Ako liečiť žlčník

Obsah

  Nepriaznivé pocity v pravej hypochondrii zasahujúce celé brucho sú typickými príznakmi problémov so žlčníkom. Tento orgán je úzko spojený s pečeňou a činnosť celého tráviaceho systému závisí od sekrécie žlče. S žlčníkom môže byť veľa problémov. Toto je zápal a polypy v orgáne a kamene a stagnácia tajomstva. Patológie sú často vzájomne prepojené, takže ak chcete založiť činnosť orgánu, musíte vedieť, ako vyliečiť žlčník z rôznych chorôb.

  Patológie žlčníka neprechádzajú bez stopy - zväčšený zapálený orgán okamžite odpovie - bolí to veľa, cíti sa nepohodlie. Dokonca aj u dospelých pacientov, chuť do jedla zmizne, možno žltnutie kože, nevoľnosť pred alebo po jedle. Žlčník je potrebné okamžite liečiť, pretože pri roztrhnutí orgánov je pacientom vystavená peritonitída, ktorej pomoc by sa mala poskytnúť počas prvých 24 hodín od začiatku patologického procesu, inak sú pacienti vystavení riziku úmrtia.

  Liečba cholecystitídy

  Zápal žlčníka je potrebné liečiť gastroenterológom. Základné zásady liečby choroby sú tieto:

  • dodržiavanie stravovacích návykov;
  • terapeutický kurz s antibakteriálnymi liekmi, antispasmodikami a choleretikami;
  • bylinná medicína, alternatívne metódy liečby.

  V prípade zhoršenia ochorenia sa odporúča liečebný režim všetkým pacientom, u ktorých sa vyskytnú bolestivé príznaky cholecystitídy. Zvyčajne pacientistráviť 3 až 5 dní v posteli, sú zobrazené pokoj a každá fyzická aktivita, stres je kontraindikovaný.

  V súčasnosti sa dodržiava najprísnejšia strava. V prvých troch dňoch exacerbácie choroby musíte znížiť množstvo jedla - môžete jesť 5-6 krát denne a zobrazuje sa iba dusené ovocie, čaj, minerálna voda bez plynu alebo ovocná šťava. Môžete jesť niekoľko sušienok. Na tretí deň, keď bolesť zmizne a stav pacienta sa vráti do normálu, môžete do potravín pridať tekuté obilniny, nízkotučné tvarohové syry, nízkotučné mäso a ryby a bielkovinové výrobky homogenizovanej konzistencie. Hrudky by sa v nich nemali cítiť.

  Pri cholecystitíde sú potrebné mimoriadne zdravé potraviny

  Potraviny sa najlepšie delia na päť až šesťkrát, jedia malé porcie a trávia dni nalačno raz týždenne. Môže to byť kefír, kompot, dni pôstu ovocia. Počas tohto obdobia pacienti jedia určité potraviny, aby aktivovali motilitu žalúdka a zmiernili zaťaženie gastrointestinálneho traktu a vyliečili orgán.

  Pacienti by mali byť vylúčení zo stravy:

  • solené;
  • vyprážané;
  • vajcia (nie viac ako tri kusy za týždeň);
  • pečivo;
  • sladkosti;
  • alkohol;
  • korenie.

  Najlepšie je variť v rastlinnom oleji a nepražiť jedlo, ale dusiť alebo variť v dvojitom kotli. Je užitočné zahrnúť do stravy veľa čerstvej zeleniny a ovocia. Chlieb by mal byť hrubý, aby sa znížilo napätie žlčníka a aby sa vytvoril odtok sekrétu.

  Pri chronickej cholecystitíde sa pacienti nezaobídu bez užívania liekov. Na zmiernenie bolesti, ktorá obklopuje celú stranu v pravej hypochondrii, sa môže rozšíriť až do žalúdka a dokonca aj do srdca, môžete užívať tablety No-shpa, Nitroglycerín a v niektorých prípadoch pomôže difenhydramín alebo baralgin. Podľa príznaku bolesti nie všetci pacienti okamžite určujú cholecystitídu a hriech na srdci, takže je lepšie užívať antispazmodiká.

  Na zmiernenie bolesti je najlepšie používať tablety No-Shpa

  .

  Ak sa pacienti cítia chorí a cítia sa prudké roubíky, môžu sa užiť buď Cerucal, alebo Motilium. Tieto lieky sa užívajú jednu tabletu 2-3 krát denne. Zúženie alebo deformácia orgánu môže spôsobiť nevoľnosť. U pacientov s cholecystitídou sú uvedené antibiotiká. V súčasnosti sa ukázalo, že erytromycín, ampicilín a rifampicín sú pre cholecystitídu najlepšie. Dávkovanie predpíše lekár. Spravidla berú drogy trikrát denne a liečba je od 10 do 14 dní.

  Lekári predpisujú po vyšetrení pacienta choleretické lieky. Tieto fondy prispievajú k odlivu žlče a zmierňujú stres. Ak je silná žlč, potom ju skvapalnite, odstráňte cholesterol, prebytok žlčových kyselín z tela. Takéto lieky si môžete kúpiť v lekárňach bez lekárskeho predpisu:

  Prečítajte si tiež: Ako liečiť bolesť pečene
  • Leobil,
  • Hologon,
  • Festal,
  • Cholenzym,
  • Allohol,
  • Nikodin,
  • ) Cyqualone,
  • Digestal.

  Všetky tieto liekyPomáhajú zmierniť cholestázu a zlepšujú fungovanie žlčového systému, pretože žlčník po jeho vstúpení do fázy zotavenia.

  Ľudové lieky je možné zvládnuť so zápalovými procesmi v žlčníku, liečia tiež biliárnu dyskinézu. Na liečbu patológie môžete použiť listy z čučoriedok na alkohol, ktoré pijú 20-30 kvapiek trikrát denne pred jedlom. Môžete si odrezať 10 gramov. Cholecystitída sa lieči tiež bylinkami: petržlenovou vňaťou, slamienkou, stigmami kukurice a mätou.

  Všetky tieto ľudové lieky majú komplexný účinok. Skvapalňujú žlč, zlepšujú jej evakuáciu, zmierňujú zápalový proces a bolesť spôsobenú kŕčmi žlčových ciest. Takéto prostriedky sa môžu použiť ako doplnok k hlavnej liečbe, pretože je veľmi dôležité nenarušiť dobu zotavenia počas liečby choroby. Akákoľvek chyba môže byť pre pacienta fatálna a môže vyvolať regresiu. V závažných prípadoch patológie žlčového systému, ohýbania alebo ohýbania orgánu je možné zúženie adhéziou.

  Liečba polypov

  Je potrebné liečiť polypy v žlčníku čo najskôr, zvyčajne je možné tieto nádory vidieť aj pri malom priemere jedného centimetra. Polypy vo žlčníku sa tvoria najčastejšie v dôsledku metabolických porúch, ako aj v dôsledku patológie samotného orgánu.

  Polypy žlčníka hrozí onkológiou

  Liečba polypu je jeho chirurgickým odstránením, vypite akékoľveklieky na polypy sú neúčinné. Používajú sa iba symptomaticky, aby sa odstránili príznaky choroby. Napríklad s bolesťou sa predpisujú antispasmodiká a žlčová stáza v žlčníku sa môže liečiť špeciálnymi liekmi.

  Ďalej budú užitočné lieky:

  • stimulovať sekréciu žlče - Holiver;
  • normalizovať pečeň - liek Hepabene;
  • na zníženie cholesterolu - simvastatínu;
  • Ursofalk je predpísaný na ukladanie cholesterolu.

  Polypy sa nemôžu vyliečiť doma. V každom prípade sa pacienti podrobujú chirurgickému odstráneniu polypov. Je mimoriadne dôležité vykonať túto operáciu, pretože z polypov sa môžu vyvinúť rakoviny, ktoré spôsobujú deformáciu orgánu. Pred operáciou sa uskutoční ultrazvukové vyšetrenie. Ihneď v deň zákroku je pacientom zakázané jesť a piť. Polyp žlčníka sa odstraňuje klasickým spôsobom so širokým prístupom k orgánu alebo laparoskopicky, ak je to podľa indikácie možné.

  Liečba kameňa

  Gallstoneova choroba sa vyskytuje u pacientov všetkých vekových skupín, zvyčajne však postihuje ženy staršie ako 45 rokov. Pri liečení patológie je potrebné zabrániť pohybu kameňov tak, aby neblokovali žlčové kanáliky. Je dôležité brúsiť kamene, odstrániť ich z tela a liečiť metabolické poruchy, ktoré vznikli v dôsledku tvorby kameňov.

  Ak je cholecystitída na pozadí kameňov asymptomatická, hlavnou metódou liečby je strava.

  Lieky používané na zmiernenie kŕčov sú Platifillin, Papaverine alebo Drotaverin. Ursofalk alebo Ursosan poskytnú dobrý účinok. Tieto lieky môžu rozpúšťať kamene, ale takéto ošetrenie je dosť zdĺhavé a nie vždy dáva požadovaný výsledok.

  Žulové kamene môžu zaberať celý objem orgánov

  Ak lieky doma nedokážu zvládnuť kamene, mala by sa vykonať litotrypsia s rázovou vlnou. Toto je technika drvenia kameňov pomocou nárazových vĺn. Sú tvorené mimo ľudského tela, ale sú nasmerované konkrétne na kamene v žlčníku. Po rozdrvení kameňov sa piesok zvyčajne dobre vylučuje žlčou do dvanástnika. Takéto metódy sa môžu použiť s dobre fungujúcim žlčníkom a kameňmi, ktoré nie sú väčšie ako 1 cm.

  Veľké kamene v žlčníku sa nedajú rozdrviť. V tomto prípade sa uskutoční klasické odstránenie žlčníka - cholecystektómia. Môžete to urobiť štandardným spôsobom pomocou brušnej chirurgie, keď sa brušná dutina otvorí dokorán a lekár odstráni žlčník, vykoná črevnú revíziu a zašíva rez. Po tejto operácii liečba zanecháva veľké stehy a pacienti sa zotavujú po dlhú dobu.

  Použitím laparoskopie je možné vykonať niekoľko malých rezov a po vložení zariadenia do prevádzky vykonať operáciu bez prerezania žalúdka veľkými rezmi. Švy s laparoskopiou sú kozmetické, sú takmer nepostrehnuteľné a pacienti sa môžu vrátiť do normálneho života trikrát.rýchlejšie ako operácia brucha. Po operácii sú pacientom predpísané diétne jedlá, je vylúčený alkohol, sú indikované uskutočniteľné fyzické cvičenia, aby sa nelieči preťaženie žlče.

  Liečba žlčníka by sa mala jasne vykonávať pod lekárskym dohľadom. Ak žlčník praskne, môže to mať vážne následky, takže včasný chirurgický zákrok alebo terapeutická liečba bude pre pacientov záchranou.