Ako liečiť zubnú cystu

Obsah

  Cysta je novotvar, dutina s hustými stenami, ktorej obsahom sú odumreté bunky alebo baktérie. Bunky, ktoré tvoria steny nádoru, prispievajú k produkcii exsudátu, ktorý nafukuje cystu zvnútra. Je dôležité začať s liečbou včas, aby sa zabránilo rozvoju zápalového procesu a tvorbe hnisavých hmôt. Ak je v počiatočnej fáze tvorby cysty možné vykonať konzervatívnu liečbu, potom v pokročilom štádiu je jedinou cestou ven chirurgia. Terapeutickú liečbu je možné doplniť ľudovými liečivami.

  Terapeutické ošetrenie

  Len odborník môže určiť, ako sa má liečiť zubná cysta, po podrobnom preskúmaní oblasti s nádorom a po vykonaní vhodných diagnostických opatrení. Môže ísť o konzervatívnu alebo chirurgickú techniku, ktorá sa predpisuje ako posledná možnosť, ak je veľkosť cysty pôsobivo veľká.

  Zubnú cystu je možné vyliečiť bez odstránenia pomocou konzervatívnej techniky, len ak bola objavená v počiatočnej fáze vývoja. V tomto prípade je chirurgická terapia nepraktická, pretože cysta je vhodná na šetrné metódy liečby. Konzervatívne liečenie sa uskutočňuje v niekoľkých etapách:

  1. Zub, pod ktorým sa nachádza novotvar, je otvorený, kanály sa rozširujú.
  2. Vykonajte dezinfekciu kanálov pomocou špeciálnych liekov a antibiotík, ako aj blokujte zápalové zameranie.
  3. Látkycysty nachádzajúce sa na koreňoch zubov sa leptajú pomocou špeciálnych liekov.
  4. Nádorová dutina je naplnená prípravkami, ktoré majú regeneračný účinok na kostné tkanivo.
  5. Vyplňte zub.

  Po vykonaní konzervatívnej terapie patológie sa systematicky vykonáva röntgenové vyšetrenie čeľuste s cieľom vylúčiť opakovanie patológie.

  Je dôležité čo najskôr navštíviť zubára, aby sa predišlo potrebe chirurgického zákroku

  .

  Cysta zuba sa môže liečiť inou konzervatívnou technikou nazývanou depoforéza. Stupne takéhoto ošetrenia sú tieto:

  • Hydroxid meďno-vápenatý sa zavádza do zubného kanálika, pod ktorým je umiestnený novotvar.
  • Elektrický prúd smeruje zo špeciálneho prístroja do injekčného liečiva, čo spôsobuje deštruktívny účinok na novotvar.
  • Po 3 takýchto postupoch je zub vyplnený.

  Terapeutická liečba je účinná, ak je novotvar malý a prístupný liekovej terapii. Vo väčšine prípadov je cysta diagnostikovaná už v pokročilom štádiu, keď sa vyskytnú výrazné príznaky, napríklad bolesť a tok.

  Nevýhodou takejto terapie je vysoké riziko relapsu.

  Chirurgické ošetrenie

  Keď hrozí neoplazma, je predpísaná operácia. Aj keď sa nezohľadňuje skutočnosť, že v modernej stomatológii existuje niekoľkonechirurgické metódy cystickej terapie, chirurgický zásah je napriek tomu najúčinnejšou liečebnou metódou.

  Nebojte sa chirurgického zákroku. Mnoho moderných liečebných metód zabezpečuje úplnú konzerváciu zuba. Jeho odstránenie sa uskutoční iba vtedy, keď sa pozoruje úplné klíčenie koreňov v novotvare alebo ak je zub úplne zničený (zostávajú iba korene).

  Radikálna chirurgia je jednoduchý proces hojenia. Vykonáva sa v niekoľkých fázach:

  • Špecialista urobí malý rez do ďasien pacienta.
  • Cysta sa odstráni pomocou špeciálnych nástrojov.
  • Poškodená oblasť je ošetrená antiseptickými liekmi.

  Chirurgia sa vykonáva pomocou miestnej anestézie. Preto sa považuje za bezbolestný a nesprevádza ho žiadne nepohodlie. Samozrejme, na nejakú dobu bude ešte stále opuch ďasien, je to však dočasný jav. Po odstránení cysty pod zubom bude potrebné brať lieky s antibakteriálnym účinkom a vypláchnuť ústnu dutinu roztokom s antiseptickým účinkom.

  Je dôležité vykonávať preventívne prehliadky zubov u detí s cieľom včas zistiť patológiu

  .

  V medicíne existujú 3 metódy chirurgického zákroku: cystektómia, hemisekcia a cystotómia. Hovorili sme konkrétne o cystektómii - najzložitejšej, ale najspoľahlivejšej metóde liečby. V tomto prípade je cysta úplne odstránená,vrátane obalu a poškodeného vrcholu koreňa. Indikácie pre cystektómiu sú nasledujúce: ak je cysta dôsledkom malformácií epitelu, ak je jej dutina lokalizovaná pod 2 zubami, ak je diagnostikovaný veľký nádor a v cystovej zóne nie sú žiadne zuby.

  Ďalším spôsobom operácie je hemisekcia, ktorá je najjednoduchším spôsobom liečby. Počas chirurgického zákroku lekár odstráni novotvar s postihnutou časťou koreňa a časťou zubu nad ňou, vyčistí postihnutú sklovinu a potom vloží korunu, aby skryl vadu.

  Treťou technikou je cystotómia, ktorá je pri jej vykonávaní jednoduchá, má však jednu významnú nevýhodu - dlhý čas na rehabilitáciu. Operácia spočíva v odstránení nielen novotvaru, ale iba prednej steny. Hlavným účelom cystotómie je veľká veľkosť nádoru, deštrukcia platničky a kostnej dna nosnej dutiny a stenčenie dna čeľuste.

  Laserová terapia

  Nie je to tak dávno, čo zubári začali praktizovať laserové odstraňovanie nádorov. Táto technika zatiaľ nie je v modernej medicíne žiadaná, ale má mnoho výhod:

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť zuby počas tehotenstva
  ​​
   53) pri liečbe patológie sa nevyskytuje bolesť, pretože laserové žiarenie neovplyvňuje nervové zakončenie (stačí vykonať lokálnu anestéziu);
  • nie je potrebná excízia veľkých častí tkaniva;
  • Obdobie rehabilitácie netrvá dlho, pretoževplyv laserových lúčov na tkanivo podporuje jemnú stimuláciu krvného obehu v postihnutej oblasti a urýchľuje regeneráciu;
  • 56) strata krvi počas manipulácie sa nepozoruje, pretože nedochádza k poškodeniu mäkkých tkanív;
  • zub nemusí byť odstránený, zostáva neporušený;
  • laserová terapia nezahŕňa iba odstránenie patologického novotvaru, ale aj dezinfekciu okolitého priestoru, ktorá pomáha predchádzať relapsom;
  • Komplikácie po liečbe sú zriedkavé.

  Hoci je laserová terapia vysoko účinná, má vysoké náklady