Ako odstrániť lepidlo z oblečenia

Obsah

  Hlina je v dome nenahraditeľná. Pomáha to „oživiť“ vaše obľúbené veci za pár minút. Pri práci s lepidlom musíte byť veľmi opatrní, najmä ak máte v rukách lepidlo „Moment“.

  V dôsledku vlastnej nedbanlivosti sa pokus o opravu jednej veci zmení na korisťou inej. Môže to byť morený povrch dreveného stola alebo rozmaznané džínsy. Skúsené ženy v domácnosti presvedčia, že vedia, ako odstrániť lepidlo z oblečenia bez toho, aby ich poškodili. Skontrolujte, či je to tak.

  Výber spôsobu odstránenia škvŕn lepidla závisí od mnohých faktorov:

  • Ako dlho sa škvrna vložila, podarilo sa jej vyschnúť;
  • ktoré lepidlo ste použili (najjednoduchšie je utrieť lepidlo PVA, ale budete musieť drotáriť rýchlo schnúcimi látkami);
  • z ktorého materiálu je dotknutý výrobok vyrobený (na čistenie jemného hodvábu a hrubej bielizne sa použijú úplne odlišné metódy).

  Všeobecné pravidlá

  V prvom rade je dôležité pri práci s akýmkoľvek lepidlom dodržiavať bezpečnostné pravidlá. Aby stopy po lepivom materiáli nepripomínali sami seba, pretože sa objavujú na povrchu stola, umiestnite pod opravovaný predmet noviny alebo hrubý film. Nezačínajte pracovať s lepidlom v elegantnom oblečení. Ak nemáte zásteru, nasaďte si svoje staré pyžamo, ktoré nebude škoda vyhodiť v prípade „nehody“. Chráňte si ruky a oči. Lepidlo „Moment“ môže viesť k popáleninám rohovky, keď sa dostane do očí.

  Ak sa nedodržiavajú bezpečnostné predpisy a ak je na odeve nalepená lepiaca škvrna, je potrebné okamžite konať.

  Základné pravidlá:

  1. Čím skôr začnete bojovať proti lepivej látke, tým väčšia je šanca na jej odstránenie. Vysušené lepidlo preniká hlboko do štruktúry tkaniva a po odstránení môže zanechať stopy.
  2. Očistite čerstvú škvrnu vreckovkou alebo papierovou utierkou, aby ste absorbovali čo najviac lepidla. Zvyšky zoškrabte ostrým predmetom (pravítko, špáradlo, nôž). S nožom buďte mimoriadne opatrní, aby ste nezanechali rez alebo uťahovanie.
  3. Pred použitím odstraňovača škvŕn ho vyskúšajte na skrytom mieste látky (na klope nohy alebo rukávu). Agresívne lieky pomáhajú odstraňovať nečistoty, ale môžu na bielizni zanechať belavé škvrny alebo korodovať jasný vzor.

  Na odstránenie lepidla z odevu čo najrýchlejšie a najbezpečnejšie sa musí zvážiť druh a značka materiálu. Na odstránenie všetkých lepkavých látok musíte použiť rôzne lieky.

  Odstránenie PVA

  PVA sa používa na lepenie papiera, lepenky a výrobkov z dreva. Používa sa v každodennom živote av kancelárii. V porovnaní s inými látkami je netoxický a bezpečný, preto je povolený na používanie v školách a materských školách v triede pre vizuálne činnosti. Z hodín sa deti často vracajú do odevov zafarbených lepidlom. Jedinou útechou pri pohľade na svetlé škvrny na džínsoch alebo blúzke je to, že aj suché PVA lepidlo sa dá ľahko odstrániť.

  Základné pravidlá na odstránenie PVA:

  Odporúčame prečítať si: Ako odstrániť žuvačku
  1. Ak sa vyskytli problémy pred vašimi očami a látka, ktorá padla na vaše oblečenie, ešte nemala čas zaschnúť, musíte konať okamžite. Čerstvého lepidla sa môžete zbaviť teplou vodou. Kontaminovanú látku umiestnite na nesprávnu stranu pod prúd horúcej vody. Po 30 sekundách nebude na mieste škvrny žiadna stopa.
  2. Je ťažšie olúpať suché lepidlo. Ak sa na denimovej alebo hustej bavlne vyskytla kontaminácia, skúste ju utrieť bavlnenou podložkou namočenou v alkohole. Buďte opatrní: bielené oblasti môžu zostať na tmavomodrých džínsoch.
  3. Lepidlo z odevov a obuvi odstráňte zo semišu s amoniakom. Je však potrebný prípravný postup. Naplňte kanvicu vodou a uveďte do varu. Nevypínajte plyn. Znečistenú oblasť preneste lepidlom pod prúd pary vytekajúci z výlevky kanvice. Lepidlo držte na pare najmenej 10 minút. Potom zvyšné značky utrite vatovým tampónom namočeným v amoniaku (čpavok).
  4. Jemné tkaniny (hodváb, organza, umelý hodváb) si pri odstraňovaní PVA vyžadujú osobitný prístup. Ak sa pokúsite použiť alkohol alebo rozpúšťadlo, môže dôjsť k trvalému poškodeniu. Produkt vložte do mrazničky na 60 minút. Po odstránení nalepte lepidlo. Látka sa stane krehkou a väčšina za ňou zostane. Zostávajúce častice potom zmiznúpravidelné pranie.

  Odstraňovanie silikátového lepidla

  V stavebníctve sa používa tekuté sklo alebo silikátové lepidlo. Táto látka sa vyznačuje zvýšenou pevnosťou, a preto nie je ľahké ju prať. Čím je tkanina hustejšia, tým ľahšie je odstrániť škvrnu bez viditeľných následkov.

  1. Rozpustite 100 g prášku v 2 I teplej vody a umiestnite zafarbený produkt. Ak je to potrebné, pripravte viac práškového roztoku, pričom dodržiavajte konzistenciu. Namočte položku na 3 hodiny. Po odstránení dobre vytlačte. Pokúste sa špinu utrieť starou zubnou kefkou alebo špongiou.
  2. Pripraví sa roztok mydla a sódy. 50 g prášku a 50 g jedlej sódy sa rozpustí v 2 litroch teplej vody. Namočte produkt na 3 hodiny. Kontaminovanú oblasť vytrite kefou. Potom odošlite položku do práčky alebo ju umyte ručne.

  Odstránenie stôp kancelárskeho lepidla

  V umeleckých triedach nahradilo tekuté lepidlo PVA kancelárske ceruzky. Považuje sa za najmenej nebezpečný pre telo a odev. V dôsledku hustej konzistencie látka neprenikne hlboko do tkanív vlákna. Na odstránenie stôp kancelárskeho lepidla stačí po namočení a mydlení znečistenia len prať predmet pracím práškom.

  Odstránenie super lepidla

  Superglue je látka, ktorá pevne upevňuje akýkoľvek povrch. Keď sa oblečie, hlboko sa do tkaniny dostane vďaka svojej tekutej konzistencii a v priebehu niekoľkých sekúnd schne. Tieto dve vlastnosti robia škvrny z lepidla na rýchle schnutieNondeducibility. Ak sa ho pokúsite vytrhnúť nožom, je pravdepodobnejšie, že na tkanine zostane diera, ako odstránenie vysušenej látky.

  ​​

  Výrobcovia rýchloschnúceho lepidla zachránili ľudí pred utrpením tým, že uvoľnili špeciálnu látku s názvom Anti-Glue Super Moment. Rýchlo rozpúšťa sušené kvapky číreho lepidla na odev, nábytok, podlahu a na viditeľných častiach produktu, ktorý ste opravili. Získanie antiadhezíva je najjednoduchším a najrýchlejším spôsobom, ako sa zbaviť stôp vašej vlastnej nedotknuteľnosti.

  Existujú aj „domáce“ metódy na odstránenie superglue:

  • Ponorte vatový tampón do benzínu a utrite ho časťou oblečenia, na ktorej sa nachádza lepidlo. Pri práci so syntetickými tkaninami buďte opatrní. Lepidlo na drevo sa odstraňuje benzínom, ktorý pri chôdzi v parku môže náhodou spadnúť na oblečenie.
  • Navlhčite vatu alebo handričku v rozpúšťadle (White Spirit) a utrite ju škvrnou. Je zakázané používať na farebné výrobky.
  • Nakúpte v lekárni plechovku Dimexidum. Oceňuje sa tým, že rozpúšťa superglue, ktorý má nielen na odevoch, ale aj na plastových povrchoch.
  • Použite odstraňovač laku na nechty. Neaplikovať na farebné alebo syntetické tkaniny.

  Odstránenie stôp po nálepkách a kamienkoch

  Blúzky a tričká s kamienkami sa často stávajú nepoužiteľnými v dôsledku pádu jedného kamienku. Oči však okamžite zasiahli biele škvrny z lepidla, na ktoré boli pripevnené trblietky alebo nity. Rovnaké značky môžu zostať aj na nálepke alebo na štítku spoločnosti.

  • Kontaminovanú oblasť tkaniva namočte rastlinným olejom a nechajte pôsobiť 1 hodinu. Dobre rozpúšťa lepivú látku, ktorá zostala z nalepenej nálepky. Olej je možné umývať saponátom.
  • Pevné biele lepidlo z kamienkov možno odstrániť pomocou železa. Na škvrny položte hrubý papierový uterák a kráčajte po ňom s najhorúcejším železom. Zvyšky látky sa topia a lepia na papier.
  • Navlhčite bavlnenú vlnu v acetóne alebo liehu White Spirit. Buďte opatrní, farebné látky môžu vyblednúť.

  Existuje veľa populárnych a profesionálnych prostriedkov na odstraňovanie škvŕn z rôznych druhov lepidiel. Nie sú však vždy účinné. Ak sa obávate, že látka poškodí radikálny produkt, môžete na škvrnu nalepiť tepelné nálepky. Zvlášť ak ste našpinili džínsy lepidlom. Je to rýchle, jednoduché a čo je najdôležitejšie, módne!