Ako liečiť zuby počas dojčenia

Obsah

  Zubné ošetrenie počas dojčenia je nevyhnutný proces, pretože akákoľvek kazivá dutina sa môže stať vstupnou bránou na infekciu. Návštevy u zubára sa nepovažujú za taký príjemný postup, preto sa tento proces často oneskoruje. A pri dojčení sa vynikajúci motív objaví vôbec, aby nedošlo k návšteve zubného lekára, pretože liečba môže nepriaznivo ovplyvniť zdravotný stav matky. Ako sa vysporiadať so zubárom v prípade potreby a či je možné dojčiť zuby dojčením - pokúsime sa to zistiť.

  Počas tehotenstva sa od matky vyberá veľa materiálov na vytvorenie tela dieťaťa. V prípade kostí vyžaduje dieťa vo veľkých objemoch vápnik, ktorý sa primárne stráca v zubnej sklovine. Z tohto dôvodu sa stáva tenčším, objavujú sa mikrotrhliny a v dôsledku deštruktívneho procesu sa vyskytuje kazivá lézia. Okrem toho trpia aj ďasná, ktoré pociťujú problémy s prísunom krvi. Počas tehotenstva sa stávajú priepustnými a často krvácajú.

  Obdobie laktácie po narodení dieťaťa sa nemôže považovať za obdobie, keď všetky „kúzla“ tehotenstva ustúpia. Naopak, mnohé problémy vrátane problémov so zubami sa občas zhoršujú. A to sa dá očakávať, pretože telo matky naďalej dodáva vitamíny a minerály z materského mlieka. V dôsledku toho sa stav zubov a ústnej dutiny vôbec nezlepší, akoby naznačoval potrebu návštevy u zubára.

  Čopovolené a čo je kontraindikované s zubným lekárom počas laktácie

  Mladé matky sa môžu vopred zoznámiť so zoznamom toho, čo je povolené robiť počas laktácie a na ktoré bude potrebné čakať. S týmto vedomím si viete vopred predstaviť, ako často budú návštevy u zubára a čo sa dá robiť v rámci možností.

  Takže mladá matka môže dojčiť:

  • tomografia čeľuste, jednotlivé zuby, ortopantomogram;
  • röntgenové vyšetrenie čeľuste;
  • terapia pre zubné lézie zubov;
  • 16. použitie anestézie počas zubného ošetrenia;
  • montáž tesnení;
  • liečba periodontálneho ochorenia, periodontitídy a gingivitídy.

  Počas obdobia dojčenia sa nemôžu začať grandiózne dlhodobé procesy, napríklad zubné implantáty. Pokiaľ je to možné, stojí za to upustiť od používania antibakteriálnych liekov, ale ak existuje naliehavá potreba, lekár predpíše takéto antibiotiká. Niektoré z nich neprenikajú do materského mlieka, takže je celkom možné kombinovať ich s laktáciou.

  Ak je potrebné brať silnejšie lieky, ktoré môžu dieťaťu uškodiť, dojčenie sa na chvíľu preruší, až kým sa matke úplne nevylieči, a tiež jej produkty z rozkladu úplne odstránia produkty rozkladu liekov, ktoré užíva. ,

  Pri dojčení by matka nemala počas laktácie brať lieky, ako je napríklad analgín alebo citramón, pretože môžu dieťaťu poškodiť, pretože stopy týchto liekovu dojčiacich žien boli hlásené lieky v materskom mlieku

  Anestézia pri laktácii

  Mamičky so gastrointestinálnym traktom sa obávajú, či je možné liečiť zuby s anestéziou. Nie všetci pacienti môžu tolerovať liečbu bez anestézie, najmä odteraz existuje možnosť zavedenia malých objemov látok do anestézie, ktoré majú trvalý účinok viac ako dve hodiny. Preto by ste nemali prísť o pohodlnú zubnú starostlivosť.

  Pred procesom okamžitej zubnej liečby je potrebné upozorniť lekára, že pacient dojčí. V tomto prípade si zubný lekár vyberie vernejšie lieky proti bolesti. Existujú krátkodobé lieky, ktoré sa z tela rýchlo vylučujú. Pôsobenie tohto lieku je dostačujúce na to, aby si pacient vyliečil zuby bez bolesti a nepoškodil zdravie dieťaťa. Drogy obsahujúce adrenalín sa u dojčiacich matiek nepoužívajú.

  Na to, aby bola žena opäť v bezpečí, musí okamžite dojčiť svoje dieťa pred ošetrením zubov a ísť k lekárovi, vložiť časť mlieka do nádoby a umiestniť do chladu. V priemere bude anestézia eliminovaná od troch do šiestich hodín. Zvyčajne táto doba postačuje na to, aby sa dieťa po kŕmení necítilo hladom, a tiež počas tohto obdobia môžete zahriate mlieko zahriať na telesnú teplotu a dať dieťaťu. Hneď ako žena príde domov, odporúča sa jej, aby mlieko vykrmila a novorodenca nakŕmila ďalšou dávkou.

  Použitie röntgenových lúčov pri laktácii

  Ak je to potrebné, môže sa ženám počas laktácie odobrať röntgenové žiarenie.

  Pred fotografovaním sa na telo položí žena zástera, ktorá je pevne pripevnená na suchý zips za jej krk. Táto zástera pokrýva viac ako telo, takže röntgenové lúče neprechádzajú cez neho a nepoškodzujú pacienta. Lekári napriek tomu stále odporúčajú dieťa kŕmiť v predstihu pred zubným ošetrením, mlieko vylejte do rezervy a mlieko vznikajúce počas zubného ošetrenia sa musí naliať.

  V niektorých prípadoch sa môže zdať, že po návšteve lekára sa množstvo mlieka mierne znížilo. Je to celkom možné, ale po ukončení liečby sa situácia rýchlo normalizuje a mlieko je opäť v správnom množstve.

  Ako zmierniť akútnu bolesť

  Často sa stáva, že bolesť zubov sa prekvapuje počas víkendu, dovolenky, keď nie všetky zubné kliniky a miestnosti pracujú. Koniec koncov, pred pár minútami bolo všetko v poriadku - a náhle ostrá bolesť, ktorá niet sily.

  V tomto prípade pacienti nie sú priťahovaní k lekárovi, ale musia sa s bolesťou vyrovnať čo najskôr, dokonca aj doma.

  Ibuprofén pomôže zmierniť akútnu bolesť pred vyšetrením zubným lekárom

  Na odstránenie akútnej bolesti postupujte takto:

  1. Starostlivo preskúmajte zuby pred zrkadlom, identifikujte miesto bolesti a zistite, či sa v oblasti postihnutého zubu nenachádza zaseknuté jedlo. Je to chytenékúsok potravy najčastejšie tlačí na otvorenú zapálenú dužinu a začína sériu bolestivých škubnutí zubov. Zvlášť bolestivé sú pocity, keď sa zub zasekne v zube. Ak sa nájdu častice potravy, je potrebné ich odstrániť špáradlom a vypláchnuť ústa teplým roztokom sódy.
  2. ​​
  3. Do veľkých dier v zuboch si môžete do drogy vložiť namočenú vatu. V prípade núdze môžete ampulku zlomiť pomocou lidokaínu, navlhčiť vatovú vatu v tekutine a zatočiť korund, pevne ho zafixovať v zubnej dutine.
  4. Ak tieto opatrenia nepomôžu zmierniť bolesť, môžete piť lieky ako Ketoprofen, Naproxen, Ibuprofen. Neprenikajú do materského mlieka, nepoškodzujú dieťa a súčasne pomáhajú mame zbaviť sa bolesti zubov.

  Ak má dojčiaca matka bolesť ďasien, existuje podozrenie na príliv, potom sa nepríjemné pocity môžu zmierniť nasledujúcimi spôsobmi:

  • vypláchnite ústnu dutinu slabým roztokom manganistanu draselného;
  • ošetrujú ďasná roztokom chlórhexidínu, ktorý nielen odstraňuje bolesť, ale tiež ničí patogénnu mikroflóru;
  • na opláchnutie sa použije trojpercentný roztok peroxidu vodíka;
  • vypláchnite ústnu dutinu roztokom furatsiliny (tri až štyri tablety, zriedené v pohári vody).

  Aby sa problémy so zubami následne neobťažovali dojčiacou matkou, je potrebné podstúpiť úplné ošetrenie ústnej dutiny, odstrániť všetky možné ložiská zubného kazu a vyliečiť zápaly a krvácanie z ďasien. To umožníNechoďte na stomatológiu dlho, pokojne a bez ohrozenia zdravia, dojčte dieťa úplne.