Ako môžem odstrániť decht z oblečenia?

Po zábavnom víkende v prírode a prechádzkach v lese môžu mať okrem príjemných spomienok a živých fotografií aj menej radostné následky. Živičné škvrny z toho istého lesa, ktoré vám poskytli toľko príjemných emócií, môžu zostať na vašom oblečení. Takéto miesta sa však môžu vyskytnúť v mestskom parku. Ak sa vaše dieťa, alebo možno aj vy sami, radi potulujete po vianočných stromčekoch a boroviciach, môžete sa tiež stať obeťou tohto problému. Ale neponáhľajte sa zúfalstva. Existuje niekoľko spôsobov, ako odstrániť decht z oblečenia bez poškodenia látky.

Ak chcete začať s

Predtým, ako budete pokračovať priamo k odstráneniu, musíte niečo urobiť. Nenechajte sa ponáhľať, aby ste živicu okamžite vyperli z vášho oblečenia. Má zložitú štruktúru, ktorú nie je možné tak ľahko odstrániť. Akonáhle si na odeve všimnete stopy dechtu, skúste ho mechanicky odstrániť. Je potrebné postupovať opatrne, aby ste ich nevtierali hlbšie do štruktúry tkaniva. Môžete zoškrabať nožom alebo iným ostrým predmetom. Potom vložte túto vec do mrazničky. Takýto krok pomôže odstrániť živicu, ktorá nebola odstránená nožom z oblečenia. Pri nízkej teplote škvrna stvrdne a zvyškové nečistoty sa dajú ľahšie odstrániť.
Možno povedať, že polovica práce bola vykonaná. Ale aj po takomto pôsobení môže na tkanive zostať škvrna. Pokračujeme teda v odstraňovaní živice z oblečenia.

Ako odstrániť škvrny dechtu?

Existuje niekoľko opatrení, ktoré by ste mohli prijať. Sú k dispozícii každému a tieto fondy sú takmer v každej domácnosti. Tak čoodstraňovanie dechtu z vecí vašej rodiny je ľahké.

 1. Alkohol.Stačí len trieť škvrnu čistou handrou namočenou v alkohole a nezostane po nej žiadna stopa. Ale buď trpezlivý. Môže trvať nejaký čas, najmenej 20 minút, kým dôjde k chemickej reakcii a odstráneniu zvyškov živice z vlákien textílie.
 2. terpentín alebo rafinovaný benzín.Nie sú menej účinné ako alkohol, ale zanechávajú zápach. Ale po praní práškom a avivážou sa tento problém dá vyriešiť. Ak sa rozhodnete používať benzín, potom ho v žiadnom prípade nevyberajte z nádrže svojho auta. Potrebujete špeciálne, rafinované, ktoré je možné zakúpiť v obchode.
 3. Odstraňovač laku na nechty.Ak nemáte k dispozícii nič z vyššie uvedeného, ​​môžete použiť tento nástroj, ktorý je doma pre každú ženu. Funguje ako každé iné rozpúšťadlo.
 4. Železo . Ak sa obávate, že rozpúšťadlá môžu poškodiť farbu látky, použite bezpečnejšiu metódu. Pre túto procedúru musíte položiť čistú handru pod látku a na ňu a vyžehliť ju horúcou žehličkou. Po vystavení vysokej teplote sa živica roztopí a presiakne na handru. A tkanina zostane čistá. Musíte si iba dobre umyť oblečenie. Namiesto handier môžete použiť papierové utierky alebo iný mäkký papier, ktorý dokáže absorbovať kontamináciu.
 5. Kvapalina na umývanie riadu . Ak je živica na koberci, na kožušine aleboVo vlasoch môžete najskôr ošetriť miesto znečistenia slnečnicovým olejom a potom saponátom na umývanie riadu. Vďaka dobrým odmasťovacím vlastnostiam pomôže utrieť živicu.
 6. 21. Sýtené nápoje . Možno vás prekvapí, ale milovaní mnohými Cola, Fanta a Sprite majú vynikajúce vlastnosti na odstraňovanie škvŕn. Stačí v nich namočiť škvrnu a po nejakom čase uvidíte efekt.
 7. Odstraňovač škvŕn alebo bielidlo . V niektorých, nie zvlášť ťažkých prípadoch je možné živicu z odevu odstrániť pomocou tradičných prostriedkov.

Užitočné odporúčania

Je dôležité pamätať na to, že každá tkanina má špeciálnu štruktúru a kvalitu, takže tieto metódy nie sú vhodné pre žiadny druh tkaniny.

Napríklad:

 • kyseliny a alkoholy sú schopné ničiť určité druhy farieb;
 • kyselina octová a acetón môžu ničiť hodvábne tkaniny z acetátu;
 • Bielidlá a zásady sa môžu používať iba na biele tkaniny.

Ani počas samotného spracovania nebude zbytočné pamätať si na niektoré všeobecné rady.

 1. Ak chcete zabrániť tomu, aby sa škvrny živice šírili po tkanine počas jej odstraňovania, navlhčite látku vodou okolo kontaminovanej oblasti. Toto bude slúžiť ako obmedzovač. Môžete tiež posypať mastencom alebo škrobom.
 2. Spracovanie by malo prebiehať od okrajov kontaminovanej oblasti do stredu.
 3. Ak je oblasť kontaminácie malá, je vhodnejšie použiť odstraňovač škvŕn pomocou pipety alebo vatového tampónu.

Prajeme vám veľa úspechov!
Teraz ste si toho vedomírobiť, keď sa na odeve objavia nežiaduce škvrny dechtu. Môžete začať čistiť!