvek povrch bez následkov.

  Spôsoby odstránenia tmelu

  Ak sa akrylový tmel náhodne dostane na svoje obľúbené oblečenie, koberec alebo drahý čalúnený nábytok, jeho odstránenie nebude také ľahké. Na tento proces budete musieť stráviť čas a úsilie. Lepšie je utrieť lepidlo z hladkých povrchov, napríklad z kúpeľne, umývadla, dlaždíc alebo kuchynskej dosky. Nie je to však celkom jednoduché, pretože riskujete zanechanie škrabancov alebo zvyškov materiálu.

  Silikónový tmel možno čistiť dvoma spôsobmi:

  1. Mechanické.
  2. Chemikálie.

  Mechanické odstránenie zahŕňa zoškrabanie zvyškov lepidla z dlaždíc, linolea alebo skla. Z dôvodu vysokého rizika zanechania škrabancov sa používa zriedkavo na povrchoch. Na zoškrabovanie sa používajú nože, škrabky, pemza, čepele, špachtle, skrutkovače a iné ostré predmety. Hlavné množstvo tmelu je „odrezané“ a zvyšok je odstránený pomocou pemzy alebo brúsneho papiera. Ak povrch zasiahnetmel, nebojte sa poškriabať, mechanické odstránenie je rýchly a ľahký spôsob, ako odstrániť znečistenie.

  Chemické odstránenie je úprava lepidla pomocou špeciálnych roztokov, ktoré korodujú alebo zjemňujú jeho zložky. V stavebných obchodoch sa predáva veľa špeciálnych rozpúšťadiel, ktoré pomáhajú odstraňovať tmel bez poškodenia kontaminovaného povrchu. Sú dostupné vo forme kvapaliny, gélu alebo peny. Okrem špeciálnych nástrojov môžete používať acetón, kerozín alebo iné látky, ktoré pravdepodobne máte doma. Mnohé z nich účinne odstraňujú tesné lepidlo nielen z hladkých tvrdých povrchov, ale aj z odevov a kože.

  Odstránenie tmelu z pokožky

  Pri opravách sa musia dodržiavať bezpečnostné predpisy. S tesným lepidlom pracujte iba pri nasadených rukaviciach. Okamžik nepozornosti však môže spôsobiť kontamináciu rúk alebo inej časti tela. Neprepadajte panike, tmel je možné prať.
  Hlavnou vecou nie je váhať, aby nemal čas na vyvolanie alergií alebo podráždenia. Na odstránenie tmelu z pokožky budete potrebovať:

  • odstraňovač laku na báze acetónu alebo acetónu;
  • etylalkohol;
  • ocot;
  • akýkoľvek rastlinný olej;
  • pracie prostriedky alebo pracie mydlá;
  • Plastové vrecko.

  Prečítajte si viac o tom, ako čistiť pokožku lepidla pomocou navrhovaných nástrojov.

  Odporúčame tiež: Ako odstrániť decht z oblečenia
  1. Vezmite si jednorazové vrece a hodte ho do rúk. čerstvýtmel prilieha k vaku a je odstránený z pokožky rúk. Ak všetko dopadne, oblasť pokožky, na ktorej bolo lepidlo, dôkladne opláchnite teplou vodou.
  2. Použite akékoľvek rozpúšťadlo. Môže to byť acetón, odstraňovač laku na nechty s acetónom alebo kerozénom. Na bavlnenú vlnu naneste malé množstvo rozpúšťadla a ošetrite lepiace škvrny. Nie je potrebné ho držať dlho, aby nedošlo k popáleniu. Umyte si ruky mydlom a vodou niekoľkokrát pod teplou vodou.
  3. Zmiešajte vodu s octom v rovnakom pomere a minútu ponorte do roztoku dlane. Kyselina octová ľahko koroduje aj staré vytvrdené lepidlo.
  4. Zahrejte malé množstvo rastlinného oleja (dávajte pozor, aby nedošlo k varu). V teplom oleji navlhčite vatu, naneste olej na kontaminovanú oblasť pokožky. Potom naneste trochu pracieho prášku na stopy tmelu a krúživým pohybom ho vtierajte. Po zákroku by sa mali ruky umývať mnohokrát mydlom pod teplou tečúcou vodou.
  5. Na odstránenie kontaminantov použite etylalkohol na bavlnenej podložke.

  Ak nemáte po ruke rukavice, ale musíte tvrdo pracovať, skúsení stavitelia vám odporúčajú, aby ste si mydli ruky a nechali penu nechať uschnúť. Týmto spôsobom vytvoríte neviditeľný ochranný film, ktorý v prípade núdze chráni vašu pokožku.

  Ako odstrániť lepidlo z odevov

  Odevy trpia tmelom ešte častejšie ako ruky. Nemôže sa zmyť bežným práškom alebo drahým odstraňovačom škvŕn. Ak chcete uložiť džínsy alebo tričkápotreba:

  • alkohol (lekársky alebo technický);
  • vodka;
  • 70% kyselina octová.
  • ​​

  Prvým krokom je mechanické odstránenie. Je potrebné zoškrabať alebo odrezať väčšie množstvo tmelu a zvyšky by sa mali odstrániť pomocou navrhovaných prostriedkov. Na kontaminovanú oblasť odevu naneste ocot alebo alkohol a nechajte pôsobiť pol hodiny. Tesniaci prostriedok zmäkne a je odstránený z tkaniny pomocou kefy alebo handier. Po vykonaní postupu ju môžete odstrániť ručne alebo v práčke.

  Ako odstrániť v kúpeľni

  V kúpeľni sa to nedá urobiť bez použitia tmelu, pretože pri inštalácii vodovodného potrubia utesňujú všetky škáry a škáry. Môže dôjsť k poškodeniu obkladov aj náterov vane alebo umývadla.

  Najlepším riešením na bezpečné odstránenie tmelu z dlaždíc je použitie špeciálnych produktov Silicon-Entferner alebo Penta-840. Pokyny na ich použitie sú uvedené na obale. Ak nie je možné kúpiť navrhované lieky, môžete použiť biely alkohol, benzín alebo petrolej.

  Pred ošetrením kontamináciou odstráňte škrabkou alebo nožom z dlaždice maximálne množstvo tmelu. Lepšie je používať objekt, ktorý nie je ostrý, aby nedošlo k poškodeniu dlaždíc. Biely alkohol alebo petrolej by sa mal vtierať do zvyšku tmelu navlhčenou utierkou. Po chvíli materiál začne zmäknúť a stačí ho odstrániť drevenou tyčinkou. Nepoužívajte ostré predmety, ako je čepeľ alebo nôž, pretože povrch dlaždice je veľmi ľahko poškriabateľný.

  Vymazaťtmel z vane a umývadla

  Okrem dlaždíc sa tmel môže dostať aj na povrch vodovodnej inštalácie. Z akrylového kúpeľa sa odstraňuje pomocou bieleho liehu alebo pomocou špeciálneho produktu zvaného DowCorning OS-2. Obal popisuje presný návod na použitie látky. Uvoľňovacia forma - tekutina. Musí sa nanášať na akrylový povrch a po chvíli opláchnuť vodou. Toto je najšetrnejší spôsob, ako odstrániť lepidlo a nepoškodiť povrch kúpeľne.

  Biely alkohol sa používa, ako je opísané vyššie. Musí sa aplikovať pol hodiny, potom zoškrabať zmäkčené zvyšky tmelu. Akrylátová vaňa je veľmi „jemná“, takže používanie kovových škrabiek alebo iných predmetov je prísne zakázané.

  Ak sa počas opráv vyskytne problém, neprepadajte panike. Silikónový tmel môžete ľahko odstrániť z akéhokoľvek povrchu, utrieť ho z odevu a vyčistiť ho z pokožky.