Ako liečiť zranenia menisku

Obsah
  6. Meniskus je súčasťou kolena, ktoré je náchylné na rôzne zranenia. S podobnými patológiami sa často stretávajú športovci, ktorí vykonávajú mobilné činnosti (bežci, futbalisti atď.). Ako liečiť meniskus, závisí od typu zranenia a jeho závažnosti.7. Charakteristiky liečby a prvá pomoc8. Ak došlo k poraneniu kolena, v prvom rade je vybavený úplným odpočinkom. Ďalej sa aplikuje studená kompresia, ktorá vám umožní zbaviť sa syndrómu bolesti a zmierniť opuchy tkanív. Na zaistenie nehybnosti je koleno zviazané elastickým obväzom.

  Po odchode do nemocnice lekár predpíše röntgen, ktorý možno použiť na vyšetrenie kĺbu ako celku a na určenie integrity kostí. Na vylúčenie vnútorného poškodenia je potrebná ultrazvuková diagnostika kolena. Ak je to potrebné, predpisujú sa MRI a CT, artroskopia.

  Na základe diagnostických výsledkov sa stanoví diagnóza a predpíše sa vhodná liečba. Ak dôjde k premiestneniu menisku, vykoná sa redukcia, po ktorej sa nanáša sadra po dobu 3-4 týždňov (v závislosti od závažnosti poškodenia).

  Keď je natiahnutá, je predpísaná lieková terapia. Na anestéziu poškodeného menisku môžete užívať nesteroidné lieky proti bolesti. Chondroprotektívne lieky pomáhajú zlepšovať metabolické procesy a obnovovať poškodené tkanivá.

  Roztrhnutie alebo stlačenie menisku sa lieči premiestnením - znížením kĺbu.Môže ísť o manuálnu terapiu, ktorú by mal vykonávať iba kvalifikovaný lekár (ortopéd, manuálny lekár, traumatológ). Taktiež sa praktizuje trakcia kĺbov.

  Lieky

  Ak po chirurgickom zákroku bolesti a opuch nezmiznú a perorálne lieky neprinášajú úľavu, použijú sa injekcie protizápalových liekov. Patria medzi ne Movalis, Ibuprofen, Voltaren alebo iné.

  Dôležité!Kortikosteroidy vo forme injekčných roztokov sú predpísané pre nesteroidné lieky. Môže to byť hydrokortizón, kenalog atď.

  Chondroprotektory sa predpisujú v každom prípade a pri akomkoľvek poškodení menisku kolenného kĺbu. Často používané lieky Glukozamín a Chondroitín sulfát. Aktívne zložky liečiva obnovujú poškodený meniskus vo vnútornej štruktúre, poskytujú mu dobrú výživu.

  Je dôležité, aby sa tieto prostriedky využívali nepretržite počas kurzu predpísaného ošetrujúcim lekárom. Kontinuita liečby poskytuje maximálnu účinnosť aplikácie a priaznivý výsledok. Jednorazové použitie neprinesie pozitívne zmeny v stave poškodenej oblasti.

  Homeopatické lieky sa môžu užívať podľa predpisu ošetrujúceho lekára. Najpopulárnejšie lieky z tejto skupiny sú:

  Tiež si prečítajte: Ako liečiť artrózu kolena
  • Traumeel gél, ktorý je k dispozícii aj vo forme tabliet, roztokna injekciu (výber formy závisí od závažnosti patológie);
  • masť Arnica;
  • Cyto-Rus masť;
  • Kvapky Repisanu.

  Drogy sa musia užívať v súlade s pokynmi alebo v dávkach predpísaných lekárom. Takéto fondy sa môžu kombinovať, aby sa zvýšila efektívnosť.

  Fyzioterapeutické postupy

  Ak sa poškodí laterálny alebo interný stredný meniskus, predpisujú sa fyzioterapeutické postupy. Kombinácie s inými metódami poskytujú zrýchlené obnovenie a obnovenie funkcie kolenného kĺbu.

  Liečba fyzioterapiou pomáha normalizovať pohyblivosť kolena, eliminuje atrofiu svalov, dodáva normálny tonus svalového aparátu, eliminuje opuchy a znižuje intenzitu bolesti.

  Elektroforéza sa vykonáva pomocou vápnika

  .

  Fyzioterapia sa predpisuje počas liečby zranení, ako aj v období rehabilitácie po liečbe. Nasledujúce postupy pomôžu vyliečiť poškodenie menisku:

  • laserová a magnetoterapia;
  • elektroforéza a fonoforéza s liekmi;
  • ošetrenie ultrazvukom;
  • vodoliečba;
  • elektroyostimulácia;
  • aeroterapia;
  • hirudoterapia;
  • ultrafrekvenčná terapia.

  Toto v žiadnom prípade nie je vyčerpávajúci zoznam fyzioterapeutických postupov používaných pri liečbe menisku. Na začiatku liečby poranení aktívne bojuje s opuchom a bolesťou elektroforéza a ultrazvuk.

  ​​

  Ak je to potrebné, potom sa použije elektroyostimulácia, čím sa zabráni svalovej atrofii. Po odstránení imobilizačného činidla je možné vykonať laserovú terapiu, fonoforézu a ďalšie postupy, ktoré zlepšujú prietok krvi.

  Ľudové liečivá

  Doma používajú ľudové liečivá, ktoré pomáhajú znižovať intenzitu syndrómu bolesti a znižujú opuch tkanív. Môže to byť:

  • fľaša s horúcou vodou s ľadom: aplikujte ako obklad na postihnuté miesto, ponechajte ho pol hodiny (pred použitím obkladu zabaľte koleno tenkou handričkou, aby nedošlo k zamrznutiu pokožky);
  • Ihly, ktoré sa pridávajú do kúpeľa, majú analgetický účinok, pomáhajú zlepšovať prietok krvi a znižujú svalové napätie: nasekané ihly v množstve 0,5 kg nalejeme 2 litre vody, 30 minút varíme, filtrujte a aplikujte podľa pokynov. ;
  • terapeutické bahno zo zdroja soli alebo z Mŕtveho mora: zahreje blato na 37 stupňov, aplikuje ho na poškodené miesto, pripevní ho na vrchnú časť plastovým vreckom a teplou látkou (niekoľko hodín stojí a manipuluje každý deň);
  • predsušené breza, fialová, žihľava: zmiešajte prísady v rovnakom objeme, vezmite 2 lyžice. l. zmes, naliať 400 ml horúcej vody a trvať na tom, pol hodiny, potom napätie a vypiť 50 ml vnútri štyrikrát denne.

  Dôležité!Po odstránení akútnych príznakov pokračujte v liečbemanipulácie, ktoré zahŕňajú obnovenie pohyblivosti kolena. Jedná sa o masážny a fyzioterapeutický komplex.

  Liečebné cvičenia a masáže

  Čím skôr sa cvičenie začne, tým skôr sa obnoví stratená funkcia poškodenej oblasti. Pomáha to predchádzať intraartikulárnym adhéziám, adhéziám, svalovej atrofii - tým komplikáciám, ktoré sú častejšie ako iné.

  Bez operácie môžete obnoviť meniskus vykonaním nasledujúcich cvičení:

  • aby zaujali polohu na sedenie, aby sa nohy nedotkli podlahy, chorá končatina sa hodí na zdravú a snaží sa narovnať zranenú nohu po návrate do pôvodnej polohy;
  • chôdza s valením od ponožky po pätu a maximálne vyrovnávanie nôh v oblasti kolien;
  • opierajúci sa o stenu, boľavé chodidlo položte na nízku stolicu, skúste ohnúť koleno a sklopiť telo dopredu;
  • v polohe na chrbte, zdvihnutý rovnú nohu a zároveň ju niekoľko sekúnd držať vo vyvýšenej polohe;
  • 68) v polohe na chrbte ohnite koleno, zatiaľ čo chodidlo by malo byť na podpere, posúvajte chodidlo, ohýbajte a ohýbajte končatinu;
  • zatiaľ čo leží na bruchu, zdvihnite končatinu a pokúste sa vykresliť loď.

  Odporúča sa zvyšovať zaťaženie postupne. Ak sa celkový zdravotný stav zhorší, v čase cvičenia sa vyskytne bolesťový syndróm, ukončia ho a konzultujú s lekárom korekciu cvičebnej terapie.

  Masáž sa vykonáva po vymiznutí akútnych príznakov

  Masážne postupy pomáhajú znižovať intenzitu bolesti a opuchov a prispievajú k rýchlej absorpcii efúzie, odstráneniu existujúcich krvácaní prijímaných v procese traumy.

  V počiatočnej fáze masáže sú znázornené masážne pohyby pozdĺž stehenných svalov, ako aj hladenie a hnetenie. Kolenný kĺb je v tomto okamihu pevne pripevnený pomocou imobilizačného zariadenia.

  Po niekoľkých dňoch môžete začať so samotným spracovaním kolena. Hladenie je doplnené trením, inými intenzívnymi pohybmi, ktoré môžu zlepšiť krvný obeh a spustiť procesy regenerácie tkanív.

  Ak je potrebný chirurgický zákrok

  Na liečbu významného pretrhnutia menisku, rozdrvenie chrupavkového tkaniva je roztrhnutie menisku potrebné iba chirurgickým zákrokom. Operácia sa tiež predpisuje, ak konzervatívna liečba neprináša uzdravenie.

  Môže ísť o otvorený zásah s pitvou kĺbovej dutiny a endoskopickou technikou. Je to posledná operácia, ktorá sa používa najčastejšie z dôvodu jej bezpečnosti a malých zranení. Medzi výhody patrí:

   82. schopnosť vizualizovať zmeny v poškodenej oblasti v kombinácii s chirurgickými zákrokmi;
  • vylučujúc potrebu veľkého rezu v spoločnom vaku;
  • nízka invazívnosť okolitého tkaniva;
  • krátke rehabilitačné obdobie.

  Zaujímavé!Čiastočná alebo úplná resekciameniskus je predpísaný v prípade úplného rozdrvenia tkaniva so separáciou väčšiny prvkov a pri prítomnosti komplikácií. Po excízii sa okraje defektov vyrovnajú špeciálnym nástrojom.

  Transplantácia menisku sa praktizuje s rozsiahlym poškodením a po úplnom odstránení. Úplná alebo čiastočná náhrada sa uskutočňuje pomocou darcovského transplantátu alebo syntetického prvku. Odmietnutie implantátu sa málokedy diagnostikuje.

  Indikácie pre transplantáciu menisku sú: úplná fragmentácia, neprítomnosť pozitívnych zmien vo fungovaní počas prechodu inými metódami liečby, vekový faktor (do 40 rokov). Medzi kontraindikácie patrí vývoj degeneratívneho procesu v kĺbe, pokročilý vek a nestabilita kolena.

  Po určitom čase uzdraveného menisku bude potrebné sa držať racionálnej fyzickej námahy. Kĺb nenahrávajte okamžite. Inak môžu vzniknúť ďalšie komplikácie.