Ako odstrániť jód z pokožky

Obsah

  Po použití jódu zostane na pokožke charakteristická oranžová značka, ktorá po niekoľkých dňoch samo zmizne. Ak potrebujete škvrnu okamžite umyť, môžete použiť nižšie uvedené odporúčania.

  Ako odstrániť čerstvé škvrny

  Najjednoduchším a najúčinnejším spôsobom, ako rýchlo umyť jód z pokožky, je použitie domáceho alebo bieliaceho mydla. Napriek svojmu špecifickému vzhľadu a zápachu sa s týmito kontaminantami dobre vyrovnáva.

  Na tento účel umyte kontaminovanú oblasť mydlom počas 30 minút (s prestávkami 10 minút). Ak jód ešte nemal dosť času na hlboké jedenie, škvrna rýchlo úplne zmizne, ale ak je znečistenie staré, tak sa rozjasní natoľko, že je ťažko vidieť.

  Rady!Nie je potrebné umývať si ruky mydlom úplne, môže to vysušiť pokožku a spôsobiť rozvoj dermatitídy. Umývajte iba kontaminovanú oblasť.


  Umývanie rúk pomôže rýchlejšie sa zbaviť škvŕn jódu na pokožke rúk

  Domáce metódy odstraňovania starých škvŕn

  Neodstraňujte škvrny jódu z rany alebo porezania. Aj keď je jód prítomný na pokožke, chráni špecifickú oblasť pred baktériami a zápalmi. Po vymytí produktu môžu do rany vniknúť škodlivé baktérie. Zhoršia problém tým, že spôsobia zápal na povrchu rany. Náplasť vo farbe pleti pomôže maskovať ranu.

  Ako umyť jód z pokožky:

  Prečítajte si tiež: Akoutrite zelenú z rúk
  • Zhromaždilo sa veľa domácich úloh? Vyskúšajte to bez rukavíc. Neustály kontakt s vodou a čistiacimi prostriedkami úplne znečistí.
  • Smotana alebo olivový olej. Tuk účinne rozpúšťa jód, ktorý prenikol do horných vrstiev pokožky. Olej by mal byť nanesený na kontaminovanú oblasť a trieť bez námahy niekoľko minút. Potom je možné krém umyť mydlovou vodou.
  • Limetová, citrónová alebo octová šťava. Aby ste to dosiahli, musíte navlhčiť obväz v tekutine a aplikovať na kontamináciu niekoľko minút (nie viac ako 5 minút). Na čistenie škvŕn na tvári je zakázané používať citrónovú šťavu.
  • Peroxid vodíka. Tento produkt má podobné vlastnosti ako citrónová šťava a ocot. Bavlnená podložka nasiaknutá peroxidom sa má nanášať počas 5 minút.
  • Soda. Táto metóda nie je vhodná na čistenie citlivých oblastí: tváre, krku a dekoltu. Na odstránenie škvŕn naneste na pokožku malé množstvo sódy a potom pridajte niekoľko kvapiek vody. Soda by mala znečistenie úplne pokryť. Po 15 minútach si prípravok môžete po očistení pokožky umyť.
  • Vodka alebo alkohol. Metóda sa neodporúča, ak sú prítomné rany. Ak chcete odstrániť škvrnu, musíte k nej pripevniť bavlnenú podložku navlhčenú vodkou. Po 5 minútach je možné pokožku umyť veľkým množstvom vody.
  • Morská alebo stolová soľ. Pripravte si nádobu s vodou predhriatou na 37 stupňov, potom pridajte raž morskej soli a dôkladne premiešajte. Ruky vo vode naparujte 3-5 minút. Znečistite znečisteniemožné s čistou špongiou.
  • Čistenie včelieho medu a cukru. Zložky sa zmiešajú v rovnakom pomere a pri kontakte sa aplikujú masážne pohyby. Nechajte zmes pôsobiť 10 minút a pokožku pravidelne masírujte. Po stanovenom čase opláchnite oblasť vodou. Je to dobrý spôsob, ako sa zbaviť škvŕn na tvári osoby.
  • Krovina vyrobená z cukru, sódy a zubnej pasty. Zložky zmiešajte do hustej pasty a naneste na kontamináciu. Potom musíte škvrnu trieť s veľkým úsilím a opláchnuť veľkým množstvom tečúcej vody.

  Rady!Ak sa po použití akéhokoľvek produktu na pokožke objaví začervenanie, svrbenie alebo vyrážka, oblasť by sa mala umyť veľkým množstvom vody a vyhľadať lekársku pomoc.

  Naj opatrnejšie je pokožka ovplyvnená citrónovou šťavou, peroxidom vodíka a acetónom. S ich pomocou sa môžete za minútu zbaviť kontaminácie pokožky alebo nechtov. Pri použití čistiacich prostriedkov a mechanického čistenia môže dôjsť k podráždeniu pokožky.

  Ako odstrániť škvrny z nechtov

  Na rýchle odstránenie jódu z nechtov použite acetón alebo odstraňovač laku na nechty. Ak sa špina neodtrhne prvýkrát, na nechty naneste vatový tampón po dobu 2 minút a potom skúste povrch ešte trieť.

  Rady!Na odstránenie jódu z nechtovej platne je potrebné použiť odstraňovač laku na nechty, ktorý obsahuje acetón. S opatrnosťou sa môže použiť koncentrovaný acetón.

  Po všetkých potrebných postupoch by povrch pokožky mal byťopláchnite veľkým množstvom vody. Inak môže dôjsť k popáleniu alebo alergickej reakcii.


  Naj šetrnejším spôsobom odstránenia škvŕn jódu z pokožky sú rastlinný olej a citrónová šťava

  Všeobecné odporúčania

  Postupujte podľa pravidiel:

  • Olej alebo alkohol jemne votrite, inak môže dôjsť k chemickému popáleniu.
  • Pokúste sa odstrániť jód z pokožky, len čo sa na ňu dostane. Bude teda možné ho zmazať bez stopy.
  • Po použití alkoholu, soli alebo acetónu opláchnite pokožku veľkým množstvom tečúcej vody a potom použite zvlhčovač.
  • Pre alergikov je lepšie nepoužívať agresívne prostriedky, ako je citrónová šťava a alkohol.

  Z tých, ktoré sú na zozname, vyberte tie, ktoré nespôsobujú ujmu. Ak sa škvrna odstráni na detskej pokožke, je potrebná opatrnosť. Je lepšie nebyť horlivý, ale počkať, až sa znečistenie samo osebe vymyje.