Ako odstrániť hiberfil.sys: krok za krokom

Súbor Hiberfil.sys je systémový súbor Windows. Nachádza sa v časti, kde je nainštalovaný operačný systém (zvyčajne je to jednotka C). Jeho gigantická veľkosť - 1 - 8 GB a ešte viac - nevedomky vyvoláva používateľov „čiernymi myšlienkami“, že vo svojom počítači šíri nebezpečný vírus. V skutočnosti neexistuje dôvod na obavy: tento súbor by mal byť taký veľký. Jeho objem je približne rovnaký ako RAM počítača. Napríklad, ak je RAM zariadenia 4 GB, a hiberfil bude mať rovnakú veľkosť.

Určite ste si už položili otázku: „Je možné odstrániť hiberfil.sys a ako to ovplyvní Windows?“ Teraz je čas odpovedať! Koniec koncov, o koľko viac môžete nainštalovať softvér a hry, ak sa vám podarí odstrániť túto „ťažkú ​​váhu“ zo systémového oddielu.

Účel súboru hiberfil.sys v systéme Windows

V systéme Windows 7/8 existujú dva režimy šetrenia energie.

Prvým je hibernácia, pri ktorej počítač vypne monitor, prejde do stavu nízkej spotreby, ale zároveň zostáva v „bojovej pripravenosti“ (pohybom myši sa dá ľahko „zobudiť“).

Druhým je hibernácia; v čase jeho aktivácie systém skopíruje obsah pamäte RAM a uloží ... kde by ste si mysleli? To je pravda! Do súboru hiberfil.sys. A potom vypne počítač. Po ukončení režimu dlhodobého spánku systém Windows pristupuje k uloženým údajom v hiberfile a obnovuje sa jednoduchým vyslovením „ako to bolo“: otvorené karty v prehliadači, spúšťanie aplikácií atď.

Začíname odstraňovať hiberfil.sys - vypnite hibernáciu

Teraz, keď poznáte účelhiberfil, musíte sa rozhodnúť, čo je pre vás najlepšie - rozšírenie voľného miesta na disku alebo hibernácia. Ak vám samotná myšlienka ďalších gigabajtov na jednotke C poskytne radosť, má zmysel vymazať hiberfil. Najprv však musíte vypnúť režim dlhodobého spánku. Postupujte podľa pokynov.

1. Otvorte „Štart“ a prejdite na „Ovládací panel“.

2. Kliknite na časť „Systém a zabezpečenie“ a vyberte časť „Napájanie“.

3. Aktivujte možnosť „Nastavenie prechodu do režimu spánku“.

4. V nastavení „Dajte počítač do režimu spánku ...“ nastavte na „Nikdy“.

5. Uložte svoje zmeny.

6. V tom istom okne kliknite na možnosť „Zmeniť rozšírené parametre ...“.

7. Na paneli, ktorý sa otvorí, v časti „Spánok“ vypnite všetky nastavenia: „Spať po“ - „Nikdy“; „Hibernácia po“ - „Nikdy“; Časovače prebudenia - vypnuté atď.

8. Kliknite na tlačidlo Použiť.

Teraz, keď je režim spánku vypnutý, môžete pokračovať v odstránení závažného súboru hiberfil.sys. Vyberte jednu z nižšie uvedených metód a pokračujte.

Odinštalovanie z príkazového riadka

Vyloženie jednotky C pomocou systémového pomocného programu cmd.exe, tj odstránenie hiberfil, je rýchle a ľahké. Aj keď ste nikdy nepracovali na príkazovom riadku, nebojte sa - budete mať úspech. Uvidíte!

1. Otvorte „Start“ alebo stlačte kláves „Win“.

2. Do riadku „Nájsť ...“ napíšte názov obslužného programu - „cmd“ (bez úvodzoviek).

Varovanie! Po dokončení tejto akcie nestláčajte tlačidlo«ENTER»!

3. Keď sa objaví ikona pomocného programu cmd.exe, kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a v ponuke vyberte príkaz Spustiť ako správca.

4. Na príkazovom riadku za symbolom „& gt;“ (vedľa neho bliká kurzor) zadajte - powercfg -h vyp. Potom stlačte „ENTER“.

Po tomto postupe súbor hiberfil zmizne z disku.

Pozor!Rovnakým spôsobom možno zahrnúť hibernáciu. Stačí iba zmeniť príznak „vypnúť“ (odstrániť /zakázať) na „zapnúť“ (povoliť) v príkaze: powercfg -h zap. A aktivujte režim spánku na ovládacom paneli.

Odstránenie prostredníctvom editora registra

Táto metóda je vhodná pre používateľov, ktorí majú zručnosti na používanie pomôcky Regedit. Ak ste položky databázy nikdy nikdy neupravili, je lepšie experimentovať (aspoň v tejto chvíli): v prípade nesprávnych akcií môžete vypnúť celý operačný systém.

1. Spustite editor databázy Registry (v riadku „Štart“ zadajte „regedit“).

2. Otvorte vetvu HKEY_LOCAL_MACHINE.

3. Nájdite parametre „HibernateEnabled“ a „HiberFileSizePercent“ v časti „SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ Power“ a nastavte ich hodnotu na nulu.

4. Zatvorte obslužný program Regedit a reštartujte počítač.

Postup odstránenia hiberfil.sys bol dokončený! Na systémovej jednotke sa objavili bezplatné gigabajty, podozrenie na vírus vo Windows bolo odstránené. A čo je najdôležitejšie, pohodlie používateľa sa vrátilo.

Veľa šťastia a príjemnej práce na počítači, milí čitatelia!