Ako odstrániť huby v kúpeľni

Obsah

  Krása kúpeľne je nielen v krásnej a štýlovej dlaždici, drahých vynikajúcich inštalatérskych prácach a nábytku. Hlavným ukazovateľom je čistota a starostlivo upravený vzhľad. Pravidelné čistenie, čistenie a sanitárne zariadenia nepomáhajú zabrániť vzniku plesní. Toaleta má vysokú úroveň vlhkosti. Slabá ventilácia prispieva k vzniku tmavého povlaku na spojoch medzi škridlami, stropom, spojom stien a kúpeľňou. Tento nájazd kazí nielen vzhľad miestnosti, ale predstavuje aj hrozbu pre zdravie obyvateľov domu.

  Odkiaľ pochádza huba?

  Mnohé ženy v domácnosti sa pýtajú, odkiaľ pochádza toaleta z toalety, pretože táto miestnosť sa pravidelne čistí. Pleseň sa vyvíja spórami. Sú vždy vo vzduchu. Na aktívny rast potrebujú určité podmienky: stabilnú teplú teplotu a vlhkosť najmenej 90%. Preto sa huba neobjaví v chladných alebo dobre vetraných priestoroch. Kúpeľňa je ideálnym miestom z mnohých dôvodov:

  • neustále využívanie vody udržuje vysokú úroveň vlhkosti (často sa prekračuje prahová hodnota 90%);
  • nedostatočné vetranie (jedna malá náplňová miestnosť je zodpovedná za vetranie vzduchu v miestnosti; v bytovkách nie sú okná);
  • 12. úplná neprítomnosť slnečného svetla;
  • častá kondenzácia.

  Forma môže byť obývaná stropom, obkladačkami (najmä švami), stenami, povrchmi sprchovacích kabín a kúpacími záclonami. V priaznivých podmienkachZa týchto podmienok sa plesňové spóry vyvíjajú rýchlo. Ak sa malých čiernych škvŕn nezbavíte včas, premenia sa postupne na veľké ohniská. Čím je huba silnejšia, tým ťažšie je nájsť účinný spôsob jej odstránenia.

  Škodlivé pre človeka

  Existujú tri hlavné odrody húb:

  • modrá (nepredstavuje nebezpečenstvo pre byty a domy; vytvára sa na dreve, najmä na borovici);
  • rozpad (predstavuje tiež nebezpečenstvo iba pre drevo, proces rozpadu spôsobený hubami nemožno zastaviť);
  • pleseň (môže sa vytvárať na dreve, betóne, plaste, tesniacom prostriedku, tehle a maľovaných povrchoch).

  Vzhľad plesne môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov. Niektorí ľudia hlásia prudké zhoršenie pohody (bolesti hlavy, kašeľ). Ak nebudete dlho bojovať s hubou, ktorá sa objaví v kúpeľni, môže sa objaviť kašeľ, astma, nádcha a dokonca aj reumatizmus. Ľudia náchylní na dermatologické ochorenia zaznamenávajú výskyt dermatóz. Malé deti sa môžu vyvinúť alergia, ktorá spôsobuje nepríjemné pocity počas neskoršieho života.

  Ako normalizovať úroveň vlhkosti

  Pred odstránením plesní je potrebné vytvoriť nepriaznivé prostredie pre jej vývoj. Najprv musíte skontrolovať, či v kúpeľni nie sú nejaké netečené vody. Môže to byť výtoková hadica z práčky, otvor v rúrke, netesný spoj medzi vaňou alebo sprchou a stenou. non-sušeniePlavecký bazén je istým spôsobom, ako udržať vysokú úroveň vlhkosti v miestnosti. Zdrojom vzhľadu huby je často sprchová vanička alebo podlaha pod vaňou.


  Odvlhčovač vzduchu

  Druhým krokom k normalizácii vlhkosti je dobré vetranie. Za to zodpovedá vetrací kanál. V starých bytových domoch je vetranie často narušené. V takom prípade je potrebné vybaviť prídavnú ventilačnú jednotku v toalete alebo zakúpiť odvlhčovač. Dvere kúpeľne nenechávajte zatvorené. To je zlý zvyk, ktorý prispieva k hromadeniu vlhkosti v miestnosti. Uteráky nesušte v kúpeľni, nevezmite ich na balkón alebo do inej miestnosti s lepšou ventiláciou.

  Odstránenie huby

  Je potrebné konať okamžite po zistení čierneho plaku. Ak sa huba v kúpeľni neodstráni okamžite, kolónie sa rozšíria pozdĺž stien, zrkadiel, nábytku a stropu. Je oveľa ľahšie odstrániť pleseň z hladkého smaltovaného povrchu ako z hrubej omietnutej steny. Pleseň sa dá odstrániť pomocou osvedčených prostriedkov „starej mamy“ a agresívnych moderných antiseptík. Ľudové lieky nedokážu zvládnuť huby v pokročilých prípadoch.

  Alternatívne metódy

  Profesionálne riešenia založené na chemikáliách a kyselinách sa objavili na trhu pomerne nedávno a pleseň bola vždy v živote ľudstva. Večný problém prinútil ľudí nájsť spôsoby, ako ho poraziť ľudovými prostriedkami. Väčšina z nich je toxická. Musíte s nimi pracovať v rukaviciach aochranná maska. V byte by nemali byť malé deti a domáce zvieratá.

  Kreozot

  Kreosot nie je ani zďaleka neškodný liek. Vyrába sa na báze dechtu. Olejovitá žltkastá kvapalina má veľmi štipľavý zápach. Vo svojej čistej forme je lepšie kreozot nepoužiť. Rozpustite ho v alkohole alebo éteri. Výsledné riešenie môže byť spracované iba na hladkých a hustých povrchoch (steny pokryté dlaždicami alebo plastovými panelmi, nábytok, betón, keramické výrobky, tehly). Nanášanie kreozotu na drevené povrchy je prísne zakázané. Okamžité prostriedky sa absorbujú do voľnej štruktúry. Umývanie to nebude možné. Po ošetrení povrchov napadnutých hubou ich umyte mydlovou vodou.

  Ocot

  Biely ocot (prírodný) je jedným z ľudových prostriedkov, ktoré pomáhajú zbaviť sa malých ohnísk plesní. Tento produkt je nevyhnutný pri varení aj doma. Skúsené ženy v domácnosti vedia, že ocot pomáha vyčistiť veľa povrchov pred znečistením. Kyselina pomáha vyčistiť kúpeľňu od plesní. Mnoho žien sa bojí špecifického štipľavého zápachu. Nemusíte sa obávať: za pár hodín po povrchovej úprave zmizne.

  Ocot nalejte do rozprašovacej fľaše a aplikujte na plesnivú plochu na stenách alebo strope. Postrek podporuje lepšie prenikanie tekutín do povrchovej štruktúry. Hladké dlaždice je možné ošetriť špongiou namočenou v octe. Počkajte, kým vyschne. Potom musíte odstrániť vysušenú čiernu farbupleseň suchou handrou alebo kefou. Buďte opatrní: na hrubých povrchoch môžu zostať čierne škvrny.

  Peroxid vodíka alebo amoniak

  Oba farmaceutické prípravky je možné kúpiť za cent. Je výhodné použiť peroxid, pretože nemá zápach. Je veľmi ťažké pracovať s amoniakom po dlhú dobu. Sprejujte peroxid vodíka na steny, nábytok alebo strop pomocou sprejovej fľaše a opláchnite huby vlhkou špongiou. Bavlnený tampón namočený v peroxidu môže utierať gumové a plastové výrobky a švy. Pamätajte, že peroxid vodíka je bieliaci prostriedok. Na tmavé plastové povrchy a švy dlaždíc netierajte príliš tvrdo.

  Bielidlo

  Každý čistiaci prostriedok na báze chlóru pomôže zbaviť sa plesňových chorôb: bielidlo, toaletný prací prostriedok, odstraňovač škvŕn.

  Rozpúšťajte ho vo vode v rovnakých pomeroch a aplikujte na povrchy napadnuté hubou. Pretrvávajúci zápach chlóru zmizne po niekoľkých hodinách vetrania bytu.

  Podobný účinok má:

  • silný roztok sódy;
  • čajovníkový olej;
  • síran meďnatý;
  • kyselina boritá.

  Pri práci s ktorýmkoľvek z vyššie uvedených výrobkov noste gumené rukavice, respirátor a ochranné okuliare. V prípade kontaktu s očami môže látka spôsobiť popáleniny rohovky.

  Profesionálne antiseptiká

  Najobľúbenejšieliek je antimykotické riešenie. Používa sa ako profylaxia av prípade poškodenia stien alebo stropu hubou. Vo fáze opravy povrchy spracúvajú pred položením dlaždíc alebo tapetovania, aby sa zabránilo plesniam na stenách alebo strope. Výrobca odporúča pridanie produktu do lepidla na tapety alebo na krásu v pomere 1: 100. Tým sa nezníži kvalita materiálu a bude to vynikajúca prevencia.

  Ďalšie populárne lieky:

  • „Isocid“. K dispozícii vo forme roztoku v nádobe s rozprašovačom. Používa sa vo fáze opravy av prípade množenia mikroorganizmov. Používa sa na spracovanie dreva, betónu, tehál, omietnutých stien pred natieraním.
  • The Mill Kill. K dispozícii ako základný náter. Používa sa vo fáze opravy. Základný náter je bezpečný na použitie v kuchyni.
  • „Dalí.“ Na ničenie veľkých hubových húb sa používa antiseptikum. Riešenie je úplne bezpečné. Možno použiť v kuchyni. Vhodný na spracovanie dreva.

  Pred nákupom chemikálií sa pokúste „vyhnať“ huby pomocou ľudových prostriedkov. Takže môžete ušetriť na nákupe riešenia. Najlepším spôsobom ochrany pred hubami je povrchová úprava vo fáze opravy.