Ako liečiť zubný kaz

Obsah

  Zubné problémy sa vždy vyskytujú v nesprávnom čase. Nedávno sa ukázalo, že biele a dokonca aj zuby boli zasiahnuté tmavou škvrnou od kazu. Výskyt zubného kazu je výsledkom pôsobenia patogénnych mikroorganizmov, ktoré sa dobre reprodukujú na povrchu a medzi zubami s dostatočným príjmom glukózy. Je to kvôli tomu, že ľudia hovoria: „Nejedzte cukríky - bude to kaz.“

  Lekári môžu navrhnúť najúčinnejší spôsob a hovoriť o tom, ako liečiť zubný kaz. Jedná sa o náplň so špeciálnym materiálom. V priebehu rokov sa náplň stala progresívnou a materiály - trvanlivejšie.

  8. Liečba kazu rôznymi spôsobmi9. Metódy liečby zubných dutín sa môžu líšiť v závislosti od toho, v akom štádiu je choroba. Preto si nemyslite, že zubný kaz si vyžaduje povinné bolestivé vŕtanie. Z tohto dôvodu mnoho pacientov odložilo cestu na zubára, pretože bojí sa bolesti. Toto je úplne neprimeraný a bezvýchodiskový prístup. Liečba skorého kazu nie je bolestivá, ale choroba v neskoršom štádiu vývoja môže vyžadovať zásah do vŕtačky.

  Zvážte tri štádiá, ktoré sú zásadne rozdielnymi terapeutickými prístupmi k otázke obnovy zubov. „Biely“ kaz je úplne na začiatku vývoja patologickej lézie v zubnej sklovine, keď ešte nie je známa čierna škvrna, ktorá je bežná pre mnohých, ale na povrchu zubov sa objavujú nepochopiteľné biele škvrny.korún. Toto je počiatočné štádium choroby, ktorá mnohým chýba kvôli atypickej povahe jej príznakov. Neexistuje žiadna diera, takže ani nemusíte chodiť k lekárovi. Avšak v tomto štádiu sa smalt môže zachrániť pred zničením, ak sa uskutoční fluorácia alebo remineralizácia.

  Povrchná forma zubného kazu je okamihom, keď pacienti premýšľajú o návšteve lekára, pretože na zubnej sklovine je jednoznačne obmedzená oblasť zubov. Nemôžete si to zamieňať s ničím - nepreniknuteľným miestom rôznych odtieňov hnedej, ktoré jazyk pociťuje ako drsnosť, vodítko.

  Na zuboch sú jasne viditeľné biele škvrny - oblasti demineralizácie skloviny

  Keď vidíme takéto zubné kazy, myšlienka ísť k lekárovi rýchlo mizne, pretože povrchová lézia má minimálne príznaky - vizualizuje sa iba na povrchu skloviny, ale nepoškodzuje ju. Tento faktor významne potláča veľa ľudí, ktorí nemajú radi návštevy u lekára. Ochorenie sa zhoršuje novou formou kazu, ktorá je progresívnejšia.

  Priemerný stupeň poškodenia povrchu koruny sa vyznačuje prechodom deštruktívneho procesu do subamaltovej zóny. Ak povrchová forma ovplyvnila iba samotnú sklovinu, potom vývoj patológie vedie k poškodeniu horných vrstiev dentínu. V tejto podobe zubný kaz nemusí spôsobovať prudkú trhavú bolesť, ale prvé nepríjemné pocity sa už objavujú - ide o reakciu na chlad, reakciu na sladké, nepríjemné upchatie dutiny zvyškami jedla atď. Najčastejšie je to s touto formou léziepráca zubných lekárov.

  Poslednou formou rozvoja zubného kazu je hlboká porážka. V tomto prípade zub jednoducho hnije dovnútra, patogénne mikroorganizmy vykonávajú svoju prácu dokonale, prechádzajú hlbšie a hlbšie a dosahujú buničinu. Pri hlbokej lézii obvykle zostáva buničina pokrytá iba tenkou vrstvou dentínu, čo však pacienta nezachráni od bolesti zubov. Buničina začne pulzovať, keď je stlačená, penetrácia sladkej, kyslej, slanej, studenej.

  V niektorých prípadoch sa bolesť objavuje spontánne bez dráždivého faktoru. V tejto situácii musia pacienti ísť na kliniku, pretože bolesť nejesť, nespať, pracovať. Liečba hlbokého kazu sa zásadne líši od predchádzajúcich foriem starostlivosti o pacientov.

  Liečba „bieleho“ zubného kazu

  V prípade bieleho zubného kazu sa pomoc môže nazývať prevencia, pretože pri minimálnom kazení zubov je možné zastaviť proces zubného kazu. Vzhľad svetlých škvŕn jasne bielej farby, podobne ako list čistého papiera, naznačuje stratu určitého množstva vápnika zubnou sklovinou. Tieto stránky sa odľahčujú, a preto môžete vidieť takzvaný biely kaz.

  Pri strate vápnika pomôže remineralizácia zastaviť ďalšie poškodenie. Niekedy sa to nazýva fluoridácia, ale v tejto fáze je tento pojem príliš úzky a nezodpovedá podstate postupu. Pomocou remineralizácie sa obnoví chemické zloženie skloviny, obnoví sa jej hustota, pretože stratené zložky sa vrátia do skloviny. popostupy sa pacienti cítia lepšie, pretože citlivosť zubov bude oveľa nižšia a riziko ďalšieho poškodenia zubným kazom je minimalizované.

  Povrchová úprava skloviny fluórom

  Postup remineralizácie nie je obmedzený. Pacienti prechádzajú povinnou prípravnou fázou - čistia sklovinu a bielia zuby rôznymi spôsobmi. Prispeje to k lepšej ochrane a odolnosti obnovenej remineralizovanej skloviny voči poškodeniu. Odporúča sa postupovať nielen u dospelých.

  Vykonávajú tiež postup u detí od šiestich rokov. Zvyčajne je tento bod spojený so začiatkom aktívnej výmeny zubov u dieťaťa, takže lekári odporúčajú remineralizovať trvalé zuby. A ak došlo k poškodeniu skloviny na mliečnych zuboch ešte skôr, napríklad na kaze z fľaše, potom sa po dosiahnutí šiestich rokov remineralizujú aj dočasné zuby na preventívne účely. Môžete pomôcť nasýtiť sklovinu vápnikom a vyliečiť zubný kaz doma tak, že budete jesť potraviny s vysokým obsahom vápnika.

  Odporúčame vám prečítať si: Je bolestivé liečiť pulpitídu

  Remineralizácia je dôkladné ošetrenie povrchu zubov pomocou špeciálneho nástroja, ktorý sa nanáša štetcom. V zubnom zuba je akoby lakovaná priehľadným lakom, ktorý aktívne posilňuje štruktúru skloviny. Vďaka tomu je obohatený o fluór a vápnik - najdôležitejšie prvky skloviny, ktorých strata otvára brány infekcie.

  Na tento postup sa používajú rôzne laky a gély, ktoré zahŕňajú ióny fluoridov. Pacienti sa obávajú, či je bolestivé liečiť zubný kaz týmto spôsobom. Procedúra je úplne bezbolestná a môže sa vykonať súčasne, niekedy však trvá niekoľko návštev. Závisí to od vlastností látky, ktorá sa používa na mineralizáciu. Pre hlbšiu mineralizáciu môžu byť pacienti ponúknutí nosiť chrániče úst, ktoré obsahujú potrebné látky doma. Jeho nosenie pomôže obnoviť stratený vápnik a fluorid v sklovine.

  Pri hlbokej fluorácii sa postup vykonáva v dvoch etapách. V prvom stupni sú emailové póry impregnované špeciálnou tekutinou a druhá aplikácia produktu stimuluje chemickú reakciu v póroch samotných. Môžu byť kazy v počiatočnom štádiu liečené dvojstupňovou remineralizáciou? Účinnosť takejto remineralizácie je päťkrát vyššia ako pri konvenčnom poťahovaní povrchu zubov. Prvky fluóru a vápnika prenikajú hlboko do povrchu skloviny a nevymývajú sa z nich dlho.

  Liečba progresívnych foriem

  Povrchné, stredné a hlboké kazy sú progresívnymi formami choroby. V týchto fázach nie je možné ošetrovať kaz doma, je potrebné poradiť sa s lekárom. Za pár týždňov sa malá čierna bodka zmení na „dutinu“, do nej vstúpi jedlo a zub sa začne šklbať. Miera progresie patologického procesu je individuálna - niekto s takým kazom môže chodiť takmer rok a iní pacientiza pár mesiacov rýchlo stratíte sklovinu a dentín. V jednom alebo druhom prípade však všetci pacienti prichádzajú k lekárovi na ošetrenie zubného kazu, preto je vhodné urobiť to čo najskôr.

  Liečba zubného kazu zubnými léziami v bazálnej alebo subgingiválnej oblasti sa vyskytuje v niekoľkých fázach. Proces obnovy začína čistením povrchu zubnej skloviny, pričom sa zuby zbavia kameňov a zubného povlaku. Lekári pomocou špeciálnych dýz nasýtených abrazívnymi látkami pôsobia na sklovinu a opatrne odstránia celú vrstvu. Po odstránení zubného povlaku a kameňa sa sklovina nielen zosvetlí, ale zbaví sa aj patogénnych mikroorganizmov umiestnených na jej povrchu.

  Po očistení povrchu a určení prirodzenej farby zubnej skloviny lekári vyberú farbu výplne, ktorá bude stáť v mieste poškodenia. Vďaka bohatosti farebnej palety si môžete zvoliť pečať, ktorá bude úplne nerozoznateľná od farby zdravého povrchu. Nikto ani nepovie, že existuje pečať.

  Ďalším krokom je vŕtanie do tkaniva ovplyvneného kazom. Tu je otázka vyriešená - na ošetrenie alebo odstránenie zuba. Pri vŕtaní bude jasné, či je zub nažive, aká veľká je hĺbka lézie. V určitom štádiu vŕtania bude lekár kontrolovať proces pomocou röntgenového žiarenia, ktoré pomôže konečne rozhodnúť o životaschopnosti zuba. Napríklad zubný kaz nie vždy umožňuje jeho zachovanie, preto sú takéto hlboké lézie jednoznačným znakom odstránenia.

  Zubný kaz, ktorý ovplyvnil kanály zubu

  Pri vŕtaní postihnutých častí dentínu sa pacientom podáva lokálna anestézia. Ak je zub nažive, je to naliehavo potrebné a pri dlhom procese, keď nerv sám o sebe umrie, pacienti necítia bolesť a na žiadosť pacienta sa zmierňuje bolesť, aby sa zbavili nepohodlia vŕtačky. Anestézia zvyčajne trvá niekoľko hodín - musíte vydržať niekoľko sekúnd bolestivej injekcie a zub nebude obťažovať pacientov takmer večer.

  Keď sa nájde malé miesto, lekári vedia, že zubná sklovina je omnoho silnejšia ako zubín a pod zubnou sklovinou môže existovať rozsiahly deštrukčný proces. V niektorých prípadoch s hlbokým kazom môže byť potrebné vyplnenie koreňového kanálika. Preto sa vyvŕta dostatočne široký prístup na odstránenie všetkého rozpadnutého tkaniva. Inak sa choroba vráti s obnovenou energiou a pečať nebude stáť a pod ňou sa vyvinie pulpitída a paradentóza.

  V procese spracovania zubného kazu je veľmi dôležitým stupňom sušenie dutín. Vyskytuje sa po vŕtaní a spracovaní otvorov pre výplne. Výplňový materiál sa bojí vlhkosti, preto musí byť nainštalovaný v dokonale suchej dutine. Aby sa to dosiahlo, vykonáva sa sušenie a samotný zub je vymedzený zo sliznice koferdamom - špeciálnym materiálom, ktorý pevne zakrýva krk zuba a obmedzuje dutinu zo slín. Použitie koferdamu je obzvlášť dôležité, ak lekár musí liečiť zubný kaz z dôvodu vyschnutiapovrch bez slín v tejto oblasti je najťažší.

  ​​

  Vymedzenie zubov Cofferdamom zaisťuje vysušenie v pracovnej oblasti lekára

  Odstránený dentín alebo vláknina si vyžaduje ošetrenie antiseptickými roztokmi. Ak je to potrebné, obnovte zuby a ich bočnú stenu, ak vŕtanie ovplyvnilo túto časť, umiestnia sa špeciálne matrice alebo kliny, pozdĺž ktorých sa vytvorí nový povrch. Na lepšie spevnenie sa smalt vyleptáva kyselinou a potom lepidlom, ktoré sa fixuje sušením lampou.

  Na dno vyvŕtaného otvoru sa inštaluje špeciálne tesnenie, ktoré sa zúčastňuje procesu zmršťovania tesnenia a potom sa naň nanáša výplňový materiál z vrstvy na vrstvu, pričom každá z nich je pripevnená lampou. Nainštalovaná výplň je leštená v poslednej fáze, na povrchu zuba sa tvoria prirodzené trhliny, aby sa zabezpečilo čo najlepšie uzavretie. Liečba zubného kazu je u konca. Pacient dostáva rady týkajúce sa starostlivosti o chrup, lekár sa zameriava na správny výber zubnej pasty, časté výmeny zubných kefiek a pravidelnú starostlivosť o ústnu dutinu, nielen kefovaním, ale aj na čistenie medzizubného priestoru pomocou oplachovacieho prostriedku, dentálnej nite a špeciálnych kefiek.

  Tipy na prevenciu

  Aby sa zbavil zubného kazu, je potrebné sa mu v každom prípade vyhnúť. Toto je základné pravidlo zubárov, ktoré opakujú svojim pacientom. Zničený email je koniec koncov chybný a chcecieľ pre baktérie, ktoré spôsobujú zubný kaz.

  Na prevenciu kazu je preto potrebné:

  • udržiavať ústnu hygienu, čistiť zuby najmenej dvakrát denne a po každom jedle opláchnuť, nielen doma, ale aj v práci;
  • aby sa zabezpečilo, že zubný kaz sa nevyvinie u dojčiat na zuboch - zbytočne si zvyknite na bradavku alebo fľašu;
  • používajú nielen zubnú kefku, ale aj niťovú kefu pre medzizubný priestor;
  • používať účinné metódy liečby periodontálnych chorôb na prevenciu gingivitídy, ktorá spôsobuje poškodenie koreňov;
  • včasná výmena zubnej kefky;
  • stačí jesť potraviny obsahujúce vápnik;
  • veľká pozornosť by sa mala venovať odstráneniu zubného povlaku, ktorý vyvoláva kaz v krčnej oblasti;
  • podrobiť sa rutinným vyšetreniam v čase najmenej dvakrát ročne. Ak zub neublíži, neznamená to, že jeho povrch nie je ovplyvnený nepríjemným procesom.

  Ak dodržiavate všetky odporúčania lekárov týkajúce sa prevencie, vo väčšine prípadov sa s liečbou môžete dostať v ranom štádiu - remineralizácia, bez toho, že by to viedlo k výskytu dier v zuboch.