Ako môže byť kliešť vytiahnutý zo psa?

Takmer všetci majitelia psov v mestách pravidelne chodia so svojimi domácimi miláčikmi. Niekedy sa to deje jednoducho na dvoroch, častejšie v parkoch a námestiach. Na všetkých miestach chôdze, a najmä tam, kde je zelený priestor, existuje nebezpečenstvo, že pes, ktorý sa z chôdze vracia, prinesie nepozvaných „nájomcov“ - kliešte.

Kliešte z rodiny ixodidae (Ixodes ricinus) sa spravidla plazia na psy. Nebezpečenstvo zahryznutia týmito kliešťami je, že môžu byť nosičmi chorôb, ktoré sú smrteľné pre zvieratá aj pre ľudí. Najnebezpečnejšie sú najmä pyroplazmóza, borelióza a encefalitída.

Pôvodcom pyroplazmózy je najjednoduchší parazit Babesia, ktorý ničí červené krvinky. S predčasnou diagnózou a nedostatkom liečby psi uhynú v 98% prípadov. Predpokladá sa, že pyroplazmóza nie je pre človeka nebezpečná, ale neodporúčame ju nikomu osobne.

Borelióza alebo ochorenie Lim sú výsledkom infekcie najjednoduchšími baktériami Borrelia afzelii a Borrelia garinii. Je nebezpečný pre zvieratá a ľudí. Postihuje sa nervový systém, obličky, srdce, kĺby, pokožka. Ochorenie sa môže vyskytovať v latentnej forme po dlhú dobu a je detegované iba krvným testom na prítomnosť spirochét. Veterinári zriedka robia správnu diagnózu boreliózy, v mnohých prípadoch to stojí život štvornohého priateľa.

Encefalitída prenášaná kliešťami je vírusové ochorenie sprevádzané intoxikáciou, horúčkou,poškodzujúca sivá hmota mozgu a /alebo membrány miechy a mozgu, imunitný systém trpí. Encefalitída predstavuje vážne nebezpečenstvo pre zvieratá aj ľudí. Ochorenie je bolestivé; aj pri včasnej diagnóze a správnom ošetrení je prognóza zotavenia zvieraťa 50/50. Je možné vážne „zdravotné postihnutie“, vylúčenie nie je vylúčené.

Príčinou všetkých týchto chorôb môže byť kliešť. Čím rýchlejšie je kliešť zistený, tým je pravdepodobnejšie vyhnúť sa následkom jeho uhryznutia. V tomto článku vám povieme, ako odstrániť kliešť zo psa.

Bezpečnostné opatrenia

Dospelý roztoč, imago, hoci nemôže skákať, môže byť mobilný a pred nájdením miesta na uhryznutie cestuje 1-2 hodiny v kabáte psa. Preto by ste po každej prechádzke mali starostlivo vyšetriť svojho domáceho maznáčika. Obzvlášť opatrne musíte vyšetriť žalúdok, trieslovinu, vnútorné strany stehien, uší, krku.

U psov s krátkymi vlasmi nie je ťažké zistiť kliešť: bude to jasne viditeľné. Dlhosrsté psy by sa mali česať silným hrebeňom proti srsti, hladiť ich rukami a starostlivo kontrolovať. Najlepšie je to umiestnením psa na čistý, hladký povrch: na podlahu alebo v kúpeli. Bude teda ľahšie si všimnúť ešte nevyčesanú vyčesanú kliešť.

Ak už parazit už nasal, je potrebné zo psa odstrániť kliešť čo najskôr, ale s veľkou starostlivosťou. Hlavná vec nie je rozčuľovať a nie panikáriť. Po prvé, nie každý kliešť je infikovaný. Po druhé,keby sa len vysal, možno nemal čas nakaziť zviera. Ak sa nájde parazit, musíte konať profesionálne, pokojne a rýchlo.

Spôsob extrakcie

V prípade, že sa kliešť plazil po vlasoch alebo bol vyčesaný hrebeňom, musí sa okamžite zničiť. Utopenie v kanalizáciách je zbytočné: nech to niekde vyjde. Vyhodenie z okna nie je ohľaduplné k životnému prostrediu: sú tu ďalšie, susedné zvieratá. Kliešť je veľmi tvrdý a s najväčšou pravdepodobnosťou sa mu nepodarí ho rozdrviť. Okrem toho na vašich rukách môžu byť mikrotrhliny, o ktorých ani nemáte podozrenie, a toto je vstupná brána pre infekcie. Najlepšie je vypáliť kliešť.

Po zničení parazita si urobte čas, aby ste si vyzliekli lekárske rukavice a vyrazili na oslavu svojho víťazstva šampanským. Prečo si myslíte, že existoval iba jeden kliešť? Je potrebné dokončiť inšpekciu a niekedy začať znova: hmyz sa môže vplížiť na predtým skúmané územia.

Ak nájdete kliešť, ktorý sa dostal do pokožky, neskúšajte ho odtrhnúť. Proboscis kliešťa, podobne ako harpúna, je pokrytý zakrivenými tŕňmi. Maximálna hodnota, ktorú budete môcť odtrhnúť z brucha v prípade použitia silovej možnosti, a hlava kliešťa zostane pod kožou psa. Na tomto mieste sa nevyhnutne vyskytne zápal, ktorý bude nasledovať rozpad a nevyhnutná infekcia, ak bol parazit infikovaný.

Namazanie kliešťa tukom, jeho olejovanie olejom, alkoholom alebo petrolejom pravdepodobne neprinesie očakávaný výsledok. Aj keď kliešť zomrie na alkohol alebo petrolej, neopustí svoju obeť. Na správne odstránenie kliešťov z pokožkypsy, musíte použiť lekársku svorku alebo tenké pinzety. Ideálnym nástrojom na získanie kliešťa je zariadenie špeciálne navrhnuté na tento účel - Tick Twister, pýtajte sa v obchodoch so zvieratami (pokyny sú uvedené).

V každom prípade by mal byť kliešť „odskrutkovaný“ z tela obete. Väčšina kliešťov má „ľavotočivý závit“, to znamená, že by sa mali otáčať v smere hodinových ručičiek. Ak nemáte žiadne z týchto nástrojov a operácia musí byť vykonaná okamžite, v extrémnych prípadoch môžete použiť slučku silného závitu a hodiť ju čo najbližšie k spodnej časti hlavy kliešťa.