Ako liečiť zlý chlad

Obsah

  Bez ohľadu na príčinu ťažkého výtoku z nosa je priebeh jeho priebehu zväčša typický - nazálna sliznica sa zväčšuje a uvoľňuje značné množstvo priehľadného hlienu. Nie je také ľahké vysporiadať sa s nádchou, najmä ak má zmiešaný pôvod, tento problém sa však dá účinne vyriešiť aj vtedy, ak sa sliznica správne ošetrí a hlien sa ďalej nevyvoláva.

  Tento problém sa dá vyriešiť rýchlo a bez návštevy lekára, ak viete, ako liečiť silnú nádchu a kedy vyhľadať lekársku pomoc. Rýma sa dá rozdeliť do troch typov: alergická nádcha, nealergická a zmiešaná. Ľudia s alergiou už vedia, ako vyliečiť silnú nádchu na ambróziu alebo zvieraciu srsť pri ďalšom útoku. V súprave prvej pomoci takýchto pacientov existujú zvyčajné lieky, ktoré užívajú so zhoršujúcou sa alergiou.

  Trochu komplikovanejší je prípad alergickej rinitídy, ktorá sa vyskytuje na pozadí nosných chorôb. Tento typ nádchy sa nazýva zmiešaný, takže musíte konať s nádchou s niekoľkými druhmi liekov.

  S lekárom sa musí konzultovať v týchto prípadoch:

  • choroba nemá pozitívnu dynamiku do troch až štyroch dní;
  • nádcha bola komplikovaná horúčkou, zimnicou, bolesťou svalov;
  • vypúšťanie získalo nazelenalé zafarbenie, zle sa odsťahovalo, v oblasti maxilárnych dutín, oblúky oblúka je pocit prasknutia;
  • je tu neustála bolesť hlavy, ktorú analgetiká zle zmierňujú.

  V tomto prípade lekári diagnostikujú a predpíšu silnejšie lieky, pretože choroba pokročila a získala iný smer.

  Zásady liečby prechladnutia a alergickej nádchy

  Na účinné odstránenie nádchy je potrebné ovplyvniť jej príčinu. Pri bežnom prechladnutí, rovnako ako pri alergickom, je potrebné používať rôzne skupiny liečiva a zároveň vykonávať miestnu terapiu.

  Zásada liečby bežnej nádchy nachladnutia je nasledovná:

  • pacient musí vypláchnuť nosové kanáliky tak často, ako je to možné, aby sa znížila akumulácia hlienu;
  • 21. používajú intranazálne spreje na liečbu bežného prechladnutia najviac na sedem dní;
  • používajú kombinované lieky na liečbu prechladnutia;
  • široko používajú bylinné prípravky ako bezpečné látky na odstránenie bežného prechladnutia.

  Zásady liečby alergickej rinitídy sa zameriavajú na iné mechanizmy na reguláciu oddelenia hlienu, ktoré sa aktivujú uvoľňovaním histamínu v tele alergickej osoby.

  Mechanizmus alergickej reakcie je špecifický, preto je potrebné odstrániť príznaky pomocou blokátorov histamínu

  .

  Na potlačenie alergickej nádchy je potrebné:

  • použitie blokátorov histamínu;
  • používajú intranazálne prípravky obsahujúce kyselinu kromoglycínovú;
  • podľa pokynov lekára použite steroidhormonálne lieky;
  • používať vazokonstriktory najviac tri až štyri dni;
  • používajú bylinné prípravky opatrne, aby nedošlo k zhoršeniu alergickej rinitídy.

  Charakteristiky použitia nazálnych prípravkov

  Prípravky na liečbu symptómov nachladnutia majú na sliznicu nosových ciest nižšie pozitívne účinky:

  Prečítajte si viac: Ako odstrániť nádchu doma
  • majú vazokonstrikčný účinok;
  • prispievajú k odstráneniu opuchy;
  • znižujú množstvo vylúčeného hlienu;
  • zlepšujú nosové kanáliky;
  • obnovujú prirodzené dýchanie nosom.

  Ľahkosť použitia týchto látok a ich dostupnosť v sieti lekární vytvárajú imaginárny dojem, že nie sú škodlivé pre telo a že ich možno použiť na ľubovoľnú dobu bez odporúčania lekára. Tento názor je nesprávny, pretože nazálna sliznica absorbuje všetky liečivé látky veľmi rýchlo, čo znamená, že predávkovanie a vedľajšie účinky sú oveľa častejšie ako pri iných liekových formách. Vedľajšie účinky predávkovania sú nasledujúce:

  • zvýšená podráždenosť;
  • bolesti hlavy, nespavosť, zvýšený tlak;
  • zhoršovanie príznakov nádchy.

  Počas liečby je preto potrebné pri používaní liekov postupovať veľmi opatrne, aby nedošlo k zhoršeniu priebehu choroby.

  Lieky na liečbu nachladnutia

  Farmaceutický priemysel vyrába niekoľko foriem liekov, ktoré aktívne bojujú proti rinitíde. Pred liečbou silného prechladnutia u dospelých alebo detí musíte dôkladne preštudovať pokyny, pretože nie všetky lieky sa môžu používať pre všetky vekové kategórie.

  Najprv najbežnejšie používanou formou sú nosné kvapky. A do dnešného dňa je v nosných kvapkách prítomná najväčšia škála látok na liečenie nádchy. Použitie kvapiek je veľmi výhodné, môžete ich vziať so sebou, takže kvapky sú medzi pacientmi opodstatnené a veľmi obľúbené. Prenikajú priamo do sliznice, čo zaisťuje rýchle pôsobenie terapeutického činidla.

  Kvapky do nosa môžu byť na vodnej alebo olejovej báze.

  Kvapky sa používajú niekoľkokrát denne podľa dávky uvedenej v pokynoch. Pred použitím kvapiek u detí je potrebné oboznámiť sa s vložkou lieku a konať podľa jej pokynov. Zvýšenie dávky nebude mať za následok predčasné uvoľnenie z prechladnutia, ale môže ešte viac vyprovokovať spánok.

  Kvapky Rinorusu sú určené pre najmenších pacientov

  Nosné kvapky majú tiež svoje nevýhody - môžu spôsobiť ešte väčšiu rinitídu, ak je pacientovi podané nesprávne dávkovanie, keď sa dostanú do nosohltanu, kvapky vyvolávajú podráždenie a kýchanie, čo komplikuje stav pacienta. Za zmienku tiež stojí, že kvapky sú rôznezávislosť - po určitom čase si pacienti všimnú, že účinok kvapiek nie je rovnaký ako predtým.

  Z nosných kvapiek je potrebné uviesť pinosol (obsahujúci jedľový olej), Rinorus (xylometazolín), Galazolin, Fornos, Nazivin, Otrivin, Adrianol, Aspecton, Rinostop, Milt, Isofra, Xylin, Naftyzín, Vibrocil. a ďalšie.

  Lieky vo forme aerosólov už aktívne používajú pacienti, ktorí prekonávajú prechladnutie niekoľkokrát do roka. V porovnaní s kvapkami majú spreje niekoľko významných pozitívnych znakov:

  • sú vynakladané hospodárnejšie ako kvapky;
  • je možné vypočítať dávku (vypočítanú podľa počtu kliknutí);
  • liek je rovnomerne distribuovaný v sliznici;
  • Rozprašovač je vhodné aplikovať kdekoľvek, napr nemusíte sedieť s hlavou dozadu;
  • rozprašovacie prípravky dosahujú vysokú koncentráciu na sliznici v čo najkratšom čase.

  Pri používaní spreju neexistujú prakticky žiadne ťažkosti a všetky vedľajšie účinky sú spojené najmä s nešikovným použitím sprejovej kanistre. Nosové gély na lubrikáciu nosných ciest sa používajú o niečo menej často ako kvapky a spreje, ale v niektorých prípadoch majú oveľa väčší účinok. Gély pôsobia na nosnú sliznicu veľmi jemne, čo vylučuje zhoršenie situácie.

  Lekári tiež zaznamenávajú predĺžený účinok prípravkov vo forme gélu v porovnaní s tekutými formami. Nevýhody použitiaFinančné prostriedky sa spájajú s ťažkosťami pri používaní, ak má pacient veľmi ťažký výtok z nosa, ako aj s starostlivými skladovacími podmienkami, ktorých porušenie môže viesť k delaminácii lieku na vodu a zlúčeniny s vysokou molekulovou hmotnosťou.

  Veľmi účinnými rozprašovacími prípravkami sú Quix (založené na vode z Atlantického oceánu), Allergodil, Cromoglin, Nazoferon, Flixonáza, Knoxpray, Aquamis, Ximelin, Vicks Active, Oksifrin, Lazorin, Tizin.

  Rôznorodosť studených sprejov je pôsobivá

  Prípravky vo forme krémov alebo mastí sa tiež predávajú v lekárňach, ale v dôsledku ťažkostí s ich používaním nie sú prakticky populárne. Väčšina z nich zanecháva stopy na rukách, na šatách, čo umožňuje ich použitie iba doma. Významným plusom mastí a krémov je však to, že pomáhajú odlupovať suché kôrky, ktoré sa tvoria v nose. Medzi masti patria Deflus-sinus, oxolínová masť, balzam Zvezdochka, Eftilor, Evamenol, tetracyklínová masť, Pinosol.

  Liečba nádchy rôzneho pôvodu môže byť pomerne úspešná, ak sa v ranom štádiu eliminuje nielen príznak - výtok z nosa, ale aj príčina choroby. Tomuto problému pomôže bohatý arzenál liekov zameraných na zastavenie alergických záchvatov, ktoré vyvolávajú záchvaty rinitídy, ako aj niekoľko fondov zameraných na liečbu nachladnutia.