Ako liečiť žihľavku u dieťaťa

Urtikária je u detí pomerne časté ochorenie. Najčastejšie sa prejavuje vo veku od šiestich mesiacov do 5-6 rokov. Znakom tohto ochorenia je, že sa môže vyskytovať v akútnej aj chronickej forme.

Hoci je akútna forma sprevádzaná náhlym ochorením, vo väčšine prípadov prechádza rýchlo. Zložitejšou formou je chronická žihľavka. Jeho následky sú omnoho negatívnejšie a môžu sa prejaviť v narušenom spánku, zažívacom a gastrointestinálnom trakte a v imunitnom systéme.

Algoritmus liečby akútnej a chronickej urtikárie u detí sa vykonáva podľa rovnakej schémy.

Krok 1: identifikácia alergénu

Úspešná liečba urtikárie závisí od detekcie alergénu. Bohužiaľ je veľmi ťažké zistiť zdroj urtikárie. Okrem toho sa niekedy môže stať príčinou ochorenia kombinácia viacerých faktorov.

Príčiny urtikárie môžu byť:

  • Dlhodobé vystavenie chladu alebo teplu
  • Infekcie
  • Lieky
  • Parazity
  • Porucha autoimunitného systému
  • Jedlo a pitie
  • Kontakt so zvieratami.

Vzhľadom na taký počet faktorov, ktoré spôsobujú žihľavku, je potrebné podrobiť dieťa komplexnému vyšetreniu. Okrem všeobecných testov na krv a moč sa vyžadujú histamínové testy, biochémia, sériu imunologických testov, ako aj testy na vírusovú hepatitídu a HIV.

Krok 2: terapia

V závislosti od formy priebehu choroby sa metódy jej liečby navzájom líšia.

Akútna urtikária

Cieľom liečby akútnej urtikárie je zmierniť svrbenie pokožky dieťaťa. Spravidla sa v týchto prípadoch predpisujú antialergické lieky, ktoré sa užívajú v kombinácii s masťami a krémami. Len v zriedkavých prípadoch, keď akútna urtikária spôsobuje závažný opuch, podávajte injekcie adrenalínu a následne hospitalizujte dieťa.

Chronická forma

V tomto prípade závisí určenie liečby od faktora, ktorý spôsobil žihľavku. Hlavnou liečbou je smer, ktorým sa eliminujú vnútorné problémy, napríklad liečba histamínov. Spolu s tým sa uskutočňuje „externá“ terapia, t.j. svrbenie na koži dieťaťa je odstránené.

Okrem toho môžete použiť ľudové liečivá, ktoré sú veľmi účinné v boji proti prejavom svrbenia. Najobľúbenejšími prostriedkami sú obklady z infúzií liečivých bylín, napríklad harmančeka alebo nechtíka. Trenie vody a octu z roztoku je veľmi prospešné (jedna lyžica octu sa aplikuje na pohár vody).

Počas liečby urtikárie musia rodičia odstrániť potenciálne nebezpečné predmety zo svojich miestností, ako sú plyšové hračky, koberce. Okrem toho možno budete musieť na chvíľu dať svojich miláčikov. Je tiež potrebné dodržiavať prísnu stravu dieťaťa, ktorá vylučuje čokoládu, citrusové plody, párky a údené mäso.

Môžete čítať o ďalších chorobách.tu - http://nebolet.com/bolezni. Na tejto stránke nájdete užitočné informácie o charakteristikách rôznych chorôb a ich liečbe.