Ako odstrániť nastavenie vírusu zo systémového súboru hostiteľov

Hostiteľ - systémový textový súbor určený na preklad doménových mien na určené sieťové adresy alebo IP. Je to druh špeciálneho sieťového doplnku, ale dá sa použiť na dobré aj škodlivé účely. Existuje určitá kategória vírusov, ktoré upravujú súbor hosts tak, aby blokovali prístup k určitým webovým zdrojom (napríklad mimo sídla antivírusových spoločností) alebo presmerovali používateľa na škodlivé alebo reklamné stránky.

Správanie a príznaky vírusov hostiteľov

Vírusy, podobne ako ich iní „príbuzní“, prenikajú cez infikovaných inštalačných programov, špeciálne bootovacie skripty na webových stránkach a iné hackerské triky. Pomerne často sa inštalácia infekcie maskuje ako systémové chyby. Na obrazovke sa objaví okno so správou, že pri vykonávaní skriptu alebo príkazu bola údajne zistená chyba. Zmätený užívateľ, zmätený, stlačí „OK“ (neexistujú žiadne ďalšie tlačidlá!) A osobne otvorí „dvere“ malvéru v operačnom systéme. Súbor s názvom hostitelia sa okamžite zmení a pre používateľa sa začína rad problémov ...

Vzhľad systému funguje stabilne - nespomaluje sa, nezmrazuje. Len čo používateľ otvorí webový prehľadávač, vyliečia sa všetky „choroby“. A prejavujú sa takto:

  • pri pokuse o prihlásenie do sociálnej siete alebo iného obľúbeného internetového zdroja sa zobrazí chyba „Stránka nie je k dispozícii“;
  • doména (názov) webu sa nezhodujerealita: napríklad zadaním adresy do panela s adresou vk.com sa otvorí stránka s mnohými reklamnými bannermi alebo iná stránka, ktorá nemá nič spoločné so sociálnou sieťou.

Mnoho používateľov, ktorí videli jeden z týchto obrázkov na obrazovke, mu neprikladá žiadny význam. Uisťujú sa tým, že „sa niečo stalo na ich serveri“, „dnes je internet zlý“ a podobné veci ...

Nuž, ak áno. A ak je súbor infikovaný? Potom problém nezmizne sám, za hodinu a za desať. Musíte konať: odstrániť modifikácie vírusov z hostiteľov, inými slovami, dať jej predchádzajúci vzhľad.

Dezinfekcia súboru hostiteľov

Ako nájsť a ktorý program otvoriť?

Pred odstránením vírusu hostiteľov sa musíte najskôr dostať k tomuto vírusu. Otvorte adresáre v uvedenom poradí (pre Windows 7 a XP):

Disk C (alebo iný disk, na ktorom je umiestnený OS) → Windows → System32 → ovládače → atď.

Hostiteľ sa nachádza v adresári „etc“. Ale neponáhľajte sa vybrať z počítača! Nie je odstránená, ale ošetrená a ľahko. A potom, možno, budete slúžiť viackrát alebo dvakrát viac (pozri poslednú kapitolu tohto článku).

Hostiteľ nemá rozšírenie, ale obsahuje textové informácie. Preto ho možno ľahko otvoriť pomocou systémovej aplikácie Notepad a podľa toho obnoviť správne.

Urobme to.
1. V priečinku „etc“ kliknite pravým tlačidlom myši na súbor hosts.

2. V kontextovej ponuke vyberte možnosť „Otvoriť“ alebo „Otvoriť pomocou“.

3. V zozname programov, pomocou ktorých môžeteotvorte súbor, kliknite na Poznámkový blok a kliknite na OK.

Program Poznámkový blok zobrazuje obsah hostiteľov. Musí sa zobraziť, analyzovať a odstrániť všetky doplnky vírusu.

Ako skontrolovať?

V čistých, to znamená, v „zdravých“ hostiteľoch nie je nič iné ako riadky iné ako „#“. Výnimočne, keď niektoré dôveryhodné programy v ňom nechajú svoje nastavenia.

Ak však dôjde k napadnutiu vírusom, musíte byť obzvlášť ostražití.

  • Riadok s IP adresou a názvom domény stránky (VK.com, ok.ru atď.) Presmerováva na inú stránku.
  • Riadok začínajúci 127,0.0,1 blokuje prístup na stránku.

Ak sa nájdu, musia byť definitívne odstránené.

Ako čistiť?

1. Podržte ľavé tlačidlo myši a vyberte kurzor kurzorom všetky záznamy.

2. Pravým tlačidlom myši kliknite na položky. Kliknite na ponuku „Odstrániť“.

3. Uložte súbor, aby sa zmenené nastavenia prejavili. V hornej časti okna programu Poznámkový blok kliknite na: Súbor → Uložiť.

4. Zatvorte program Poznámkový blok. Reštartujte operačný systém. Otvorte prehliadač a skontrolujte prístup na stránky.

Ďalšie opatrenia a prevencia

Nanešťastie sa môže stať, že vírus môže zrušiť všetky vaše snahy o vyčistenie hostiteľov (stránky sa stále nevyradia). Nemali by ste sa však vzdať.

Ďalej vykonajte nasledujúci postup:
1. Skontrolujte diskové oddiely (vyžaduje sa systém!) Pomocou bezplatného nástroja na ochranu proti škodlivému softvéru Dr.Web CureIt !.Nástroj na odstránenie vírusov (Kaspersky).

Vopred nastavené nastavenia kontroly antivírusového programu na kontrolu zavádzacích sektorov (MBR), pamäte, detekcie rootkitov a umožnenie vysokej úrovne detekcie vírusov (detekcie).

2. Aktualizujte databázy podpisov hlavného antivírusu, ktorý neustále chráni váš počítač pred vniknutím škodlivého softvéru. Skontrolujte tiež jeho základné nastavenia.

Napríklad v antivírusovom systéme Avira sa osobitná pozornosť venuje ochrane hostiteľov. Jeho konfiguračný panel má špeciálne nastavenie „chrániť hostiteľský súbor“.

Ako sú hostitelia užitočné?

Hostitelia sú členmi skupiny používateľských nastavení a sú nevyhnutní na riešenie týchto úloh:

Blokovanie sieťového pripojenia - softvérová aplikácia - server /web

Mnoho programov pravidelne pristupuje k svojmu „natívnemu“ prostriedky na aktualizáciu, zasielanie údajov. Pre používateľa nie je tento prevádzkový režim vždy výhodný: prevádzka je zbytočná, načítavanie stránky je spomalené, kontrola načítania údajov neexistuje.

Obchádzaním všetkých nastavení programu a pravidiel brány firewall môžete obmedziť prístup k nim priamo v hostiteľoch pridaním nasledujúceho riadku:

127.0.0.1 (napríklad 127.0.0.1 adobe.com) [66 ]

Vykonávanie kontroly nad návštevou webových zdrojov

Podobne je zablokovaný aj prístup na určité stránky: pornografické, pochybné, sociálne siete atď. Všetko záleží na účele obmedzenia - rodičovská kontrola, kancelárske alebo školské počítače. ,

hostiteľ má prednosť pred servermi DNS (služby, ktoré prideľujú adresy IP názvy domén), teda počítačpri vytváraní sieťového pripojenia bude najprv postupovať podľa jeho pokynov.

Postupujte podľa hostiteľského súboru, nakonfigurujte ho správne a všetko s počítačom bude v poriadku. Užite si používanie internetu!