Ako odstrániť pleseň z tkaniny

Obsah

  Pleseň ovplyvňuje nielen steny kuchyne a kúpeľne, ale aj oblečenie. Spóry huby sa rýchlo šíria: za krátky čas môžu prejsť na všetok obsah v šatníku. Ak si všimnete vzhľad plesne, musíte okamžite konať.

  Prečo sa objaví pleseň

  Ak chcete zabudnúť na pleseň navždy, musíte pochopiť, odkiaľ pochádza. Huba miluje teplé a vlhké miesta. Ak si hosteska všimla na šatách čierne stopy plesne, znamená to, že v skrini zavesila neúplne vysušenú vec. Aby sa huba netvorila, stačí dodržať základné pravidlá:

  • Pravidelne suché vonkajšie oblečenie.
  • Záves v skrini iba čisté veci.
  • Obsah šatníka čistite najmenej raz ročne a odev vyveďte na čerstvý vzduch.
  • Skontrolujte, či je medzi skrinkou a stenou medzera.
  • Regulovať vlhkosť v domácnosti, najmä v kúpeľni.

  Ak sa tieto odporúčania nedodržiavajú, nedá sa vyhnúť plesni.

  Ako zaobchádzať s hubami na rôznych typoch tkanív

  Neexistuje žiadny prostriedok, ktorý odstraňuje spóry zo všetkých druhov materiálov - musíte si ich vybrať osobitne pre konkrétny prípad. Ak je škvrna malá, môžete ju skúsiť vymazať manuálne, bez toho, aby ste ju namočili. Po vyfarbení škvrnu citrónovou šťavou, octom alebo slabým roztokom furatsiliny nechajte oblečenie niekoľko hodín absorbovať a potom ho umyte.


  Je užitočné rozpustiť kyselinu citrónovú v bežnom pracom prostriedku - odstráni sanepríjemný zápach

  Ak sú na bavlne a farebnom oblečení spóry, použite kriedu. Premenia ho na prášok, posypú ho kontaminovaným miestom, na neho položia vreckovku a vyžehlia ho.

  Na bielizeň sa môže použiť amoniak. Vezmite pol litra vody, nalejte lyžicu soli a rovnaké množstvo alkoholu. Navlhčite huby tekutinou, nechajte ju v roztoku jednu hodinu. Potom sa premyje v mydlovom roztoku.

  V kombinácii s amoniakom pomáha kyselina askorbová súčasne odstraňovať pleseň z tkaniva. Zložky sa navzájom kombinujú v pomere 1: 200, aplikujú sa na znečistenie, počkajú, kým zmes nevyschne, a roztiahnu odev.

  Farebnú vec je možné uložiť, ak beriete čpavok zriedený vo vode v rovnakých pomeroch a navlhčíte ho stopou. Po zákroku je vhodné oblečenie opláchnuť.

  Ak je huba na vlnenom oblečení, pomôže terpentín a hlina. Roztok sa prikvapká na škvrnu, na ktorú sa posype hlina, prikryje sa obrúskou a vyžehlí. Potom sa oblečenie premyje práškom.

  O syntetickú textíliu sa stará takto: amoniak sa zriedi vodou (1: 1), stopy plesní sa navlhčia. Rovnaký recept je vhodný na škvrny a na bundy, kabáty.


  Je ťažké odstrániť huby z bielych vecí, ale je možné

  Na odstránenie huby z bielych odevov budete musieť zvlhčené kontaminované miesta pomocou peroxidu vodíka a po dvoch hodinách ju opláchnite mydlom. Ak je textília jemná, je lepšie kontaktovať chemické čistenie.

  Dôležité!Aby ste sa zbavili pachu plesne na odevoch,musí sa umiestniť na slnko a na čerstvý vzduch. Počas prania môžete do farebných predmetov pridať „Vanish“.

  Ak je hodvábne oblečenie poškodené, ženy v domácnosti používajú terpentín. Škvrna je premazaná zmesou, na vrch je nanesený mastenec, pokrytý mäkkou tkaninou a rozdrvený horúcim železom.

  Spóry na prírodnom tkanive sa odstránia takto. Mydlo na bielizeň sa nariedi vodou, otrie sa tmavými škvrnami látky a nechá sa pol hodiny zakysať. Po opláchnutí vyčkajte na vyschnutie a žehlite.

  Účinné domáce prostriedky

  Predtým, keď neexistovali žiadne chemikálie pre domácnosť, sa domácnosti v domácnosti dokázali vyrovnať s hubou vlastnými rukami. Najobľúbenejšie recepty proti plesniam na odevoch sa stále používajú:

  Prečítajte si viac: Ako odstrániť tuk z oblečenia
  • Cibulová šťava. Zelenina sa aplikuje na škvrnu pol hodiny, po hodine sa umyje. Aby sa z látky odstránil zápach plesne, umyla sa saponátom a zavesila na čerstvý vzduch.
  • Jogurt alebo srvátka. Podľa vedcov pleseň nežije v kyslom prostredí. Ak necháte kontaminovanú vec v jogurte na noc, ráno sa nezistia žiadne spory. Pre väčší účinok môžete neskôr použiť servítku namočenú v amoniaku a soli.
  • Šťava z citróna alebo paradajok. Musíte to spracovať šťavou, posypať soľou hore. Po vysušení sa zmes odstráni praním odevu mydlom na pranie. Bavlna sa môže prať bielidlom.
  • Popol slnečnice. Po vojne pálili korene, aby bojovali proti plesniamslnečnica, popol sa pozbieral do tenká a vložil do horúcej vody. Bola do nej vložená huba. Táto metóda neovplyvňuje horšie ako zakúpený produkt.

  Čajová lyžička peroxidu sa kombinuje s vodou, získaná vec sa zalieva tekutinou. Po štvrťhodine sa premyje čistou vodou. Pre väčší účinok môžete pridať niekoľko kvapiek amoniaku.


  Soda je ďalší nástroj, ktorý sa používa na odstraňovanie plesní z odevov
  .

  Sodný prášok sa zriedi vodou, kým sa nezíska suspenzia, a zmes sa aplikuje na kontaminované oblasti zbytočnou zubnou kefkou. Potom je potrebné odev opäť prať. Táto metóda pomôže zbaviť sa aj tmavej plesne.

  Nech sa použije ktorýkoľvek nástroj, jeho účinok by sa mal testovať na nesprávnej strane látky, ak zanechá stopy.

  Dôležité!Aby sa zabránilo tvorbe plesní v budúcnosti, môže sa medzi odevy šíriť silikagél. Zabráni vzniku vlhkosti.

  Mamičky vedia: pleseň často ovplyvňuje nielen oblečenie, ale aj veci pre deti. Nasledujúci recept vám pomôže umyť ho z látky na kočíku. Soda sa zriedi malým množstvom vody, pridajú sa triesky z pracieho mydla, škvrna sa spracuje zmesou. Po zaschnutí vyčistite.

  Ak domáce prostriedky nepomohli, môžete vždy použiť čistiace prostriedky pre domácnosť. Populárny odstraňovač škvŕn od Vanish vám pomôže zabudnúť na škvrny od plesní. Po prvýkrát bude pôsobiť iba na čerstvé plesne - staré škvrny bude musieť byť odstránených niekoľkokrát.


  Domestos je populárnyznamená, že sa dá použiť v boji proti plesniam

  Čiapka Domestos sa zriedi vodou, hodinu ju navlhčí hubou. Konvenčné bielidlo má rovnaký účinok. Biely roztok je potrebné zriediť v 0,5 litra vody, zohriať a po prevarení namočiť. Keď rozprava zaostane, vec sa musí okamžite vytiahnuť, inak sa to zhorší. Týmto spôsobom môžete hubu odstrániť za 15 minút.

  Je lepšie odstrániť pleseň z kobercov, čalúnenia sedadiel a autoplachiet prostriedkami na čistenie vodovodných armatúr - Domestosom, Dressing káčatko. Odstránením zápachu a škvŕn materiál nepoškodia. Nekontrolované chemikálie pre domácnosť sa lepšie nepoužívajú: môžu zmeniť farbu produktu.

  Ak je položka nákladná a chúlostivá, je najlepšie dať ju do rúk odborníkov. Hubu odstránia profesionálnymi prostriedkami tak, aby po nej nezostali žiadne stopy.

  Stačí len odstrániť pleseň - vypraté oblečenie musíte zavesiť na čisté a suché miesto. Šatník s oblečením by sa mal ošetrovať plesňovým výrobkom, ktorý je doma alebo zakúpený. Môžete použiť citrónovú šťavu, ocot, furatsilín, horúci roztok sódy. Pred zavesením veci do šatníka je vhodné žehliť.

  Ak sa vyvinie úsilie, je možné prekonať akýkoľvek problém. Tieto jednoduché tipy vám pomôžu udržať vaše oblečenie krásne a udržiavané po dlhú dobu.