Ako liečiť zlyhanie srdca

Obsah

  Srdcové zlyhanie je jedným z najbežnejších problémov. Srdcový sval v túto chvíľu stráca svoju schopnosť normálne pumpovať krv, čo vedie k vážnym zdravotným problémom.

  Dýchavičnosť mučí človeka, dýchanie sa stáva ťažkým, v niektorých prípadoch sú modré pery a prsty a prsty na nohách modré, opuch tkanív a bolesť v pravej hypochondrii. Súčasne sa výrazne zvyšuje únava a pracovná kapacita, čo bráni možnosti pokračovať vo vedení známeho životného štýlu. Je dôležité vedieť, ako liečiť zlyhanie srdca, aby sme sa dostali späť do formy a prestali mať nepríjemné príznaky.

  Základy liečby

  Pri začatí liečby srdcového zlyhania by sa malo pamätať na to, že tento stav nie je nezávislé ochorenie. Zvyčajne sa vyskytuje na pozadí zhoršenej funkcie srdca alebo ako sprievodný príznak špecifického ochorenia. Vzhľadom na tieto skutočnosti by samotná liečba mala byť založená nielen na odstránení príznakov srdcového zlyhania, ale aj na liečbe základného ochorenia, ktorého prítomnosť tak negatívne ovplyvňuje fungovanie srdcového svalu.

  Režim liečby pozostáva z niekoľkých štádií. Najprv sa odstránia všetky dostupné príznaky choroby. Potom sú všetky kroky zamerané na ochranu poškodených orgánov. Sú to obličky, krvné cievy a mozog. A konečne, pacient dostane odporúčania a pokyny,pomáhať zlepšovať kvalitu života.

  Od prvých dní liečby musí človek prijať všetky opatrenia na zníženie a odstránenie faktorov, ktoré prispievajú k rozvoju srdcového zlyhania. Bude potrebné odmietnuť piť alkohol a dym. Odporúča sa znížiť existujúcu hmotnosť, najmä ak je už jeden z stupňov obezity vyjadrený. Bude potrebné vykonať mierne fyzické cvičenia, ktoré posilnia svaly a krvné cievy celého tela.

  Takáto porucha sa zvyčajne bojuje s liekmi. Sú to beta-blokátory, glykozidy, diuretiká. Beta-blokátory znižujú vysoký krvný tlak, znižujú srdcový rytmus, čím eliminujú reštart tohto dôležitého orgánu. Cieľom použitia glykozidov je zbaviť sa všetkých príznakov zlyhania srdca. A kvôli rýchlejšiemu účinku sa podávajú intravenózne.

  Cieľom diuretík je však bojovať proti následkom takejto poruchy. Preto odstraňujú opuchy mäkkého tkaniva a odstraňujú prebytočnú tekutinu z tela.

  Ďalej je možné predpísať antiarytmiká, antikoagulanciá a statíny. Dávku a trvanie celej liekovej terapie určuje iba lekár.

  Lieky

  Mnoho liekov bude schopné účinne zvládať zlyhanie srdca. Najprv sa predpisujú lieky patriace do skupiny pozitívnych inotropných látok. Aplikujú sa dočasne, čo vám umožňuje ich zvýšeniekontraktilita srdcového svalu a nasýtenie tkanív potrebnou dávkou kyslíka.

  Symptómy sa predpisujú v malej dávke, ktorá sa postupne zvyšuje. Tento prístup umožňuje získať maximálny terapeutický výsledok. Dávkovanie vypočíta lekár a závisí od parametrov srdcového výdaja. Nevýhodou týchto liekov je, že môžu vyvolať zvýšenie tachykardie, zvracanie a pocit nevoľnosti.

  Symptomatické lieky poskytujú maximálny terapeutický účinok

  Lekár predpisuje noradrenalín na zvýšenie alebo zníženie srdcového výdaju.

  Tento liek je však kontraindikovaný u pacientov s nízkym krvným tlakom. Na zníženie frekvencie kontrakcií komôr sa používa digoxín. Má však niektoré vedľajšie účinky, takže dávka lieku sa počíta s mimoriadnou opatrnosťou. Ak zlyhanie srdca nastane hlavne z ľavej komory, môžu sa použiť súčasne dve lieky: Dobutamín a Dopamín.

  Prípravky zo skupiny vazodilatátorov sú schopné v krátkom čase odstrániť zvýšené zaťaženie srdcového systému. Sú však kontraindikované, ak osoba trpí hypotenziou. Najrýchlejším a najúčinnejším liekom na zlyhanie srdca, ktorý okamžite odstraňuje všetky nepríjemné príznaky tohto ochorenia, je nitroglycerín. Uvoľňuje hladké svaly krvných ciev, ale môže vyvolať tachykardiu a vzhľadbolesť hlavy.

  Čítať ďalej: Ako liečiť tlak

  Inhibítory sa predpisujú na zníženie vysokého krvného tlaku. Sú to Lisinopril, Captopril, Enalapril. Pod vplyvom týchto liekov sa krvné cievy rozširujú, zaťaženie srdca sa znižuje a obnovuje sa narušený prietok krvi. Betablokátory normalizujú srdcový rytmus. Tieto prostriedky zahŕňajú:

  • Metoprolol,
  • Carvedilol,
  • Bisoprolol.

  Okrem toho sa môžu predpísať diuretiká (Bumetanid, Lasix). Eliminujú opuchy, čím znižujú riziko preťaženia v pľúcach. Diuretiká však z tela vymývajú vápnik a horčík. Preto by sa tieto finančné prostriedky mali spájať s minerálnymi komplexmi.

  Liečba akútnych a chronických foriem

  Akútna forma srdcového zlyhania si vyžaduje okamžitú liečbu drogami. Dýchavičnosť môžete odstrániť zavedením roztoku Promedolu alebo Morfínu do žily. To vám umožní ovplyvniť dýchacie centrum tela. Ak krvný tlak prudko stúpa, umiestnia sa kvapkadlá s blokátormi ganglií.

  Na rozšírenie ciev sa pacientovi podáva tableta nitroglycerínu, pričom sa predpisujú diuretiká. V špeciálnych prípadoch môže byť kyslík používaný prostredníctvom špeciálnej tlakovej fľaše. Takéto terapeutické opatrenie vám umožňuje urýchliť krvný obeh. Všetky tieto činnosti sa uskutočňujú pri akútnom srdcizlyhanie, keď človek ochorie a musí sa okamžite poradiť s lekárom.

  Chronická forma tohto ochorenia (CHF) sa lieči komplexne. Liečba srdcového zlyhania začína menovaním diuretík. Toto je hypotiazid, furosemid alebo veroshpiron. Lieky sa predpisujú v minimálnej dávke, aby sa zabránilo vylúhovaniu draslíka z tela. Komplexy obsahujúce draslík, Panangin alebo Asparkam sú vždy predpísané diuretickými prípravkami.

  Liečba chronickej formy choroby sa začína diuretikami

  Pri zlyhaní srdca, ktoré sa vyskytuje v chronickej forme, sa musia predpisovať lieky, ako sú glykozidy (Korglikon, digoxín). Ich zloženie zahŕňa rastlinné zložky. Ošetrujúci lekár individuálne vyberie dávku. Počas liečby sa neustále vytvára kardiogram a monitoruje sa pulzová frekvencia. Glykozidy zvyšujú kontrakciu srdcového svalu, vďaka čomu sa zvyšuje čas odpočinku srdcových komôr a pulz sa stáva menej častým.

  Ďalším krokom v liečbe srdcového zlyhania je použitie antikoagulancií. Znižujú zrážanie krvi a chránia pred zrážaním krvi. Ďalej sú predpisované antagonisty vápnika a anabolické steroidy. Na konci tejto terapie sa odporúča absolvovať priebeh multivitamínových komplexov.

  Ak je chronické srdcové zlyhanie mierne, nie je potrebné dodržiavať obmedzenia príjmu tekutín. Ale kedyv pokročilom štádiu choroby musíte kontrolovať množstvo tekutiny, ktorú pijete. V tomto prípade by strava mala pozostávať z potravín, ktoré sa ľahko strávia a nezaťažujú tráviaci systém.

  Výživová výživa

  Srdcové zlyhanie je možné úplne vyliečiť iba integrovaným prístupom. Pomerne často sa také ochorenie vyskytuje pri diabetes mellitus alebo pri narušení metabolizmu voda-soľ. Preto bez správnej výživy nie je možné účinne liečiť s pozitívnym výsledkom.

  Od prvých dní liečby sa mení obvyklá strava. Bude potrebné obmedziť spotrebu potravín obsahujúcich živočíšne tuky. Denné kalórie by nemali prekročiť 2300 kcal. Odpadnite úplne z stráviteľných uhľohydrátov. Toto je:

  • výrobky z múky a sladkosti;
  • cukrovinky;
  • sladké ovocie a sušené ovocie;
  • med.

  Príjem soli je obmedzený (najviac 5 g za deň). Mali by ste sa tiež vyhnúť jedlám, ktoré ich obsahujú. Objem kvapaliny, ktorý by nemal prekročiť 1,5 litra za deň, tiež spadá pod obmedzenie. Zohľadňuje to opitý čaj, džús, kompot alebo polievku.

  Mali by existovať asi štyri jedlá denne. Zo stravy je lepšie odstrániť silný čaj a kávu, čokoládu a korenené jedlá, údené mäso a alkohol.

  V prípade srdcového zlyhania je zakázaný silný čaj a káva

  Strava osoby trpiacej srdcovým zlyhaním by mala byť založená na potravinách bohatých na draslík. Sú to sušené marhule, banány a zemiakypečené, pohánky a ovsené vločky, broskyne a orechy. Zároveň nemožno zabudnúť na jedlo, ktoré do tela dodáva polynenasýtené mastné kyseliny. Tieto produkty zahŕňajú:

  • olivy;
  • ryby tukových odrôd;
  • rastlinné oleje.

  A ak choroba pokračuje v počiatočnej fáze, potom zmena v strave môže ovplyvniť zlepšenie celkového zdravotného stavu.

  Tradičná medicína

  Srdcové zlyhanie možno liečiť ľudovými liekmi. V tomto prípade najlepšie výsledky dosiahnu odvar z kvetov hloh a bobule šípky. Tieto komponenty sa môžu variť a piť namiesto čaju. Môžete tiež použiť breza a fenikel, rasce a petržlenové listy, ktoré majú diuretický účinok. Ak sa v pľúcach vytvorí preťaženie, je možné vykonať vydychovanie z eukalyptu ako expektoranta alebo odrezok z yzopu.

  Boj proti srdcovému zlyhaniu doma je možné pomocou nápoja pripraveného na základe koreňa elecampanu a ovsa. Musíte to trvať asi dve hodiny a každý deň si užite jednu polievkovú lyžicu pred jedlom. K tomuto vývaru môžete pridať trochu medu.

  Terapeutický účinok poskytne aj odvar z materskej sladkosti, z hlohových listov, mäty a meduňky. Všetky zložky sa odoberajú v rovnakých pomeroch a nalejú sa do termosky. Na 100 g zmesi sa použije liter vody. Domáce liečivo sa podáva infúziou niekoľko hodín a potom sa pred hlavným jedlom užije 80 ml.

  Jedným z najlepších a osvedčených liekov na zlyhanie srdca je šťava z kalina. Môžete použiť čerstvé a mrazené bobule. Polievkovú lyžicu ovocia kaliny treba zamiesiť, do tejto zmesi pridať trochu medu a naliať pohárom vriacej vody. Nechajte nápoj uvariť jednu hodinu. Musíte ho piť v polovici pohára dvakrát denne po dobu jedného mesiaca.

  Aby bolo možné obnoviť narušené fungovanie srdca a upokojiť nervovú sústavu, je potrebné pred spaním sa vykúpať s pridaním ihličnatého vývaru. A ak pri takomto ochorení osoba trpí opuchom dolných končatín, potom pomôže tekvicová šťava alebo nastrúhané zemiaky, ktoré sa aplikujú vo forme obkladov na opuchnuté miesto.

  Jedným z univerzálnych prostriedkov nápravy, ktoré možno z opísaného ochorenia použiť doma, je hloh. Táto úžasná rastlina znižuje vysoký krvný tlak a srdcový rytmus, zvyšuje vytrvalosť tela a pomáha vyrovnať sa s ťažkou fyzickou námahou.

  Hloh doma bojuje so srdcovým zlyhaním dokonale

  Hloh sa najčastejšie odporúča používať v prípadoch, keď na pozadí hypertenzie došlo k srdcovému zlyhaniu. Napriek všetkým výhodám receptov tradičnej medicíny by sa nemali používať, ak sa stav osoby iba zhoršuje a tlak neustále stúpa, a tým vyvoláva poruchy kardiovaskulárneho systému.

  Fyzická aktivita

  Počas nedostatkucirkulujúce krvné cievy sa zúžia, krv z menej dôležitých orgánov začne prúdiť do dôležitejších orgánov - mozgu a srdca. V takom okamihu sa človek cíti unavený, má ťažkosti s dýchaním a vo vážnejšom stave sa vyskytuje chronický kašeľ a opuchy končatín.

  Vzhľadom na takéto príznaky sa pacient začína presvedčiť, že zlyhanie srdca a fyzická aktivita sú nezlučiteľné. Ale to je klam. Vyvážené a mierne zaťaženie môže zlepšiť celkový stav osoby a spomaliť vývoj samotnej choroby. Úplné odmietnutie fyzickej aktivity však môže viesť k oslabeniu tónu tela, ktoré bude ťažšie zvládať zlyhanie srdca.

  V prípade srdcového zlyhania je veľmi užitočné chodiť, vykonávať dychové cvičenia a plávať v bazéne. Zároveň je potrebné dbať na to, aby počas cvičenia nedošlo k únave tela. Ak sa človek po fyzickej námahe cíti slabý, mala by sa jeho činnosť obmedziť. Je kontraindikované vykonávať pasívne športy, keď choroba pokračuje s komplikáciami a osoba má silný opuch.

  K liečbe srdcového zlyhania by sa malo pristupovať komplexne. Lieky sa určite predpisujú a odporúča sa špeciálna strava. Zároveň si môžete pripraviť liečivé čaje založené na liečivých bylinách a nezabudnite dať telu mierne cvičenie.