Ako odstrániť jód z oblečenia

Obsah

  Jód je nevyhnutným nástrojom v skrinke pre domáce lekárstvo. Lieky často škvrny tkanín a nábytku. Skúsené ženy v domácnosti vedia, ako ich rýchlo odstrániť bez toho, aby zanechali jedinú stopu, s použitím chemických látok pre domácnosť a improvizovaných materiálov.

  Čo potrebujete vedieť

  Hneď ako sa objaví škvrna jódu, odstráňte prebytočný materiál papierom alebo handrou. Čím menej zostane, tým ľahšie bude odstránenie zvyšku. Aby ste zabránili šíreniu škvŕny na iné veci, musíte pred začatím práce vložiť servítku alebo nepotrebné oblečenie.

  Na zachovanie látky sa odporúča použiť najšetrnejšie prostriedky. Medzi ne patrí obyčajný zemiakový škrob. Znečistené miesto je hojne navlhčené vodou, posypané práškom. Keď sa miesto zmení na modré, škvrna sa premyje mydlom alebo práškom. Ak je škvrna stará, škrobový obklad sa musí nechať celý deň.


  Surové zemiaky dávajú nemenejší účinok
  .

  Zemiaky sa musia krájať na polovicu alebo strúhať a nanášať na škvrnu po dobu 15 minút. Znečistenie by malo zmodrať - je to prirodzená reakcia interakcie škrobu s jódom. Po odevu je potrebné dobre prať.


  Pani, ktoré sa obávajú, ako umyť jód, by mali vedieť, že ocot kombinovaný so sódou je dobrý nielen pri varení, ale aj pri odstraňovaní škvŕn
  . na kontamináciu počas 12 - 15 minút, po - vymyte škvrnu práškom.

  Amoniak nie je o nič menej účinný.Roztok je potrebné zriediť vodou a zašpinený odev v ňom držať. Ak škvrna nezmizla, musíte položku navyše umyť.

  Používanie improvizovaných výrobkov

  Vysoko aktívny hyposulfitový prášok tiež pomôže v boji proti starému škvrnu. Aplikuje sa na materiál štvrť hodiny, zvyšková látka sa odstráni a tkanina sa premyje saponátom. Hyposulfit je možné zakúpiť v ktoromkoľvek obchode s fotografickými zariadeniami.

  Ak je biely odev poškodený, je potrebné vziať nezriedený peroxid vodíka a vyliať škvrnu. Po určitom čase jód z oblečenia zmizne. Pri odevoch svetlej farby sa musí tekutina nariediť a teprve potom naliať na látku. Namiesto peroxidu si môžete kúpiť chlorhexidín biglukonát. Fondy majú prijateľné náklady.

  Alkohol a acetón sú dobre známe odstraňovače škvŕn. Bavlnený tampón sa navlhčí v tekutine a aplikuje sa na kontamináciu počas 5-8 minút. Po - vec umyte v horúcej vode. Ak v domácnosti nie je žiadny alkohol, môže sa nahradiť kolínskym alebo bezfarebným alkoholom. Pokyny na odstránenie škvŕn sú rovnaké. Túto metódu nemožno použiť u ľudí so suchou a citlivou pokožkou.

  Jód možno z odevu odstrániť pomocou kyseliny askorbovej v tekutej forme. Jedná sa o nevyhnutný nástroj v domácnosti, ktorý eliminuje takmer všetky druhy škvŕn. Musí sa naniesť na látku a nechať pôsobiť 10 minút.

  Rýchlo sa eliminuje potreba vyhadzovať amoniak zafarbený jódom. Musíte vziať pohár vody a lyžičku látky, navlhčiť zmesou bavlnenej vlny a aplikovať ju na škvrnu. Za pol hodiny -utrite miesto mydlovou vodou.

  Používanie chemikálií

  Ak nemáte nič z vyššie uvedeného, ​​môžete si kúpiť špeciálny odstraňovač škvŕn. Pri jej používaní si musíte pamätať na niektoré pravidlá. Najprv musíte odev obrátiť naruby, navlhčite škvrnu vatovým tampónom a utrite ju od okrajov do stredu. Nečistoty sa tak nerozliajú.

  Ak sa chcete zbaviť jódu na pokožke, urobí sa pravidelná kolínska voda. Denaturovaný alkohol pomôže, ak je farebný predmet poškodený. Bavlnená vlna namažte v tekutine a naneste na škvrnu. V takýchto prípadoch nemôžete použiť ocot ani amoniak.


  V prípade čerstvých škvŕn je mlieko vynikajúcim neutralizačným činidlom
  . Ak po škvrne zostanú stopy, môžete ich odstrániť mydlom na bielizeň. Ak nedôjde k výsledku, rituál sa musí opakovať.

  Pri odstraňovaní škvŕn z jódu sa ženy v domácnosti musia riadiť niekoľkými pravidlami:

  • Manipulácia s vecou je zvnútra lepšia.
  • Bez ohľadu na vybratý výrobok sa jeho účinok musí najprv testovať na časti tkaniva, ktorá je skrytá pred očami.
  • Na ochranu tkaniva pred sfarbením a eróziou sa odporúča, aby sa najskôr použili iba mierne zriedené formulácie a postupne sa zvyšujúca koncentrácia.
  • Na dosiahnutie väčšieho účinku je možné súčasne používať niekoľko výrobkov.
  • Na uľahčenie práce s látkou môžete škvrnu vytiahnuť na sklo.
  • Keďže odstraňovače škvŕn nepriaznivo ovplyvňujú tkanivo, je často zakázané ich používať.
  • Ak po odstránení stopy jódu z bieleho oblečenia nie je úplne vyčistený, môžete ho zavesiť na čerstvý vzduch na slnku. Zafarbenie bude menej viditeľné.
  • Pred použitím by sa z tkaniny mal odstrániť prach.
  • Na ochranu rúk sa musia pred prácou nosiť gumové rukavice.

  Ak sa nechcete sťažovať výberom pomocou ľudových prostriedkov, môžete použiť profesionálne prostriedky. Pre biele veci je lepšie použiť bielidlo pre viacfarebné - odstraňovač škvŕn. Pri výbere produktu musíte vziať do úvahy druh látky. Pri kúpe produktu je lepšie zostať na značke, ktorá v zmesi neobsahuje chlór. Nebudú maľovať oblečenie.

  ​​

  NaOH a tiosíran sodný sú veľmi populárne, ale ich nájdenie v lekárňach nie je ľahké. Bojujú so všetkými miestami a okamžite ich odstránia. Dajú sa použiť nielen na odevy, ale aj na drevo, papier.

  Ako rýchlo odstrániť škvrnu

  Znečistenie jódu veľmi rýchlo vymýva. Pár polievkových lyží roztoku sa musí rozpustiť vo vode, namočiť do neho látku a pripevniť znečistenú vec. Odporúča sa nechať niekoľko hodín pôsobiť, potom je vhodné jód premývať v teplej vode.

  Expresné čistenie priamo je ďalším nástrojom, ktorý musíte mať vo svojom arzenáli a ktorý odstráni škvrnu. Stačí ich nastriekať na kontaminovanú oblasť, takže problém zmizne.

  Citrónová šťava má odfarbovacie vlastnosti. Musíte šťavu vytlačiť z citróna ajemne navlhčite škvrnu. V takom prípade by ste mali byť opatrní: pri priamom kontakte môže tekutina spáliť pokožku.

  Ak nie je špinavý odev, ale záclona, ​​nábytok, tvrdý povrch, je možné použiť všetky uvedené metódy. Ak potrebujete koberec vyčistiť, bude to vyžadovať viac času a úsilia.

  Pri snahe zbaviť sa jódu stopy jemného tkaniva doma musí byť obzvlášť opatrné. V tomto prípade je potrebné zohľadniť oblasť kontaminácie, premlčaciu dobu, stupeň citlivosti materiálu na rôzne prostriedky. Je potrebné skontrolovať, či sa ľahko odlieva. Aby ste to dosiahli, utrite látku z nesprávnej strany vodou. Ak sú stopy po farbive, je lepšie vrátiť výrobok na chemické čistenie.


  V prípade bavlnených výrobkov je najlepšie použiť mlieko

  Pre džínsy a hrubé oblečenie sú vhodné zemiaky alebo škrob. Škvrnu je možné odstrániť zo syntetického produktu vďaka lekárskemu alebo denaturovanému alkoholu, acetónu. V prípade hodvábu alebo iného citlivého tkaniva sú najlepším liekom prírodné zemiaky. Škrob môže poškodiť materiál, zatiaľ čo zelenina pôsobí jemnejšie a rýchlo odstraňuje škvrny.

  Ak sa vyskytli problémy a jód spadol na oblečenie, je najlepšie neodkladať odstraňovanie škvŕn. Staršie škvrny sa odstraňujú oveľa ťažšie ako čerstvé. Aby sa v budúcnosti takýmto situáciám zabránilo, je lepšie použiť jód vo forme ceruzky. V tomto formáte bude pre nich ťažké sa zašpiniť.