Ako odstrániť bublinky tapiet

Obsah

  Tapetovanie na prvý pohľad sa javí ako ľahký proces. V skutočnosti skrýva desiatky odtieňov. Stáva sa, že po vysušení sa objavia bubliny. Na predchádzanie problému a jeho vyriešenie je užitočné vypočuť si rady skúsených remeselníkov.

  Príčiny bublín

  Ak stena s novou tapetou nepoteší rovnomernosť a hladkosť, je potrebné zistiť príčinu opuchu plátna. Najčastejšie sa vyskytuje z nasledujúcich dôvodov:

  • nesprávne vykonaný postup lepenia;
  • Deformovaná geometria budovy.

  Bubliny nielen kazia vzhľad interiéru, ale tiež vyvolávajú vzhľad plesní a húb. Nepriaznivo ovplyvňujú zdravie obyvateľov a spôsobujú alergie. Pod tapetou v bublinách môže byť celý rad hmyzu.

  Najprv musíte zistiť príčinu problému, aby ste tomu zabránili v budúcnosti. Možno sa vzduch dostal pod tapetu alebo pán aplikoval priveľa lepidla na materiál. Ak nie je príliš veľa bublín, nie je potrebné všetko opakovať znova. Malé hrbole môžu byť odstránené rýchlo a bez stopy. Najlepšie je to hneď po nalepení obrazov. Čím menej času uplynulo, tým ľahšie bude skryť neestetické stopy.


  Pred lepením tapety si musíte dôkladne preštudovať pokyny výrobcu, pretože každý typ materiálu má vlastné inštalačné požiadavky

  Lepidlo na tapety z papiera musíte nalepiť priamo pomocou lepiacej kvapaliny.na materiál. Ak je plachta netkaná, lepidlo sa nanáša na stenu.

  Povrchy musia byť dobre pripravené na prácu - musia byť očistené od húb, starých tapiet, farieb a plesní. Nestojí to za nádej na uspokojivý výsledok s nerovnou stenou. Najlepšie je nalepiť náter na sadrokartónové, omietnuté, tmelené povrchy. Dokonca aj malé praskliny, triesky, diery môžu pokaziť vzhľad povrchu. Osobitná pozornosť by sa mala venovať rohom. Ak sú veľké nepravidelnosti, možno ich odstrániť pomocou „brúsky“ a záhyby a poklesy by sa mali opraviť omietkou.

  Dôležité!Dôvodom vzniku bublín a úplného odlupovania je často prilepenie materiálu k už vysušenému základnému náteru alebo omietke.

  Steny musia byť ošetrené základným náterom s hlbokým prienikom a počkať, kým nezaschne. Tým sa zníži pravdepodobnosť vzniku plesní a plesní a tiež sa zabezpečí dobrá priľnavosť medzi stenou a materiálom.

  Je potrebné doplniť vysokokvalitné lepidlo, ktoré rýchlo tuhne. Musí zodpovedať typu a hustote webu. V prípade hustých tapiet je neefektívne nanášať slabé lepidlo a naopak. Použitie PVA lepidla sa neodporúča. Na stenách zanecháva žlté škvrny a nerozpúšťa sa vo vode, čo v budúcnosti komplikuje demontáž náteru.

  Osobitné ružové lepidlo sa predáva v obchodoch, ktoré sa po vysušení stanú neviditeľnými. Pomáha nerobiť chybu v procese a odstraňovať prebytočný čas, najmä ak vopred osvetlíte pracovnú plochubočné svetlo.

  Pri výbere lepidla remeselníci uprednostňujú zahraničné produkty, ktoré sa dobre rozpúšťajú a pevne držia materiály na stenách. Nemali by ste kupovať obyčajné lepidlo so škrobom, pretože po ňom sú bubliny, žlté škvrny a záhyby.

  Každý typ tapiet vyžaduje špeciálne lepidlo. Univerzálne kompozície sú vhodné na poťahy papiera, na vinylové - špeciálne lepidlá na vinylové materiály. Netkaný povlak možno nainštalovať pomocou lepidla na netkanú tapetu. Pri lepení hraníc si môžete vybrať univerzálne zloženie aj kompozíciu, ktorá je navrhnutá pre vinylové materiály. Niektoré samolepiace okraje je možné pripevniť bez použitia ďalších látok.

  Ako zabrániť

  Dodržiavaním základných tipov môžete zabrániť tvorbe bublín:

  Odporúčame prečítať si: Ako žehliť košeľu
  1. Pred lepením musí byť na steny nanesený základný náter. Podporuje priľnavosť a tiež zabraňuje vzniku plesní.
  2. Lepiaca zmes by nemala obsahovať hrudky.
  3. Lepidlo by sa malo nanášať rovnomerne na tapetu, aby sa zabezpečilo, že na ňom nie sú suché miesta.
  4. Počas procesu lepenia je potrebné na tapetu pritlačiť, aby sa uvoľnilo nadbytočné lepivé zloženie. Musíte to urobiť opatrne, aby ste ich neúmyselne nezlomili. Trenie materiálu je prísne zakázané.
  5. Je potrebné zabezpečiť, aby v miestnosti, kde sa tapeta práve prilepila, nedošlo k prievanu a aby nebola zapnutá klimatizácia. Môže to ovplyvniť ich vzhľad.
  6. Je lepšie počkať pár dní, kýmlepidlo zaschne a až potom pokračovať v interiéri. Počas tejto doby je nežiaduce vystavovať tapetu ultrafialovému žiareniu, prudkému poklesu teploty.
  7. Optimálna teplota na lepenie je 18–23 stupňov. Vlhkosť by nemala prekročiť 50%. Ak je miestnosť teplejšia, odporúča sa dať vedro s vodou a zatvoriť okná handričkou. Tapeta teda nebude príliš skoro suchá. Dvere a okná by sa mali počas procesu tiež zatvoriť.
  8. Pri miešaní lepidla je predovšetkým potrebné to nepreháňať. Ak v ňom je veľa kyslíka, nedá sa vyhnúť bublinám.
  9. Pri nanášaní lepidla je potrebné prísne dodržiavať pokyny, prísne dodržiavať proporcie.
  10. Bolo by lepšie, keby dekoráciu robili dvaja. Jeden zafixuje materiál zhora, druhý zdola.
  11. Po nanesení lepidla na plátno ho musíte zložiť lepidlom dovnútra a nechať niekoľko minút namočiť. Keď sa prilepí, neznečistí sa. Hlavnou vecou nie je nadmerné vystavenie lepidla, inak papier napučí, vyschne a zhorší sa.
  12. Niekedy je potrebné nalepiť nielen tapetu, ale aj lepidlo na stenu. To platí najmä pre ťažké netkané povlaky.

  Ako vyhladiť

  Na vyhladenie bublín budete potrebovať:

  • kúsok suchej handričky (na papierové materiály);
  • ​​
  • kefa (na netkané tapety);
  • gumový valec (na vinylové povlaky).

  Ak je to možné, môžete sa vyzbrojiť špachtľou na tapety. Je najvhodnejší na odstránenie problémov na netkaných a vinylových materiáloch

  Dôležité!Niektorí výrobcoviaV pokynoch ponechajte odporúčania, ktorý nástroj by ste mali použiť pri lepení. Pokyny musia byť dodržané.

  Na odstránenie bublín na tapete sa zo stredu na konce stlačia vrecká vzduchu, ktoré sa pohybujú zhora nadol. Používajte špachtľku opatrne, aby ste nepoškodili škáry medzi čepeľami. Ak po takejto manipulácii bubliny neodstránia, môžete použiť nasledujúcu populárnu metódu - prepichnutie opuchu ihlou. Po prepichnutí je vhodné chodiť po tapete hadrom a uvoľňovať vzduch. Táto metóda je vhodná, aj keď bola tapeta prilepená dlhú dobu. Ak sa lepidlo počas postupu dostane na povrch, musí sa opatrne odstrániť špongiou.


  Ak v bublinách zostáva vzduch, nie je lepidlo, vyššie uvedené tipy vám nepomôžu. Budete musieť vziať injekčnú striekačku, naplniť ju lepidlom, vpichnúť do bubliny a vstreknúť tekutinu

  Injekčnú striekačku držte pod uhlom 25 - 30 stupňov. Ihla tak bude prenikať rovnobežne so stenou do optimálnej hĺbky. Pomocou špachtle alebo handry musíte lepidlo rozotrieť po celej ploche opuchu. Po zákroku zmizne. Ak lepidlo prechádza prepichnutím, utrite ho handrou.

  Dôležité!Pri „opravovaní“ papierových tapiet musíte byť veľmi opatrní, pretože sa materiál ľahko láme.

  Ak sú bubliny veľmi veľké, pomôže vám kancelársky nôž. Musia urobiť pozdĺžne alebo priečne rezy. Pod tapetu sa lepidlo nanáša striekačkou, materiál sa prilepí na stenu. Namiesto noža môžete vziať ostrú čepeľ a striekačku nahradiť vodovodnou kefou. Uvedená metóda, ktoráumožňuje po sušení odstrániť bubliny z tapety, nie je vhodný pre všetky typy náterov. Presné spojenie rezaných častí bez vytvárania medzier medzi nimi nebude každému úspešné. Môžete trénovať na nenápadnom mieste.

  Na viacvrstvových tapetách sa môžu tvoriť bubliny, pretože lepidlo nie je úplne absorbované do materiálu. Aby ste sa zbavili opuchov, mali by ste ich prekonať špachtľou alebo oddeliť tapetu od steny a znova ju prilepiť. Niektorí používajú namiesto špachtle teplé železo. Táto metóda je vhodná, ak od vloženia tapety uplynulo málo času.

  Dôležité!Nebojte sa veľkých bublín. Ľahko sa vyhladia stlačením.

  Ak sa tapeta odlúpla, budete sa musieť uchýliť k drastickým opatreniam. Lepený pás sa navlhčí pomocou rozprašovacej fľaše alebo valca. Ak je materiál prilepený s presahom, je potrebné ho starostlivo oddeliť v miestach pripevnenia susedného pásu. Vlhká tapeta sa odstráni, stena sa nechá uschnúť, potom sa prilepí nový fragment.

  Príčiny vzniku bublín sa často stávajú nedbanlivosťou, nepozornosťou, nedostatkom pozornosti k detailom. V tejto veci sa nemusíte ponáhľať, inak budete musieť všetko znova opakovať.


  Včasné kroky na odstránenie bublín pomôžu zachovať estetický vzhľad tapety a úspešnú opravu.

  Väčšina kompozícií používaných na lepenie tapiet obsahuje veľa vody. Pred inštaláciou náteru je potrebné, aby sa prebytočná vlhkosť odparila a na tapete zostala iba lepkavá látka. Ak to nezanedbáme, tapety sa nielen začnúbubliny, ale tiež sa úplne odlepia.

  Ak sa po nalepení na tapetu objavilo vlnenie malých rozmerov, nemali by ste paniku. Je to kvôli nasýteniu materiálu vlhkosťou. Po vysušení sa sám vráti k slušnému vzhľadu.

  Predchádzanie bublinám na tapete po lepení je jednoduché. Stačí počúvať pokyny výrobcu tapiet, zvoliť správne lepidlo a zabezpečiť vhodné podmienky v miestnosti. Ale aj keď sa vyskytli problémy, je ľahké ich odstrániť.